Soru Arama motoru yapma

Bu konuyu okuyanlar

Ozkan3443

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba Google ya da bingden veri çeken arama motoru sitesi kurmak istiyorum. Hazır scriptler varmış. Hangisini kullanmam gerekir. Google veya Bing veri elde edemeyecek şekilde olmalı?

kirpicix

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Amacın tam olarak nedir? Kalitesiz, işlevi yetersiz bir arama motoru mu yapmak? Hazır scriptler ile bir yere kadar gelirsin ve farklı, özgün bir çalışma olmadığı sürece de boşuna emek ve para harcarsın. Zamanını öğrenmek, tecrübe sahibi olmak için kullanacaksan ona bi şey demiyorum.

arifselimask

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Merhaba Google ya da bingden veri çeken arama motoru sitesi kurmak istiyorum. Hazır scriptler varmış. Hangisini kullanmam gerekir. Google veya Bing veri elde edemeyecek şekilde olmalı?
Amacın bir girişim yapmaksa teknolojileri öğrenmeye çaba sarf et. Arama motoru yapmak normal bir sistem kurmak gibi değildir. Ufak tefek işlerle başlayıp, teknolojiler hakkında fikir edinip ve çevre edinip bir ekiple proje yapmak gerekir. Kendini test etmek istiyorsan da yine aynı şekilde tek başına böyle bir şey yapmak mümkün değil denecek kadar zordur. Tavsiyem front-end'de React, Back-end'de C# veya Java gibi teknolojileri öğrenmelisin. Mimari için DevOps kavramını da araştır, microservice mantığını vs.