Haber Yerli, Açık Kaynak Kodlu ve Gizliliğe Önem Veren Arama Motoru - Artado Search

Bu konuyu okuyanlar

ardatdev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Merhaba, 1 yıldan uzun zamandır Artado Search(https://www.artadosearch.com/) isimli projem üzerinde çalışıyorum. Artado Search kısaca kullanıcıyı reklamsız ve en güvenli şekilde bilgiye ulaştırmayı hedefler. Artado'yu tamamen ben geliştiriyorum. Artado, kendi sonuçlarının yanında diğer arama motorlarının da sonuçlarını gösterir. Artado'da arama yaparsınız ve hangi 7 arama motorunun(Google, Artado, Bing, Yahoo, Github, Google Scholar, BASE) sonuçlarını göreceğinizi seçersiniz. Artado, 7 arama motorunun sonuçlarını da hiç bir reklam olmadan gösterir. Artado, tamamen açık kaynak kodludur. Böylece herkes projenin gelişiminde yardımcı olabilir ve kullanıcılar da onların izlemediğimizden emin olabilir. Artado hala beta aşamasında. Bu yüzden bir çok hata ile karşılaşabilirsiniz. Hataları direk olarak iletişim adreslerimizden bildirebilir veya topluluk forumumuzda konu açarak bildirebilirsiniz.

Neden Artado Kullanmalıyım?
Eğer gizliliğe önem veren bir kullanıcı iseniz büyük ihtimalle DuckDuckGo kullanıyorsunuzdur. DuckDuckGo sonuçları her zaman kullanıcıyı memnun etmeyebiliyor bu yüzden Google sonuçları kullanan Startpage'e gidersiniz ama Startpage'de karşınıza bir sayfada ortalama 5 reklam çıkabiliyor. Hem arama motoru değiştirme zahmetine girdiniz hem de sonuçları bozan bir sürü reklam gördünüz. İşte burada Artado kullanmak daha mantıklı. Çünkü Artado'da aradığınızı bulamadığınız da bir tıkla diğer arama motorlarının sonuçlarını reklamsız bir şekilde görebiliyorsunuz. Ayrıca Artado, açık kaynak kodlu olduğundan hem DuckDuckGo'dan hem de Startpage'den gizlilik kısmında daha güvenilir. Bu yüzden gizliliğe önem veren kullanıcılar için Artado daha mantıklı bir seçim.

Peki gizliliğe önem vermeyen Google veya başka bir arama motoru kullanan kullanıcılar niye kullanmalı? Google sonuçları her zaman kusursuz olamayabiliyor. Spamlar, reklamlar ve kişiselleştirilmiş sonuçlar bazen insanı delirtebiliyor. Başka bir arama motorunda ise sonuç kalitesi kötü olabiliyor ve aradığınız şeyi bulamayabiliyorsunuz ama eğer Artado kullanırsanız hızlıca neredeyse tüm arama motorlarının sonuçlarını görebilir ve aradığınızı bulabilirsiniz. Ayrıca öğrenciler ve akademik araştırma yapanlar içinde Artado gayet iyi bir seçim.

ArtadoBot ve Kendi Sonuçlarımız
Artado'da sadece başka arama motorlarının sonuçlarını göstermiyor. Kendi sonuçlarımızı ve kendi botumuzu da yapıyoruz. ArtadoBot hala Beta test sürecinde bu yüzden şu anda 7/24 aktif değil. Fakat 2022 başlarında veya ortalarında tamamen aktif olmasını hedefliyorum. Şu anda sizde veri tabanımıza sonuç ekleyebiliyorsunuz fakat bu sonuçlar direk olarak gözükmüyor. Eklediğiniz sonuçlar ArtadoBot'un ziyaret etmesi için bir listeye kayıt ediliyor. ArtadoBot çalıştığında ise sizin eklediğiniz siteleri ziyaret edip veri tabanına ekliyor.

Ekosistem
Ben sadece bir arama motoru ile kalmak istemiyorum. Bir ekosistem inşa etmeyi hedefliyorum. Artado ana sayfasında gördüğünüz kısayollar şu anda yaptığım veya yapmayı planladığım projeler. Onların çoğu neredeyse tamamlandı fakat iyice tamamlamadan kullanıcılara sunmak istemediğimden bir yakında sayfası yaptım.

Artado hala geliştirilmeye devam ediliyor. Bu yüzden görüşleriniz çok önemli. Herhangi bir hata bulursanız bize bildirebilirsiniz. Ayrıca projenin gelişimine sonuç ekleyerek, çevirilerde yardım ederek veya kaynak kod üzerinden çalışma yaparak yardımcı olabilirsiniz. Umarım projeyi beğenirsiniz.

Artado Search: https://www.artadosearch.com/

AdigeOguz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
48
Giriş sayfası olarak oldukça hoş bir tasarımı var. Arama yapınca karanlık temada arama sonuçlarını okumak biraz öz yorabiliyor.
Bir de ekosisteme eklemek istediğiniz ve yapım aşamasında olduğunu belirttiğiniz projelerden de ufak bir bilgi alma şansımız var mı acaba... (Blank, Journey, Beyt Messenger ve diğerleri için.)

Bu arada tebrik ederim umarım hedeflerinize ulaşırsınız.

ardatdev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Giriş sayfası olarak oldukça hoş bir tasarımı var. Arama yapınca karanlık temada arama sonuçlarını okumak biraz öz yorabiliyor.
Bir de ekosisteme eklemek istediğiniz ve yapım aşamasında olduğunu belirttiğiniz projelerden de ufak bir bilgi alma şansımız var mı acaba... (Blank, Journey, Beyt Messenger ve diğerleri için.)

Bu arada tebrik ederim umarım hedeflerinize ulaşırsınız.
Teşekkür ederim. Eğer temayı beğenmediyseniz klasik temayı seçebilirsiniz. İlerde siyah bir tema daha ekleyeceğim. Ayrıca ana sayfada arka planı vs. değiştirebiliyorsunuz. Diğer projeler ile ilgili ileride ayrı konular açmayı planlıyorum. Şu anda sadece projelerin kısaca neler yaptığını söyleyebilirim fazla bir detay paylaşamam.

Blank = Bir mikroblog sitesi/platformu. Twitter gibi diyebiliriz fakat basit bir Twitter klonu olmayacak. Tasarımından diğer bir sürü şeye kadar Twitter'dan farklı olacak.

Journal = Haberler, bloglar gibi içerik üretebileceğiniz bir sosyal ağ. Kısaca bir makroblog platformu.

Beyt Messenger = İzlenmeden, güvenli bir şekilde mesajlaşabileceğiniz bir mesajlaşma uygulaması.

Proxy = Adı üstünde bir proxy servisi. Şu anda arama servisi dışında tek açık olan servisimiz bu.

Haritalar = OSM(OpenStreetMap) temelli bir harita servisi.

Videos = Video içerikleri oluşturabileceğiniz ve izleyebileceğiniz bir platform. Youtube alternatifi diyebiliriz. Daha açılmasına çok var.

BeeMail = Bir mail servisi diyebiliriz fakat @beemail.com veya @artadosearch.com gibi e-posta adreslerini ilk başta vermeyi düşünmüyorum. İstediğiniz e-posta adresi ile kayıt olup e-posta yollayıp, alabileceğiniz bir servis. Windows'daki Mail uygulaması veya Linux'deki Thunderbird uygulaması gibi.

Network = MSN veya Mynet benzeri bir platform.

Bunlar çok sade ve kısa açıklamaları ilerde bu projeler ile ilgili daha detaylı şeyler paylaşacağım.

Reaksiyon puanı
1,768
Reis diğer arama motorlarında ki gibi aşağı tarafa haber başlıklarını atsan güzel olur arama motorunun altında ki kısayollar bence fazla yer kaplıyor az daha ufaltırsın
Koyu tema da renkler göz yoruyor lacivert yerine sarı ya da gri tonlu bir koyu tema seçebilirsin benden başka eleştiri yok :)

AdigeOguz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
48
Teşekkür ederim. Eğer temayı beğenmediyseniz klasik temayı seçebilirsiniz. İlerde siyah bir tema daha ekleyeceğim. Ayrıca ana sayfada arka planı vs. değiştirebiliyorsunuz. Diğer projeler ile ilgili ileride ayrı konular açmayı planlıyorum. Şu anda sadece projelerin kısaca neler yaptığını söyleyebilirim fazla bir detay paylaşamam.

Blank = Bir mikroblog sitesi/platformu. Twitter gibi diyebiliriz fakat basit bir Twitter klonu olmayacak. Tasarımından diğer bir sürü şeye kadar Twitter'dan farklı olacak.

Journal = Haberler, bloglar gibi içerik üretebileceğiniz bir sosyal ağ. Kısaca bir makroblog platformu.

Beyt Messenger = İzlenmeden, güvenli bir şekilde mesajlaşabileceğiniz bir mesajlaşma uygulaması.

Proxy = Adı üstünde bir proxy servisi. Şu anda arama servisi dışında tek açık olan servisimiz bu.

Haritalar = OSM(OpenStreetMap) temelli bir harita servisi.

Videos = Video içerikleri oluşturabileceğiniz ve izleyebileceğiniz bir platform. Youtube alternatifi diyebiliriz. Daha açılmasına çok var.

BeeMail = Bir mail servisi diyebiliriz fakat @beemail.com veya @artadosearch.com gibi e-posta adreslerini ilk başta vermeyi düşünmüyorum. İstediğiniz e-posta adresi ile kayıt olup e-posta yollayıp, alabileceğiniz bir servis. Windows'daki Mail uygulaması veya Linux'deki Thunderbird uygulaması gibi.

Network = MSN veya Mynet benzeri bir platform.

Bunlar çok sade ve kısa açıklamaları ilerde bu projeler ile ilgili daha detaylı şeyler paylaşacağım.
Bilgilendirme için teşekkürler. Oldukça güzel planlar bunlar. Umarım sonuca ulaşır. Takipteyim. :)

Klasik temaya şimdi baktım. Karanlık temada bahsettiğim problem (bence) burada yer almıyor. Ha koca ekran bembeyaz olunca bir garip geldi uzun zaman sonra.

ardatdev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Reis diğer arama motorlarında ki gibi aşağı tarafa haber başlıklarını atsan güzel olur arama motorunun altında ki kısayollar bence fazla yer kaplıyor az daha ufaltırsın
Kısayollar'ı kapatılıp, açılabilir yapacağım. Dediğin gibi altta haber başlıklarını görebileceğin bir yer var aslında ama tam bitmedi bu yüzden şu anda saat, en son eklenen bilgi kutusu ve hava durumu gösteriyor. Ayarlar'dan Artado Journal'ı açarsan görebilirsin ama fazla sıkıntı çıkarabilir. Çünkü dediğim gibi hala tam olarak bitmemiş bir özellik.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Yeni bir renk, yeni bir çalışma :) Hayırlı olsun.

Yalnız hemencecik benim forumu kayıt edin :(

1629577252661.png

ardatdev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Rica ederim.

Hocam, tam ismini (aşağıda yazıldığı gibi) yazdığımda tek sonuç çıkıyor ama site adres çubuğunda yazdığı şekliyle yazdığımda dikkate almıyo :D Bu bir eksiklik ise ayarlanmasını şiddetle beklerim? Bir üye bile bizim için çok önemli çünkü.

1629578233214.png

ardatdev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Hocam, tam ismini (aşağıda yazıldığı gibi) yazdığımda tek sonuç çıkıyor ama site adres çubuğunda yazdığı şekliyle yazdığımda dikkate almıyo :D Bu bir eksiklik ise ayarlanmasını şiddetle beklerim? Bir üye bile bizim için çok önemli çünkü.
Bu sorun çok yakında düzelecek. Yeni bir arama algoritması oluşturacağım. Bot'da çalışmaya başlayınca sorunsuz şekilde çalışır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Google kaynaklı sonuçlar mı buluyor?
Sadece Google sonuçlarını bulmuyor. Yanında yazıda da belirttiğim gibi kendi sonuçları dahil 7 arama motorunun sonuçlarını gösteriyor.

uğurböcüğü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Güzel, destekliyorum sizin gibi müteşebbislere bu ülkenin ihtiyacı var :)

ardatdev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Artado'ya bugün küçük bir güncelleme attım. Güncelleme ile eklenenler/değişenler:
- Siyah renklerin ağırlıklı olduğu Gece teması eklendi.
- Mobil cihazlarda olan bir kaç tasarım hatası giderildi.
- Almanca dili için çeviriler tamamlandı. Almanca haricinde desteklenen 15 dil daha var. İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince ve Rusça %90 oranında destekleniyor. Yakında 5 dil daha eklemeyi planlıyorum.
- Tespit edilen hataların çoğu giderildi.

Artado ve diğer servislerin yanında hem masaüstü hem de mobil cihazlar için bir tarayıcı geliştiriyorum. Yakında kapalı beta sürecine geçecek. Kapalı beta'ya buradan katılabilirsiniz.

Güzel, destekliyorum sizin gibi müteşebbislere bu ülkenin ihtiyacı var :)
Desteğiniz için teşekkür ederim.

qRaxy

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Artado'ya bugün küçük bir güncelleme attım. Güncelleme ile eklenenler/değişenler:
- Almanca dili için çeviriler tamamlandı. Almanca haricinde desteklenen 15 dil daha var. İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince ve Rusça %90 oranında destekleniyor. Yakında 5 dil daha eklemeyi planlıyorum.

Artado ve diğer servislerin yanında hem masaüstü hem de mobil cihazlar için bir tarayıcı geliştiriyorum. Yakında kapalı beta sürecine geçecek. Kapalı beta'ya buradan katılabilirsiniz.

Yemin ederim bir türkün bunu yapması beni çok gururlandırdı

Realhas the Great

Donald Trump
Reaksiyon puanı
7,972
Hocam gerçekten umut vadeden bir proje eksiklerini giderip tam sürümü çıkarsa gerçekten başarılı olabilir.

uğurböcüğü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
hocam ne mezunusunuz
biz de ilerde sizin gibi olmak için ne okumalıyız

ardatdev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
hocam ne mezunusunuz
biz de ilerde sizin gibi olmak için ne okumalıyız
Daha liseye gidiyorum ben. 10. sınıfım.

Hocam gerçekten umut vadeden bir proje eksiklerini giderip tam sürümü çıkarsa gerçekten başarılı olabilir.
Tam sürümü eğer her şey planladığım gibi giderse 2022 ortalarında çıkar. En geç 2022 yazı diye hedefliyorum.

ardatdev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
neleri biliyorsunuz?

böyle bir proje için ne bilmek gerekir
Çoğunlukla C#, ASP.NET ve SQL kullandım projede. Onun dışında Javascript'de içeren kısımlar var. Tabi C# yerine PHP vs. de kullanılabilir. Benim daha önce C# bilgim vardı o yüzden oradan ilerledim. Web Geliştirme derslerini izleyerek öğrenebilirsin. Ben dersten daha çok yazı okuyarak anladığımdan ASP.NET öğrenirken fazla derslere bakmadım. Temel bilgin zaten seni bir yere kadar götürüyor. Ondan sonra internette arayarak öğrenebilirsin.

uğurböcüğü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
hocam kitap var mı

ben internetten öğrenemiyorum kitap lazım sanki bana

ardatdev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
hocam kitap var mı

ben internetten öğrenemiyorum kitap lazım sanki bana
Bildiğim bir kitap yok ama herhangi birini alsan hiç fark etmez bence. Çoğunda aynı şey oluyor. Ben daha önce bir kaç kitap almıştım. Çoğunluğu rehber şeklinde oluyor. Bir yerde takıldığında hemen içindekiler kısmından takıldığın yer ile ilgili kısmı buluyorsun ve çözümü buluyorsun. Kitaplar ile ilerlemeyi tavsiye etmem ama bu herkese göre değişir. Belki sen kitaplar ile daha iyi öğrenirsin.

AdigeOguz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
48

Yerimizi alalım.