Apple'a iphone davası Türkiye ayağı

mei

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Şuan a kadar almış olduğum ve değiştirdiğim 6 adet iPhone için (faturalari) mevcut. Bu yavaşlatma olayından dava açacağım. Türkiye de bu davaya müdahil olmak isteyen iPhone kullanıcıları ve hukukçu arkadaşlarımız var ise bu başlık altında birleşip toplu olarak dava açalım. Amerika'da 1 trilyon $ lık dava açıldı.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Şuan a kadar almış olduğum ve değiştirdiğim 6 adet iPhone için (faturalari) mevcut. Bu yavaşlatma olayından dava açacağım. Türkiye de bu davaya müdahil olmak isteyen iPhone kullanıcıları ve hukukçu arkadaşlarımız var ise bu başlık altında birleşip toplu olarak dava açalım. Amerika'da 1 trilyon $ lık dava açıldı.

Alttaki konuda gerekli cevabı vermiştim, burayada ekleyeyim.

Tüm hakları ( All Right Reserved ) Apple Inc'de saklı olduğu için son kullanıcıya haber vermeden yazılımsal olarak cihazın özelliklerinde değişiklik yapabilirler. Bu davadan bir şey çıkacağını sanmıyorum.

https://forum.shiftdelete.net/threads/yavaslayan-iphone-icin-applea-dava-acildi.532284/#post-4409212

mei

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Merhaba, incelenmesi gerekir. bu üretilen bir ürün için geçerlidir. Satılan bir üründe donanım değişikliği yapma hakkını saklı kılmıyor. Örneğin siz Windows 10 aldınız, Windows suport sizin PC nize bağlanıp siz artık Windows 8 kullanın diyemez. Gerekli tüm araştırmayı yapmaktayım şuan da.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Merhaba, incelenmesi gerekir. bu üretilen bir ürün için geçerlidir. Satılan bir üründe donanım değişikliği yapma hakkını saklı kılmıyor. Örneğin siz Windows 10 aldınız, Windows suport sizin PC nize bağlanıp siz artık Windows 8 kullanın diyemez. Gerekli tüm araştırmayı yapmaktayım şuan da.

Selam,

Öncelikle şunu düzeltelim, windows 10 bir işletim sistemidir ve yazılımsaldır, donanımsal değildir. Bu yüzden microsoft güncelleme sonrasında bana win 8 kullanmazsın diyebilir. Apple'ninde yaptığı budur, yazılım sonrasında cihazın özelliklerini değiştirebilir, cihaz performansını yazılımsal olarak düşürüp arttırabilir. Sonuçta telefonunu alıp parçasını değiştirmiyor öyle değil mi?

seyhmus21

Profesör
Reaksiyon puanı
255
Olay yazılımsal olduğu için birşey çıkmaz diğer firmalarda dolaylı yoldan aynı şeyi yapıyor güncelleme yüklemeyin der çıkar Apple

M

Murat Burç

SDN Okuru
Olay yazılımsal olduğu için birşey çıkmaz diğer firmalarda dolaylı yoldan aynı şeyi yapıyor güncelleme yüklemeyin der çıkar Apple
Kim yapıyor yahu?
Apple ile Android tarafıni bir tutmayın android tarafı Apple gibi kapitalist değil

onuryurduseven

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Eğer ios 11 güncellemesinde cihazın çalışmasını etkileyen bu değişikliği yenilikler kısmına yazsaydı haklı olurdu, belirtmediği ve önceki sürüme dönüşü engellediği için haksız çıkacaktır.

imhotep

Profesör
Reaksiyon puanı
192
diğer firmalarda aynısını yapmıyor yavaşlayan tek marka model yok apple iphone modelleri dışında tek bir örnek yok... hala apple avukatlığı yapmaya çalışanlar var ya...

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Bu olaydan maddi bir ceza çıkacağını sanmıyorum ama eski ios sürümlerinin imzaları açılıp isteyen istediği sürümü yükleyebilme seçeneği gelse süper olur. En azından bir kaç aylık süre için yapılsa bari :D

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bu olaydan maddi bir ceza çıkacağını sanmıyorum ama eski ios sürümlerinin imzaları açılıp isteyen istediği sürümü yükleyebilme seçeneği gelse süper olur. En azından bir kaç aylık süre için yapılsa bari :D
Ios 11de adam kalmaz. :D

WellTime54

Profesör
Reaksiyon puanı
1,000
Bu davadan bişey çıkmaz bence minareyi çalan kılıfını uydurur arkadaşlar bu adamlar bu kadar salak değiller :)

M

Murat Burç

SDN Okuru
İşte bende onu anlatmaya çalışıyorum eninde sonunda eskiyor çalışıyor uygulamaların çoğunu kasarak açıyor eskisi gibi hızlı olmuyor yani bir note 8 kadar olamıyor
Ben de şunu diyorum
Bugün Note 4 hala çalışır ama adam gibi çalışır durumdayken 6 sürünüyor
Isıdan bahsediyorsunuz note 4 çıktığı zaman en serin çalışan cihazdı amiraller arasında
Şuan hala adam gibi çalışıyor
Eskimesi mesela değil siz oyun oynatıyor diyorsunuz ben bir çok note 4 kullanıcısına sorduğumda gayet iyi her oyunu oynatıyor diyor s4 ile Note 4 arası hatta aynı yıl çıkan s5 ile Note 4 arasında dağlar var s4 böyle deyip note 4 böyle diyemezsiniz

imhotep

Profesör
Reaksiyon puanı
192
Telefonlar çalışıyor zaten demek istediğim yüksek grafikli Oyunları eskisi gibi yüksek fps lerde çalıştırmıyor zaten piyasada telefonu zorlayacak oyun ve uygulamalar beş parmağı geçmez bi yeni telefonlar gibi akıcı olmuyor
Galaxy s4 te İnto the Dead 2 oyununu oynayın 15dk sonra s4 bildiğin ısınmış saca dönüyor
yeni işlemci yeni tasarım yeni özellikler demek önceden çıkan yıllar geçtikçe yeni özellik almıyor işlemci aynı kalıyor... ne bekliyorsunuz ki yeni işlemcilerle aynı performans vermesini mi? o zaman yeni işlemcilere ne gerek var?

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Arkadaşlar konu Apple'yle ilgilidir, lütfen konu dışına çıkmayalım.