AMD mi Nvidia mı?

AMD mi Nvidia mı?

• Kullanılan toplam oy
    199

keremtunaa

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Acer Aspire 5742-G notebookumda Nvidia GT420M var.4 senedir kullanıyorum ve bu yıl sürücü desteği kesildi.Eylül 2010 tarihinde çıkan bir kart.Burada hareketle hesabı siz yapın.Ayrıca, Nvidia bir oyun çıktığında yayınladığı sürücü ile performans ve stabiliteyi maksimize eder.Amd, donanım konusunda f/p, Nvidia yazılım konusunda f/p.

hescer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
GTA5 çıktığında ilk güncelleme Nvidia'dan geldi , nvidia update çıkartmasaydı AMD'de çıkartmazdı . güncellemeler çok geç geliyor . R9 270 msı kullanıyordum iade ettim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar tartışmaya gerek yok tamam amd f/p de çok iyi fakat hem ısınma hemde driver sorunu var ama nvidia ısınma sorunu az ve driver güncelliyip duruyor yani diyeceğim şu 500-600tl ve altında en fazla 700tl ve altı amd 700 tl ve üstü her türl nvidia zaten 700 tl veren bir 300 daha verir

alix414

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
amd kullanıcısı olarak sonun kadar nvidia :D asla pişman olmazsın nerden biliyorum nvidia da kullandım nvidia bir ayrıcalıktır!

ezio1071

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartında asla ve asla AMD/ATI kullanmayın kesinliklikle Nvidia dan şaşmayın. ATI driverları kesinlikle dünyanın en rezil driverlarıdır neredeyse ayda yılda bi kere güncellenir bununla paralel olarak AMD nin ürünlere desteği sıfır denecek düzeydedir. Eski kartlara asla destek vermezler sürekli yeni kartları pazarlarlar çok sık bilgisayar değiştiren parça yenilemeyen birisi iseniz kesinlikle Nvidia.

kardeşim şunu yazdıklarını görünce dayanamadım cevap yazayım diye hemen foruma üye oldum. Yorumunu uzun zaman önce yazmışsın ama senin fikrinin değiştiğini sanmıyorum ben. Sen koyu Nvidia cısın. Ben sana şunu söyleyeyim. Kardeşim ve ben yaklaşık maksimum 1 ay önce 2 ayrı sistem topladık. Ekran kartları ve harddiskler dışında bütün donanım özelliklerimiz aynı. 16 Gb ram İ7 4960k işlemci falan. Ekran kartı olarak ben Asus R9 290X Rog Matrix aldım. Bizim oğlana sende al işte bundan parasını ben tamamlarım 2 aynı sistem olsun dedim ama bizim oğlanda senin gibi nvidia delisi ve birazda fiyattan kaçayım diye asus gtx 970 rog strix modelini aldı. Açıkça söylemek gerekirse bizim oğlanın ekran kartının denginin amd nin son modeli olan r9 295x olması gerekir gpu gücüne bakacak olursak. Gerçi o da 1024 bit(2x512). Gel gelelim sonuç olarak şimdiye kadar c.o.d. advanced warfare, gta 5 , watch dogs, a.c. unity ve crysis 3 ün en yüksek özelliklerinde ısı, stabilite, fps konusunda 2 kartında pek farkı yok hatta bu oyunlardan bazılarında benim kart daha iyi performans veriyor.

Sonuç olarak ekran kartında asla amd kullanmayın diye birşey kesinlikle olamaz. Gerçekten donanımdan anlayan bir kişi ekran kartında amd veya nvidia olup olmamasına bakmaz. İlk incelediğin kartın amd veya nvidia olup olmadığı ise donanımı sadece ezbere biliyorsun demektir. Ekran kartı kıyaslamasında önemli olan gpu, türkçe tabiriyle veriyolu genişliği (yani bit değeri) vs. bunlara bakarak kıyaslama yapılır. Fakat sana bir konuda da hak veriyorum. Senin bu yorumunu yazdığın zamanlarda amd kartlarda ısı problemi mevcuttu. O zamanlar nvidia bu sebepten dolayı benimde tercihimdi. Fakat amd günümüzde bu problemi çözdü.

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
AMD kullanıyorum ( Radeon X550XTX ) . Daha geçen açtım , bir transistörü bile şişmemiş , kart sağlam , fakat iki senede bir soğutucu değiştiriyorum.

K

kla

SDN Okuru
Nvidianin gelmis gecmis butun ekran kartlarindan iyi oldugu biliniyor fiyati daha az olsa ne olacak onemli olan performansi yapilan siralamalarda amdnin en iyi karti nvidianin en iyi kartiyla kiyaslanamaz bile. Ayrica listenin ilk 5 i nvidia sonra 1 amd sonra tekrar nvidia.

DatDatSedat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bana göre nvidia çünkü sistemimde gt210 modeli var kaç senelik giriş seviyesinden bile düşcek nerdeyse hala güncelleme geliyor driverine alalı 3 sene oldu hiçbi sıkıntısı yok beni öldürcek bu gidişle

enesyuksel

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Amdde fazla güç tüketimi ısı sorunu var ama fiyat olarak nvidia ya oranla daha ucuz nvidia da verimlilik hakim düşük güç tüketimine yüksek performans var nvidia nın yazılım desteği de daha iyi ama amdnin yeni r9 300 serisinde bu sorunlar aşılmış sayılır directx12 oyunlarda performans artışı sağlayacak.

İMY

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar yorumların çoğunu okudum. AMD ekran kartlarını seçen arkadaşlar genelde fiyat performasının iyi olduğunu dusundugu için seçmişler. Türkiyede elektrik fiyatından haberiniz varmı ? Aslında AMD yi seçtiğiniz zaman uzun vadede çok çok daha zarar edeceğinizi hiç düşünmedinizmi ? size basit bir örnek vereyim benzinli araç 50 bin tl ise aynı aracın dizeli 70 bin tl dir. Gamer iseniz kesinlikle nvdia almalısınız. Günümüzdeki oyunlar sisteme aşırı yuk bindiriyor, bu da doğal olarak tonla elektrik faturası demektir. AMD nın daha çabuk ısındığı gerçeğini dusundugumuzde daha iyi bir soğutma sistemine para yatırmamız gerekecektir. Çok ısındığı için arıza ve yanma olasılığı da daha yüksektir.

İMY

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben işin teknoloji kısmından çok çok iyi anlamam. İnternette ekran kartlarıyla ilgili birçok oyun testi mevcut(tek bir kart tanıtımı veya karşılaştırma olarak ). Bu testlerde gördüğüm kadarıyla AMD de optimizasyon sorunları daha fazla ,ani fps düşüşleri daha çok yaşanıyor 2. bir ekran kartı ile crossfıre yapmak istediğinizde de aynı sıkıntıyı yasıyorsunuz nvdia ya göre daha düşük performas alıyorsunuz. AMD fiyat performans a baktığımızda bize o an çok mantıklı gelebiliyor. Mesela nvidia nın 980 ti alacağımıza 2 tane 390x alabiliriz. oyunlarda 5-30 fps farkla çok daha iyi performans elde edebilirsiniz.Uzun vadede elektrik faturasıyla çok zarar edersiniz.Ben oyumu Nvidia dan yana kullandım. Ama alacak olsam amd alırdım bu saatten sonra sadece hafta sonları veya hafta içi 1 saat vakit ayırabilceğimden elektirk faturası çok koymaz bide para elimden direk çıkacağına 2-3 yılda elektrik parasıyla çıksın daha iyi :D ama günde 4-5 saat oyun oynayabilen birisi olsam kesinlikle Nvidia alırdım

İMY

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cahil troll aynı seviyede gücü nVIDIA'da harcıyor... AMD DX12 desteğinde çok daha iyi... + işlemcilerde intel asla az harcamıyor özellikle OC yaparsanız... kimi kandırıyorsun? ısınmada asıl rekortmen nVIDIA...
Hitap şekline biraz dikkat edermisin :) haklı bile olsan bu şekilde konuşman hoş değil herşeyden önce sevgi saygı. Ben genelde oyun olarak düşündüğüm için amd ve nvidia ile ilgili çok test izledim. Nvidia yı daha kaliteli buldum hepsi bu birtakım hesaplamalar yaptığımda nvidia gerçekten çok daha hesaplı olduğunu anladım.

the grudge

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Ben işin teknoloji kısmından çok çok iyi anlamam. İnternette ekran kartlarıyla ilgili birçok oyun testi mevcut(tek bir kart tanıtımı veya karşılaştırma olarak ). Bu testlerde gördüğüm kadarıyla AMD de optimizasyon sorunları daha fazla ,ani fps düşüşleri daha çok yaşanıyor 2. bir ekran kartı ile crossfıre yapmak istediğinizde de aynı sıkıntıyı yasıyorsunuz nvdia ya göre daha düşük performas alıyorsunuz. AMD fiyat performans a baktığımızda bize o an çok mantıklı gelebiliyor. Mesela nvidia nın 980 ti alacağımıza 2 tane 390x alabiliriz. oyunlarda 5-30 fps farkla çok daha iyi performans elde edebilirsiniz.Uzun vadede elektrik faturasıyla çok zarar edersiniz.Ben oyumu Nvidia dan yana kullandım. Ama alacak olsam amd alırdım bu saatten sonra sadece hafta sonları veya hafta içi 1 saat vakit ayırabilceğimden elektirk faturası çok koymaz bide para elimden direk çıkacağına 2-3 yılda elektrik parasıyla çıksın daha iyi :D ama günde 4-5 saat oyun oynayabilen birisi olsam kesinlikle Nvidia alırdım

optimizasyon olayı oyunu yapanlardan kaynaklı... AMD DX12 ile daha performanslı... nVIDIA alan pişman... DX12 işini nVIDIA umursamadı haksızda sayılmaz DX11 gibi fiyasko beklediler heralde...

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Al birini vur öbürüne Nvidia gtx 970 de yaptığı dolandırıcılıktan sonra gözümden düştü son sürücülerde birton sorun çıkardı Amd nin optimizasyona güvenebilsem alıcamda şüphem var 9tx 970 yerine 390 alınabilir gibi duruyor ben şuanki serileri pek beğenmiyorum şahsen 2 tarafta patates üst segment teki birkaç kart haricinde.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,193
Al birini vur öbürüne Nvidia gtx 970 de yaptığı dolandırıcılıktan sonra gözümden düştü son sürücülerde birton sorun çıkardı Amd nin optimizasyona güvenebilsem alıcamda şüphem var 9tx 970 yerine 390 alınabilir gibi duruyor ben şuanki serileri pek beğenmiyorum şahsen 2 tarafta patates üst segment teki birkaç kart haricinde.
ne dolandırıcılığıymış merak ettim. Özelden beya burdan cevaplayabilirseniz sevinirim.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
ne dolandırıcılığıymış merak ettim. Özelden beya burdan cevaplayabilirseniz sevinirim.

Kartın 4gb diye piyasaya sürülüp 3.5gb çıkması ve tam bellek sömüren oyunlarda fps drop yapması bunun hakkında birçok video izledim şahsen çıkmadan önce almayı planladığım bir karttı ama hayal kırıklığı yarattı diyebilirim bende bellek sömürmeyen oyunlarda başarılı görünsede gelecek açısından almaktan vaz geçtim kartın kalan 512 lik bölümünün yavaş çalışması bana göre bir eksik şahsi fikrim bu :) edit : C.w (bobin ağlaması) sorunu çok sık meydana geldi birde kullanıcılarda buda ayrı bir dert bu durumlar bana göre kullanıcıyı aldatmaya kaçmaktadır fikrim bu iyi akşamlar.

Son düzenleme:

the grudge

Profesör
Reaksiyon puanı
49
ne olacak 4GB diye 3.5GB bellekli kartları sattı... en son DX12 diye tam desteklemeyen kart sattı... daha ne olacak?
42368.jpg
yani...

Reaksiyon puanı
16,118
cahil troll aynı seviyede gücü nVIDIA'da harcıyor... AMD DX12 desteğinde çok daha iyi... + işlemcilerde intel asla az harcamıyor özellikle OC yaparsanız... kimi kandırıyorsun? ısınmada asıl rekortmen nVIDIA...
nvidia ısınmıyor ve intel skylake çok güç çekmiyor ısınmada yok gtx970'de hata var oda bir defalık yani nvidia alınır.

the grudge

Profesör
Reaksiyon puanı
49
nvidia ısınmıyor ve intel skylake çok güç çekmiyor ısınmada yok gtx970'de hata var oda bir defalık yani nvidia alınır.
sen öyle san OC ile 5GHZ yap gör ısınmayı, güç tüketimini... + BENDGATE ile bükülen işlemci SKYLAKE olur sokettede bükülme sorunu var... önceden donma sorunuda vardı... defoluların ürünü... SKYLAKE pişman eder...

Reaksiyon puanı
16,118
sen öyle san OC ile 5GHZ yap gör ısınmayı, güç tüketimini... + BENDGATE ile bükülen işlemci SKYLAKE olur sokettede bükülme sorunu var... önceden donma sorunuda vardı... defoluların ürünü... SKYLAKE pişman eder...
sen kendini kandır...

the grudge

Profesör
Reaksiyon puanı
49
stok soğutusunda yok sorun çok ağır soğutucu ve hatalı montaj kaynaklı.
salla salla bendgate gerçek ve şikayetçi sayısı artıyor... sen inkar et dandik LGA775 soketli Pentium D 820 kullanıpta hala intel denen dolandırıcıyı savun.

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
16,118
Son düzenleyen moderatör:

İMY

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
optimizasyon olayı oyunu yapanlardan kaynaklı... AMD DX12 ile daha performanslı... nVIDIA alan pişman... DX12 işini nVIDIA umursamadı haksızda sayılmaz DX11 gibi fiyasko beklediler heralde...
Ben sana kesinlikle hak veriyorum AMD son zamanlarda mükemmel bir çıkış yakaladı ama nvidia da DX12 sen DX11 demişsin 900 serisi DX12. Bu arada ben bi sıralama yaptım gtx960 < r9 290x < r9 390<gtx 970< r9 390x < r9 fury < gtx980 < r9fury x < gtx 980 ti < titan x < r9 295x2 ( bunlar popiler olanlar ) Son yılların en çok satılan ekran kartı GTX97o dir bunun sebebi 165 w kadar düşük güç tüketimi ve çok sessiz çalışmasıdır. 4 k hariç 2.5 ve 2 k cozunurlukte butun oyunlarda mükemmel sonuçlar verdiğini söylememe gerek yok. Rakibi r9 390x fiyat olarak ta gtx 970 ten 150-350 tl fazladır ve + 275 w güç tüketimi yapar . en iyi ihtimalle aralarında 125 w olduğunu düşünürsek 8 saatte 40 kuruşluk bir elektrik tasarrufu demektir. Ayrıca Gtx 970 daha düşük güçte bir psu gerektirdiğinden 500 w yeterli olucaktır r9 390x ın psu su için 650 w bir güç kaynağı gerekir iki psu arasındaki fiyat farkı 125-150 tl civarı olduğunu düşünürsek gtx 970 almak daha mantıklıdır. GTX 970 ile R9 390 arasında neredeyse hiç fiyat farkı yoktur(50-100) ve r9 390 Gtx 970 e gore performasn olarakta daha geridedir (oyundan oyuna farklılık gösterebilir) ve AMD deki kartlardaki genel sıkıntı ani fps degısımı cok oluyor mesela buna bir ornek vermek ıstıyorum. gtx970 A oyununu 43-44 fps de çalıştırsın.Bütün patlamalı aksiyonlu veya bol çimenli ayrıntının cok olduğu sahnelerde minimum 32-33 fps ye geriler ondada stabil olarak düzelir. Ama AMD 390x yine A oyununu 47-5o fps de çalıştırsın oyun bazen 60-70 fps ye çıktığı gibi 25 fps nin altınada inebiliyor ozaman kasmalar meydana gelebiliyor buda oyundan aldığımız zevki maalesef düşürüyor.

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Arkadaslar bu konunun sonu yok 2013 den beri bunu tartisiyorsunuz 21 sayfa olmus hala sonuc yok [emoji48]