'Allah'ın kızları'na soruşturma açıldı

0ReiS0

Dekan
Reaksiyon puanı
91
409920080717011327677.jpg

17 Temmuz 2008 01:11
Yazar Nedim Gürsel, son romanı Allah'ın Kızları'na, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçundan soruşturma başlatılırken kendini savundu.

Fransız yayımcısıyla Anadolu gezisi sırasında ifade vermek için apar topar İstanbul’a getirilen yazar Nedim Gürsel’in “Allah’ın Kızları” romanı hakkında soruşturma başlatıldı. “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla başlatılan soruşturmanın kendisini şaşırttığını ve üzdüğünü belirten Gürsel şunları söyledi: “Türkiye’nin demokratikleştiğini hep söylüyordum. Şimdi kafamda bir soru işareti uyandı. Çünkü din de eleştirilebilir. Böyle bir özgürlüğümüz var. Teokratik bir devlette yaşamıyoruz, laik bir cumhuriyette yaşıyoruz. Allah’ın Kızları’nın amacı dini eleştirmek değil.”
Nedim Gürsel’le Mart ayında romanın yayınlanmasından önce konuştuğumuzda “Allah’ın Kızları” için “yazarlık serüvenimde bir dönemeç” demişti. 30 kitabı arasında en çok satış rakamına ulaşan eserinin “Allah’ın Kızları” olduğunu söyleyen Gürsel NTVMSNBC’ye yaptığı değerlendirmede, “Allah’ın Kızları bir romandır ve dini duyguları rencide etmek için kaleme alınmamıştır” dedi.
PEYGAMBERİN DÜŞMANLARI KAHRAMANLAR ARASINDA
Gürsel şöyle devam etti:
“Anadolu’da Fransız yayımcımla seyahatteydim. İfade vermek üzere Şanlıurfa’dan apar topar İstanbul’a geldim. Dün ifade verdim. Savcı ya takipsizlik kararı verecek ya da dava açacak. Allah’ın Kızları bir roman; çok sesli bir roman. Değişik bakış açıları var İslam’a yönelik. Ve tabii peygamberin düşmanları da romanın kahramanları arasında. Onlardan peygamberi övmelerini bekleyemeyiz. Bu konudan üzüntü duydum ve şaşırdım. Türkiye’de bu konuda çok yol alındığını zannediyordum. ‘Uzun Sürmüş Bir Yaz’ adlı kitabım 159. maddeden yargılanmıştı. ‘İlk Kadın’ adlı romanım da 426. maddeden yargılanmıştı. Ama bütün bu davalardan aklandım. Aradan 28 yıl geçti. Kitaplarım çeşitli yabancı dillere çevrildi. Çeşitli vesilelerle Türkiye’de düşünce özgürlüğünün, yaratma özgürlüğünün sınırlarının genişlediğini, Türkiye’nin demokratikleştiğini hep söylüyordum. Şimdi kafamda bir soru işareti uyandı. Çünkü din de eleştirilebilir. Böyle bir özgürlüğümüz var. Teokratik bir devlette yaşamıyoruz, laik bir cumhuriyette yaşıyoruz. Ancak Allah’ın Kızları’nın amacı dini eleştirmek değildi.”
DİNİ DUYGULARI RENCİDE ETMEK İÇİN KALEME ALINMADI
“Allah’ın Kızları bir romandır ve dini duyguları rencide etmek için kaleme alınmamıştır. İslam’ın doğuşunu anlatımın odak noktasına peygamberimizi yerleştiren, İslam’da inancı ve şiddeti sorgulayan bir romandır. Romanın yapısı da budur, okuyanlar da zaten fark edeceklerdir böyle bir yapıda alduğunu ve dini duyguları özellikle tahrik veya rencide etmek gibi bir amaç taşımadığını. Benim böyle bir amacım olamaz, ben bir yazarım. Değişik bakış açılarıyla ve bu romanı yazmak için de çok araştırmalar yaptım, ilk kaynaklara gittim. Abbasiler döneminde 9. yüzyılda Tabari ve İbn Hişam’ın ilk Muhammed biyografisinden yola çıkarak yazdım. Kulaktan dolma bilgilerle yazmadım.”
İLAHİYAT PROFESÖRÜ BENİ SAVUNDU
Erzurum’a gittim. Atatürk Üniversitesi’nde çok yoğun bir ilgi vardı. Öğrencilerle kitabı tartıştık. Sonra bir kitapçıda imza günü düzenlendi. O imzaya türbanlı okurlar da geldiler. Okurlardan biri aslında bu romanda Peygamber açısından müthiş bir dezenformasyon olduğunu ve ona yönelik bir takım olumsuz ifadeler olduğunu söyledi. Ve orada bulunan bir bey kalktı, ben romanı savunmak durumundayken o romanı gayet güzel anlattı. Allah’ın Kızları’nın ne anlama geldiğini, Kur’anda bu ifadenin iki kez geçtiğini benim bunu uydurmadığımı söyledi. Kendisi bir ilahiyat profesörüymüş, orada tanıştık. Bu tepki açısından ilginç. Bir ilahiyat profesörü beni okurun olumsuz tepkisine karşı savundu.”
216. MADDE NE DİYOR?
MADDE 216. - (1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması hâlinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

kaynak

'Allah'ın kızları'na soruşturma açıldı haberi KÜLTÜR-SANAT haberleri haberiHaber7 haber7.com - Güncel Haberler, Son dakika haberleri - Bu noktada haber var

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Esenlikler,

Çeşitli vesilelerle Türkiye’de düşünce özgürlüğünün, yaratma özgürlüğünün sınırlarının genişlediğini, Türkiye’nin demokratikleştiğini hep söylüyordum. Şimdi kafamda bir soru işareti uyandı. Çünkü din de eleştirilebilir. Böyle bir özgürlüğümüz var. Teokratik bir devlette yaşamıyoruz, laik bir cumhuriyette yaşıyoruz.

Yanlış düşünceler tabii. Böyle özgürlükler mevcut değil. Bilakis, açık olmayan bir şekilde şekilde yasak. Kanun maddeleri o kadar bol bırakılmış ki, herkesi herşeyden yargılarsınız.

Kolay gelsin.

nyoo

Profesör
Reaksiyon puanı
6
yazarın fotoğrafı içinde bulunduğu prikolojik sıkıntıları belli etmiyormu zaten !

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Demek ki pek de laik değil mişiz.

Acaba hala AB'ye bizi alacakları masalına inanan var mıdır?

Daha düşünce özgürlüğünden haberimiz yok.

Umarım olduğumuzdan daha da geriye gitmeyiz.

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
nedim gursel pek super bir yazar olmasa da kimi kitaplari kendisini okutmayi basarmistir. 80 devriminden beri din, asker, osmali devleti, fasizm gibi olgularla pek barisik degil.
normal olarak bu yuzden muhafazakarlar tarafindan yerden yere vurulmasi normal.

kendisi demokrasinin besigi fransa ile istanbul arasinda mekik dokumakta. sanirim bizden pek daha fazla bir ozgurluk olgusu oldugu acik.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
178
Laiklikle ne alakası var şimdi. :)
Yazar gibi, Berkin hocam ve Orcagada da laiklikle bağdaştırmış; laiklik sadece din hürriyetidir; bildiğim kadarıyla bu adama "niye şu dine inanmıyorsun" demiyor kimse; bundan yargılanmıyor da. Ama din hürriyeti başkasının dinine çamur atmak değildir. ;) İnanmamakla inananı "aptal" görmek farklı şeylerdir.

İkinci olarak, adam uyanığın teki. Romanına bu ismi özellikle seçmiş; zira böyle bir ismin Türkiye'de sansasyon çıkaracağını yayınlanmadan önce söylemek için kahin olmak gerekmez. Bu adam da hedefi 12'den vurmuş, reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerek. Eminim kitap satışları bu haberden sonra 3-5'e katlar.

DogukanDogu84

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
9
başını kapatınca özgürlük, onlar gibi düşünmeyince tahrik, darbeci bunların hepsi böyle.YOBAZ kafalar....

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Neymiş, Her Gördüğün Sakallıyı Hacı Hoca sanmıyacaksın :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
178
başını kapatınca özgürlük, onlar gibi düşünmeyince tahrik, darbeci bunların hepsi böyle.YOBAZ kafalar....

"Darbeci" mi? Yeni bir oyun mu? :)
"Onlar gibi düşünmeyince" değil, inançlarına saldırı yapılınca. ;)

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Tamam bu bence büyük bir hatadır benim düşüncelerime terstir yanlıştır ama aynı şeyi bir avrupa ülkesinde hristiyanlık kullanılarak yapılsaydı bu adama soruşturma açılmazdı bu da bizimle avrupa ülkeleri arasındaki farkın en somut örneğidir.

Saygılar..

Turab Garip

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
178
WaterBoy, Avrupa ile farkımızın olması demek bizim yanlış Avrupa'nın doğru olduğu demek değildir. Dilersen Avrupa'nın en önde gelen ülkelerinde sosyal bir araştırma yap bakalım ne bulacaksın. :) Özgürlük, başkasının özgürlük hakkını ihlal etmekdikçe özgürlüktür, sınırsız özgürlük diye bir şey söz konusu değildir.

Son düzenleme:

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Elmacık, Çok doğru yazmışsın zaten sınırsız özgürlük demek kendini kral etmek karşındakini hizmetçi etmek durumuna düşürür buda özgürlük değil büyük bir ironi yaratır.Ben bu yazıyı yazarken iyilik veya kötülük bakımından değil bizim ülkemizdeki yasaların ve başka ülkelerdeki yasalar hakkındaki esneklikleri yazmak istedim avrupa anayasaları düşünce özgürlüğüne olağanca serbet bırakmış ancak bizim ülkmizde durum böyle değil.

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Yazar gibi, Berkin hocam ve Orcagada da laiklikle bağdaştırmış; laiklik sadece din hürriyetidir; bildiğim kadarıyla bu adama "niye şu dine inanmıyorsun" demiyor kimse; bundan yargılanmıyor da. Ama din hürriyeti başkasının dinine çamur atmak değildir. ;) İnanmamakla inananı "aptal" görmek farklı şeylerdir.

İkinci olarak, adam uyanığın teki. Romanına bu ismi özellikle seçmiş; zira böyle bir ismin Türkiye'de sansasyon çıkaracağını yayınlanmadan önce söylemek için kahin olmak gerekmez. Bu adam da hedefi 12'den vurmuş, reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerek. Eminim kitap satışları bu haberden sonra 3-5'e katlar.

Elmacık,

Dine çamur atmak ayı bir olay,elinde tutarlı verilerle bir eser yaratmak ayrı bir olay.

Al-ilah/allah putunun lat,uzza ve menat adlı üç kızı vardır.

Okuyanlar bilirler bu isimler kuranda da geçer.

Bunu söyleyene dava açılması komik,dava açan adına cehalet örneğidir.

Kitabı okumadım.Okuyuncaya kadar fazla yorum yapamayacağım.Ancak,

Eğer dini inançlar eleştirilemeyecekse kimse din ve vicdan özgürlüğünden bahsedemez.Bu da Türkiyemde şeriat sızıntısı olduğuna delalettir.

Bu ülke sadece teistlerin değil.Her fikir ise size uymak zorunda hiç değil.Aynı şeyleri düşünmenin özgürlük olduğunu sanıyorsunuz.Halbuki toplumlardaki çatlak tabir edilen sesler gerçek düşünce özgürlüğü örneğidir.

İslam ne yazık ki buna tahammül edebilecek potansile ulaşamayan yobazlarla dolu bir dindir.

Fikirden,sanattan bihaber yeşilbayrak sevdalılarını kınıyorum...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
178
"Fikir size uymak zorunda değil" diyerek işgüzarlık yapıyorsunuz, zaten bize uymak zorunda diyen yok, çarpıtmayalım. Ama "size uymak zorunda değil" diyerek dalga geçmek terbiyesizliktir.

Neyi ıspatlı eserini yapmış, putların kızları olduğunu mu? Hem kitabı okumadığını söylüyorsun hem de adamın kanıtlı yazdığını söylüyorsun. Pes, bu kadar tarafgir bir yobazlık görmedim.

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
"Fikir size uymak zorunda değil" diyerek işgüzarlık yapıyorsunuz, zaten bize uymak zorunda diyen yok, çarpıtmayalım. Ama "size uymak zorunda değil" diyerek dalga geçmek terbiyesizliktir.

Neyi ıspatlı eserini yapmış, putların kızları olduğunu mu? Hem kitabı okumadığını söylüyorsun hem de adamın kanıtlı yazdığını söylüyorsun. Pes, bu kadar tarafgir bir yobazlık görmedim.

Bu olayın kanıtı sadece bu kitap olsaydı dediğin doğuydu.Kitabın yorumlarını okudum.Ona istinaden yazdım orayı.

Ancak lat,uzza ve menat yazarak arattır bakalım neler göreceksin.Özellikle ingilizce sitelerde verilen kaynakları incele.

Zamanında aynı şeyi Salman RÜŞDİ'ye de yaptılar.Adam aslanlar gibi tüm kaynakları verdi.En sonunda humeyni kellesine ödül koydu.

Şeytan Ayetleri kitabını bir oku,sonra yine konuşuruz.

Dalga geçme konusunda bir yere kadar haklısın.Ben dininden bihaber ne denirse inanan ama atınca mangalda kül bırakmayan tiplerle senin "dalga geçmek" diyebileceğin çok şey konuştum.

Cehaletini meziyet sanan adamla bazen istemesen de dalga geçiliyor.

Geçenlerde hocaefendisi amerikada yaşıyor diye amerikaya kötü dememek lazım diyen bir tip bile gördüm bu forumda.

Bunla dalga geçmeyeyim de ne yapayım?Halbuki kannatimce tartışmadaki rakibimi küçümsemek kendimi küçümsemektir.Sevmem.

Konu dağılmasın ancak şunu da bir düşün ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

Eğer din ve vicdan hürriyeti varsa ve bunun koruması anayasanın hükmündeyse ben istediğim gibi çıkar ve dini görüşlerimi beyan edebilirim.

Bunun aksi sadece şeriat yönetimlerinde yaşanır.Eğer Türkiyede de yaşanıyorsa laiklik adına utançtır.Şeriat sızıntısı başlamıştır ve dur diyenler mutlaka olacaktır.

Saygılar...

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Kılda keramet olsa ........ diye bir laf var neyse ( sakal ayrı )
konu Salman Rüşti olayını akıllara getiriyor ..

Tartarus

Profesör
Reaksiyon puanı
0

katılıyorum, acıyla...

para kazanmak için yazılanların ilgi görmesi ne kadar elem bir olaydır??

Turab Garip

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
178
Sonra da birileri çıkıp "adam doğru yazmış" desin daha okumadan. :) ADamın umurunda bile değil doğru ya da yanlış yazmak, adamın bu ismi seçmekteki tek nedeni olay yaratıp satışları patlatmak, eminim başaracaktır da, mesela Orcagada ilk gördüğü tezgahtan kapacak bu kitabı. :)

mediamania

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Laiklik le ne alakası var bunun şimdi, bu şahsın düşüncesine onay verilmedi diye bazı arkadaşlar yine laikliği hortlattı peki sorarım düşünce özgürlüğü varda inanç özgürlüğü yok mu? var dimi peki forma açılan az onceki konudada başörtülüye yok şortluya var diye trajikomik bi konu beyan edilmiş nerde iananç özgürlüğü.... hı söyler misiniz?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
178
Aslında laiklikle şu alakası var:

Adam laiklik ilkesine karşı gelmiş. Çünkü laiklik ilkesi der ki, herkes kendi inancından düşünce ve vicdan hürriyetine sahiptir. Bu adamsa kendini bu özgürlüğe layık görüyor, ama inançlı kimseleri bu özgürlüğe layık görmüyor. Yani aslında adamın kendisi laikliği alt üst ediyor.

.. Da kimin umurunda? Adamın asıl amacı sansasyon yapıp kitabın satışlarını arttırmak, başarıyor da.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Musa'nın Çocukları, ALLAH c.c ile aldatmak, ALLAH'ın (c.c) kızları (haşaa) İsimlere bakın, Yazarlarına bakın birde içeriklerine bakın, Elmacik +1

mediamania

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aslında laiklikle şu alakası var:

Adam laiklik ilkesine karşı gelmiş. çünkü laiklik ilkesi der ki, herkes kendi inancından düşünce ve vicdan hürriyetine sahiptir. Bu adamsa kendini bu özgürlüğe layık görüyor, ama inançlı kimseleri bu özgürlüğe layık görmüyor. Yani aslında adamın kendisi laikliği alt üst ediyor.

.. Da kimin umurunda? Adamın asıl amacı sansasyon yapıp kitabın satışlarını arttırmak, başarıyor da.

haklisin elmacik