Akademik makalede kaynak gösterme

Bu konuyu okuyanlar

askarr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar iyi geceler. Kaynak göstermeyle ilgili bir sorum olacaktı.Yüklediğim resimden alıntı yaptım makalemde fakat bu kitap gibi birşey tam emin değilim. Bu sayfayı göz önüne alarak metin içinde ve kaynakça kısmında nasıl kaynak göstereceğim kafam karıştı birazcık. Konu hakkında bilgi sahibi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. :)

Ekli dosyalar

• IMG_0905.PNG
    IMG_0905.PNG
    334.2 KB · Görüntüleme: 589
  • IMG_0906.PNG
    IMG_0906.PNG
    175.3 KB · Görüntüleme: 511
Reaksiyon puanı
628
Kitabın adını ve sayfasını yazın.

Normal kitap gibi.

Son düzenleyen moderatör:

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Arkadaşlar iyi geceler. Kaynak göstermeyle ilgili bir sorum olacaktı.Yüklediğim resimden alıntı yaptım makalemde fakat bu kitap gibi birşey tam emin değilim. Bu sayfayı göz önüne alarak metin içinde ve kaynakça kısmında nasıl kaynak göstereceğim kafam karıştı birazcık. Konu hakkında bilgi sahibi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. :)

Kaynak bir kitap ise kitabın sayfasını değil ise orjinal olarak sunulduğu haliyle kendiniz sayfa sırasını belirlemeniz yeterli olacaktır.

Hiç olmuyorsa, kaynak içeriğinin konuyla ilgili bölümünün başından birkaç cümle ile başlangıç yapıp aynışekşlde bitiş noktasınıda belirtmeniz yeterli olacaktır.

Örnek : x yazar bu konuyla ilgili xy kitabından bu konuyla ilgili şöyle bahseder; ahmet başarılı bir öğrencidir, herzaman başarıya aç olmasından ötürü ileride büyük adam olacağı ihtimali çok yüksek konusunun geçtiği ve bu konuyla ilgili son satırlarının ahmet sonunda dünya çapında tanınan büyük bir doktor olup vatanına ve milletine faydalı bir birey olmanın örneğini çizdi, zaten ondan da bu beklenirdi sözlerini bize bu konuda ışık tutar ...

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Nerede kaynak göstereceğin burada devreye girer. Akademik bir çalışma veya tez çalışmanda kaynak göstereceksen her akademik kuruluşun bir kaynak gösterme şekli var. Ona uyup kaynak göstermen lazım. Ayrıca görselce bulunan merin kitabın bir bilgi sayfası. Oradan neyi alıntı yaptın onu merak ediyorum doğrusu:)

goodolddays

Müdavim
Reaksiyon puanı
202
Citation Machine: Format & Generate Citations – APA, MLA, & Chicago
Sayfanın üst tarafından önce hangi türde atıf yapmak istediğinizi seçin, ardından kaynağınızın türünü seçip(kitap, dergi vs) manuel entry mode'a geçin ve elinizdeki bilgileri doldurun(bilmediklerinizi boş bırakın). "Create Citation"a bastığınız gibi karşınıza tertemiz bir atıf çıkacak, güle güle kullanın :)

askarr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Kaynak bir kitap ise kitabın sayfasını değil ise orjinal olarak sunulduğu haliyle kendiniz sayfa sırasını belirlemeniz yeterli olacaktır.

Hiç olmuyorsa, kaynak içeriğinin konuyla ilgili bölümünün başından birkaç cümle ile başlangıç yapıp aynışekşlde bitiş noktasınıda belirtmeniz yeterli olacaktır.

Örnek : x yazar bu konuyla ilgili xy kitabından bu konuyla ilgili şöyle bahseder; ahmet başarılı bir öğrencidir, herzaman başarıya aç olmasından ötürü ileride büyük adam olacağı ihtimali çok yüksek konusunun geçtiği ve bu konuyla ilgili son satırlarının ahmet sonunda dünya çapında tanınan büyük bir doktor olup vatanına ve milletine faydalı bir birey olmanın örneğini çizdi, zaten ondan da bu beklenirdi sözlerini bize bu konuda ışık tutar ...
432-434.satır aralığındaki şiirdeki bir sözü alıntı yaptım
--- Gönderi Güncellendi ---
Citation Machine: Format & Generate Citations – APA, MLA, & Chicago
Sayfanın üst tarafından önce hangi türde atıf yapmak istediğinizi seçin, ardından kaynağınızın türünü seçip(kitap, dergi vs) manuel entry mode'a geçin ve elinizdeki bilgileri doldurun(bilmediklerinizi boş bırakın). "Create Citation"a bastığınız gibi karşınıza tertemiz bir atıf çıkacak, güle güle kullanın :)
Açıklamanız için çok teşekkür ederim fakat sayfanın üst kısmından dediğiniz kısımı anlayamadım Essay'i yazdığım belgede mi demek istediniz. Libre office'den yazıyorum ayrıca :)

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
432-434.satır aralığındaki şiirdeki bir sözü alıntı yaptım

Şair /yazar bu konuyla ilgili x kitabında bizlere şöyle seslenmektedir
432 den can alıcı noktasından birkaç cümle/satır
434 de aynı şekilde can alıcı birkaç cümle/satır okunulur.
Bu eşsiz şiirin tamamını okumak için şair bizleri kitabının 432 ve 434. Sayfalarına davet etmektedir.

Gibi süsleyip konuya devam edebilirsiniz.

Son mesajlar