Abimi nasil kurtarırım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Açıkçası hangi ateiste söylesem bu dersleri dinle diye dinleyemez cesaret edemez çünkü oda biliyor dinlese hakikati öğrenecek ve ona zor gelecek herkesin elbette kendi seçimi böyle insanların kalbi mühürlenmiştir yapacak bişey yok son pişmanlıkta fayda etmeyecek.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Ona bir Note 7 hediye et. Sonra o uyurken yatağının başucunda Note 7'yi şarja tak.. :p

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
Açıkçası hangi ateiste söylesem bu dersleri dinle diye dinleyemez cesaret edemez çünkü oda biliyor dinlese hakikati öğrenecek ve ona zor gelecek herkesin elbette kendi seçimi böyle insanların kalbi mühürlenmiştir yapacak bişey yok son pişmanlıkta fayda etmeyecek.
Ama cevaplanmayacak sorular soruyorlar bazen gerçekten şüpheye dusuyoruz.isterseniz onların sorduklardan birkaç tane sorayim

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Ama cevaplanmayacak sorular soruyorlar bazen gerçekten şüpheye dusuyoruz.isterseniz onların sorduklardan birkaç tane sorayim
Allah herşeyi yok ediyorsa kendini de yok etsin sonra tekrar yaratsın da görelim gibi anaokul sev 1 soru olacaksa kalsın :D

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
Allah herşeyi yok ediyorsa kendini de yok etsin sonra tekrar yaratsın da görelim gibi anaokul sev 1 soru olacaksa kalsın :D
Yok mesela adam sormus.Allah Hz.Adem gelmeden önce bizi imtihana sokacak bunu biliyordu bunun sonuçunun kötüye gideceğini insanların iyi olmayacağını da biliyordu neden yaptı diye meselâ

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
Yok mesela adam sormus.Allah Hz.Adem gelmeden önce bizi imtihana sokacak bunu biliyordu bunun sonuçunun kötüye gideceğini insanların iyi olmayacağını da biliyordu neden yaptı diye meselâ

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Ya bir insan nedir ki Allah için ya sen hiç dünyanın evrendeki yerine baktın mı dünya nokta kadar bişey resmen sen nokta kadar olan dünyanın içinde yalnız bir insansın ve bu kainatı yaratan hakkında konuşuyorsun teori üretiyorsun çok komik oluyor toz tanesi bile kalmıyoruz koca evrende artık sen düşün :)

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
Bir soru daha var Allah neden dağlara bakın elektronlara bakın hayrete dusun diyor.A llah ol der olur zaten

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
fakat cevabını da biliyorum ama çok uzun

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Ya arkadaş ateistlik bilimsel olarak bile kanıtlandı yanlış olduğu ateistler maddenin yok olmayacağını savunur ancak bilim dünyası maddenin yok olduğunu ispatladı.

svksy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Hadi doğrusunu söyleyelim. Bunu savunan ateistler değil, termodinamik. Fiziğin henüz yanlışlanmamış bir iddiası.Yok olmayan şey madde değil enerjidir. Tabiat ise miktarı sabit fakat yoğunluğu değişebilen toplam enerjiden oluşuyor-muş.

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
kardeş bilmiyorum fakat adam agnostik ve ateistlik arasında kalmış bir insanım diyor sonra soruyor soruyu

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Allah her şeyi bilir ancak cüzi iradene müdahele etmez. Allah, geleceği görebilir. Zamanın dışındadır. Bütün insanlar kötü değil, mesela Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, insanların en güzeli, en mükemmelidir.. Ayrıca nereden geldiğimizi ve nereye gideceğimizi unutmamalıyız.. Şüphesiz ki imtihandayız..

svksy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Sınav arz-talep dengesizliğinin sonucu yapılır. Yani istihdam kontenjanı karşılamazsa...Lakin sonsuz kudreti olan yüce tanrı neden sınav yapar aceba. Yoksa cennetin kontenjanı bunca insanı almaya yetmiyor mu aceba? diyorlar örneğin.

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
İnan ki bu ve benzeri sorular Yüzyıllar öncesinde de vardı sonrasında da olmaya devam edecek. Bu bir seçim meselesidir.
Senin örnek olarak verdiğin sorudan gidelim. Ben o soruyu (doğru hatırlıyorsam ortaokuldaydım) dini bir kitapta soru-cevap şeklinde okumuştum. Hatta okuduğum kitap başka eski kitapların alıntılarından oluşuyordu. Okuduğum açıklamayı günümüze uyarlayayım. Misal zamanda yolcuk yapan birileri gelse ve seni, beni, Ahmet'i, Mehmet'i vesaire toplasalar. Sonra bize, gelecekte herkesin bir suçu var (hırsızlık-gasp-terör ve benzeri) deseler.(şu sıralar yabancı dizlere takılıyorum örnek biraz fütüristik oldu) Ve herkese ceza verseler. Hemde kanıtlarıyla ispatlasalar bile bizler isyan etmez miyiz? Ben o işi artık yapmam-ben onu öldürmem-ben o şehre adımımı bile atmam demez miyiz? Allah bizi özgür irademiz ve nefsimizle bu imtihan dünyasına göndermiş. Sonuçta da her koyun kendi bacağından asılacak, sevabıyla-günahıyla...
Mesela kadın-erkek evlilik meselesinden bahsetmişsin. Doğru hatırlıyorsam Peygamberimiz, Hz. Hatice öldükten sonra çok eşliliğe geçmiştir.(yanlışım varsa düzeltin) Diğer evliliklerinin de birden çok sebebi vardır. Ayrıca genelde dört eş meselesini diline dolayanlar bunun şartı olan diğer eşlerin rızasının alınması nedense hiç bahsini etmez. Eşlerin hepsine adil ve eşit davranılmazsa Kul Hakkına girileceğine de unutulmaması gerekir.
Bu gibi konular çok uzun olduğundan ben burada kesiyorum. Umarım bir faydası olmuştur.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Sınav arz-talep dengesizliğinin sonucu yapılır. Yani istihdam kontenjanı karşılamazsa...Lakin sonsuz kudreti olan yüce tanrı neden sınav yapar aceba. Yoksa cennetin kontenjanı bunca insanı almaya yetmiyor mu aceba? diyorlar örneğin.
Allah'ın cenneti de cehennemi de sonsuzdur.. Mesela insanı öldürenle, insanı yaşatanı cennete toplamak hak mıdır? Herkes cennette yaşasaydı da suç işleyen cehennemde yanıp gelseydi mi diyeceksin? Bu soruları soranlar, imtihan kavramını tam anlamıyla idrak edemeyenler ve şeytanı hesaba katmayanlar.. Hz. Adem (a.s.) ile Hz. Havva, dünyaya gönderildiklerinde evlat sahibi olmasalardı, şimdi kimse olmaz ikisi de öldüklerinde tekrar cennete gidebilirdi mesela..
Ayrıca bugün bir devlet bile başsız ve kanunsuz varlığını sürdüremezken, bu kainat, bu insanlık nasıl sürdürecek? Orada da parantezler açılıyor tabi, dünyanın hali ortada peki Allah'ın kanunları nerede? Uygulamıyorsun ki.. Maide Suresi 44. ayeti açıp okuyun.. Allah, her şeyi Kur'an'da apaçık anlatmıştır.. Tüm insanlık Kur'an'a göre hareket etseydi, dünya kusursuz bir yer olurdu zaten.. Kul hakkını affetmeyen bir Yaratıcı, bir din kötü olabilir mi? Kul hakkının kapsadığı şeyleri göz önüne aldığınızda, kul hakkının yenmediği bir dünyanın ne kadar da yaşanılabilir olduğunu göreceksiniz.. Bu sohbet çok uzar.. Her şeyin mantıklı bir açıklaması var elbette.. Sadece bizlerin bu konularda yeterince bilgisi yok.. Bu yazımda bir çok eksik vardır illa ki.. Zaten eksiksiz cevap verebilseydik, sorulacak soru kalmazdı.. Allah cümlemize hidayet versin, doğruyu görebilmemizi ve doğrudan şaşmamamızı nasip eylesin. Amin..

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Attığım resimdeki iğrençlik gerçekten hele o son hadis çok sinir bozucu ayıp bir şey.Madem sizin dininiz doğru neden Müslüman insanlara karşı savas kotu göstermekteler anlamadım siz ibadetinizi yapın.Bazı Müslüman ları da sevmiyorum
Bak kardeşim ben imam hatip okudum sana şunu söyleyebilirim o fotoları birçok şey yalan uydurma...

Erkekte baş kaldırma kısmı dahil olmak üzere gerisi tamamen yalan

Miras erkeğe dinen daha çok düser çünkü erkeğin bakması gereken aile vardır ve kadına zaten kocasi tarafından ekstra bir miras kalacaktir ama erkeğe sadece babadan kalır. Kadın ise hem koca hemde baba dan miras aldığı için daha az alır
4 es zaten dinde var olan bir şey o yalanlanamaz ama orda söylenenlerin çoğu uydurma şeyler inanma derim çünkü uydurma seyler

yucesezar

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
Bence senin abin yoldan çıkmış, ALLAH affetsin.

Eski hesap22

Profesör
Reaksiyon puanı
801
Böyle abuk subuk yerlerden islam öğrenilmez bence abin işine geldiği gibi araştırıp bulmuş açsın bir meal baksın bakalım oralarda ne yazıyor aslında.

giveusfreedom

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Gitsin doğru düzgün bir yerden dinlesin dinini önce önyargılı olmasın önyargılı olursa her uydurlana inanır HZ.Muhammedin hayatını okusa sadece anlar zaten bi çok şeyi ateistlerin yaptığı orda onu kırpıp burdan bunu alıp görüş desteklemek her zaman yaptıkları şey saygım var da dinlemeye hiç tahammül edemem şahsen

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
3 ATEİST

Şems-i Tebrizi mescitte talebelere ders veriyordu. Konu teyemmüm abdestiydi; talebelere bir kerpiçle teyemmüm abdestinin nasıl alınacağını gösteriyordu. Gelen grup üç sual sormak istediğini belirtti. Şems-i Tebrizi,

“Sorun” dedi. Adamlar içlerinden birini sözcü seçtiler. Adam ilk olarak şunu sordu:

“Siz Müslümanlar Allah var dersiniz, ama Allah'ı göstermezsiniz; varsa gösterin, görelim ki inanalım” dedi. Şems-i Tebrizi,

“Öbür sorunu da sor!” dedi. Filozof,

“Sizler şeytanın ateşten yaratıldığını söylüyor, sonra da onun ahirete cehenneme atılıp ateşle azap edileceğine inanıyorsunuz. Hiç ateş ateşe azap eder, acı verir mi?” diye sordu. Şems-i Tebrizi,

“Peki, diğer sorunu da sor!” dedi. Filozof,

“Sizler ‘Herkes dünyada yaptıklarının cezasını ahirette çekecek, orada mahkeme kurulacak, hesap sorulacak’ diyorsunuz. Bırakın insanları, nasıl isterlerse öyle yaşasınlar, ne istiyorlarsa yapsınlar. Ayrıca mahkemeye ne gerek var?” dedi.

Adam sorularını tamamlamıştı. Şimdi bunların cevabını istiyordu. Kendine göre cevap verilmeyecek sorular sormuştu. Herkes Şems-i Tebrizi'ye bakıyordu. O ise gayet sakindi. Yerinden kalktı, filozofun yanına geldi ve elindeki kerpici adamın başına vurdu. Filozof “Vah başım” diyerek başına sarıldı. Şems-i Tebrizi çok şiddetli vurmamış olsa da adamın canı yanmış ve başı biraz şişmişti. Adam bir sağa bir sola baktı, bu kadar insana birkaç kişi ile yapacağı bir şey yoktu. Hemen dışarı çıktı, başını tutarak o bölgedeki mahkemeye gitti. Şems-i Tebrizi’yi hâkime şikâyet etti.

Hâkim, “Bu nasıl olur” diyerek Şems-i Tebrizi’yi mahkemeye çağırttı. Durumu sordu. Şems-i Tebrizi,

“Ben ona kötülük etmedim, sadece sorduğu sorulara cevap verdim” dedi. Hâkim,

“Bu nasıl cevap vermektir. Adam acı içinde kıvranıyor, senden şikâyetçidir, işin aslı nedir?" diye sordu.

Şems-i Tebrizi şöyle anlattı:

“Efendim, bu adam bana ‘Allah varsa göster, göreyim ki inanayım’ dedi. Ben de buna, ‘Olan her şey baş gözü ile gözükmez, işte misali’ dedim; başına darbe vurup acıttım. Şimdi bu felsefeci, başındaki acıyı göstersin de görelim. Eğer başında bir acı yoksa niçin beni şikâyete geldi? Varsa göstersin!” dedi. Filozof, şaşırarak,

“Başımda acı var ama gösteremem” dedi. Şems-i Tebrizi de, ‘İşte bu acı gibi, Allah Teala da vardır, fakat kafa gözüyle görülmez, O ancak akılla bilinir, kalple tanınır, ruhla sevilir, ahirette nurla görülür” dedi.

Şems-i Tebrizi ikinci soruya verdiği yanıtı şöyle açıkladı:

“Bu adam, sizler ‘Şeytan ateşten yaratıldı, ahirette ateşe atılacak ve ateşle azap görecek’ diyorsunuz; ateş ateşe ne zarar verir ki?’ dedi. Ben de topraktan yaratılan bu insana topraktan yapılmış bir kerpiçle vurdum. Ona, ‘Bak toprak toprağa nasıl acı veriyor, biraz daha hızlı vursaydım öldürürdü, demek ki ateş ateşe azap eder demek istedim’ dedi.

Şems-i Tebrizi üçüncü sorunun cevabını şöyle açıkladı:

“Bu adam bana, ‘Bırakın insanları dünyada herkes istediğini yapsın, niçin ahirette mahkeme, hesap ve ceza var?’ dedi. Ben de onun başını vurmak istedim ve vurdum. O niçin hemen mahkemeye koştu? Ben ona şunu demek istedim:

“Bu dünya da herkes istediğini yaparsa âlemi zulüm kaplar. Kendisine zulüm yapılan çok insan var ki zayıftır, zalimden hakkını alamaz. Herkes mahkeme bulamaz. İşte Allah ahirette mahkeme kurup herkese yaptığının hesabını soracak, zalimden mazlumun hakkını alacak, gereken cezayı verecek ve adalet yerini bulacak” dedim.

Felsefeci bu güzel cevaplar karşısında hayret etti, mahcup oldu söz söyleyemez hale düştü. Hâkime dönüp,

“Ben sorduğum soruların cevaplarını şimdi anladım” dedi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...