Abimi nasil kurtarırım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Black15

Asistan
25 Temmuz 2016
470
151
43
23
Böyle olayları gördükçe içim acıyor ,çok üzülüyorum.
Dipnot: Abini doğru yola döndürmeye çalış. Ama eğer olmazsa onu dinleme en azından kendini kurtar.

Meridian

Dekan
8 Nisan 2012
6,591
765
293
Neden kendi yolunuzu doğru yol olarak itelemekten vazgeçmiyorsunuz? Herkesin yolu kendine doğrudur. Doğru olduğunu düşündüğü için seçmiştir zaten.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
2 Haziran 2014
4,758
2,554
293
123
Neden kendi yolunuzu doğru yol olarak itelemekten vazgeçmiyorsunuz? Herkesin yolu kendine doğrudur. Doğru olduğunu düşündüğü için seçmiştir zaten.
Kendini tek çıkışı olan bir labirentte düşün ve benim labirentin doğru çıkışını bildiğimi farz et sen herhangi doğru olduğunu düşündüğün bir yoldan gittiğini düşünüyorsun ama o yol yanlış ben sana doğru yolu gösteriyorum işini kolaylaştırıyorum bundan daha güzel ne olabilir neden bunu itelemek olarak algılıyorsun asıl sen?
Dinde tek doğru vardır anlatırsın ama seçimine karışamazsın ama bu hiç yol göstermeyeceğin anlamına da gelmiyor.

garmel.373

Asistan
1 Temmuz 2016
402
120
43
Sınav arz-talep dengesizliğinin sonucu yapılır. Yani istihdam kontenjanı karşılamazsa...Lakin sonsuz kudreti olan yüce tanrı neden sınav yapar aceba. Yoksa cennetin kontenjanı bunca insanı almaya yetmiyor mu aceba? diyorlar örneğin.
Bu soruyu bir kitaptan okudun ise o tür kitaplar belli bir görüş açısından bol bol soru sormak dışında başka bir işlevleri yoktur. Cevabı dinlemekle ile alakaları maalesef pek yoktur. Eğer sana bu soruyu soran bir arkadaşın ise bayağı bir işin var demektir. Bu dünyanın imtihan dünyası olduğu fikrini bile maddi duygularla değerlendirip ekonomideki arz-talep ilişkisi ile kendince yorumlayıp konuyu bambaşka boyuta getirip; Allah'ın cenneti bile tüm insanları kapsayamayacak şekilde yaptığını düşünmek abesle işgaldir. Allah'ın tüm kainatı yarattığına inandığımıza göre; cennetlik insanları. cennete sığdıramayacağını düşünmek baştan Allah'ın kudretine inanmadığını gösterir ki buna yapabilinecek bir şey yok. İmanın şartları bellidir.
Fakat diyelim ki bu soruyu sorarken cehennemden son çıkan insanın hadisine dayanarak söylese bile, bu hadis son insanın cennete girip girmeyeceği kısmıyla ilgili değildir. Bir nevi insanların hep daha fazla istemesini ve Allah'ın merhametini konu alır. (misal araba kazası geçirmiş insanlar: sağlık durumlarında bir şey yoksa, hemen maddi kaybı düşünmeleri başlamaları gibi) Buda hadis: Cehennemden en son çıkan mümin
Not: Yanlışım varsa düzeltiniz lütfen...

kmurat

Dekan
8 Şubat 2014
8,504
3
3,726
1,358
Her koyun kendi bacağından asılır, demiş atalarımız. Kimi insan öngörü yeteneğine sahiptir ve düşünerek kendi yolunuda, çıkışınıda bulabilir, kimi ise önce yaşayıp, canı yandıktan sonra öğrenir doğruyu ve yanlışı. Ateizm nedir? Amacı nedir? Neden Türkiyede ateizm bu kadar sık konuşuluyor? Avupalılar ateist midir? Ateizme kimler kendisini daha yakın his ederler? Bu soruların kendinize sorun ve kendiniz cevaplayın. Süre başlamılştır ve toplam iki saatiniz var. ihtiyaç gidermeler sürenizden düşer ve kopya çekmek yasak.

Bloother

Rektör
29 Ekim 2013
10,949
2,327
293
36
Ateizm, özentilikten başka bir şey değil. Eğlensinler bu dünyada..

KaakMaZoT

Öğrenci
16 Aralık 2015
33
6
8
Aynen katılıyorum tamamen özenti bana göre. Bir ara satanist özentisi vardı zamanla geriledi duruldu. Bir ara Emo takılan gençler vardı tamamen özenti icerikliydi zamanla duruldu. Bu böyle gider insanlar artık değişik şeyler arıyorlar sanırım. Bende bir ara dinden soğumuştum bu islam ülkelerinde olan olaylardan dolayi, uzun zamandır Deist takiliyorum artık. bıraktım kitap mitap boş şeyler. Cennet, cehennem, kitap, iyilik kötülük herşey insanın içinde olacak ağa. Ama herşeye rağmen ateist düşünce gelmedi aklıma. Demekki var bir inanç bende :) Düşünün tayyip bile islami kullanıyor daha ne kadar düşebilir din bu şekilde. Bunlari, bu kafa kesenleri din uğruna insanları katledenleri gördükçe dahada uzaklaşıyorum ki eminim benim gibi birçok insan vardir böyle düşünen
Not: abini rahat bırak zamanla düzelir. Sen bu konuda üstüne gidersen daha kötü olabilir. Kişiliği nasıldır bilemem ama iş inada binerse biraz zor durumda kalabilirsin.

Ben Kenobi

Dekan
6 Kasım 2011
7,335
3,155
293
Sunu söylemeliyim ki özünde sorgulamak iyi birsey.
Aklını çalıstırmak ve olayları analiz etmek, üzerinde düsünmek, islamda Allah tarafından bizzat bize önerilen birsey.
Bununla birlikte aklımızın almayacağı veya kendi basımıza anlayamayacağımız bazı durumların olduğu da özellikle belirtilmis.
O seylerin aklımızın almaması, onların bir açıklaması olmadığı yahut gerçek olmadığı anlamına gelmiyor.
Samimiyet içerisinde ve kibir gibi duygulardan arınmıs bir halde sorgulayan her insan Allah'a eninde sonunda ulasır.
Kuran-ı Kerim'de de bu durum belirtilmistir.
Mesela Hz İbrahim'in düsünüp kendi basına Allah'ın varlığına nasıl ulastığı ufak bir hikayeyle anlatılır Kuran-ı Kerim'de.

Sayfaları okumadım, göz bile gezdirmedim ama yine de gözüme takıldı.
Allah neden doğaya, hayvanlara bakın diye öneriyor gibi bir soru sormussun.
Allah orada insanları hem bilim ve ilim gibi konulara yönlendiriyor, hem de az önceki bahsettiğim sekilde kibirden uzak ve samimi sekilde elde edilen ilimin de hem insanları hem toplumları Allah'a yaklastıracağını belirtiyor. Cehalet yerine ilime yönlendirir Allah kullarını. Nitekim aklını kullanmayan topluluklara pislik yağar ayetinin nedeni bu. Bugün durumu vahim olan basta OrtaDoğu ülkeleri olmak üzere bazı ülkelerin bu halde olmasının nedenlerinden biri de bu.

Sana önceki cevabımda attığım kaynakları tekrar tavsiye ediyorum.
İyi forumlar...

Bloother

Rektör
29 Ekim 2013
10,949
2,327
293
36
Din adı altında kötü işler yapıyorlar diye dinden soğumak nedir? Üzümden şarap yapıyorlar diye ben üzümden soğuyor muyum, ya da soğuyan var mı üzümden? Arabayla adam eziyorlar diye arabaya binmeyen var mı aramızda?

isyankar42

Profesör
8 Kasım 2015
2,755
806
293
Ya burası teknoloji formu kardeşim cidden bişeyler oğrenmek istiyorsan din adamlarına gitcen saçma sapan konuşup duruyorsun sabahtan beri senin ben niyettende emin deyilim açtığın tüm konular saçma sapan konular. Eğer illa burdan bişey çıkarıcaksan al hikayeyi oku dahasımıda bekleme...

Konu teyemmüm abdestiydi; talebelere bir kerpiçle teyemmüm abdestinin nasıl alınacağını gösteriyordu. Gelen grup üç sual sormak istediğini belirtti. Şems-i Tebrizi,

“Sorun” dedi. Adamlar içlerinden birini sözcü seçtiler. Adam ilk olarak şunu sordu:

“Siz Müslümanlar Allah var dersiniz, ama Allah'ı göstermezsiniz; varsa gösterin, görelim ki inanalım” dedi. Şems-i Tebrizi,

“Öbür sorunu da sor!” dedi. Filozof,

“Sizler şeytanın ateşten yaratıldığını söylüyor, sonra da onun ahirete cehenneme atılıp ateşle azap edileceğine inanıyorsunuz. Hiç ateş ateşe azap eder, acı verir mi?” diye sordu. Şems-i Tebrizi,

“Peki, diğer sorunu da sor!” dedi. Filozof,

“Sizler ‘Herkes dünyada yaptıklarının cezasını ahirette çekecek, orada mahkeme kurulacak, hesap sorulacak’ diyorsunuz. Bırakın insanları, nasıl isterlerse öyle yaşasınlar, ne istiyorlarsa yapsınlar. Ayrıca mahkemeye ne gerek var?” dedi.

Adam sorularını tamamlamıştı. Şimdi bunların cevabını istiyordu. Kendine göre cevap verilmeyecek sorular sormuştu. Herkes Şems-i Tebrizi'ye bakıyordu. O ise gayet sakindi. Yerinden kalktı, filozofun yanına geldi ve elindeki kerpici adamın başına vurdu. Filozof “Vah başım” diyerek başına sarıldı. Şems-i Tebrizi çok şiddetli vurmamış olsa da adamın canı yanmış ve başı biraz şişmişti. Adam bir sağa bir sola baktı, bu kadar insana birkaç kişi ile yapacağı bir şey yoktu. Hemen dışarı çıktı, başını tutarak o bölgedeki mahkemeye gitti. Şems-i Tebrizi’yi hâkime şikâyet etti.

Hâkim, “Bu nasıl olur” diyerek Şems-i Tebrizi’yi mahkemeye çağırttı. Durumu sordu. Şems-i Tebrizi,

“Ben ona kötülük etmedim, sadece sorduğu sorulara cevap verdim” dedi. Hâkim,

“Bu nasıl cevap vermektir. Adam acı içinde kıvranıyor, senden şikâyetçidir, işin aslı nedir?" diye sordu.

Şems-i Tebrizi şöyle anlattı:

“Efendim, bu adam bana ‘Allah varsa göster, göreyim ki inanayım’ dedi. Ben de buna, ‘Olan her şey baş gözü ile gözükmez, işte misali’ dedim; başına darbe vurup acıttım. Şimdi bu felsefeci, başındaki acıyı göstersin de görelim. Eğer başında bir acı yoksa niçin beni şikâyete geldi? Varsa göstersin!” dedi. Filozof, şaşırarak,

“Başımda acı var ama gösteremem” dedi. Şems-i Tebrizi de, ‘İşte bu acı gibi, Allah Teala da vardır, fakat kafa gözüyle görülmez, O ancak akılla bilinir, kalple tanınır, ruhla sevilir, ahirette nurla görülür” dedi.

Şems-i Tebrizi ikinci soruya verdiği yanıtı şöyle açıkladı:

“Bu adam, sizler ‘Şeytan ateşten yaratıldı, ahirette ateşe atılacak ve ateşle azap görecek’ diyorsunuz; ateş ateşe ne zarar verir ki?’ dedi. Ben de topraktan yaratılan bu insana topraktan yapılmış bir kerpiçle vurdum. Ona, ‘Bak toprak toprağa nasıl acı veriyor, biraz daha hızlı vursaydım öldürürdü, demek ki ateş ateşe azap eder demek istedim’ dedi.

Şems-i Tebrizi üçüncü sorunun cevabını şöyle açıkladı:

“Bu adam bana, ‘Bırakın insanları dünyada herkes istediğini yapsın, niçin ahirette mahkeme, hesap ve ceza var?’ dedi. Ben de onun başını vurmak istedim ve vurdum. O niçin hemen mahkemeye koştu? Ben ona şunu demek istedim:

“Bu dünya da herkes istediğini yaparsa âlemi zulüm kaplar. Kendisine zulüm yapılan çok insan var ki zayıftır, zalimden hakkını alamaz. Herkes mahkeme bulamaz. İşte Allah ahirette mahkeme kurup herkese yaptığının hesabını soracak, zalimden mazlumun hakkını alacak, gereken cezayı verecek ve adalet yerini bulacak” dedim.

Felsefeci bu güzel cevaplar karşısında hayret etti, mahcup oldu söz söyleyemez hale düştü. Hâkime dönüp,

“Ben sorduğum soruların cevaplarını şimdi anladım” dedi.

kmurat

Dekan
8 Şubat 2014
8,504
3
3,726
1,358
Ateism, Hıristyanlaştırmanın bir ön aşaması. Önce var olan yok edilmeli ki, yerine yenisi gelsin. Dinsizlerin er veya geç sığınacakları yer Kilise'dir. Kilise de vatikan'a (Avrupaya) bağlıdır. Avrupaya bağlılık ise, kendi kültürüne başkaldırı anlamına gelir. Afrika kıtası ülkeleri asırlardır bu şekilde sömürüyorlar.Sadece türkiyede değil, tüm müslüman ülkelerinde misyonerler, bu tür gençlerin peşindeler. İş, para, refah, arkadaşlık ve aşk vaadlari ile dinden uzaklaşmış gençleri tuzağa düşürüyorlar. Daha önceleri de misiyonerler müslümanları "Astronotlar Allah ile anlaşmışlar" gibi vaatlerle kandırmaya çalışmılardı. O zamanları bizi hepten aptal yerine koyuyorlardı. Bir zamanlar "Yehova şahitleri" adında bir misiyonerlik teşkilatı Avrupada yaşayan Türklere dadanmışlardı. Türklerin bir dinleri olduğu sürece Hristiyanlaştırılamayacağını fark ettikleri için, son zamanlarda "ateisme" oynuyorlar. Önce yok et, sonra kendi dinini yay taktiği Sovyet Rusya'sı ve daha önce de Çarlık Rusyası dönemlerinde, orada yaşayan Türkler üzerinde oldukça etkiliydi. Gagavuz Türklerine önce dillerini, sonra da dinlerini unutturmuşlardı. Şimdi Gagavuzların isimleri dahi Rusça ve Hristiyanlığa geçmişler. (Moldavyada yaşıyorlar)

teamscriptim

Asistan
20 Mart 2014
221
72
28
Son hadis (hadis dedim pardon) oha dedirtmiştir. Onun hadis olduğunu sanmıyorum. Uydurma hadis büyük ihtimal. Abin bu tür sayfalarda takılmak yerine tefsir okusun ve burada, sayfada gördüğü şeyleri araştırsın. Direk kabul etmesin. Son hadisi okuyunca tüylerim diken oldu. Çünkü hiçbir din böyle bir emir vermez. DKAB okuyan biri olarak şimdilik bu kadarını söyleyim. Sağlıcakla. Muhabbetle.

Çok Bilmiş

Doçent
7 Haziran 2016
881
288
63
Ya evt ne demek ya zaten senin düşüncen doğru olsa o insanların yanında öyle sapik paylaşım yapamazsın oraya kızlar da giriyor erkeklerde ayip yani

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bir zamanlar "Yehova şahitleri" adında bir misiyonerlik teşkilatı Avrupada yaşayan Türklere dadanmışlardı.

Kendileri avrupada hala mevcut. Direkt olarak Türklerin üzerine oynamasalar da öncelikli olarak gencleri ve yaslilari tuzaga düsürmeye calisiyorlar. Bizim burada da scientology manyaklari kol geziyor.

kmurat

Dekan
8 Şubat 2014
8,504
3
3,726
1,358
Farklı fikirleri ve düşünceleri okumakta ve öğrenmekten bir zarar gelmez. Bilmek ve öğrenmek her zaman yararlıdır. İnsan her zararlıya karşı, zararlı fikir ve girişimlere de karşı, zamanla kendi direncini geliştirir. Dış dünya ile etkileşim olmadan hiç bir direnç geliştirilemez. O halde içimize ve kendi fikir ve düşüncemizde olanların arsasına kapanmamalıyız. Başka fikirler öğrenmeden, kendi fikirlerimizi geliştiremeyiz. Sakıncalı olan ise, başkalarının fikirlerinin etkisine karşı savunmasız kalmamız olur. Deneyimsiz insanlar kendi görüş ve düşüncelerini savunmada yetersiz kalırlar. Bu da onları bazen şiddete iter. Çünkü kendilerini ifade edemezler ve saldırıya uğramış his ederler.

garmel.373

Asistan
1 Temmuz 2016
402
120
43
Ateism, Hıristyanlaştırmanın bir ön aşaması
Hocam sen olaya komplo teorisyenleri gibi yaklaşmışsın. Ateizm tüm maneviyatı, dinleri reddeder.
Diğer yandan Türklerin asimile olmadan yaşadığı tek din İslamdır. Bakınız Macarlar vs... (Tarihçiler daha iyi bilirler)

chad87

Asistan
24 Mayıs 2013
107
6
18
Ben muslimanligi Müslüman adımlardan değil Ateistlerden öğreniyorum
bu söylediğin şeyin cevabı çok basit aslında sadece müslümanlık için geçerli değil diğer dinlerde de aynıdır çünkü ateist ve deist lere baktığın zaman bir çoğu din kitaplarını okuduktan sonra ateist ve ya deist oluyorlar. çünkü akıllarına takılan şeyleri sorguluyorlar ve belli süre sonra akıllarına yatmadığı için inançlarını kaybediyor. kimse doğuştan inançsız doğmaz sonradan inancını kaybeder.

Ama benim merak ettiğim tek soru ise neden ateistler ve deistler müslümanlara saygı duyarken müslümanlar kendi dinlerine göre o kişileri yargılıyor ve fikirlerine saygı duymuyor? hiç bir ateistin ve deistin müslüman birisine sen kötüsün sen şöylesin böylesin dediğini duymadım. ama müslümanlar çoğu zaman tam tersi şeklinde davranıp üstüne ateistler ve deistler için siz bize saygı duymuyorsunuz bizi yargılıyorsunuz diyerek üste çıkıyor.

o yüzden bence abinizin kendi inancına saygı duymanız daha mantıklı.

isyankar42

Profesör
8 Kasım 2015
2,755
806
293
bu söylediğin şeyin cevabı çok basit aslında sadece müslümanlık için geçerli değil diğer dinlerde de aynıdır çünkü ateist ve deist lere baktığın zaman bir çoğu din kitaplarını okuduktan sonra ateist ve ya deist oluyorlar. çünkü akıllarına takılan şeyleri sorguluyorlar ve belli süre sonra akıllarına yatmadığı için inançlarını kaybediyor. kimse doğuştan inançsız doğmaz sonradan inancını kaybeder.

Ama benim merak ettiğim tek soru ise neden ateistler ve deistler müslümanlara saygı duyarken müslümanlar kendi dinlerine göre o kişileri yargılıyor ve fikirlerine saygı duymuyor? hiç bir ateistin ve deistin müslüman birisine sen kötüsün sen şöylesin böylesin dediğini duymadım. ama müslümanlar çoğu zaman tam tersi şeklinde davranıp üstüne ateistler ve deistler için siz bize saygı duymuyorsunuz bizi yargılıyorsunuz diyerek üste çıkıyor.

o yüzden bence abinizin kendi inancına saygı duymanız daha mantıklı.
Biz kimseye ateistsin diye yargılamakdık bailığa bakarsan abisi için yardım istemiş yardıö etmeye çalıştık ama kendisinin amavı sanırım foröda popiler olmak ki konuyu yanlış köşeye itip bu tür anlaşmazlıkları ortaya çıkardı

Bloother

Rektör
29 Ekim 2013
10,949
2,327
293
36
Hocam sen olaya komplo teorisyenleri gibi yaklaşmışsın. Ateizm tüm maneviyatı, dinleri reddeder.
Diğer yandan Türklerin asimile olmadan yaşadığı tek din İslamdır. Bakınız Macarlar vs... (Tarihçiler daha iyi bilirler)
@kmurat bu konuda haklı. Tüm maneviyatı ve dinleri reddeden ateistler ayrı, özentilikten, boşlukta kalmaktan aklı çelinen ateistler ayrıdır. Çoğu, ateistim diyor ama neden dediğini kendi de bilmiyor. Gaza gelmiş gidiyor öyle..

Çok Bilmiş

Doçent
7 Haziran 2016
881
288
63
Biz kimseye ateistsin diye yargılamakdık bailığa bakarsan abisi için yardım istemiş yardıö etmeye çalıştık ama kendisinin amavı sanırım foröda popiler olmak ki konuyu yanlış köşeye itip bu tür anlaşmazlıkları ortaya çıkardı
Kardeşim ne çıkardım ben neden böyle şeyler diyorsun anlamadım sen olay çıkarıyorsun asıl ben birşey yapmadım.A çtığım konuyu takip etme benim hakkım yorumlara göre cevap yazmak ta benim hakkım

chad87

Asistan
24 Mayıs 2013
107
6
18

yok yanlış anlaşılmasın lütfen ben sizler için söylemiyorum. Genel olan bir durumdan bahsediyorum sadece.

okinkurt

Profesör
30 Eylül 2013
3,813
1,233
293
32
Arkadaşın abisi bitti milletimi kurtarıyoruz şimdi konu 5.sayfaya gitmiş :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...