Abimi nasil kurtarırım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kmurat

Dekan
8 Şubat 2014
8,504
3
3,726
1,358
Konu atışmaya doğru ilerliyor. Herkes kendisini ancak yine kendi kurtarabilir. İster kabul edin, ister kabul etmeyin. Başkasını kurtarmak isterken, kendiniz boğulmayın.

Hayatımda öğrendiğim şeyler, İyilik her zaman iyilik değil, bazende sizin sömürülmenize neden olabilir. Bazen de istenmeyen iyilik daha çok zarar verebilir. Çocukluğumuzda bir yavru kedi bulmuştuk ve eve getirdik. Yavru kedi akşam kaçtı ve annesini aramaya başladı. Üzerine insan kokusu bulaştığından annesi onu artık tanıyamadı ve kedi yavrusu saklandığı yerde günlerce bağırarak açlıktan öldü. Benimde senelerdir bu kötü tecrübe aklımdan çıkmadı. Bilmediğiniz konuda yardımcı olamazsınız. Her işi bilene bırakmakta yarar var.

Çok Bilmiş

Doçent
7 Haziran 2016
881
288
63
Konu atışmaya doğru ilerliyor. Herkes kendisini ancak yine kendi kurtarabilir. İster kabul edin, ister kabul etmeyin. Başkasını kurtarmak isterken, kendiniz boğulmayın.

Hayatımda öğrendiğim şeyler, İyilik her zaman iyilik değil, bazende sizin sömürülmenize neden olabilir. Bazen de istenmeyen iyilik daha çok zarar verebilir. Çocukluğumuzda bir yavru kedi bulmuştuk ve eve getirdik. Yavru kedi akşam kaçtı ve annesini aramaya başladı. Üzerine insan kokusu bulaştığından annesi onu artık tanıyamadı ve kedi yavrusu saklandığı yerde günlerce bağırarak açlıktan öldü. Benimde senelerdir bu kötü tecrübe aklımdan çıkmadı. Bilmediğiniz konuda yardımcı olamazsınız. Her işi bilene bırakmakta yarar var.
Ay bende çok etkilendim

Çok Bilmiş

Doçent
7 Haziran 2016
881
288
63

Benim köyde 2 kedim vardı onlar bana saldırıdı yavruları fakat annesi yokmuş galiba köy ortami ne olduğu belli değil bizim köyde insan sayısı akrep sayisindan azdır o bölgede yaşayan o derece yarin büyük kediler saldirnislar kedinin biri ölmüştü diyeri 2 gün boyunca bağıra bağıra olmuştü :(.Birde civcivim vardı yanima yatmış fakat üstüne yatmışım olmuş haberim yok

kmurat

Dekan
8 Şubat 2014
8,504
3
3,726
1,358
Sömürülme konusunuda açıklayayım. Her cuma günü mutlaka her Camii'nin önünde sakat, fakir, hasta insanlar para için dilenirler. Bizim iyi niyetli insanlarımız da, İmamın hutbesinin de etkisiyle bunları boş geçmezler. Ben de dahil tabii'ki. Bir gün, sihinsel özürlü olduğunu düşündüğüm bir dilenci ile bir cadde'de karşılaştık. Adam sapasağlam çıktı. İnsanların iyi niyetleri, kötü niyetli insanlar tarafından her zaman sömürülür. Yardıma muhtaç olan ama gururundan ötürü yardım isteyemeyenlarin hakları böyle gasp edilir. Biz de sevap işliyoruz sanırken, apyal yerine konuluyoruz.

Yardım etmekte, yardım istemekte ve yardım edilecek, yardıma gerçekten muhtaç olan kişileri tanıyabilmekte, önce öğrenilmek gerekiyor. Yardım isterken de, kimlerden yardım beklenebileceğinide bilmek gerekir, çünkü bazı insanlar yardılarını, insanları bağlamak için kullanırlar.

Allah her zaman kullarına yol ve yön gösteriyor. Ama bunu önce doğru anlayabilmek gerekiyor. Herkes hayatının bazı aşamalatında yanılgıya düşebilir.

Bir gün gözümü açtığımda, karşıma mavi önlüklü bir yabacı dikildi ve yüzünde kocaman bir gülümseme ile, bana "seni yarın sabah erken uyandıracağız, kahvaltı önce gelirse, kahvaltı alma" dedi ve gitti. Ne olduğunu anlayamadım ama ne olacağı belliydi. Hayatımda ilk kez bütün gece kendim için dua ettim. O geceye kadar hep ezbere dua ederdim. Dualarım kabul oldu ve sabah beni uyandırmaya kimse gelmedi.

Belki benim dua'm başkasına zarar verdi, orasını bilemiyorum. Daha acil bir durumun çıkması beni kurtardı. Sonra benim durumumun o kadar ciddi olmadığına karar verildiği bana bildirildi ve istirahate gönderildim. O gece kaçabilecek durumda olsaydım, belki o ruh halim ile iç çamaşırlarıyla kaçacaktım

Son düzenleme:

Bloother

Rektör
29 Ekim 2013
10,949
2,327
293
36
hırf 1.5 milyar insan islama ınanıyor dıye bu ıslamın dogru oldugunu gostermez o zaman ınanmayan 5.5 milyar insana bi bak derim ayrıca dunyadakı en yaygın dın hrıstıyanlıktır. sen cogunluga bakıyorsan eger gıt hrıtıyan ol
En azından deist değiller senin gibi.. Yine kaçış peşindesin, cevaplarında bile..

garmel.373

Asistan
1 Temmuz 2016
402
120
43
Ateistlerin Kuran hakkında en büyük yanılgısı yada hatası, onun 23 yıl süren bir silsilenin sonucunda inmesini göz ardı etmeleridir. (yıl konusunda yanlışım varsa düzeltin) İşin ironik tarafı aynı hatayı şu anda Irak ve Suriye'de bulunan kendilerinin (sözde) Müslüman diğer herkesi kafir sayan malum terör örgüt mensupları da yapıyor... (kaderin cilvesi dedikleri bu olsa gerek)
Kuran'ı gerçekten anlamak istiyorsanız özellikle kafanızda soru işaretleri olan yerler için; tefsiri tabiki okumalısınız. Ama Ayetin indiği zamanı ve hangi olay üzerine indiğini ve hatta Peygamberimizin o ayet üzerine nasıl davrandığını da okuyup öğle bir değerlendirme yapmanız lazım. Misal arkadaş Bakara suresi 191. ayeti göstermiş. Hangi durum üzerine indiğini es geçmiş, dahada önemlisi uygulamayı es geçmiş... Madem ayette "Onları nerede yakalarsanız öldürün" yazıyor da nasıl oluyor da, Peygamberin ve dört halife devrinde Arabistan'da Kafirler, Hristiyanlar, Museviler yaşamlarına devam edebiliyor?
ınsan oglunun 15 mil yıl once var olmasına ragmen bu tembel tanrının sonradan kuran yazıp onuda 1400 yıl once getırmesı
Dinle içli dışlı olan birinin "FÂTIR-24: Biz seni müjdeci ve uyarıcı olman için, hak ile gönderdik. İçinde uyarıcı olmayan hiç bir ümmet yoktur." ayetini bilmemesi garip kaçar.
HA BİDE burası onemlı eger diyelim ki ben yanılıyorsam allah kuran gercekse bi düsünsenize ömründe kımseye zararı olmamıs kendı halınde yasayan gordugu herkese ıyılık yapmaya calısan ben sırf bu dusuncelerımden dolayı sırf sadece ınanmıyortum dıye sızın dınınıze gore sonsuz bı sekılde cehennemde yanıcam
"diyelim ki ben yanılıyorsam" sözünden gidelim. Kendinden "düsünsenize ömründe kımseye zararı olmamıs kendı halınde yasayan gordugu herkese ıyılık yapmaya calısan ben" diye bahsetmişsin. Peki bu durumda " hırs yaptım gaza geldım 0553 693 29 07 eger bana dınını savunabılecek varsa gelsın telefonda konusalım. sız nasıl her gordunuzu musluman yapmaya calısıyorsanız bende onu ınandıgı o sahte masaldan cekıp almaya calısıyorum. tek bı ınsanı bılek urtarsam kardır" sözlerin seni Allah'a karşı hangi duruma düşürürdü?
Şeytanın bile kıyamet gününe kadar tövbe kapısının açık olduğu dünyada.(hakkını kullanamayacağı kesin ama) Bizlere de son anımıza kadar tövbe kapısı açık olduğunu unutmayalım.
Amacım kesinlikle tahrik etmek yada büyüklük taslamak değil. Şu ölümlü bakarsın sen cennete gidersin bende cehenneme...

=SOH=GarezZz

Asistan
8 Ekim 2016
333
70
28
30
Ateistlerin Kuran hakkında en büyük yanılgısı yada hatası, onun 23 yıl süren bir silsilenin sonucunda inmesini göz ardı etmeleridir. (yıl konusunda yanlışım varsa düzeltin) İşin ironik tarafı aynı hatayı şu anda Irak ve Suriye'de bulunan kendilerinin (sözde) Müslüman diğer herkesi kafir sayan malum terör örgüt mensupları da yapıyor... (kaderin cilvesi dedikleri bu olsa gerek)
Kuran'ı gerçekten anlamak istiyorsanız özellikle kafanızda soru işaretleri olan yerler için; tefsiri tabiki okumalısınız. Ama Ayetin indiği zamanı ve hangi olay üzerine indiğini ve hatta Peygamberimizin o ayet üzerine nasıl davrandığını da okuyup öğle bir değerlendirme yapmanız lazım. Misal arkadaş Bakara suresi 191. ayeti göstermiş. Hangi durum üzerine indiğini es geçmiş, dahada önemlisi uygulamayı es geçmiş... Madem ayette "Onları nerede yakalarsanız öldürün" yazıyor da nasıl oluyor da, Peygamberin ve dört halife devrinde Arabistan'da Kafirler, Hristiyanlar, Museviler yaşamlarına devam edebiliyor?

Dinle içli dışlı olan birinin "FÂTIR-24: Biz seni müjdeci ve uyarıcı olman için, hak ile gönderdik. İçinde uyarıcı olmayan hiç bir ümmet yoktur." ayetini bilmemesi garip kaçar.

"diyelim ki ben yanılıyorsam" sözünden gidelim. Kendinden "düsünsenize ömründe kımseye zararı olmamıs kendı halınde yasayan gordugu herkese ıyılık yapmaya calısan ben" diye bahsetmişsin. Peki bu durumda " hırs yaptım gaza geldım 0553 693 29 07 eger bana dınını savunabılecek varsa gelsın telefonda konusalım. sız nasıl her gordunuzu musluman yapmaya calısıyorsanız bende onu ınandıgı o sahte masaldan cekıp almaya calısıyorum. tek bı ınsanı bılek urtarsam kardır" sözlerin seni Allah'a karşı hangi duruma düşürürdü?
Şeytanın bile kıyamet gününe kadar tövbe kapısının açık olduğu dünyada.(hakkını kullanamayacağı kesin ama) Bizlere de son anımıza kadar tövbe kapısı açık olduğunu unutmayalım.
Amacım kesinlikle tahrik etmek yada büyüklük taslamak değil. Şu ölümlü bakarsın sen cennete gidersin bende cehenneme...
dun ımamın bırısıyle tam 3 saat konustuk keske orda olsaydında muhabbetımızı bı dınleseydın

kmurat

Dekan
8 Şubat 2014
8,504
3
3,726
1,358
Biz seni bir kaç gündür okuyoruz ve iknâ olmadık. Geç o palavraları.

Yunus Emre MARŞ

Öğrenci
3 Ekim 2016
88
22
8
25
abin maden araştırmacı bir kişi neden sadece bir kaynaktan gördüğü şeye inanıyor ordan kazandığı bilgiyi diğer kaynaklardan araştırarak doğruluğunu kanıtlaması gerek ve o sadece o sitede gördüğüne inanıyor mu ? ne biçim araştırmacı o ? git konuş bu sitedeki bilgiler hakkında eğer itiraz ederse internetten kaynaklar mevcut kanıtlayabilirsin yok hala inanmıyor inkar ediyor dersen git bi kuran-ı kerim meali al tek tek okut.

garmel.373

Asistan
1 Temmuz 2016
402
120
43
dun ımamın bırısıyle tam 3 saat konustuk keske orda olsaydında muhabbetımızı bı dınleseydın
İnan ki o tarz muhabbetlerde çok bulundum. Peygamberlerin bile eşlerini-çocuklarını kurtaramadıklarını biliyoruz. Yani iş seçim meselesi. Senin için yapabileceğim tek şey dua etmek.
Şunuda belirtmeden edemeyeceğim şeytan ben yarım hocanın olduğu yerde durmam dermiş. (bana iş düşmez gibisinden) Umarım sohbet ettiğin kişide o yarımlardan değildir :)

eSa

Dekan
5 Kasım 2011
9,782
352
263
İnanç ile alakalı konular her zaman kişileri incitir ve sonu mutlaka tartışma ile biter.

Konu kapatılmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...