A.oix.net Nedir?

a.oix.net Nedir Biliyor musunuz ?

• Kullanılan toplam oy
    68

Dr.Yunus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
az önce ttneti aradım salağınn teki çıkmış o tarayınızdan dolayı oluyordur diyor bende hadi benim tarayıcım bu kadar insan şikayetçi herkesin mi tarayıcısı aynı dedim bişey diyemedi bizim böyle bir siteyle ilgimiz yok 11820 yi arayın ordan görüşün dedi. şimdide btk ya şikayetimi yaptım herkes duyarlı olsun lütfen bu kimden kaynaklanıyorsa ttnet google herkimse bir an önce durdurulmalı

DİPNOT : ben google chrome kullanıyorum google dan da şüpheleniyorum . siz hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar bu sistem browser'la ilgili değil,tamamen kullanmış olduğunuz internetin omurga sistemiyle alakalı.Kendi bilgisayarınızdan engelleme gibi bir şansınız yok.VPN mantığı da bunu engelleyemez çünkü internetin olmadan VPN'e bağlanamassın,internete bağlandığın anda ise omurgaya dahil olmuşsun demektir.Yani her şekilde TTNET omurgası ile bağlantı kuruyorsunuz.Sistemin javascript ile yazıldığı söylenmiş,çözümün sadece Internet Explorer'da olduğu söylenmiş.Javascript eklentisini kapatmak tek çare olacaktır,ancak javascript eklentilerini engellediğinizde siteler genelde tam performans ile veya tamamen çalışmazlar.

Tek çare olarak farklı bir internet alt yapısı kullanılabilir.TTNET dışında yani.Ancak Superonline,Biri gibi firmalarda TTNET'in alt yapısını kullanıyorlar,yani değişen bir şey olmuyor.UYDUNET'ten emin değilim,farklı bir sistemi olabilir.Bu bilgiye sahip olmak gerekir,alt yapı değişikliği kurtarabilir kişiyi.

aydinya

Cezalı
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
SDN okuru,
Sen namludan çıkan mermi gibi hırçın çıkış yapmışsın. Ben TTNET ile oix.net in bir ilişkisi yoktur demiyorum hatta ben TTNET'i arayıp ahlaki değil diye belirttim. Hep birlikte bırakım TTNET'i alsın s.b. ADSL sini ilgili müdürlerin ..... evine bağlatsın :)

TTNET'in içinden bazı p......ler temizlenmelidir. Devlet yatma yeri değildir.

query string işlemleri sadece asp de değil php ve tüm web programlamasında geçerli, yani oix.net in kullandığı jsp dilinde de geçerli.

Request.form'u durdurabilirsiniz diye belirtmiştim. Evet durdurabilirsiniz ama phorm şirketi TTNEt'in serverlerine işlemişse durdursanız bile gelen giden verileri sunucudan takip ederler demek istedim.

Ayrıca halkı aydınlatıcı davrandığın için kendi adıma teşekkür ediyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bir ekleme yapmak istiyorum size, VPN ile çok iyi bir şifreleme çözümü ile bağlanırsan, gelen/giden paketlerin DATA kısmı şifreli gidiyor/geliyor.
Yani senin terminal ile bağlandığın uzak terminal arasında "ve sadece sizin aranızdaki trafik" güvenli hale getirilebilir.
Ama son derece pahalı, gereksiz ve koruma o iki terminal yada sunucu/uzak terminal arası ile sınırlı.
Yani haklısın pratikte işe yaramaz. Amerikada Avrupada millet sadece bağlantı parası veriyo, bizim kaç katımız hızlı
ve bu tip şaibeli işlerden uzak bağlanıyor. Bide bi dünya cisco firewall, bilmem uzak sunucu e adam akıllı vpn
şifreleme yapacan ne uğraşacam arkadaşlar deli miyim ben.

Valla bakın amerika avrupa forumlarında böyle tartışma konuları olmaz çünkü gerek yoktur,
çünkü devlet korur, devletin gözünden kaçanı birileri yakalar devlete havale eder iş çözülür.

Ek olarak, farz-ı misal diyelim phorm sistemi güvenli aksini söyleyenler gerçeği bir şekilde yansıtmıyor
amerika ve avrupada büyük bir çoğunluk itiraz etsin haklı haksız gereğini yapar kaldırırlar.

Burada ararsın nutuk atarlar, iyice sinirini bozarlar.

Arkadaşlar bu sistem browser'la ilgili değil,tamamen kullanmış olduğunuz internetin omurga sistemiyle alakalı.Kendi bilgisayarınızdan engelleme gibi bir şansınız yok.VPN mantığı da bunu engelleyemez çünkü internetin olmadan VPN'e bağlanamassın,internete bağlandığın anda ise omurgaya dahil olmuşsun demektir.Yani her şekilde TTNET omurgası ile bağlantı kuruyorsunuz.Sistemin javascript ile yazıldığı söylenmiş,çözümün sadece Internet Explorer'da olduğu söylenmiş.Javascript eklentisini kapatmak tek çare olacaktır,ancak javascript eklentilerini engellediğinizde siteler genelde tam performans ile veya tamamen çalışmazlar.

Tek çare olarak farklı bir internet alt yapısı kullanılabilir.TTNET dışında yani.Ancak Superonline,Biri gibi firmalarda TTNET'in alt yapısını kullanıyorlar,yani değişen bir şey olmuyor.UYDUNET'ten emin değilim,farklı bir sistemi olabilir.Bu bilgiye sahip olmak gerekir,alt yapı değişikliği kurtarabilir kişiyi.

tuning79

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yemin ediyorum sinirlerim o kadar yüksekki şu anda anlatamam.Saat 19:30'dan şu ana kadar telefon başındayım TTnet müşteri hizmetlerinde gezinti uygulamasını kapattırmaya (TTnet sitede bulunan resmi açıklamasında kullacıların onayı alındıktan sonra kullanılır yazıyor,kimin onayını almışlar ?? )çalışıyorum kimisi ilgili bölüme bağlıyorum deyip telefon düşüyor,kimisi bizimle alakalı değil 11820'yi arayın diyor.Küfredicem artık nerdeyse telefonu açana ama 20 dakikadır hiçbir müşteri temsilcisine ulaşamıyorum telefon bir türlü bağlanmıyor.Bu nedir ya,şözleşmenin 2 ayı kaldı kapatıcam, bu kadar yeter ya.Muhattap olacak adam bulamıyor insan.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
İyice okudum hepsini, sağolsun bayağı yazışma var,

Diyelim adamlar yukarıda aktarıldığı kadarı ile dedikleri gibi özel bilgilere bakmadan
internetteki gezintini izliyorlar. Mesela güvenelim hadi. Masumiyet karinesi diyelim geçelim.

Ben bunuda istemem ama, mesela google'da siz arama yapınca, kenarda tepede
sponsor link reklam bişiler çıkıyor arama sonuçları ile alakalı. Ama sipesifik
beni takip edemezler, o an ekranda çıkar o kadar, aradığın kelimelere
benzer reklam verenlerin sayfası falan. Hepsi o. TTNET bildiğimiz kadarı
ile bu google 'ı sisteminde barındırmıyor zaten.

Sil geçmişi, sonna modem tekrar aç hadi abart, ip değişti çerezi gitti bitti ben bambaşka biriyim google'a.
En azından bildiğim kadarı ile böyle.

Bu oix linki bambaşka birşey, e bende girdim gezinti com adresine. Tıkladım, sağ üstteki
hesabım yazısını. Hani açıksa buradan kapatayım bu abuk hizmeti diye.

Ekrana şu çıktı;

"Gezinti servisine başka bir tarayıcı üzerinden dahil olduğunuz içinveya tarafınıza Gezinti'ye katılım davetiyesi henüz ulaşmadığından,
bu servisi kullanamıyorsunuz, ayrıntılı bilgi için 444 0 375'i arayınız."

Yani kapatamıyoruz bu sözde hizmeti çünkü zaten kapalı imiş bana, yapma yaaa.

Ya kardeşim, ben hala alıyorum o oix net uzantılı adresi biryerlere girmeye çalıştığımda
.

Sen bana sormadan bu servisimi açtın bana, kimi kandırıyosun derler adama.
Hatta daha çok şey derler de .....

Benim işletim sistemi win 7 pro, tarayıcı int. explorer denedim, chrome denedim. Daha ne olacaktı.
Gene geliyor o yönlendirmemi diyorsunuz artık, o oix linki.

Yani davetiye onaylamadık, tarayıcımızı internete giren herhalde %90 kullanıyor.
Mesaj palavra bu ekrandaki.

Resmi ttnet servisinin resmi sitesindeki bu mesaj ne, e bu kadar adam
bak gördüğümüz gözümüzle ne.

Mesai arkadaşlarımla konuştum, millet dikkat bile etmemiş, ne bakayımki
o adres kutusunda ne geliyo ne gidiyo diyorlar. Millet tabi bütün işini
google'ın arama kutusundan bitiriyor. Hatta o adres kutusuna birşey
yazılacağını bile bilmiyor insanlar. Google 'ın arama kutusuna yazıyor
full internet adresini dahi.

Bunlarda herhalde millet ne bilecek, nerden anlayacak, stratejilerini
müşterilerinin bilinçsizliği ve duyarsızlığı üzerine kuruyorlar olsa gerek.
Ben böyle değerlendirdim.

Keşke bir yolu olsa suratlarına tokat gibi patlatsak.

O BTK 'YA BAŞVURDUM DİYEN ARKADAŞ BİR SONUÇ CEVAP ALABİLMİŞMİ
BURAYI TEKRAR OKURSA BİR BİLGİLENDİRME YAZSA ÇOK İYİ OLUR.
BİZDE BİREY OLARAK BİRŞEYLER YAPMAK İSTERİZ AÇIKÇASI.

Ya sormadan kendimde başvurmak istemedim, kesin sinir ederler şimdi telefonda.
Siz cengaverlik yapmışsınız, bizede aktarsanız iyi olur. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bu konu ile dolaylı bağlantılı olduğu için yazıyorum.

Avrupa Birliği komisyonu aşağıdaki Avrupa Birliği Direktifini çok önce resmi olarak yayınladı;

Directive 95/46/EC of the European Parliament and of the Council of 24 October 1995
on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and
on the free movement of such data

İlgili Resmi Gazete Sayısı:
Official Journal L 281 , 23/11/1995 P. 0031 - 0050

Direktifin kapsamı bireylerin kişisel bilgileri herhangi bir dijital ortamda proses
edilirken ve veriler o sistem içinde serbert dolaşım içindeyken, bireyler ve bireylere
ait kişisel bilgilerin korunması ve gözetilmesi ile ilgili çatı direktif diyelim.

Yıllardır, tartışıldı eklemeler, revizyonlar, ek direktif kanun regulasyon ne ararsanız
gerçekleşti, uzun lafın kısası aşağıdaki yasa teklifi son halini buldu;

EUROPEAN COMMISSION
Brussels, 25.1.2012
COM(2012) 11 final
2012/0011 (COD)
Proposal for a
REGULATION OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on
the free movement of such data (General Data Protection Regulation)
(Text with EEA relevance)
{SEC(2012) 72 final}
{SEC(2012) 73 final}

Belirttiğim üzere bu üstteki versiyon sadece kanun teklifidir (Proposal for EU Directive)

Ama yasallaştığında uygulandığı ülkelerde bireylerin özellikle çevrimiçi (online) bilgilerinin
güvenliği ile ilgili çok ciddi koruma önlemleri getirecektir.

En büyük tartışmalar ise tarayıcı çerezleri (Cookies) olmaktadır. Çünkü çerezlerin neler
yapıp neler yapamıyacağı son derece detaylı ve gri alan bırakmayacak şekilde tanımlanmakta
ve ciddi kısıtlamalar getirilmekle beraber uyulmadığı durumlarda caydırıcı yaptırım olacaktır.

Bu vesile ile, bu çerezler ile olur olmaz ve izinsiz bireysel ve kişisel bilgileri toplayanlar ve toplanmasına
aracılık eden ve bu veri tabanlarını ticari olarak satan kişiler ve kurumlar, gelirlerinin yarısı
gidecek diye panik içindeler yurtdışında söyleyeyim. Tabi taslak bu hali ile geçerse :)
Arka planda çok ciddi lobi yapıyorlar ama sanırım nafile olacak. Çünkü ilgili komisyon
üyelerinin önemli kısmı genel olarak bu halinden memnun bu metnin. (Okuduğum kadarı ile)

Zaten dikkat ederseniz, son yıllarda hemen her tarayıcı, sitelerin fiziksel konumumu
takip etmesine izin verme yada daha detaylı çerez filtreleme yada en önemlisi;
3. TARAF ÇEREZLERİ BLOKLA/ENGELLE YADA ÖNCE SOR gibi özellikler eklediler, ama mecburen.
Kanunun bu haliyle geleceğini gördüler ve platformlarının en azından ilgili yasayı ihlal
edebilecek özelliklerini engellemek için tarayıcı tarafında gerekli ve alınabilecek
önlemleri aldıklarının delillerini teklif yasalaşmadan gerçekleştirdiler.

Arkadaşlar, gene kanun hemde yasalaşmadan bu özellikleri getirdi, tarayıcı üreticilerinin bireysel
haklara saygılı patronları falan değil. Hukuk olmadan demokrasi birey ve hakları falan olmuyor işte.

Bilmeyen arkadaşlar ek bilgi; 1. Taraf çerezler kısaca; sen facebook a girdiğinde
tarayıcına facebook tarafından gönderilen ve facebook ile ilgili oturum bilgisi
işte tercihlerin falan yani facebook u kullanmanız ile ilgili ve sadece siz ve facebook
arasındaki veri trafiği ile ilgili çerezler. Bu çerezler artık gerekli hele şifre
parola ile oturum açılan sitelere bağlanırken. bundan kaçış yok.

3. taraf çerezler; doğrudan bu yasalaşacak direktife aykırıdır. Bu çerezler
(örnek olarak veriyorum itham yok) konu mankenimiz olan facebooka girdiğinizde,
Facebook tarafından yada anlaşmalı oldukları reklam amaçlı veri toplayan firmalar
tarafından ve gene facebook sunucularını kullanarak sizin tarayıcınıza atılan çerezlerdir.
Bu çerezlerin topladığı veriler facebook sunucularına değil doğrudan ilgili çerezi
yazan dağıtan şirketlerin veri tabanlarına gitmektedir. Bu çerezlerin facebook
gezintinizle hiç ilgisi yoktur, sizi ve trafiğinizi analiz eder, pazarlanabilir
verilerin toparlandığı veri tabanlarına yükler. BU ÇEREZLER SADECE FACEBOOK
GEZİNTİNİZİ DEĞİL, İÇİNDE OLDUĞU TARAYICI İLE YAPTIĞINIZ TÜM GEZİNTİLERİ
İZLER VE RAPORLAR. "Tekrar ediyorum facebook yapar yapmaz demiyorum
sadece bilinen kolay örnek olsun diye yazdım"

Zaten tarayıcılar 3. taraf çerezleri engelle seçeneğini bu vesile ile eklemek
zorunda bırakıldılar. Kanun çıksa platform şaibe altında kalırdı. Bak biz
saygılıyız, gerekli önlemleri aldık dediler. Dolaylı olarak Vasıta teşkil ediyor olmamak için.

Yasalaşırsa bu direktif ile ister 1. taraf ister 3. taraf ister ister sonuncu taraf
hiç fark etmez, KULLANICININ RIZASINI ALMA ŞARTI GELİYOR.

Rıza ve onayınız hangi çerezler için gerekli, hangi çerezler için gereksiz
açık ve net tanımlanacak. Yada çerezler rızasız neleri toplayabilir olarak.
İhlal saptanırsa yaptırım var ciddi. oldu bitti.

Hangi verilerin toplanmasında Rızasını alma şartı var şu an çok detaylı
tartışılıyor ilgili komisyonda. Ayrıca bu verilerin nasıl kullanılacağı
hakkında bilgilendirilmiş rıza (informed concent), yani bu veriler
nereye gidecek nasıl kim kullanacak ve tam olarak hangi bilgiler
kullanılacak kullanıcı açık ve net olarak bilgilendirilecek ve rızası alınacak.

Tabi, öbür tarafın lobilerinin elinde çok ciddi bir koz var. Şu an ücretsiz
olarak sunulan çevrimiçi (online) hizmetlerin tamamı bu çerezlerin topladığı ticari
bilgilerin satılmasından kazanılan gelirle sağlanıyor. O zaman
ücretlendirme istersek ne olacak, bu direktif heryeri kapsamıyor
sadece avrupa, diğer yerlede reklam geliri ile sunulan ücretsiz servis, site,
hizmetlere biz ücret talep edersek burada, işte ilgili ülke ekonomisine
yıllık zararı falan filan adamların elindeki koz dediğim gibi güçlü.

Bu taslak yasanın phorm ve ttnet ilişkiside şudur; Bu kanun çerezler ile sınırlı değil.
Tüm dijital veri trafiğini, çevrimiçi/çevrimdışı vesaire kapsar. Birey olası her duruma
karşı korunacak istisna yok. Helal olsun adamlara ne diyelim.

Esasen, Teknik hukukçu değilim tabi sadece okuduğumu iyi anlarım yani bizi daha avrupa
birliği üyesi olmadığımız için ne kadar korur falan bilmiyorum. Bizim AB'ye karşı hukuki
pozisyonumuzu tabiki yorumlayamam.

Fakat şunu biliyorum, türkiyede barınan web siteleri yasaya aykırı bir duruma düşerse,
komisyon türkiyeye uyarı çekebilir. Çünkü phorm ile ilgili olarak başka ülkelerden
servis kapsamı ve içeriği hakkında detaylı bilgiler istenildi. Mesela, phorm tüzel
kişiliğinin merkezi ingilterede olduğu için bu ülkeyi çok sıkıştırdılar. Ama nihai sonucu
bilmiyorum.

Avrupa Birliği uyum sürecinde tabiri caiz ise koplaya/tercüme/yapıştır bir dünya yasalaşma
oldu metinler olduğu gibi alındı. Bireyin kişisel bilgilerinin güvenliği ile doğrudan ilgili
bu direktifin, yasalaşır yasalaşmaz derhal Türkiye hukuk sisteminede alınmasını
yürekten temnni ederim. Yani en azından temenni edebilirim herhalde.

Uzun oldu biraz ama okuyan ve konu üzerine düşünene herkeze teşekkürler.

kadirizm07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
karşılaşmadım ama dikkatli olmak lazım
bilgilendirme için teşekkürler

Dr.Yunus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çözümü basit . ttneti arıyorsunuz ve gezinti.com üyeliğinizi iptal ediyorsunuz birdaha karşınıza çıkmıyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bende de çıkıp duruyor. WOT kıpkırmızı olmuş bir halde uyarı veriyor. Bir saniye kadar ekranda kalıp gitmek istediğim siteye yönlendiriyor. Firefox'a BlockSite isimli bir uygulama kurdum ve engelliler listesine aldım. İnşallah işe yarar.

ozkan003

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bu ttnetin alternatifi olsa bugün def ederdim ama macburiyetten kullanıyoruz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar LÜTFEN OKUYUN SORUNUN NEDEN KAYNAKLANDIĞI ÇOK BELLİ

Bakın bizzat ben, eskiden böyle bir şeyle karşılaşmazdım ta ki ne olduğu belirsiz bir toolbarın kendi kendine bilgisayara yüklendiğini görene kadar,
eskiden yoktu, o toolbardan sonra bununla karşılaşmaya başladım.

Ve bilgisayarı ağırlaştıran en büyük nedenlerden birinin de tarayıcı toolbarı olduğunun farkına vardım, silseniz de bir şey değişmiyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Tek çözüm, yurtdışı VPN...Başka ne yaparsanız yapın yararı yok.(merak ediyorum bu yazdığımı da kaydediyormu acaba PHORM?)

akrepzeus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Son birkaç gündür adres satırında a.oix.net/ yazısını görüyorum.Google aramalarımdan diye düşünüp adres satırına direkt girdim ama gördüm ki değişen birşey yok.Sayfa yönlendirmesi yapılıyor.Virüs diye düşündüm ama araştırınca gerçek ortaya çıktı.Emeğiniz için teşekkür ederim.

sunelan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ligtv nin sitesine bağlanınca dephormation eklentisi(Firefox) uyarı veriyor. şu ana kadar sadece o sitede rastladım. ilginç

Xipe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Az önce bende bu "a.oix.net" ile karşılaştım (tarayıcım mozilladır).Ben bu sorundan hosts dosyasından bu siteyi localhosta yönlendirerek kurtuldum yada kurtulduğunu sanıyorum.Hosts tan ve adsl modem ayarlarından bu siteyi engelledim.Açılamayan bir sitenin cokie çalmasınında mümkün olmayacağını düşündüm.Lakin ttnetin yinede beni loglaması tabiki mümkün ama ben bu siteleri; gezintiyi ve bunu görmek istemiyorum.Gezinti com sayfasında şöyle yazıyormuş;Ben o sayfayı hiç görmedim"bu sayfadan ayrılırsanız burada yazılanları kabul etmiş sayılırsınız" artık taaüt yerine bunu kullanacaklar sanırım.Bende ttnete bir mail atmayı düşünüyorum altınada "bu maili kapatırsanız yazılanları kabul etmiş sayılırsınız" yazmayı düşünüyorum.Böyle bir saçmalık olabilirmi hangi mantık bunu hazırlar yada haklı görür anlamıyorum.Diğer arkadaşlara tavsiyem adsl modem ayarlarından bu sitelere ait ipleri ve alan adlarını engellemeleri böylelikle ağdaki diğer pclerde veya tarayıcılarda tek tek ayar yapmaya ve yine her formattan sonra tekrar ayar yapmak zahmetinden kurtulmuş olurlar.
[h=2][/h]

Link

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Az önce bende bu "a.oix.net" ile karşılaştım (tarayıcım mozilladır).Ben bu sorundan hosts dosyasından bu siteyi localhosta yönlendirerek kurtuldum yada kurtulduğunu sanıyorum.Hosts tan ve adsl modem ayarlarından bu siteyi engelledim.Açılamayan bir sitenin cokie çalmasınında mümkün olmayacağını düşündüm.Lakin ttnetin yinede beni loglaması tabiki mümkün ama ben bu siteleri; gezintiyi ve bunu görmek istemiyorum.Gezinti com sayfasında şöyle yazıyormuş;Ben o sayfayı hiç görmedim"bu sayfadan ayrılırsanız burada yazılanları kabul etmiş sayılırsınız" artık taaüt yerine bunu kullanacaklar sanırım.Bende ttnete bir mail atmayı düşünüyorum altınada "bu maili kapatırsanız yazılanları kabul etmiş sayılırsınız" yazmayı düşünüyorum.Böyle bir saçmalık olabilirmi hangi mantık bunu hazırlar yada haklı görür anlamıyorum.Diğer arkadaşlara tavsiyem adsl modem ayarlarından bu sitelere ait ipleri ve alan adlarını engellemeleri böylelikle ağdaki diğer pclerde veya tarayıcılarda tek tek ayar yapmaya ve yine her formattan sonra tekrar ayar yapmak zahmetinden kurtulmuş olurlar.

Hangi site ve ip adreslerini engellediğini yazabilirmisin? Birde host tan nasıl engelleniyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Lütfen herkes 444 0 375 'i arıyarak iznim olmadan bağlantımın reklam kuruluşlarıya paylaşılmasını istemiyorum şeklinde itirazınızı sert bir dille dava açacağınızıda bildirerek belirtiniz 5dk'nızı ayırın ve yapın bunu! ilk başta mırın kırın edicekler bilg'a virus girmiş diyicekler geçiştirmeye çalışacaklar yılmayın gezinti sitesi anahtar kelime bunu soyleyin bole bir şeye neden rızam olmadan dahil edildim diyin? ve gerekli ticket oluşturulacak ordaki temsilci tarafından. bu konuda hukuk bilgisi olan birileri olayı incelerlerse nasıl dava açabiliriz bu konuda ve ne gibi bir sonuç alırız bakarsa toplu bir davada düşünülebilir.

Mr.Elm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar gezinti.com adresini Avira Antivirüs tehlikeli sayfa kategorisinde açmıyor engelliyor.

Mr.Elm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
eset kullanıyorum, bir sıkıntı olmadan açtı.

Eset farkı :) Şahsen kırmızı şemsiyeme güveniyorum. Ve bugün zaten deneme süresi dolan Avira Antiviri kaldırdığımda bana bir teklifte bulundu ve yıllık lisans satın aldım. Yıllardır promosyon kullandık durduk. bir yıllık lisans alalım ayıp olmasın değil mi :))

montevo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar gezinti.com adresini Avira Antivirüs tehlikeli sayfa kategorisinde açmıyor engelliyor.

bu sitenin türk telekomun kenid kullandığını internet bağlantısında saldırgan site oalrak engellendiğini biliyor muydunuz?

defectboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben de rastlıyorum o yazıya bunu okuyana kadar da virüs olayından şüpheleniyordum. Daha geçen gün gördüm aynı şeyi fakat gezinti.com a girdiğimde de üye olmadığım yazıyor. Yani bence bu gezinti.com olayı da yalan dolan her ttnet olayı gibi...

MtnByk

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Benim de dikkatimi çekmişti bu olay fakat site ok hızlı değiştiğinden ismini yakalayamıyordum o ara. Bugün dikkatimi çekti ve google da araştırdım ilk sırada bizim site denk geldi :)

İnsanlar'ın izni olmadan böyle bir şey yapılması çok çirkin. Gerçi google yıllardır yapıyor bunu.

Birde şöyle bir şey buldum araştırırken.

http://www.gezinti.com/hesabim/ siteye girip hesabını kapalı hale getiriyosun ve seninle ilgili bilgi almıyorlar.
Önceden A.oix.net'e yönlenmeden gezinti.com açılıyodu şimdi a.oix.net oldu. bunlarda bir iş var.

fbsd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu konu hakkında tartışmaların olması sevindirici. Umarım yakın zamanda hepimiz bilinçleniriz.

İşin gerçeği tam bir çözüm yolu olduğunu sanmıyorum. Ancak gerekli tedbirleri alarak işleri biraz daha zorlaştırabiliriz.
Bir çözüm yolu olarak daha öncede bahsedilen yurt dışındaki bir servis sağlayıcısını kullanmak olabilirmi diye düşünmüyor değilim ama buda kesin çözüm olmayabilir. Yinede şuana kadar en iyi çözüm yolu gibi.

Şunuda söylemeliyim ki "Şunu yapın sorun kalmaz, bunu yapın güvendesiniz" vb. yaklaşım tarzlarını doğru bulmuyorum ilgili makaleleri okuduktan sonra fikir alış verişinde bulunursak daha faydalı bir tartışma ortamımız olacaktır diye düşünüyorum.

Not: Küçük bir düzeltme yapayım. gezinti.com sitesine girdiğinizde eğer "Gezinti servisine başka bir tarayıcı üzerinden dahil olduğunuz içinveya tarafınıza Gezinti'ye katılım davetiyesi henüz ulaşmadığından,
bu servisi kullanamıyorsunuz, ayrıntılı bilgi için 444 0 375'i arayınız." uyarısını alıyorsanız. Diğer tarayıcıları tek tek kontrol ediniz.(www.gezinti.com adresini bu tarayıcılardan giriniz.) Google Chrome dan başlayabilirsiniz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Evet arkadaşlar bendede bir kaç gündür bu aoix çıkıyordu başlarda pek önemsemedim sonradan canımı sıkmaya başladı ve googlede arama yapınca bu konuya rastladım tüm tarayıcılar ile gezinti sitesine girdim ve mozilla ile girince gördümkü hesap açık yazıyor onay alınmadan hesap nasıl açılıyorsa bulunduğum yerde dava etmek sıkıntı git gel ondan uğraşamıyorum yoksa bu ttnetin yaptığı tamamen gizlilik ihlali onay vermeden beni böyle bir uygulamaya katması neyse mozilladan girince olay çözüldü sonuçta açık olan hesabı kapattım inşallah bir dahada çımaz böyle birşey şimdi hangi browserden girsem kapalı diyor alternatif olsa bir gün bile bu ttneti kullanmam özellikle büyük şehirlerde yaşayanlara sözüm

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
oix.net.jpg