3-4 Yıldır kullanmadığım Lenovo G500 laptopum açılmıyor, Sadece güç ışığı yanıyor

Bu konuyu okuyanlar

mert.glcn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, bundan yaklaşık üç yıl kadar önce kullandığım laptopumun şarj aleti bozulmuştu. Bende bi kenara koydum öylece bekledi bu zamana kadar, kasasını tüm bileşenerini sök tak yapmıştım şarj aleti almadan önce. HDD'sini çıkartıp 2007 yapımı orjinal bi HP compaq masaüstünde çalıtırıp Windows7'yi silip yerine Windows 10 yükledim. Silme sebebim ise daha önce arkadaşımın bilgisayarında da çalıştıramamış olmamdı. Hp'de de çalışmadı zaten ilk, silip linux falan da kurmuştum win10 dan önce çok kurcaladım yani anlıyacağınız. Ama asıl sorunumla pek alakası olmadığını düşünüyorum ayrıntı vermek istedim. Laptopumun bataryasını açmıştım ve üzerindeki pilleri çıkışa bağlayan tellerden birisini kırdığım için kullanmak istemiyorum. Bi kaç yıl önce bozulmamışken bataryasız çalışıyodu şarja bağlaığımda, bende yine öyle yapmak istedim. Daha önce de şarj aleti bozulmuş bi kaç ay kadar hiç açılmamıştı şarj aleti alıp deneyince açılması zaman almıştı bir saat kadar sanırım, yine öyle olmasını bekledim ancak bu defa sadece güç ışığı yandı, öylece beş saniye boyunca yanıyo ve gidiyo bataryayı bağlayınca batarya ışığı kırmızı yanıp sönüyo. Daha önce biraz araştırdığımda bu ışıkların bi kodlama olduğunu falan öğrenmiştim lenovonun sitesinde modelime uygun bi ışık kodlaması bulamadım, ancak başka bi markada işlemci sorunu olabileceğini gördüm tabi aynı markadaki modellerde bile farklılıklar olabiliyoken başka bi markanın benimkiyle alakasız olabileceğinin farkındayım. İşlemcimi çıkartıp elektrikli süpürge ile yuvasını tamamen temizledim çünkü daha önce açtığımda üzerindeki termal macunun ufak bir parçası slotun üzerine düşmüştü ve içine kaçmış olabileceğini düşündüm, sonra tekrar taktım işlemciyi ancak değişen bir şey olmadı yine beş saniye güş ışığı yanıp gidiyor. İşlemci sökükken de çalıştırmayı denedim yine güç ışığı beş saniye yanıyor. Anakartımın işlemciyi fark etmediğini falan düşünüyorum çünkü diğer bileşenlerinde herhangi bi sorun olmadığına eminim.
Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim yeni bi bilgisayar alabilirim ancak bu bilgisayarın benim için yeri çok ayrı eğer bi şekilde çalıştırabilirsek çok mutlu olurum.