[2017] Markaların 3 yıllık dizüstü bilgisayarı bozulma oranı kayıtları

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Konuya girmeden önce genel bir kuralın altını çizmek istiyorum. Bilgisayar ne kadar küçükse, bozulma oranı o kadar yüksektir. Bunun çeşitli sebepleri var. Küçük laptop'ları parçalayıp kendi başımıza tamir etmemiz daha zordur. Ayrıca daha taşınabilir oldukları için düşürülme yada çarpma ihtimali çok daha yüksektir. Belli bir markayı göz önüne almadan önce lütfen şunu not alın ki eğer daha uzun gidecek bir cihaz arıyorsanız daha büyük kasa düşünün. Unutmayın, cihazınızın ne kadar uzun süre dayanacağını büyük oranda siz belirleyeceksiniz. Grafiklere geçelim;

laptop_reliable_most_best_reliability.jpg

laptop_reliable_most_best_reliability2.jpg

2017 yılının en çok arıza veren markası HP iken 2. grafik küçük bilgisayarlarla ilgili söylediklerimi doğrularcasına Netboot'ların bozulma oranının daha yüksek olduğunu söylüyor. Bu biraz da onları nasıl kullandığınız ile ilgili. Ucuz bilgisayarların daha hızlı bozulması onların kalitesiz olduğunu değil ama sizin pahalı bilgisayarı daha özenerek kullandığınız anlamına gelir :D

Yılın sonuna doğru tahmini bozulma oranları (2 yıllık cihazlar)

chart.jpg

Bu yılın sonuna doğru en çok bozulma oranı Microsoft cihazlardan bekleniyor.

Peki siz ne seçmelisiniz ? Dürüst olalım. Teknoloji şans işidir. %10 bozulma oranına güvenip Apple da alabilirsiniz ama o %10'un içine düşmüş şanssız arkadaşlardan birisi olmanız da muhtemel. Apple cihazların daha uzun gitmesinin bir sebebi de kullanıcılarının çok temiz kullanmaları, düzenli temizliklerini yapmaları, bilgisayarlarını hor kullanmamalarıdır. Kısaca burada grafikler ne derse desin, %80 sizin kullanım şekliniz cihazın ömrünü belirler :)

Sizin görüşleriniz neler ? Sizce bir cihazın ne kadar dayanacağının hangi markadan aldığınız ile bir ilgisi var mı ?

mrtlln

Asistan
Reaksiyon puanı
61
konuyu çok beğendim süper bir içerik olmuş

apple cihazlarda bozulma oranı tahminine şöyle bir bakış açısı getirmek istiyorum.

1. Kullanıcıların bir çoğu mac OS işletim sistemine %25 anca hakim, bir çoğu safari'den int girip sosyal medya hesaplarına erişiyor, windows'taki gibi öyle her yerini kurcalayan yok.
2. Mac OS pc'lerde genelde oyun oynamadıkları için bu da bir bozulma oranı düşüşü sağlar
3. anakart ram cpu gpu diğerlerinden farkı yok fark OS İşletim Sistemi dolayısı ile yoğun kullanımda mac'lerde arıza yapar. nerden biliyorsun dersen bizzat kaç kere servise göndermişliğim var.

3 yıllık arıza oranlarında ilk 2 beni hiç şaşırtmadı
Niye?
zira Asus ve Toshiba notebooklarında kendi mainboard larını kullanıyor. Asus ve Toshiba notebooklarda markaların kendi anakartları var fason anakart yok. Avantajı nedir Stabilizasyon uyumluluk uzun ömür

2. toshiba, asus, dell en son bu 3ü hem notebook üreticisi olup hemde bios üreticisi idi. Avantaj bios'u kendi yapan uyumluluğu en yüksek seviyede tutar.

3. olarak Her markanın inhouse (en yüksek kalite) üretim ürünleri var. Az arıza istiyorsanız bu ürünleri tercih edin.
Toshiba'dan örnek verecek olursam Toshiba Portege ve Toshiba Tecra civataya kadar A sınıf malzemeden üretilir.

Lenovo en yüksek hata veren pc olarak düşünüyordum ama HP var, son bir kaç yıldır dünya notebook satış lideri lenovo idi, öncesinde HP en çok piyasada ürünü bulunun en çok hata-bozulma ile karşılaşan demek bir yerde.

Notebook alacaklara güzel bir ön tercih konusu olmuş bence, kardeşim para var bende her yıl yenisi alırım diyene sözümüz yok

Birde ampül teorisi asla pas geçmemek gerek.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
1. Kullanıcıların bir çoğu mac OS işletim sistemine %25 anca hakim, bir çoğu safari'den int girip sosyal medya hesaplarına erişiyor, windows'taki gibi öyle her yerini kurcalayan yok.
Kurcalayamıyorsan, bozamazsın :D Zaten Apple cihazların amacı o :p
2. Mac OS pc'lerde genelde oyun oynamadıkları için bu da bir bozulma oranı düşüşü sağlar
Isı her bilgisayarın düşmanıdır :) Sadece oyun oynamak da değil. İşlemci gücünü kullanan herşey ısınma yapar :)
Lenovo en yüksek hata veren pc olarak düşünüyordum ama HP var, son bir kaç yıldır dünya notebook satış lideri lenovo idi, öncesinde HP en çok piyasada ürünü bulunun en çok hata-bozulma ile karşılaşan demek bir yerde.
Lenovo oldu olalı en güvenilir markalardandı. Özellikle thinkpad serisi. X60'ları biliyor musun ? Hala kullanılıyorlar.

mrtlln

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Kurcalayamıyorsan, bozamazsın :D Zaten Apple cihazların amacı o :p

Isı her bilgisayarın düşmanıdır :) Sadece oyun oynamak da değil. İşlemci gücünü kullanan herşey ısınma yapar :)

Lenovo oldu olalı en güvenilir markalardandı. Özellikle thinkpad serisi. X60'ları biliyor musun ? Hala kullanılıyorlar.

ben x1 carboncuyum :)