Soru 124 kiloyum. Yağ yakıp üstüne kas yapmak imkansız ise Spor Salonu gereksiz mi?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
0
Okuyup tavsiye verenlere şimdiden teşekkürler

1.84 124 kiloyum ve senelerdir aynı kilom. Yaşım 33

20li yaşlarda 6 ayda aç kalarak ve aç şekilde sadece yürüyüş+koşu ile 28-30 kilo vermiştim ve 100 kilodan 70-72 kiloya düşmüştüm

Kimsenin önermediği aç kalma metoduyla, takviye almadan, spor salonuna gitmeden bunu başarmıştım ve hiç sarkma da olmamıştı

Sonrasında 70-72 kilo olup spor salonuna gittiğimde hoca şaşırmıştı hatta nasıl başardın sarkma olmadan böyle verdin diye

Neyse aradan seneler geçti. Düzensiz beslenmemden kaynaklı işte aburcuburlar, hareketsizlik vs. Şuanda 124 kiloyum

Amacım eskisi gibi 70 kilo değil 80-83 kilo

İşten ayrıldım ve fırsat bu fırsat diyerek spora başlamaya karar verdim. Bize en yakın spor salonu 1 saat uzaklıkta ve epey pahalı 3300-4000 TL arasında olması lazım

Üstüne personal trainer parası, yol otobüs parası fena girecek. Sırf günlük yol parası 17 TL tutacak o kadar diyim

Sonra nette biraz araştırmalar yaptım. Diyetisyene gidecek param yok. Ayrıca bir çok diyet programı kurguladım kendime

Ve her seferinde alabileceğim en fazla proteini 85-90 olarak hesapladım. Protein tozu asla kullanmayacağım ve hiçbir şekilde et de sevmediğimden dolayı günlük 85-90 proteini geçemiyorum

Bu proteini de süt+peynir+yumurta+kuruyemiş+yulaf+mercimek nohut vs gibi şeylerden alacağım

Şimdi sormak istediğim soruya gelelim. Nette şöyle bir bilgi var. Yanlış anlamadıysam şöyle diyorlar

Kalori açığı oluşturup, yağ yakıp bir yandan da kas yapmanın imkanı yokmuş. Üstüne gerekli proteini de alamayınca gelişim imkansızmış

Hatta yanlış hatırlamıyorsam biri şöyle de yazmış. Gelişimi bırak, yeterli beslenemediğin için ve üstüne ağır spor yapınca böyle bir durumda negatif etkiler de görebilirmişim

Ben de durum böyle olunca spor salonuna yazılmaktan vazgeçtim ve eski usül biraz aç kalarak kilo vermeye karar verdim. Ama yine de eskisinden daha avantajlı durumlarım var

Elimde 1 seneye kullanacak yakın piyasanın en sağlam vitamin takviyelerinden var ASSOS ve Perfectil marka. Ayrıca 6 aylık çok sağlam bir Collanex marka Kolajenim var

Yani diyette çok az yiyeceğim(1500-2000 kalori arası) ama asla vitamin eksikliği, kolajen eksikliği hissetmeyeceğim. Günlük 10.000 IU D3 de alıyorum

Amacım bu sefer 6 ayda 30 kilo vermek değil. 12-13 ayda ortalama 40-45 kilo vermek

Yapacağım spor ise sabahın köründe aç bir şekilde, uzun yürüyüşler ve ara sıra koşabilirsem koşu. (kondisyonum baya kötü koşmak için :D)

10bin adım veya 1:30 2:00 saat yürüyüş düşünüyorum orta tempo. Nette haber kanallarına çıkmış böyle başarılar var galiba

Ayriyetten çok güzel bir basketbol topum var. Evin orada da basket sahası var. Her gün basketbol oynayıp da tek başıma, egzersiz yapabilirim

Sözün özü durum böyle. Siz ne düşünüyorsunuz? Bana verebileceğiniz herhangi bir öneri var mı? Mesela şöyle birşey de yapabilirim sizden gelecek mesajlara göre

Nette içi beton dolgulu, uygun fiyatlı dambıllar satılıyor. Sadece dambıl alabilirim evde ara sıra 3-5 egzersiz yapmak için

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Proteini kesinlikle çözmek lazım ilk başta beslenmeyi ayarlamak lazım, fiyattan dolayı et ve tavuk yeme ihtimalin yoksa tavuk ciğeri yiyebilirsin bir süre ben de öyle yapmıştım. Tadından dolayı ise bir süre zorlarsan 1 haftada alışırsın tadına.
Spor salonu bence yeni başlayan için şart diye düşünüyorum, eğer hareketlerin amacını bilip ortalama ve üstü bir bilgin olsaydı evde yapmak mantıklı olur derdim. Ama yeni başlayan birisi kısıtlı aletlerle her bölgeyi çalıştırmayı bilmez.
Ortalama spor salonu fiyatları aylık 250-400 TL arasında, 6 veya 12 aylık yazılınca çok daha uygun fiyatlara denk gelir diye düşünüyorum.
Supplement ilk başta pek önermem, daha sonralarda belki ihtiyaca göre kullanılabilir.

Şimdiden bol şans.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kalori açığı oluşturup, yağ yakıp bir yandan da kas yapmanın imkanı yokmuş. Üstüne gerekli proteini de alamayınca gelişim imkansızmış
Böyle bir şey yeni başlayanlar için geçerli değil, eğer gerekli proteini alırsan hem yağ yakıp hem kas kütlesi ekleyebilirsin.
Bu bir süredir spor yapan kişiler için geçerli bir durum yeni başlayanlarda böyle bir durum söz konusu değil.

Son düzenleme:

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Aç kalma metodu + ideal kiloya düşünce şarkılık ameliyatı yapmak daha az masraf oluyor sanırsam.