• GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!

Kas Büyütmek Mi Yağ Yakmak Mı? Hangisi Daha Önemlidir?

Bu konuyu okuyanlar

ANDROİD BEY

Öğrenci
Cezalı
Katılım
5 Eylül 2015
Mesajlar
63
Reaksiyon puanı
5
Puanları
8
Vücut Geliştirmede önemli olan kası büyütmektir.Önemli olan ölçü almaktır. Hatta Fitness bile yapıyorsanız önemli olan kasın büyümesi, hipertrofi sağlamaktır.


Yoksa çocuk 60-65 kilo zayıflıktan karın kasları gözüküyor biraz kas yapmış, hafif kol, sırt falan. Zannediyor ki vücut yapmış. Diğer taraftan da biraz yağ oranı yüksek ama küs kütlesi fazla birini görünce ''Haha yağlı, şişman bilmemne'' diyebiliyor.

Vücut Geliştirmede her daim önemli olan ölçüdür, definasyon olaylarına çok fazla kafa yorulmamalı. Yağ yakma işi 2 aylık iştir. Yağ oranınız normalin biraz daha üstündeyse taş çatlasın 3 aydır bu süre. Biraz kardiyoyu arttırırsınız, biraz antrenman şeklini değiştirirsiniz, karbonhidratı azaltırsınız. Oldu bitti bu kadar basit bir iş yağ yakmak.


Ama kası büyütmek, kas kütlesi kazanmak işte olay bu. Uzun zaman alan da bu.


Kas dediğimiz şey aslında ettir. Bizim hayvanlarda yediğimiz et aslında o hayvanın kasıdır. 1 Kilo eti elinize alın, ardından kolunuzun üstüne koyun, şöyle bir bakın aynada. İşte o 1 kilo eti o kola eklemek yıllar sürer ve vücut geliştirmede zor olan kısım budur.

Dolayısıyla hedef her zaman kası büyütmek olmalıdır. Kolları, bacakları, sırtı, omuzları vs. elbette çok fazla yağlanmamak gerekiyor. Bir kişinin karın kasları tamamen kaybolmuşsa, o kişi şişmandır. Bu seviyeye gelinmemesi gerekir.

Bulking bile yapılıyorsa en azından üst karın kaslarının görünüyor olması gerekir, onun dışında olay biraz obeziteye kaçıyor. Ancak diğer taraftan da çok fazla bu konuya takılmak ''Aman bütün karın kaslarım belli olsun, bir yandan da kas alayım'' dememek lazım. Böyle bir şey mümkün değildir. Yani amaç belirlemelisiniz, büyümek mi istiyorsunuz yoksa yağ yakmak mı istiyorsunuz. Yeni başlayanlar çoğu zaman bu ikisini bir arada yapmaya çalışır fakat çok da uzun sürmez, bir süre sonra bu kavramları tamamen ayırmak lazım.

Öncelikle kası büyütmeye bakmalısınız, biraz yağlanmanız önemli değil hatta o biraz yağlanma da gereklidir kasın büyümesi için. Karın kaslarınızın en kötü ihtimalle üst kısmı gözüksün, alt kısmı gözükmese de olur. Kas kütlesi kazanmaya bakın.

Yaza define girmek istiyorsanız yaza 2 ay kala definasyon programına girer o yağı atarsınız, fakat kas büyütmek, ölçü almak zordur. Hedef her daim kas kütlesi kazanmak olmalı. Yoksa öyle hint fakiri gibi vücutla dolaşıp kendinde vücut var zanneden insanlara bakmayın. Gerçek vücut, yapması zor olan vücut kaslı vücuttur. Ölçülü vücuttur ve önemli olan budur.

Kaynak: https://www.derinlerden.com/2018/09/kas-buyutmek-mi-yag-yakmak-mi-hangisi.html
 

Son mesajlar

Üst