12 mi alınmalı 11 mi

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
551
iPhone 11’yi Efsane Cuma indirimlerinde 6.999 TL’ye almak en mantıklısı.

Nitekim hepsiburada.com’da geçen haftaki indirimlerde 6.999 TL’ye kadar düşmüştü.

Yani bu önümüzdeki hafta bu gibi sitelerde iPhone 11 fiyatlarını kontrol et, düşerse alabilirsin bütçen de uygunsa.

iPhone 12’lere o fiyat verilmez.

xDalterx

Asistan
Reaksiyon puanı
104
iPhone 11’yi Efsane Cuma indirimlerinde 6.999 TL’ye almak en mantıklısı.

Nitekim hepsiburada.com’da geçen haftaki indirimlerde 6.999 TL’ye kadar düşmüştü.

Yani bu önümüzdeki hafta bu gibi sitelerde iPhone 11 fiyatlarını kontrol et, düşerse alabilirsin bütçen de uygunsa.

iPhone 12’lere o fiyat verilmez.
Ben de o şekilde düşünüyorum 12’yi 9-9.5k dan beklediğim için bi şok oldum hangisi daha mantıklı karar veremedim.
Sizce 12 kara cuma da ne kadarsa düşer maximum

Reaksiyon puanı
551
iPhone 12’lerin fiyatları (ekonomide ve dolar kurunda çok ekstrem bir gelişme yaşanmadığı müddetçe) en az 2 sene düşmez; aksine artar.

Apple Türkiye, bir iPhone modeli için fiyat açıkladığında önümüzdeki birkaç senenin planlamasını (uzun vadeli düşünerek) yaparak o fiyatı açıklıyor.

Ben sana iPhone 11 tavsiye ederim; önümüz indirim günleri, dediğim gibi iPhone 11’in fiyatını kontrol edebilirsin, fiyatı düşerse alabilirsin.

xDalterx

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Haziran ayından beri 12leri bekliyordum 10kdan fazla olmaz diye şimdi boşu boşuna beklemiş hissediyorum :(

Reaksiyon puanı
551
Haziran ayından beri 12leri bekliyordum 10kdan fazla olmaz diye şimdi boşu boşuna beklemiş hissediyorum :(
Ah be üzüldüm. ?

Benim de iPhone 11’imi satıp iPhone 12 mini alma planım vardı ama bu fiyata yapmam öyle şey. Ben iPhone 12 mini için 8-9 bin TL arası bir fiyat bekliyordum açıkçası.

Selehattin11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
12 ler çok pahalı geldi hepsi birden. Apple ın hala en fp modeli 11. Bence 10k üstüne çıkacak biri için 12 yerine 11 pro daha mantıklı

Clownn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
12 gereksiz pahalı bir telefon. 11 fiyat olarak 12 den çok daha ucuz ve 11 de yeni sayılabilecek güzel bir telefon, 11 almanı öneririm.

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,629
11 kaba bir cihaz olduğu için tavsiye etmek içimden gelmiyor. 12'lerin ilerleyen günlerde e-ticaret sitelerinden 1000tl kadar daha ucuza alınabileceğini düşünüyorum.

xDalterx

Asistan
Reaksiyon puanı
104
12 yerine 256 GB 11 öneririm. Veya 64GB 11 Pro.
neden 12 yerine 11 pro?

Son düzenleme:

xDalterx

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Kara Cuma indirimlerine kadar 12ler Hepsiburada Trendyol gibi Online alışveriş sitelerine gelipte indirim olur mu?

Selehattin11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Pahalı değiller aslında. Zaten fiyatların yarısı vergi.
Yurtdışında aynı fiyata satılan Android muadillerinden tr de 3-4 bin daha pahalılar
Mesaj otomatik birleştirildi:

11 pro’nun tek avantajı telefoto kamera o yüzden 12 daha mantıklı. Evet çok pahalı geldiler
Aynı fiyata elimde 11 pro tutmak isterdim şahsen. 12 nin de 11 proya nazaran hissedilir bir avantajı yok. 11 pro çok daha premium gözüken bir cihaz sırf bunun için bile 11 pro alırdım 12 yerine

xDalterx

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Yurtdışında aynı fiyata satılan Android muadillerinden tr de 3-4 bin daha pahalılar

Aynı fiyata elimde 11 pro tutmak isterdim şahsen. 12 nin de 11 proya nazaran hissedilir bir avantajı yok. 11 pro çok daha premium gözüken bir cihaz sırf bunun için bile 11 pro alırdım 12 yerine
Bildiğim kadarıyla 12’nin avantajları:
Dolby Vision HDR video çekebilme
Tasarım
5G (bizi çokta ilgilendirmiyor)
İşlemci
Koruma
Suya dayanıklılık
Çok az ekran kalitesi
10bit video çekebilme
Her kamerada gece modu ve kameralarda diyafram farkı

11pro nun avantajları
Telefoto lens ve 4kat zoom
Premium hissiyat

Reaksiyon puanı
6,381
Tasarım
İşlemci
Koruma
Suya dayanıklılık
Çok az ekran kalitesi
10bit video çekebilme

11pro nun avantajları
Premium hissiyat
Bir de 12'de ekstra 1 yıl güncellik avantaji var.

Selehattin11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
iPhone'lardan alınan vergi oranı daha yüksek sanırım. Samsung ürünlerine bakarsanız vergi çok daha düşüktür.
Hepsine aynı vergi uygulanıyor

Tasarım
İşlemci
Koruma
Suya dayanıklılık
Çok az ekran kalitesi
10bit video çekebilme

11pro nun avantajları
Premium hissiyat
Dolby vision videonun gözle görülür farkı olacağını sanmıyorum
Tasarım olarak 11 pro daha iyi
5g yi sen açıklamışsın
İşlemci olarak büyük bir gelişme yok, günlük kullanımda fark hissedilmez
Koruma biraz show gibi geliyor, kaldı ki 11k lık telefonu kılıfsız kimse kullanmaz bence + 12 nin alüminyum çerçeveleri dayanıklı değil
Suya dayanıklılık biri 4 biri 6 m dalgıç değilseniz bi işinize yaramaz
Ekran olarak 11 pro daha iyi
10 bit video bir işe yaramaz çünkü ekran 10 bit desteklemiyor
Kamerada diyafram farkı büyük bir fark değil fakat gece modu tercih sebebi bile olabilir.
Kısaca 12 nin hissedilir tek avantajı tüm kameralarda gece modu olması gibi geliyor bana.

11 pro için de
Telefoto kamera bence çok gerekli bir özellik değil. Fotoğraf konusunda bilgili biri değilseniz telefoto kameraya pek ihtiyaç hissetmessiniz (bokeh için söylüyorum zoom zaten gereksiz fotoğrafçı olmaya gerek yok)
Premium hissiyat direkt olarak bir tercih sebebi bence + paslanmaz çelik çerçeveler de unutulmamalı

Farkları düzgün bir şekilde açıkladığın için teşekkürler. Bunlar da benim görüşüm

Bu da bir tercih sebebi olabilir

Son düzenleme:

xDalterx

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Hepsine aynı vergi uygulanıyor

Dolby vision videonun gözle görülür farkı olacağını sanmıyorum
Tasarım olarak 11 pro daha iyi
5g yi sen açıklamışsın
İşlemci olarak büyük bir gelişme yok, günlük kullanımda fark hissedilmez
Koruma biraz show gibi geliyor, kaldı ki 11k lık telefonu kılıfsız kimse kullanmaz bence + 12 nin alüminyum çerçeveleri dayanıklı değil
Suya dayanıklılık biri 4 biri 6 m dalgıç değilseniz bi işinize yaramaz
Ekran olarak 11 pro daha iyi
10 bit video bir işe yaramaz çünkü ekran 10 bit desteklemiyor
Kamerada diyafram farkı büyük bir fark değil fakat gece modu tercih sebebi bile olabilir.
Kısaca 12 nin hissedilir tek avantajı tüm kameralarda gece modu olması gibi geliyor bana.

11 pro için de
Telefoto kamera bence çok gerekli bir özellik değil. Fotoğraf konusunda bilgili biri değilseniz telefoto kameraya pek ihtiyaç hissetmessiniz (bokeh için söylüyorum zoom zaten gereksiz fotoğrafçı olmaya gerek yok)
Premium hissiyat direkt olarak bir tercih sebebi bence + paslanmaz çelik çerçeveler de unutulmamalı

Farkları düzgün bir şekilde açıkladığın için teşekkürler. Bunlar da benim görüşüm

Bu da bir tercih sebebi olabilir
1- Dolby visionı ne için kullanacağından dolayı fark edebilir
2- Tasarım göreceli bir kavramdır siz 11 pro derseniz ben 12 derim
3- 5G'yi şu anda ve önümüzdeki bir kaç yıl her ne kadar kullanamayacak olsakta 3-4 yıl sonra kullanabileceğimizi düşünüyorum (o zamana tlfunuzu değiştirirsiniz dersiniz ama ne kadar giderse o kadar kullanmayı düşünüyorum)
4-İşlemci olarak evet çok büyük bir fark yok ama kullandıkça önümüzdeki yıllarda daha iyi anlaşıacak
5- Korumayı show olarak görüyorsanız bir şey diyemeyeceğim. Dediğiniz gibi kılıf+ekran koruyucu ile kullanılıyor ama yine de ikisinin de yetmediği durumlar olabiliyor. Ayrıca gerçekten daha başarılı şov mov değil. Neden daha korumalısı varken diğerini kullanayım ki
6-Su için bir şey söylemeyeceğim burda haklısınız.
7-ekranlara gelince
11pro 458 ppi yoğunlukta 2436 x 1125 piksel çözünürlük sunarken
12 460 ppi yoğunlukta 2532 x 1170 piksel çözünürlük sunuyor.
8-Zaten profesyonel bir fotoğrafçı olmadınız sürece 10 bit gerekli değil ben sadece bir + olarak söyledim. (başka bir cihaza aktarıldığında (10bit destekleyen) fark bariz bir şekilde görülür.
9-Kamera da diyafram farkı düşük ışıkta kendini gösterecektir bilmiyorsanız söyleyeyim.