Türk Telekom, Kötülükten Anlamıyor!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Bugün yapılan açıklamada, 8 Megabit sınırsız ADSL'in 15 GB kota ile sınırlandırılması, kafaları karıştırdı. Gösterilen sebep ise kötüye kullanımı engellemek. İşte detaylar.

Türk Telekom'un yeni ADSL seçenekleri, internet kullanıcılarında büyük heyecan yarattı. Bugünden itibaren en düşün internet hızının 8 Megabit olması ve fiyatlarda yapılan değişiklikler, ilk bakışta çok cazip gibi gelse de, detayları öğrendiğinizde durumu bir kez daha değerlendirme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

O Tarifeler

İnternet ervis sağlayıcılarına sunulan tarifeleri aşağıdaki tabloda açıkça görebilirsiniz.

adsl1242224975.gif

Bu tabloda, 8 Megabit sınırsız seçeneğin 49 YTL'ye verilmesi, çok uygun gibi gelse de, "Sınırsız" kelimesini iyi anlamak gerekiyor.

Bir süre önce Turkcell'in data tarifelerinde "Sınırsız internet paketi, aylık 3 GB'la sınırlıdır" dediği gibi, Türk Telekom da sınırsız internet seçeneğini 15 GB'a sınırlamış durumda.

İnternet, Kötüye Nasıl Kullanılır?

Bunun nedeni olarak da "Kötüye kullanımı engellemek". İnternet kullanıcıları da bu kadar güzel haberden sonra bu uyarıyı okuduklarında adeta çıldırıyorlar. İnterneti kötüye kullanım, altı doldurulmamış bir ibare olduğundan ve yeni nesil web içeriklerinin video ve ses gibi eskiye nazaran çok daha fazla trafik harcayan nesnelerden oluştuğu göz önünde bulundurulursa, saç baş yolmamak elde değil.

Bu konuda okurlarımızın internet alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını tahmin edebildiğimiz için, basın toplantısında Türk Telekom yöneticilerine kullanıcılar tarafından bu seçeneklerin tepki ile karşılanabileceğini ilettik. Aldığımız cevap ise oldukça ilginç. Türk Telekom'un elindeki verilere göre ADSL kullanıcılarının ortalama 1 aylık trafik kullanımı; kişi başına 5,4 GB. Oysa forumlarımıza gelen mesajlarda, 5,4'ü bir kenara bırakın 15 GB'ın bile çok komik bir rakam olduğu, üstüne basılarak ifade ediliyor.

Kota Aşılırsa Ne Oluyor?

15 GB'lık kota dolduğu anda hattınız, 8 Megabit'ten 512 Kbps'ye düşürülüyor. Yeni bağlantı seçeneğiniz ay sonuna kadar devam ediyor. 15 GB'lık kotadan sonra 512 Kbps ile sınırsız trafik kullanabiliyorsunuz.

Ancak saniyede maksimum 50 KB ile download yapabildiğinizi göz önüne alırsanız, sınırsız da olsa bu bağlantı seçeneğinin çok yavaş kaldığı ortaya çıkıyor.

Eski Kullanıcılar Ne Olacak?

Web alışkanlıklarınıza bakarak, aylık 15 GB'ın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız o zaman eski tarifelerle devam etmenizde fayda var. Bir önceki maksimum sınırsız (gerçekten sınırsız) tarife olan 4 Megabit hat kullananlar, dilerlerse 8 Megabit (15 GB sınırlı) hatta geçebiliyor, dilerse de 4 Megabit sınırsız hattını kullanmaya devam edebiliyor.

İnternetcafe ya da çok sayıda bilgisayarın bulunduğu iş yerleri gibi mekanlarda, 8 Megabit'lik yeni tarifelerin yetersiz kalacağı aşikar olduğundan, eski bağlantıları ile devam etmelerinde fayda var.

:: Yeni tarife hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
1 Mbit sınırsıza devam :)

GİZLİ
tarife 512 kb = 49 tl..:D

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
1 Megabit ile devam tabiki. Yemişim 8 Megabit'i. :D

Sınırsızı "sınırsız" kullanmak istiyorum. :D

eddiebg

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Yeni tarife hakkında ne düşünüyorsunuz?

Soyguna devam.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
1 Mbit sınırsıza devam :)

gizli tarife 512 kb = 49 tl..:D

8 mbit ile 15 gb kotanıun birkaç günde biteceğini telekom da çok iyi biliyor ve geriye kalan günlerde 512 kbit hızı iki katına satıyor. uyanık sanıyor kendini bu telekom.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Umarım bizlerin hakkını arayacak kurumlar devreye girerler.

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
video sitelerine girseler ki şimdilerde facebookta video paylaşıma başladı 15 gb bile aşılabilir. kötüye kullanmak diyorlar. hadi ben p2p paylaşım ağlarını kullanmadım. telekomun müzik sitesinden müzik indirsem,vitaminini kullansam,facebookta biraz video izlesem, sdn biraz video izlesem, yasal mp3 lerden filmlerden indirsem bir iki tane. bu 15gb yine dolacak. kötüye kullanmakta yok burda.

ttnet istese tüm kötüye kullananları yakalar. almanyada polis yarım saat içinde kapını çalıyor. illegal paylaşım ve download tan dolayı

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Küfür etmemek için zor duruorm :D

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Biz kötüyüz ttnet melek!
Böyle terbiyesizlik görülmemiştir.
Kullanıcıların sınırları patlama noktasına geldi artık, yakındır ttnetin alacağı cevap!!!

say55

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bugün yapılan açıklamada, 8 Megabit sınırsız ADSL'in 15 GB kota ile sınırlandırılması, kafaları karıştırdı. Gösterilen sebep ise kötüye kullanımı engellemek. İşte detaylar.

Türk Telekom'un yeni ADSL seçenekleri, internet kullanıcılarında büyük heyecan yarattı. Bugünden itibaren en düşün internet hızının 8 Megabit olması ve fiyatlarda yapılan değişiklikler, ilk bakışta çok cazip gibi gelse de, detayları öğrendiğinizde durumu bir kez daha değerlendirme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

O Tarifeler

İnternet ervis sağlayıcılarına sunulan tarifeleri aşağıdaki tabloda açıkça görebilirsiniz.

adsl1242224975.gif

Bu tabloda, 8 Megabit sınırsız seçeneğin 49 YTL'ye verilmesi, çok uygun gibi gelse de, "Sınırsız" kelimesini iyi anlamak gerekiyor.

Bir süre önce Turkcell'in data tarifelerinde "Sınırsız internet paketi, aylık 3 GB'la sınırlıdır" dediği gibi, Türk Telekom da sınırsız internet seçeneğini 15 GB'a sınırlamış durumda.

İnternet, Kötüye Nasıl Kullanılır?

Bunun nedeni olarak da "Kötüye kullanımı engellemek". İnternet kullanıcıları da bu kadar güzel haberden sonra bu uyarıyı okuduklarında adeta çıldırıyorlar. İnterneti kötüye kullanım, altı doldurulmamış bir ibare olduğundan ve yeni nesil web içeriklerinin video ve ses gibi eskiye nazaran çok daha fazla trafik harcayan nesnelerden oluştuğu göz önünde bulundurulursa, saç baş yolmamak elde değil.

Bu konuda okurlarımızın internet alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını tahmin edebildiğimiz için, basın toplantısında Türk Telekom yöneticilerine kullanıcılar tarafından bu seçeneklerin tepki ile karşılanabileceğini ilettik. Aldığımız cevap ise oldukça ilginç. Türk Telekom'un elindeki verilere göre ADSL kullanıcılarının ortalama 1 aylık trafik kullanımı; kişi başına 5,4 GB. Oysa forumlarımıza gelen mesajlarda, 5,4'ü bir kenara bırakın 15 GB'ın bile çok komik bir rakam olduğu, üstüne basılarak ifade ediliyor.

Kota Aşılırsa Ne Oluyor?

15 GB'lık kota dolduğu anda hattınız, 8 Megabit'ten 512 Kbps'ye düşürülüyor. Yeni bağlantı seçeneğiniz ay sonuna kadar devam ediyor. 15 GB'lık kotadan sonra 512 Kbps ile sınırsız trafik kullanabiliyorsunuz.

Ancak saniyede maksimum 50 KB ile download yapabildiğinizi göz önüne alırsanız, sınırsız da olsa bu bağlantı seçeneğinin çok yavaş kaldığı ortaya çıkıyor.

Eski Kullanıcılar Ne Olacak?

Web alışkanlıklarınıza bakarak, aylık 15 GB'ın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız o zaman eski tarifelerle devam etmenizde fayda var. Bir önceki maksimum sınırsız (gerçekten sınırsız) tarife olan 4 Megabit hat kullananlar, dilerlerse 8 Megabit (15 GB sınırlı) hatta geçebiliyor, dilerse de 4 Megabit sınırsız hattını kullanmaya devam edebiliyor.

İnternetcafe ya da çok sayıda bilgisayarın bulunduğu iş yerleri gibi mekanlarda, 8 Megabit'lik yeni tarifelerin yetersiz kalacağı aşikar olduğundan, eski bağlantıları ile devam etmelerinde fayda var.

:: Yeni tarife hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net
abi biz telekomun kulaklarını çınlatarak yorumlarımızı belirttik.bizlerde sizin yorumlarınızı bekliyoruz

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
yarın 100 bin kişi iptal ettirsin adsl ini bakalım ne edecekler.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Bişi soracam arkadaşlar ben ayda 15 gb harcıyanlardan değilim. şimdi kulandığım tarife 1mb ve kotalı(4gb) şimdi ben 8mb hıza geçebilecekmiyim? eğer geçeceksem nasıl başvuru yapacam? birde sınırsız tarifeye geçmeyi düşünüyuorum(15gb'la sınırlandırılsada) oraya geçip 8mb hızdan yararlanmak mümkünmü?

mephamd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben ayda hiç yoksa 50gb download yapıyorum. tt avcunu yalasın,sınırlı sınırsızı alsın....
2-3 kişi bölüşenleri engellemek için aslında bu proje!

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Nefret ediyorum bunlardan. Bugün ayın 13 ve ben 15 GB indirmişim bile.

1megabit sınırsıza devam. Kampanyanız siizin olsun.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Bişi soracam arkadaşlar ben ayda 15 gb harcıyanlardan değilim. şimdi kulandığım tarife 1mb ve kotalı(4gb) şimdi ben 8mb hıza geçebilecekmiyim? eğer geçeceksem nasıl başvuru yapacam? birde sınırsız tarifeye geçmeyi düşünüyuorum(15gb'la sınırlandırılsada) oraya geçip 8mb hızdan yararlanmak mümkünmü?
Evet geçebileceksin. Buradan ön başvuru yapman gerekiyor...

hakankenc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
değiştiririm eski sınırsıza devam alcan eline çıkıcan durağa telekommm....!

teknologs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar valla ben kendi tepkimi koydum mailimi aynen yazıyorum...

Merhabalar sayın telekom yetkilileri.
Bizi yıllardan beri sömürdüğünüz yetmedi tam sevindik 8 mpbs sınırsız 49 tl ama hemen 8 mpbs in üstüne yıldızı çakıp konunun altınada 15 gb limit birde sınırı geçince otomaik 512 kpbs ye çekileceğini okuyoruz..sizin kampanyanız,rekabet ortamı yaratma beceriniz,insanları teknolojiye alıştırma yönteminiz böylemi oluyor..Lütfen insanları yanıltmaya kandırmaya uğraşmayın..sizin mantığınızı size söyleyeyim:

Müşterilerinize internetten maksimum hız alma zevki tatdırıp peşine limitide takarak internetten maksimum kullanma hakkını ellerinden almak..
ve böylece alt yapınızı fazla yıpratmamak,ve Bir an önce 8 mpbs ile kotayı doldurup peşine 512 kpbs yi verip hattınızı rahatlatmak..
Size göre nasıl olsa Teknolojiyi bir tek siz biliyorsunuz...Bu güzel Ülkem TÜRKİYE nin gençleri beceriksiz bir şey anlamaz sanıyorsunuz..

Sİzi avazım çıktığınca PROTESTO ediyorum...

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
AliA kardeşim çok sağol yanlız ben geçmeye korkuyorum ya bindirirlerse:happy:

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
İsmi sınırsız ama 15 Gb sınırlı he oda iyiymiş. Alkışlıyorum ttneti harikalar müthişler.

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
aslında imza kampanyası başlatacaksın. toplanacaksan 1000 kişi. gideceksin bir telekom müdürlüğüne. topluca iptal ettireceksin. bir olay çıkartacaksın. iyi tepki olur.

Cursed

Asistan
Reaksiyon puanı
1
downstream.jpg

rapidpremium kullanmadığım zamanlarda minimum download yaptığım miktarlar bunlar.çıldırmışlar gerçekten :)

yokur

Asistan
Reaksiyon puanı
1
peki ben 8mb de değilde 2mb sınırsıza abone olmak istiyorum bu 2 mb de de mi aylık 15 gb limit olacak yoksa sadece 8mb te özel bişey mi bu?

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
AliA kardeşim çok sağol yanlız ben geçmeye korkuyorum ya bindirirlerse:happy:
Bu olayın en kötü yönü şu. Sen internetim daha hızlı olsun diye 8 megabite geçiyorsun ama 15 GB'ı geçersen hızın 512 kilobite düşüyor.

15 GB'ı geçtiğinde senden ek bir ücret almıyorlar. Ama internet hızın bir kablumbağa ile aynı seviyeye geliyor. :D

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Sanki şimdi hızlımı?
8mbitmiş !
Böyle bir tarife dünyanın hangi ülkesinde var.Ortadoğuda bile böyle rezalet yoktur!!!

mustifanci

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben biri net kullanıyorum ttnetten bağımsız bir sağlayıcı bulsam kablonet quicknet yada 3g gibi bi dk durmam iptal ettiririm.Ama elimiz mahkum 1000 kişi iptal ettirsek fln deniliyor ettirelim ben varım ama 1 hafta sonra gidip tekrar bağlatacaz başka alternatifimiz yok napalım elimiz mahkum.Ama milletinde saprını taşırdı bu ttnet.Bu arada sabit ücret olayı harıl harıl devam ediyor bu adamlar konun yasa tanımıyor mu bu ne?

qaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu arada meseleye birde üniversite okuyan bir ögrenci gözü ile bakalım. Siz ünide bir ögretmene "hocam sınırsız imkanların sınırı nedir derseniz" sinirsizdir der, çünkü eger bir sınırı olsaydı, ona sınırsız denmezdi diyecektir. hatta bunu ters bi zatı muhtereme sorsaydınız. koca adam olmussun üniye geliyorsun, sınırsız kelimesinin ne oldugundan habersizsiniz diyecektir! burdan Ttnet yetkililerine sunu demek istiyorum;kızım, sana diyorum bunların hepsini, ama gelinim sende anlat Paul!
Not: Paul turkce bilmez! What is difference between limited and unlimited? Paul! does these words look similar? who was your elemantry teacher?? die sorarlar adama :D

ümit yaşar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Acilen tüketicileri yanıltıkları gerekçesiyle dava açılmalı yoksa bilinçsiz müşterilerin canı çok yanıcak . Sınırsız deyip de 15 gb sınır koymakta ne oluyor . Bunu dünyanın herhangi bir ülkesinde yapsalar dava üstüne dava açılır. Gerçi TT neyden korkucak RTE yanında onlara hiçbişey olmaz..

Son mesajlar