Soru Okumak mı yoksa çalışmak mı ?

Bu konuyu okuyanlar

Zinesia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese selamlar arkadaşlar. Sizlerden fikir veya öneri beklediğim bir konu var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Konuya geçmeden önce ortaokul ve lise eğitim hayatımı anlatmak istiyorum. Eğitim hayatımın başından beri ileri yaşlarım için bir hedefim olmadı, büyüyünce şu meslek olmak istiyorum, büyüyünce şu olacağım vb. Ama kafam ticarete küçüklüğümden beri basardı. Birkaç küçük ticaret girişimlerim oldu ama hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Örnek olarak ilkokulda yaşıtlarımın kafasında olan tek şey gülmek,eğlenmek,oyun oynamak iken ben arada sırada kendime nasıl para kazanabilirim diye soruyordum. Bu durumun ailemin maddi durumu ile alakası yok çok şükür güzel geçiniyorduk. 4. sınıfta iken o zamanlar çoğu çocuğun kullandığı trend olan, sonradan kanserojen madde içerdiği için tarihe karışan lastik bilekliklerden yapıp tanesi 2-3 TL'den satıyordum. İlk günlerde sadece birkaç kişiye satabilmeme rağmen diğer çocuklarda sattığım çocukların kolunda görüp istiyorlardı ve bana yönlendiriyorlardı. Şu çocuk yaptı bilekliğimi güzel olmuş mu? vb. İşleri büyütmüştüm günde en az 5-10 tane okuldaki çocuklardan sipariş alıyordum. O zamanki ekonomiyi ve yaşımı düşünürseniz o para bana çok fazla gibi geliyordu. Ve okuldan almadığım zevki ticaretten aldığımı fark ettim. Okuldaki öğretmenler bir süre sonra durumu fark etti fakat şaşırtıcı bir şekilde önüme engel koymadılar ve hatta sınıf öğretmenim böyle bir şey yaptığım için beni destekledi. Fakat bu ticaret maceram babamın tüm bileklik lastiklerimi,misinalarımı ve evde hazırladığım tüm siparişleri çöpe atıp ''Boş boş işlerle uğraşma adam gibi okulunu oku'' demesiyle son buldu. Aradan yıllar geçti ve 8. sınıf oldum. Bu sefer de bir yandan LGS ye hazırlanırken bir yandan da o zaman popüler çok olan CS:GO oyunun içinde olan karambit adlı bıçağın kartondan maketini yapıp okulda tanesi 15-20 TL ye satmaya başladım. Fakat işler yine büyümüşken babamın aynı tavrı ile karşılaştım ve o iş de babamın tüm kartonları,bıçakları kırıp çöpe atmasıyla son buldu. Liseye geçtim ve 10. sınıfın yazında ise türk e ticaret sitesi olan GittiGidiyor'da abimin şirketi üzerine ucuza mal alıp bu sitede satıyordum. Aynı zamanda Amerika merkezli olan eBay şirketinde de stoksuz satış ile uğraştım fakat iki iş de kendi hatalarım sonucu son buldu. Tüm bunları size anlattım çünkü ticareti ne kadar sevdiğimi size yansıtmak istedim. Şuan 17 yaşındayım ve 12. sınıfa geçeceğim. Birkaç gün önce Ankarada'da 27 adet şubesi bulunan kurumsal bir dönercide tezgahtar olarak işe girdim. Günlük 11 saat çalışma süresi var. İlk başta iş biraz zor gelse de yavaş yavaş alışmaya başladım. 12. sınıfta ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Acaba 12. sınıfı açığa alıp açıktan okurken çalışıp para biriktirmek mi yoksa hiç zevk almadığım okulda zamanımı boşa harcamak mı bilmiyorum. Bunu insanlara yansıtmasam da tüm lise hayatımı asosyal ve depresif bir şekilde geçirdim. İlerde biriktirdiğim para ile şahıs şirketi oluşturup yurt dışından ürün getirtip Türkiye'de veya yine yurtdışında satma hedeflerim var. Lisemi normal olarak bitirip mi hayalleri uygulamalıyım yoksa 1 sene daha boşa zaman kaybetmek yerine çalışıp para mı biriktirmeliyim yoksa ders çalışıp hayatım boyunca istemediğim ticaretle alakası bile olmayan bölümleri okuyup masa başı bir memur veya çalışan olarak mı geçirmeliyim bilmiyorum. Gerçi artık üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulabileceğim bile belli değil bunu da biliyorum. Kafam gerçekten çok karışık. Ailemin düşüncesi ise düzgünce üniversite okuyup bir meslek sahibi olmamı istiyorlar fakat ben sıradan,sıkıcı bir hayat istemiyorum. 12. sınıf açık öğretim başvuruları açıldı ve sanırsam 7 Ekim'de son bulacak o zamana kadar bir karar vermem gerek fakat kafamın içerisinde gerçekten gelecek kaygısı yüzünden bu konuda düzgün düşünme becerimi kaybettim. Ne yapacağımı bilmiyorum ve sizlerden öneri veya görüş bekliyorum. Buraya kadar okuyup derdime ortak olduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum. İyi akşamlar dilerim.

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
Ben okuyorum ama bende okumaktan yana olan ümidimi kestim okuyup asgari ücretin biraz fazlasını alacağıma ticarete girip işlerini büyütmeye karar verdim okuduğum bölümde yazılımdı bu arada

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Okuyacaksan eşek gibi çalışıp yaşını geçirmeden derece yaparak bitirip iyi bir üniversite kazanman lazım. Okumazsan da aynı şekilde yolunu çizip hemen bir yerlerde ticarete atılıp başlaman lazım. Birde arasındaki fark birinde dünya görüşün daha dar olur vizyonunda öyle okumayan adamın araştırıp kendini geliştirdiğini hiç görmedim. Okursan da belli bir ölçüde hayata bakışında biraz farklı olur.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Yani şimdi bunca yıl okumuşsun, okyanusu geçmişsin, dereyi geçebilir miyim diyorsun.. Lisede son yılın zaten. Ondan sonra çok sevdiğin Ticaret bölümlerinden birini tercih edip, üniversiteye giderken hem diplomanı alırsın, hem de ufak tefek işlerle okulunda yine ticaret yaparsın, daha fazla çevren olur, farklı şehir görürsün, farklı insanlar tanır, kültürler öğrenir, kendini geliştirirsin.. Müşterilerini daha iyi tanırsın yani..

sharp44

Doçent
Reaksiyon puanı
351
Hocam izninizle konuyu takipteyim.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,227
Yurt dışına kaçabileceksen oku yok Türkiyede kalacam diyorsan çalış hiç okuma.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Yurt dışına kaçabileceksen oku yok Türkiyede kalacam diyorsan çalış hiç okuma.
Avrupa'yı tercih ederse, yanında bolca odun ve mum götürmesi gerekiyor.

700708300022021663276084_1.jpg

Ali Cann

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Üniversitede 2 seçeneği birden yapmak lazım. Hem staj gibi olur hem de para kazanırsın.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,495
Daha gelişmiş bir ülkede olsaydın referansların ve yeteneklerin öncelikli tutulacağı için çalış derdim. Ama bizim ülkemizde okumasan ama en kral yazılımcı olsan, yine karşına 1000 tane sıkıntı çıkartıyorlar. O yüzden bir şekilde ikisini birlikte yapman gerek. Hem okuyup hem çalışman lazım. Ben bu şekilde yaptım.

vinsanity1525

Doçent
Reaksiyon puanı
444
şuan saat 19 eylül 2022 saat 22:44 deki aklım olsa liseyi okur sonrasında direk sanayiye gider motor ustası olurdum boş vaktimde ingilizce kursuna gidip c1 seviyesinde gelene kadar 2-3 yıl hiç farketmez hem işimi öğrenir hemde köpek gibi dil çalışırdım sonrasında kafamdaki ülkeye gider kendi yolumu çizerdim araba dünyanın her ülkesinde arabadır kalifiye elemen ihtiyacıda çok keşke şuanki aklım olsa keşkelerle geçer bu dünya zamanı geri alamıyoruz maalesef

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
şuan saat 19 eylül 2022 saat 22:44 deki aklım olsa liseyi okur sonrasında direk sanayiye gider motor ustası olurdum boş vaktimde ingilizce kursuna gidip c1 seviyesinde gelene kadar 2-3 yıl hiç farketmez hem işimi öğrenir hemde köpek gibi dil çalışırdım sonrasında kafamdaki ülkeye gider kendi yolumu çizerdim araba dünyanın her ülkesinde arabadır kalifiye elemen ihtiyacıda çok keşke şuanki aklım olsa keşkelerle geçer bu dünya zamanı geri alamıyoruz maalesef
Maalesef toplumun kafasında meslek liselerine karşı olumsuz bir algı yarattılar bir zamanlar.. Şimdi onun zorluğunu yaşıyor sanayi sektörü, kalifiye eleman bulamıyorlar.
Tarım sektörü de böyle. İnsanları köylü-şehirli diye ayırdılar, köylüyle Tv'de sinemada dalga geçtiler, milletin efendisi olan köylü, çiftçiliği kapıcılığa temizlikçiye tercih etmek zorunda kaldı.

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
496
Çok uzun yazmışsın emeğine sağlık fakat hepsini okuyamadım :)

Soruna gelecek olursam; kesinlikle çalışmak. Eskiden olsaydı tamam derdim de şu anki durumda kesinlikle bir insan lise sonrası askerliğini yapıp orada hayat tecrübesini alıp direk sanayi ya da fabrikaya girip oralarda yükselmeye bakmalı.

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama mezunuyum, üzerine gitmediğim için şu anda bir şey bilmiyorum. 5 sene fabrikada etiket depo sorumlusu olarak çalıştım. Keşke diyorum 2+2 özel üniversitede okuyacağıma direk fabrikalara falan işe girseydim.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Bence akademik bir hedefin yoksa yani yuksek lisans doktora yapıp universitede akademisyen olmayacaksan okumanı tavsiye etmem. İlla okuyacaksan da açıktan okursun diger taraftan sevdiğin alanda kendini geliştirirsin. Türkiye'de üniversite yok ki 81 ilde üniversite var mezun olanlar da işsiz kalıyor cünkü mezunlara istihdam yani iş imkanı vermiyorlar. TR eğitim sistemini tartısmaya gerek yok ne kadar berbat ve çürük olduğu konusunda hemfikiriz.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,200
Yerinizde sayarsanız asgari ücretin bi' fazlasını alırsınız zaten. Herkesin ağzına dolanmış "okuyup da alacağıma okumam" diye. Kafa yapınız böyleyken layık olduğunuz da bu.

interintro

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Okumak, yaş geçmeden okumak en iyi tasarruftur. anlamayana davul zurna az...