Soru Macbook air 8gb

Bu konuyu okuyanlar

BenjaminF

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Macbook air in fiyatı bir çok yerde indirimde. 13k şuan hatta amazon 12.9k. Yalnız bu 8gb ram olan versiyonu. Normalde ben 16 isterdim ama indirimi görünce bi düşündüm. 4k fark oluyor arada. Sizce 8gb ram yeter mi? 4-5yıl kullanacağım, bilgisayar mühendisliği için yeter mi? Vscode ve chrome kullanacağım ekstra bir şey yok. Sizce yeter mi 8 yoksa başka alternatiflere mi yönelmeliyim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Yazılım için yetmez. Uzun soluklu kullanmayı planlıyorsun çünkü. Bazen 20 - 30 hatta 40 sekmeyi aynı anda açtığım oluyor. Üzerine birde VS falan açıkken sistem çok fazla swap alan kullanır, SSD'nin ömründen yer bu sefer.

BenjaminF

Asistan
Reaksiyon puanı
45

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
İkiniz de tam tersi şeyler söylemişsiniz. Kafam karıştı

8GB ile işlerini çok abartmadan halledebilirsin. Mesela 40 tane sekme açıp bir yandan da uzun bir kod yazamazsın. Olay sadece sekmeyle de bitmiyor tabi. Bazen arkada Spotify, WhatsApp, Zoom gibi programlar da açık oluyor. Hepsi birleşince 8GB RAM yetmiyor. Kafan rahat olsun istiyorsan 16GB modele yönel.

BenjaminF

Asistan
Reaksiyon puanı
45
8GB ile işlerini çok abartmadan halledebilirsin. Mesela 40 tane sekme açıp bir yandan da uzun bir kod yazamazsın. Olay sadece sekmeyle de bitmiyor tabi. Bazen arkada Spotify, WhatsApp, Zoom gibi programlar da açık oluyor. Hepsi birleşince 8GB RAM yetmiyor. Kafan rahat olsun istiyorsan 16GB modele yönel.
sanırım bütçeyi zorlayacağım, almışken tam olsun. Şuan ki bilgisayarım 8gb ve rami sürekli %80-85 ve üstü kullanıyor. Ve yaptığım şeyler de basit şeyler

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
sanırım bütçeyi zorlayacağım, almışken tam olsun. Şuan ki bilgisayarım 8gb ve rami sürekli %80-85 ve üstü kullanıyor. Ve yaptığım şeyler de basit şeyler

macOS RAM kullanımı konusunda Windows'a göre daha verimli ancak 8GB RAM versiyonda sistem çok fazla swap alan kullanır. Bu da RAM için bütçeyi kısayım derken SSD'nin daha çabuk bozulmasına yol açabilir. Günümüzde artık hangi işletim sistemi olursa olsun kaliteli bir şekilde profesyonel amaçlar için 16GB şart diyebilirim.