Bu konuyu okuyanlar

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Ekli dosyayı görüntüle 105530

Çevirmen:

Erdem Sarp

Çeviri Durumu:

Genel : %100 ± 0.5
Test ve Düzeltmeler: Devam Ediyor

Uyumlu Olduğu Oyun Sürümünü Çeviri Notları Linkinden Görebilirsiniz

Çeviri Notları:
Açıklama:

2018 yılında askere gitmeden önce bulduğum 1 aylık boşlukta başladığım, geldikten sonra da çeşitli meşguliyetlerden dolayı devam edemeyerek bıraktığım ve gördüğüm talep üzerinde 2019 yılının son baharında tekrar başlamaya karar verdiğim No Man's Sky Türkçe Çeviri projesi en sonunda meyvesini verdi. Bu 8 aylık çeviri sürecinde beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim.
Tüm satırların çevirisinin tamamlanmasının ardından test ve hata düzeltmelerine başladım. Her bir satırı kontrol ederek ve aynı zamanda da oyunda test ederek hataları düzeltiyorum. Her geçen gün yamayı biraz daha iyileştirmeye çalışıyorum. Bu aşamada, büyük bir güncelleme gelmediği sürece artık haftalık olarak (Cuma veya Cumartesi günü) yamayı güncelleyeceğim. Dil dosyalarına çok şeyin eklendiği oyun güncellemelerinde ise bir an önce çeviri sürecini tamamlayıp test ederek sizlerle paylaşacağım. İyi Oyunlar.

İndirme Linki:

Son Sürümü Buradan İndirebilirsiniz

Not: Yama tam olarak tamamlanmadığı için hatalar barındırabilir. Bu hatalar yanlış seçimler yapmanıza veya oyun zevkinizin engellenmesine neden olabilir. Tüm bunları göze alarak yükleyin.

Yükleme Talimatı:
-"No Man's Sky\GAMEDATA\PCBANKS" dizinine gidin. Eğer Steam sürümüyse "Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\No Man's Sky\GAMEDATA\PCBANKS" dizininden bulabilirsiniz. Bulamazsanız ise masaüstündeki "Bu bilgisayar" 'ı açıp, sağ üst köşeden "No Man's Sky" 'ı aratarak gerekli dizinlere erişebilirsiniz.
-PCBANKS klasöründe bulunan "DISABLEMODS" metin dosyasını silin.
-Ardından aynı dizinin içinde "MODS" adında bir klasör oluşturun.
-İndirdiğiniz dosyayı oluşturduğunuz "MODS" adlı klasöre taşıyın.
-Artık oyuna girebilirsiniz. Eğer yamayı kaldırmak isterseniz MODS klasörü içindeki çeviri dosyasını silmeniz yeterli olacaktır.

Oyun İçi Görseller:

Elinize sağlık.

yentibaba

Asistan
Reaksiyon puanı
121
@erdeminoff Her güncelleyişinde dua ediyorum emeğin büyük karşılıksız olarak şu işi yapmışsın Allah razı olsun biz kullandıkça hakkın geçiyor

filmvesinema

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Çeviri işini parayla yapan insanlar bile dönüp bu kadar bakmamıştır yamasına. Çok sevdiğim bir oyundur, ara ara bırakırım, sonra yeniden dönerim. Eline ve verdiğin emeğe sağlık.

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,914
Ekli dosyayı görüntüle 105530

Çevirmen:

Erdem Sarp

Çeviri Durumu:

Genel : %100 ± 0.5
Test ve Düzeltmeler: Devam Ediyor

Çeviri Notları:
Açıklama:

2018 yılında askere gitmeden önce bulduğum 1 aylık boşlukta başladığım, geldikten sonra da çeşitli meşguliyetlerden dolayı devam edemeyerek bıraktığım ve gördüğüm talep üzerinde 2019 yılının son baharında tekrar başlamaya karar verdiğim No Man's Sky Türkçe Çeviri projesi en sonunda meyvesini verdi. Bu 8 aylık çeviri sürecinde beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim.
Tüm satırların çevirisinin tamamlanmasının ardından test ve hata düzeltmelerine başladım. Her bir satırı kontrol ederek ve aynı zamanda da oyunda test ederek hataları düzeltiyorum. Her geçen gün yamayı biraz daha iyileştirmeye çalışıyorum. Bu aşamada, büyük bir güncelleme gelmediği sürece artık haftalık olarak (Cuma veya Cumartesi günü) yamayı güncelleyeceğim. Dil dosyalarına çok şeyin eklendiği oyun güncellemelerinde ise bir an önce çeviri sürecini tamamlayıp test ederek sizlerle paylaşacağım. İyi Oyunlar.

İndirme Linki:

Not: Yama tam olarak tamamlanmadığı için hatalar barındırabilir. Bu hatalar yanlış seçimler yapmanıza veya oyun zevkinizin engellenmesine neden olabilir. Tüm bunları göze alarak yükleyin.

Yükleme Talimatı:
-"No Man's Sky\GAMEDATA\PCBANKS" dizinine gidin. Eğer Steam sürümüyse "Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\No Man's Sky\GAMEDATA\PCBANKS" dizininden bulabilirsiniz. Bulamazsanız ise masaüstündeki "Bu bilgisayar" 'ı açıp, sağ üst köşeden "No Man's Sky" 'ı aratarak gerekli dizinlere erişebilirsiniz.
-İndirdiğiniz dosyayı oluşturduğunuz "MODS" adlı klasöre taşıyın.
-Artık oyuna girebilirsiniz. Eğer yamayı kaldırmak isterseniz MODS klasörü içindeki çeviri dosyasını silmeniz yeterli olacaktır.

Oyun İçi Görseller:

Hocam siz çevirmen misiniz?

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,914
Çevirmen misiniz derken mesleğim çevirmenlik değil. Gelen istek üzerine İngilizce bilen birisi olarak oyunun çevirisine başladım. Daha önceden de "Gold Rush: The Game" adlı oyunun resmi çevirisini üstlenmiştim.
Oyun çevirmeni misiniz anlamında.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Abi Yaptım. mods klasörü de açtım sanırım uymadı benim oyuna. 3.12 kullanıyorum.

Oyunda böyle dil ayarlamak için program var. Her dili denedim senin yama etkin olamadı bi türlü. Garip birşey.

Безымянный.jpg

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Bu oyunu oynamıyorum; ama tebrik ederim. Ekran görüntülerinden gördüğüm kadarıyla Türkçe yama özene bezene hazırlanmış.

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
461
Abi Yaptım. mods klasörü de açtım sanırım uymadı benim oyuna. 3.12 kullanıyorum.

Oyunda böyle dil ayarlamak için program var. Her dili denedim senin yama etkin olamadı bi türlü. Garip birşey.

Ekli dosyayı görüntüle 132679
"PCBANKS" klasöründeki "Disablemods.txt" dosyasını sildiniz mi? Eğer modlar etkinse, oyun açılırken aşağıdaki gibi "Mod Warning" uyarısı görmeniz gerekli. Bu ekranı görüyorsanız, oyun "Mods" klasörünün içeriğini kontrol ediyor ve içindeki dosyayı dikkate alıyor demektir.

Adsız.png

Türkçe Yamanın çalışması için oyun dilini İngilizce olarak ayarlamalısınız. Ayrıca Pc'de 3.12 diye bir sürüm yayınlanmadı. Kullandığınız sürüm daha eski olabilir. Eğer oyun açıldığında aşağıdaki görseldeki menüden farklı bir menü görüyorsanız, oyun "Origins" öncesi bir sürümdür. Sol alt köşedeki "Patch Notes" kısmından sürüm hakkında bilgi alabilirsiniz.

20210107184235_1.jpg

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059
Haritasının büyüklüğüne hayran olduğum oyun..... bir gün yeni laptop alırsam ilk oynayacağım oyunlardan biri. Hatırlarsam sizin yamanızı kullanacağım.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
"PCBANKS" klasöründeki "Disablemods.txt" dosyasını sildiniz mi? Eğer modlar etkinse, oyun açılırken aşağıdaki gibi "Mod Warning" uyarısı görmeniz gerekli. Bu ekranı görüyorsanız, oyun "Mods" klasörünün içeriğini kontrol ediyor ve içindeki dosyayı dikkate alıyor demektir.

Ekli dosyayı görüntüle 132739

Türkçe Yamanın çalışması için oyun dilini İngilizce olarak ayarlamalısınız. Ayrıca Pc'de 3.12 diye bir sürüm yayınlanmadı. Kullandığınız sürüm daha eski olabilir. Eğer oyun açıldığında aşağıdaki görseldeki menüden farklı bir menü görüyorsanız, oyun "Origins" öncesi bir sürümdür. Sol alt köşedeki "Patch Notes" kısmından sürüm hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 132744
Uyarıyı veriyor aynen.
İngiliz dilinde yapıyorum olmuyor.
İlk oyun açılınca save menüsü açılıyor.
Yeni oyuna başla derken 4 seçenek sunuyor.
Standart- Zor - Çok zor - Geliştirici modu.

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
461
Bu arada Black Ops 2 yamasını yaparmısnız?
Başka bir yama ile daha uğraşacak zamanım yok. Ayrıca genellikle büyük oyunların dosyaları koruma altında oluyor. Onları açmak ayrı bir sorun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Uyarıyı veriyor aynen.
İngiliz dilinde yapıyorum olmuyor.
İlk oyun açılınca save menüsü açılıyor.
Yeni oyuna başla derken 4 seçenek sunuyor.
Standart- Zor - Çok zor - Geliştirici modu.
Standart- Zor - Çok zor - Geliştirici modu seçeneklerini hiç görmedim bu oyunda. Muhtemelen en az 2 yıl eski bir sürümdür. Dil dosyaları sürekli değiştiği için çalışmaması normal. Bu konuda yapılabilecek bir şey yok.

Son düzenleme:

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
461
Yamayı güncelledim. Yeni sürüm 2.8.7. Muhtemelen 1 ay içinde kontrolleri tamamlayarak düzenli güncellemeleri bitireceğim. Bu aşamadan sonra sadece büyük oyun güncellemeleri geldiği zaman ve mühim durumlarda yamayı güncelleyeceğim.

yentibaba

Asistan
Reaksiyon puanı
121
Oyuna bugün an itibariyle 1.7gb'lık bir güncelleme geldi. Yamanın güncel sürümünü sabırsızlıkla bekliyoruz. Eline gözüne zihnine sağlık @erdeminoff üstadım ♥

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
461
Oyuna bugün an itibariyle 1.7gb'lık bir güncelleme geldi. Yamanın güncel sürümünü sabırsızlıkla bekliyoruz. Eline gözüne zihnine sağlık @erdeminoff üstadım ♥
Yeni yayınlanan sürümde dil dosyalarına sadece 2 satır eklendi. Onlar da konsollarla ilgili. Bu sürüm daha önce Deneysel kanalda yayınlandığı için bunları aktarmıştım. Büyük bir güncelleme yayınlandığı zaman çevirerek yamayı güncelleyeceğim.

blidrosia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Uzun emeklerin sonucu olarak çok güzel bir çeviri çıkmış. Özenli bir iş var ortada, sürekli de güncelleniyor. Çok teşekkürler bunu bize ulaştırdığın için.

Gamepassten oynayan arkadaşlar için çok basit bir araç var. Sanırım link paylaşmak yasaktır. Ama ismini söyleyeyim "ANMSMEMSPC - Andy's NMS Mod Enabler for the Microsoft Store edition (Xbox GamePass PC)"

- Programı indirip açıyorsunuz o işlemleri yapıyor. İşlem bitince herhangi bir tuşa basıp kapatıyorsunuz.
- Daha sonra Çalıştır'da(Win+R tuşu) çıkan alana %localappdata%\Packages\ yazıp klasörü açın.
- İsmi HelloGames.NoMansSky_ şeklinde başlayan klasöre girin.
- \LocalCache\Local\Microsoft\WritablePackageRoot\GAMEDATA\PCBANKS\MODS klasörü içine türkçe yamayı atın.
- Oyuna girebilirsiniz.

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
461
Yamayı güncelledim. Mevcut sürüm 2.9.2. Yamayı tamamlamış bulunuyorum. Bundan sonra haftalık olarak güncelleme yayınlamayacağım. Oyun güncellemeleri geldiğinde ise çeviriye odaklanarak yamayı güncelleyeceğim.

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
461
Yamayı güncelledim. Mevcut sürüm 2.9.3. Yeni yayınlanan oyun güncellemesi ile birlikte oyuna eklenen tüm satırları İngilizce olarak yamaya aktardım. Böylece oyunda bu kısımları düzgün bir şekilde görebileceksiniz. Bu güncellemeyle 3048 satır veya 24 sayfalık bir metin (kitap formatına çevrildiğinde) oyuna eklenmiş. Çeviri ve testleri en geç 10 günde tamamlayabileceğimi düşünüyorum.

MG4446

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,260
Ekli dosyayı görüntüle 139294

Çevirmen:

Erdem Sarp

Çeviri Durumu:

Genel : %100 ± 0.01
Test ve Düzeltmeler: Tamamlandı

Çeviri Notları:
Açıklama:

2018 yılında askere gitmeden önce bulduğum 1 aylık boşlukta başladığım, geldikten sonra da çeşitli meşguliyetlerden dolayı devam edemeyerek bıraktığım ve gördüğüm talep üzerinde 2019 yılının son baharında tekrar başlamaya karar verdiğim No Man's Sky Türkçe Çeviri projesi en sonunda meyvesini verdi. Toplamda 16 ay boyunca devam eden bu çeviri ve test sürecinde beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim.
13 Şubat 2021 itibarıyla test ve düzeltmelerin de bitmesiyle birlikte yamayı tamamlamış bulunuyorum. Bundan sonra haftalık güncelleme yapmayacağım. Sadece gerekli durumlarda ve yeni oyun güncellemeleri geldiği zaman yamayı güncelleyeceğim. İyi Oyunlar

Genel Notlar:

-"Emeği Geçenler" kısmı hariç dil dosyalarının tamamı çevrilmesine rağmen oyunda ufak çaplı bazı kısa İngilizce metinler görebilirsiniz. Bunlar oyun kaynaklıdır ve geliştiricinin yayınladığı güncellemelerle birlikte ileride düzelebilirler.
-Türkçe yamayı uyguladığınızda uzaylı dilindeki metinler (çevrilmemiş halleri), bu kısmı Türkçe dil yapısına uyarlarken zorunlu olarak izlediğim bir yöntemden dolayı oyunun orijinalinden farklı olacaktır.
-Oyundaki birçok isimlendirme, bir kelime havuzundaki kelimelerin belirli dil kurallarına göre yan yana getirilmesiyle oluşturulur. Bu kelimeler ve yan yana geldiklerinde oluşturdukları isimlendirmeler İngilizce dil kurallarına göre ayarlandığı için tuhaf isimlendirmeler ile karşılaşabilirsiniz.
-Uzaylı dilindeki özel isimler oyun tarafından otomatik olarak oluşturulduğu için, bunlara sadece tek tip bir ek getirme imkânı mevcuttur. Kesmeyle ayrılan -nı -ni -nın -nin gibi ekler "'n" şeklinde gözükecektir. "Drigart'n Zaferi" gibi.
-Türkçe yama kullanmayan diğer oyuncuların otomatik chat mesajlarını, o oyuncuların oyunları hangi dildeyse o şekilde göreceksiniz. Bu durum oyun kaynaklıdır.
-Kelime öğrenme kısmında Türkçe karakter içeren kelimeler bozuk gösterildiği için oyunun font dosyasından Tanımsız Karakteri (?) çıkardım. Eğer oyun dili latin harfleri barındırmayan (Rusça veya Asya dilleri gibi) bir oyuncu ile grup kurarsanız ve bilgisayarınızda da bu oyuncunun diline ait font bulunmuyorsa, o oyuncunun chat mesajları size eksik gözükecektir. Örneğin, "Conall, ??????? ?? ????" yerine "Conall, " gibi.

İndirme Linki:

Yükleme Talimatı:
-"No Man's Sky\GAMEDATA\PCBANKS" dizinine gidin. Eğer Steam sürümüyse "Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\No Man's Sky\GAMEDATA\PCBANKS" dizininden bulabilirsiniz. Bulamazsanız masaüstündeki "Bu bilgisayar" 'ı açıp, sağ üst köşeden "No Man's Sky" 'ı aratarak gerekli dizinlere erişebilirsiniz.
-İndirdiğiniz .pak uzantılı dosyayı oluşturduğunuz "MODS" adlı klasöre taşıyın.

Not1: Bazı oyun güncellemelerinde PCBANKS klasöründe "DISABLEMODS" dosyası tekrar oluşturulabilir. Eğer güncelleme sonrasında yamanın çalışmadığını fark ederseniz ...\No Man's Sky\GAMEDATA\PCBANKS dizinine giderek "DISABLEMODS" dosyasının olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa silerek yamayı tekrar çalışır hale getirebilirsiniz.

Not2: Türkçe yamanın yeni sürümünü yüklerken "MODS" klasörü içindeki eski dosyayı silmeyi unutmayın.

Game Pass:

Eğer oyunu XBox Game Pass üzerinden edindiyseniz veya edinmeyi düşünüyorsanız, Game Pass oyunun dosyalarına müdahale edilmesini engellediği için farklı bir yöntem denemelisiniz. Kesin olmamakla birlikte "blidrosia" linkli arkadaşımızın burada paylaştığı yöntemi deneyebilirsiniz.

Oyun İçi Görseller:

Elinize sağlık

recokrtl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
@erdeminoff Elinize Sağlık. Zaman ayırdığınız ve çeviriyi tamamladığınız için teşekkür ederim. Yaptığınız güncellemeleri sürekli takipteydim ve takip ediyorum fakat foruma giriş yapıp hiç bir şey yazmıyordum. Yani bir şey yamamış olmam sizi takipte olmadığım anlamına gelmesin.

Bende ufak bir yardım edebilir miyim acaba? diye. No Man's Sky oyunun Resmi Discord Sunucusun da bilgilerinizi ve linkleri paylaşmak istedim. Belki benim gibi Türk olup, bu oyunu seven ve resmi kanallarda oyunu takip edenler olabilir diye ancak orada paylaştığım yazıyı galiba yanlış anlamadan dolayı sildiler.

Sunucuda bulunan biriyle aramızda bir konuşma oldu ve Nexus Mods diye bilindik bir yer varmış. Hatta Resmi Discord Sunucuları da bulunuyormuş. Discord sunucularında Pickysaurus diye biriyle iletişim kurabilirmişsiniz. İsterseniz buraya da bu Türkçe Çeviri Modunu atın orada daha çok kişi ulaşabilir belki. Belki No Man's Sky oyunun geliştiricileride görür. :)

Sağlıklı, Mutlu ve İyi bir yaşam dilerim.

Discord 1.JPG Discord 2.JPG Discord 3.JPG Discord 4.JPG

Son düzenleme:

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
461
@erdeminoff Elinize Sağlık. Zaman ayırdığınız ve çeviriyi tamamladığınız için teşekkür ederim. Yaptığınız güncellemeleri sürekli takipteydim ve takip ediyorum fakat foruma giriş yapıp hiç bir şey yazmıyordum. Yani bir şey yamamış olmam sizi takipte olmadığım anlamına gelmesin.

Bende ufak bir yardım edebilir miyim acaba? diye. No Man's Sky oyunun Resmi Discord Sunucusun da bilgilerinizi ve linkleri paylaşmak istedim. Belki benim gibi Türk olup, bu oyunu seven ve resmi kanallarda oyunu takip edenler olabilir diye ancak orada paylaştığım yazıyı galiba yanlış anlamadan dolayı sildiler.

Sunucuda bulunan biriyle aramızda bir konuşma oldu ve Nexus Mods diye bilindik bir yer varmış. Hatta Resmi Discord Sunucuları da bulunuyormuş. Discord sunucularında Pickysaurus diye biriyle iletişim kurabilirmişsiniz. İsterseniz buraya da bu Türkçe Çeviri Modunu atın orada daha çok kişi ulaşabilir belki. Belki No Man's Sky oyunun geliştiricileride görür. :)

Sağlıklı, Mutlu ve İyi bir yaşam dilerim.

Ekli dosyayı görüntüle 141967Ekli dosyayı görüntüle 141968Ekli dosyayı görüntüle 141969Ekli dosyayı görüntüle 141970

Rica ederim. Arama motorlarında "No Man’s Sky Türkçe" veya "No Man’s Sky Türkçe Yama" diye aratıldığında ilk sıralarda yer aldığından ve bu yüzden de bulunabilirlik konusunda bir sorun yaşanabileceğini düşünmediğimden dolayı başka bir yere yükleme ihtiyacı duymadım. Her ne kadar önceki girişimlerimde bir cevap alamamış olsam da geliştiricinin resmi mail adreslerine yazarak küçük bir ihtimal de olsa şansımı denemeyi düşünüyorum.

yentibaba

Asistan
Reaksiyon puanı
121
..... Her ne kadar önceki girişimlerimde bir cevap alamamış olsam da geliştiricinin resmi mail adreslerine yazarak küçük bir ihtimal de olsa şansımı denemeyi düşünüyorum.
Harika fikir hadi inşallah kabul görür ?
Oyunun Credits bölümünde ismini görmek dileğiyle üstadım
:blush:?