Windows XP mi, Windows Embedded POSReady 2009 mu?

Bu konuyu okuyanlar

terzarima

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Merhaba,

Windows Embedded POSReady 2009, Windows XP temel alınarak işletmelere yönelik üretilmiş bir işletim sistemidir. Bazıları XP'nin Service Pack 4 sürümü diye de tanımlarlar. Desteği 2019 yılına kadar sürdü. Hatta bazı XP kullanıcıları güncellemeleri alabilmek için kayıt defterinden düzenlemeler yapıp sistemlerini Windows Embedded POSReady 2009 olarak göstererek güncelleme almaya devam ettiler.

Bu ön bilgiden sonra sorum şu:
Eski sistemli bilgisayarlar için Windows XP Professional kullanmak mı daha uygun, yoksa Windows Embedded POSReady 2009 kullanmak mı?

Bilgili ve tecrübeli kişiler yanıtlarsa çok daha memnun olurum.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Windows XP kullanılamaz günümüzde. En az Windows 7 kullanılabilir şu anda.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhaba,

Windows Embedded POSReady 2009, Windows XP temel alınarak işletmelere yönelik üretilmiş bir işletim sistemidir. Bazıları XP'nin Service Pack 4 sürümü diye de tanımlarlar. Desteği 2019 yılına kadar sürdü. Hatta bazı XP kullanıcıları güncellemeleri alabilmek için kayıt defterinden düzenlemeler yapıp sistemlerini Windows Embedded POSReady 2009 olarak göstererek güncelleme almaya devam ettiler.

Eski sistemli bilgisayarlar için Windows XP Professional kullanmak mı daha uygun, yoksa Windows Embedded POSReady 2009 kullanmak mı?

İkisini de kullanmak uygun değil bence,farklı OS'lara yönelmenizi öneririm.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Merhaba,

İkisininde kullanılmasını önermem. Linux dağıtımlarına bakabilirsiniz.

terzarima

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Windows XP kullanılamaz günümüzde. En az Windows 7 kullanılabilir şu anda.

Kullanılamaz?
İsteyen kullanır. Ayrıca dikkat ettiyseniz sorumdaki özne "eski sistemli bilgisayarlar" yani modern sistemlerden bahsetmiyorum.
XP'de gerekli ayarlamaları yaptığınız takdirde hemen hemen her işinizi yapabilirsiniz.

Windows 7 daha makbul, biliyorum. Ancak bazı eski sistemli bilgisayarların donanımları 7'ye uyumlu olmadığından sorun yaşanabiliyor.

İkisini de kullanmak uygun değil bence,farklı OS'lara yönelmenizi öneririm.

Ne gibi mesela?

İkisininde kullanılmasını önermem. Linux dağıtımlarına bakabilirsiniz.

Linux dağıtımlarını şahsen hiç tecrübe etmedim, bir sorunla karşılaştığımda teknik destek bulmak konusunda sorun yaşayacağım muhtemel. Ayrıca Linux, daha çok ileri düzey kullanıcılara hitap ediyormuş gibi izlenim uyandırdı bende.

Linux Mint, Ubuntu gibi dağıtımları öneriyorlar genelde. Ancak eskiden beri Windows kullanıcısı olduğumdan yabancılık çekeceğim aşikar. Misal Microsoft Office güzel, LibreOffice ne kadar iyi, bilmiyorum. Açıkçası gönüllü yapılan yazılımlar ücretli yazılımlara göre daha basit, özellikleri az ve kullanışsız olabiliyor.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Kullanılamaz?
İsteyen kullanır. Ayrıca dikkat ettiyseniz sorumdaki özne "eski sistemli bilgisayarlar" yani modern sistemlerden bahsetmiyorum.
XP'de gerekli ayarlamaları yaptığınız takdirde hemen hemen her işinizi yapabilirsiniz.

Windows 7 daha makbul, biliyorum. Ancak bazı eski sistemli bilgisayarların donanımları 7'ye uyumlu olmadığından sorun yaşanabiliyor.

Ne gibi mesela?

Linux dağıtımlarını şahsen hiç tecrübe etmedim, bir sorunla karşılaştığımda teknik destek bulmak konusunda sorun yaşayacağım muhtemel. Ayrıca Linux, daha çok ileri düzey kullanıcılara hitap ediyormuş gibi izlenim uyandırdı bende.

Linux Mint, Ubuntu gibi dağıtımları öneriyorlar genelde. Ancak eskiden beri Windows kullanıcısı olduğumdan yabancılık çekeceğim aşikar. Misal Microsoft Office güzel, LibreOffice ne kadar iyi, bilmiyorum. Açıkçası gönüllü yapılan yazılımlar ücretli yazılımlara göre daha basit, özellikleri az ve kullanışsız olabiliyor.
Kullandıktan sonra beğeneceğinizi düşünüyorum.

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Şayet sistem özellikleriniz w7 yi için yeterli değilse Windows Embedded POSReady tavsiye ederim. Linux hiç bilmiyorsanız kesinlikle tavsiye etmem.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
GNU/Linux dağıtımlarına yönelebilirsiniz,bu konularda sıkıntı yaşayan veya tecrübesi olmayan insanlara Discord üzerinden hali hazırda yardım da ediyoruz.bu arada bu GNU/Linux dağıtımları o kadar da üst düzey bilgi gerektirmiyor.Son kullanıcılar için günümüzde gayette kullanılabilir dağıtımlar bulunuyor.

terzarima

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Kullandıktan sonra beğeneceğinizi düşünüyorum.
Linux'u uzun zamandır tecrübe etmeyi istiyorum aslında. Ancak ön araştırma yapmak için fırsat bulamadım bir türlü.

GNU/Linux dağıtımlarına yönelebilirsiniz,bu konularda sıkıntı yaşayan veya tecrübesi olmayan insanlara Discord üzerinden hali hazırda yardım da ediyoruz bu arada.Bu GNU/Linux dağıtımları o kadar da üst düzey bilgi gerektirmiyor ayrıca.Son kullanıcılar için günümüzde gayette kullanılabilir dağıtımlar bulunuyor.

Evet, gittikçe arayüz destekli olmaya başladığını duymuştum. Denemekten zarar geleceğini zannetmiyorum. Kapalı kaynak kodlu Windows'tan bilhassa gizlilik ve özgürlük konusunda çok daha iyi olduğu kesin.

Desteğiniz için teşekkürler.

@terzarima, Nasıl sorunsuz site açmayı planlıyorsunuz 7 altında?

Ben 2020 yılında sıklıkla XP kullandım. Huyunu suyunu iyi biliyorum.

Güvenilir kök sertifikaları güncel olmadığından evet, sitelere girişte sorun yaşanabiliyor. Ancak Firefox kendi kök sertifika deposunu kullandığından sorunsuzca her siteye girebiliyordum.

Alternatif olarak K-Meleon isimli bir Mozilla tarayıcısıyla da bu sorunu aşmak mümkün. K-Meleon performans olarak eski sistemlerde harika çalışır.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Windows 95 XD.

Hocam, bunlar uygulama desteklemez zaten. Bunlar yerine güncel ve performanslı Linux dağıtımlar kullansanız daha anlamlı olur.

terzarima

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Windows 95 XD.

Hocam, bunlar uygulama desteklemez zaten. Bunlar yerine güncel ve performanslı Linux dağıtımlar kullansanız daha anlamlı olur.

Ben de eski uygulamaları kullanıyordum zaten, işimi görsün yeter:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Cevap veren herkese teşekkür ederim.

Önerdiğiniz Linux dağıtımları varsa araştırmaya ilk önce onlardan başlayabilirim.

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
SP4 tanımlaması doğru değil. Windows XP 32-bit sürümde kayıt defteri üzerinden yapılan değişiklikle -sadece- POSReady 2009 için dağıtılan güvenlik güncelleştirmeleri alınıyor, ekstra bir şey yok.

POSReady 2009'un sistem gereksinimleri daha düşük olmakla birlikte Direct X, Windows Media Player, Yönetim İstemci Desteği, IE vb bileşenleri manuel seçimle yükleme yapılıyor.

Temsili görsel:

Components Wizard.JPG

Windows Embedded POSReady 2009'u tercih ederdim.

Çoğu GNU/Linux dağıtımını yüklemeye gerek duymadan doğrudan bir USB bellekten veya DVD'den çalıştırabilirsiniz. En önemlisi, bilgisayarınızın yapılandırmasını hiçbir şekilde değiştirmez ve makinenizi önceki durumuna geri yüklemek için bilgisayarı yeniden başlatmak yeterlidir.

terzarima

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
@kilicbaligi
Service Pack 4 tanımlaması zaten gayriresmi bir tanımlama. Bazıları sistemi anlatmak için kabaca böyle söylerler. Resmiyette XP'de SP3'ten sonrası yoktur zaten.

Güvenlik güncelleştirmelerini almak önemli. En azından güvenilir kök sertifikaları için. Zira onlar güncellenmediği takdirde Chrome gibi sistemdeki kök sertifikalarını kullanan tarayıcılarda sitelere girmekte sorun yaşanabiliyor. Tabii Firefox ile bunun üstesinden gelinebiliyor yine de...

XP'de de isterseniz paylaştığınız resimdeki bileşenleri yükleyip kaldırabilirsiniz. (Program Kaldır penceresinden Windows bileşenlerini de kaldırmanız mümkün)

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Sormak istediğim bir şey var:
Eski bilgisayarımın BIOS'unda Boot menüsünde USB yer almıyor. Buna rağmen bilgisayarı USB'den boot etmem mümkün mü?

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
@kilicbaligi
Service Pack 4 tanımlaması zaten gayriresmi bir tanımlama. Bazıları sistemi anlatmak için kabaca böyle söylerler. Resmiyette XP'de SP3'ten sonrası yoktur zaten.

Güvenlik güncelleştirmelerini almak önemli. En azından güvenilir kök sertifikaları için. Zira onlar güncellenmediği takdirde Chrome gibi sistemdeki kök sertifikalarını kullanan tarayıcılarda sitelere girmekte sorun yaşanabiliyor. Tabii Firefox ile bunun üstesinden gelinebiliyor yine de...

XP'de de isterseniz paylaştığınız resimdeki bileşenleri yükleyip kaldırabilirsiniz. (Program Kaldır penceresinden Windows bileşenlerini de kaldırmanız mümkün)

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Sormak istediğim bir şey var:
Eski bilgisayarımın BIOS'unda Boot menüsünde USB yer almıyor. Buna rağmen bilgisayarı USB'den boot etmem mümkün mü?
EasyBCD programı ile BIOS menüsüne girmeden USB belleğinizin Boot önceliğini değiştirebileceğinizi düşünüyorum.

terzarima

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
EasyBCD programı ile BIOS menüsüne girmeden USB belleğinizin Boot önceliğini değiştirebileceğinizi düşünüyorum.

Teşekkürler bakacağım.

Ayrıca Linux dağıtımlarını araştırdım:
1.Lubuntu
2.Xubuntu
3.Linux Mint XFCE

dağıtımlarının eski sistemler için uygun olduklarını gördüm. Fırsat bulursam deneyeceğim inşallah.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Teşekkürler bakacağım.

Ayrıca Linux dağıtımlarını araştırdım:
1.Lubuntu
2.Xubuntu
3.Linux Mint XFCE

dağıtımlarının eski sistemler için uygun olduklarını gördüm. Fırsat bulursam deneyeceğim inşallah.
Lubuntu'nun bunların arasından en hafifi olacağını düşünüyorum,onu deneyebilirsiniz,bu arada az önce yazdığımı değiştirdim,programın adını yanlış yazmışım kusura bakmayın.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363

terzarima

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Teşekkür ederim.

Sürücüleri kurmada sorun yaşar mıyım peki?

Kağan16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Merhaba,

XP öneririm. Windows Embedded POSReady adından da anlaşılacağı üzere POS vb. yerlerde kullanılıyor. Ayrıca Driverlerını bulmak ayrı bir dert. Üstüne üstlük her yerde POS yazıyor ve bu bir yerden sonra sinir bozucu olabiliyor. XP SP3 kullanmak istemiyorsanız XP İntegral edition kullanabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam desteği hala devam ediyor. Bunun yanında USB 3.0 ve AHCI desteği de var.

terzarima

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Merhaba,

Lubuntu'yu deneme fırsatını nihayet buldum. Şu an sanal makine üzerinden kullanıyorum. Sistem boştayken atadığım 1 GB RAM üzerinden 100-200 MB civarı RAM tüketiyor, tarayıcı çalıştığında bu oran tek sekme için 300-400 MB, üç sekme içinse 700-800 MB'ı bulabiliyor. Sanal makinede çalıştığı halde hız ve performansı gayet güzel.
Tek sorun, ince ayarları yapabilmek ve karmaşık bir dizi işlemi gerçekleştirmek için terminal komutlarını bilmek gerekiyor. Bu da ev kullanıcıları için olumsuz bir nitelik. Yine de temel birçok görevin arayüzden rahatlıkla yapılabildiğini belirteyim.

Eski bilgisayarlar için oldukça uygun görünüyor, tercih edilebilir. Biraz özensiz hazırlandığını ve hatalar barındırdığını ilave edeyim. Ürünlerde kurumsallık-resmiyet arayanlara yönelik değil.

Kullandığım Lubuntu sürümü: Lubuntu 18.04.5 Bionic Beaver LTS (LXDE) 32 bit

(Ürünün ekran görüntülerini yüklemeyi denedim ancak işe yaramadı. Sorunun neyden kaynaklandığı konusunda da bilgim yok. Bu tarz ürünlerde Windows'ta kolayca yapabileceğiniz bir eylemi dahi yapamayabiliyorsunuz.)