LENOVO ThinkPad Yeniden Başlatmada Aşırı Yavaşlık

Bu konuyu okuyanlar

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,499
Merhaba Arkadaşlar,

Geçen günlerde 11.11 indiriminden güzel bir indirim yakaladım, "LENOVO ThinkPad E15 Gen2 AMD Ryzen 5 4500U 8GB 512GB SSD" bilgisayarını güzel bir indirimle yaklaşık 6 bin tl ye aldım. Geldi güzel windowsunu kurduk. Sürücülerini kendi sitesinden son ve güncel olarak yükledim. Sonrasında windows'un bütün güncellemelerini eksiksiz yaptım. Sonra şöyle bir yeniden başlatayım dedim ve 4-5 dakika gibi bir süre aldı. O kadar kurulum yaptık, belki onunla alakalı bir tanımlamadan kaynaklı olabilir dedim, tekrar yeniden başlattım. Tekrar ve tekrar.... İnanılmaz uzun bir bekleyiş. Ayrıca bekleyiş windows açılması sırasında değil, daha en başlangıçta lenovo yazısı sırasında oluyordu. Sonrasında normal olarak bilgisayarı kapattım, 5 saniyede kapandı ve normal olarak açtım 5 saniyede açıldı. Tekrar tekrar denedim ve gördüm ki bilgisayarı yeniden başlatınca 5 dakika süren boot, kapat-aç yaptığımda sadece 10 saniye. İnternetten araştırdım ve boot ile ilgili olabilecek her tür ayarı denedim, bios ayarları ile ilgili videoları izledim o ayarları denedim ama fayda etmedi. Zaten sorun boot hızında değil ki, normal açıldığında helikopter gibi 5 saniyede masaüstündeyim, olay yeniden başlatmada. Bilgisayarı firmadaki sahibine teslim ettim, kendisine de durumu açıkladım. Eğer sizin için bir sorunsa, iade edebilirim dedim. Kendisi benlik bir sorun yok dedi, kullanıyor.

Sonrasında amcam ile telefonda konuşuyordum ve kendisi de aynı model laptopun Ryzen 7 4700U işlemcili modelini almış ve bana "ya bu bilgisayar yeniden başlatırken çok uzun sürüyor, aç kapat yapıyoruz nasıl düzeltiriz?" dedi.

Yani bambaşka sitelerden, bambaşka satıcılardan aldığımız iki ayrı laptopta aynı sorun var. Konuyu tarafınıza arz ederim arkadaşlar.

Her tür yardımınız için şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleme:

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Belkide işlemci kapatırken görevini tam yapmıyordur.
Bide linux kurup deneyin.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
ilk kurulum olduğu için olabilir veya sistemsel bir iş vardır onu bitirip kapatacaktır. bendede aynı oluyor. ama farklı model

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Ama iki ayrı işlemcili bilgisayarda da olduysa o kesin ANAKART
Mesaj otomatik birleştirildi:

ilk kurulum olduğu için olabilir veya sistemsel bir iş vardır onu bitirip kapatacaktır. bendede aynı oluyor. ama farklı model
Benim pc ilk aldığımda kapat düğmesinden kapatıyordum şimdi bataryayı söküyorum. :)

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,499
Ama iki ayrı işlemcili bilgisayarda da olduysa o kesin ANAKART
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim pc ilk aldığımda kapat düğmesinden kapatıyordum şimdi bataryayı söküyorum. :)
Bana Rom da donanımsal bir sıkıntı varmış gibi geldi. Bios güncellemesi de yaptık. Bootstrap kaynaklı olacağını sanmıyorum. Sanki donanımsal bir bileşenle alakalı özellikle rom gibi geldi bana.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,930
Bana Rom da donanımsal bir sıkıntı varmış gibi geldi. Bios güncellemesi de yaptık. Bootstrap kaynaklı olacağını sanmıyorum. Sanki donanımsal bir bileşenle alakalı özellikle rom gibi geldi bana.
Kaç saniyede boot ediyor yeniden başlatmada?

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,499
Kaç saniyede boot ediyor yeniden başlatma da?

En az 3-4 dakika yeniden başlamada. Ama manuel olarak kapat-aç yaptığımda toplamda 10 saniye falan sürüyor. Aynısı amcamın aldığı cihazda da var.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,499
Fast Boot açık mı BIOS'tan, UEFI olarak kurulum yapıldı mı?
Fast boot da denedim, diğer ayarı da. Malesef değişen bir durum yok. Amcamlar nasıl yaptı bilmiyorum ama UEFI kurulumlarda anakartın logosu çıkar, bizde de yukarıda belirttiğim gibi lenovo simgesi çıkıyor yani kurulum UEFI olması gerek.

Son mesajlar