LENOVO ThinkPad Yeniden Başlatmada Aşırı Yavaşlık

Bu konuyu okuyanlar

mychar276

Profesör
Merhaba Arkadaşlar,

Geçen günlerde 11.11 indiriminden güzel bir indirim yakaladım, "LENOVO ThinkPad E15 Gen2 AMD Ryzen 5 4500U 8GB 512GB SSD" bilgisayarını güzel bir indirimle yaklaşık 6 bin tl ye aldım. Geldi güzel windowsunu kurduk. Sürücülerini kendi sitesinden son ve güncel olarak yükledim. Sonrasında windows'un bütün güncellemelerini eksiksiz yaptım. Sonra şöyle bir yeniden başlatayım dedim ve 4-5 dakika gibi bir süre aldı. O kadar kurulum yaptık, belki onunla alakalı bir tanımlamadan kaynaklı olabilir dedim, tekrar yeniden başlattım. Tekrar ve tekrar.... İnanılmaz uzun bir bekleyiş. Ayrıca bekleyiş windows açılması sırasında değil, daha en başlangıçta lenovo yazısı sırasında oluyordu. Sonrasında normal olarak bilgisayarı kapattım, 5 saniyede kapandı ve normal olarak açtım 5 saniyede açıldı. Tekrar tekrar denedim ve gördüm ki bilgisayarı yeniden başlatınca 5 dakika süren boot, kapat-aç yaptığımda sadece 10 saniye. İnternetten araştırdım ve boot ile ilgili olabilecek her tür ayarı denedim, bios ayarları ile ilgili videoları izledim o ayarları denedim ama fayda etmedi. Zaten sorun boot hızında değil ki, normal açıldığında helikopter gibi 5 saniyede masaüstündeyim, olay yeniden başlatmada. Bilgisayarı firmadaki sahibine teslim ettim, kendisine de durumu açıkladım. Eğer sizin için bir sorunsa, iade edebilirim dedim. Kendisi benlik bir sorun yok dedi, kullanıyor.

Sonrasında amcam ile telefonda konuşuyordum ve kendisi de aynı model laptopun Ryzen 7 4700U işlemcili modelini almış ve bana "ya bu bilgisayar yeniden başlatırken çok uzun sürüyor, aç kapat yapıyoruz nasıl düzeltiriz?" dedi.

Yani bambaşka sitelerden, bambaşka satıcılardan aldığımız iki ayrı laptopta aynı sorun var. Konuyu tarafınıza arz ederim arkadaşlar.

Her tür yardımınız için şimdiden çok teşekkürler.
 
Son düzenleme:

mychar276

Profesör
Ama iki ayrı işlemcili bilgisayarda da olduysa o kesin ANAKART
Mesaj otomatik birleştirildi:


Benim pc ilk aldığımda kapat düğmesinden kapatıyordum şimdi bataryayı söküyorum. :)
Bana Rom da donanımsal bir sıkıntı varmış gibi geldi. Bios güncellemesi de yaptık. Bootstrap kaynaklı olacağını sanmıyorum. Sanki donanımsal bir bileşenle alakalı özellikle rom gibi geldi bana.
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst