AİHM, Kılıçdaroğlu'nu Erdoğan'a karşı haklı buldu!

Bu konuyu okuyanlar

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
AİHM, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'ın açtığı tazminat davalarıyla ilgili şikayetini haklı buldu. Türkiye Kılıçdaroğlu'na tazminat ödeyecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi aleyhine açtığı iki davada tazminata mahkum edilmesi ile ilgili yaptığı şikayetini haklı buldu.

AİHM, Erdoğan'ın Türkiye'de açtığı davalar yüzünden para cezasına mahkum olan Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik’in yaptığı başvuruda, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğü hakkının korunmasıyla ilgili 10. maddesinin ihlal ettiğine hükmetti. AİHM kararı gereği Türkiye, Kılıçdaroğlu’na yaklaşık 13 bin avro tazminat ödeyecek.
Karar 1’e karşı 6 oyla alındı. Tek muhalif oy Türk yargıç Saadet Yüksel’den geldi. AİHM’in Türk yargıcı Saadet Yüksel, karara ek olarak yayımladığı karşıt görüşte, siyasilerin "kendilerine muhalif diğer siyasilere karşı kaba, aşağılayıcı, küçük düşürücü ve hor görücü dil kullanmaktan kaçınmaları gerektiğini" savundu. Kılıçdaroğlu için hükmedilen tazminat kararına da karşı olduğunu bildirdi.

Kılıçdaroğlu, 31 Ocak ve 7 Şubat 2012 tarihlerinde partisinin TBMM’deki grup toplantısında Tortum hidroelektrik santralini protesto edenlerle ilgili mahkeme kararı, Deniz Feneri davası ve Uludere ile ilgili yaptığı konuşmalarda Erdoğan’ı eleştirmişti.

Erdoğan’ın açtığı tazminat davaları, “kişilik haklarına yönelik saldırı yapıldığı” gerekçesiyle Kılıçdaroğlu’nun maddi tazminat cezası ödemeye mahkum edilmesiyle sonuçlanmıştı.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Ülkemizde sıkıntı hukukun alet edilmesi iktidar sahiplerine. Birisi tabii ki Sayın Cumhurbaşkanına hakaret ediyorsa bunun kanunda bir karşılığı var ve ceza verilmesi normal. Ancak artık bu cezalar muhalefeti ve insanları sindirmek için kullanılır hale geldi. Ve maksadı dışında kullanıldığını düşünüyorum.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Ülkemizde sıkıntı hukukun alet edilmesi iktidar sahiplerine. Birisi tabii ki Sayın Cumhurbaşkanına hakaret ediyorsa bunun kanunda bir karşılığı var ve ceza verilmesi normal. Ancak artık bu cezalar muhalefeti ve insanları sindirmek için kullanılır hale geldi. Ve maksadı dışında kullanıldığını düşünüyorum.
Muhalefetin çoğu zaman eleştiri sınırlarını aşıp hakaret sınıfına geçtiğini düşünmüyor musun ? Seversin sevmezsin ama muhalefet resmen hakaret ediyor ülkenin Cumhurbaşkanına. Veya saygısızlık yapıyorlar. ( Konuşurken başına Sayın eklemeyip çeşitli ifadeler koymaları bile ayrımcılığın daniskası oluyor. ) Yarın öbürgün o koltuğua kendilerini oturunca nasıl saygı bekleyecekler insanlardan...

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Muhalefetin çoğu zaman eleştiri sınırlarını aşıp hakaret sınıfına geçtiğini düşünmüyor musun ? Seversin sevmezsin ama muhalefet resmen hakaret ediyor ülkenin Cumhurbaşkanına. Veya saygısızlık yapıyorlar. ( Konuşurken başına Sayın eklemeyip çeşitli ifadeler koymaları bile ayrımcılığın daniskası oluyor. ) Yarın öbürgün o koltuğua kendilerini oturunca nasıl saygı bekleyecekler insanlardan...
Çok haklısın. Mesela şu muhalefet lideri iktidara nasıl hakaret ediyor, ayıp. İktidara terörist diyor bildiğin.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Sıkıntı şu; adam eleştirmiyor. Yalan söylüyor, iftira atıyor, hakaret ediyor. Bunun adı da fikir / düşünce özgürlüğü oluyor (!)

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Sizin gibi düşünmüyorum bu konuda da. Muhakkak ki Sayın Cumhurbaşkanına hakaret etme saiki ile davranan vatandaş da siyasetçi de vardır. Ancak siyasete girmiş bir kişinin eğer ailesine veya kendisine direkt olarak hakaret amacı ile argo kullanılmamış ise bunların eleştiri boyutunda görmesi gerekir. Aynı şekilde Yargının da bu şekilde karar vermesi gerekir diye düşünüyorum.

Ana muhalefet görevini ifa eden bir kişinin üzerine bu çeşit yıldırma operasyonları yapılmasını doğru bulmuyorum. Benim için bu dediklerim Sayın Erdoğan da cumhurbaşkanı olsa bir başkası da cumhurbaşkanı olsa aynı şekilde geçerlidir.

Her zaman yaptığımız gibi bu konuya da kişiler üzerinden bakılmaması gerekiyor. Aksi takdirde Erdoğanı sevenler veya Erdoğandan nefret edenler şeklinde iki grup oluyor. O sebeple ilkeler üzerinden tartışılması daha doğru.

Bu noktada siz de Cumhurbaşkanlığı Devletin başıdır ve sanki bu söylenenler bir makama hakaret ediliyormuş gibi düşünebilirsiniz. Ama her halükarda asıl olan vatandaştır vekil olanlar ise milletvekilleri, bakanlar, başbakanlar veya cumhurbaşkanlarıdır. O sebeple asıllar her zaman vekillerini hakaret dışında her şekilde eleştirebilmelidirler.

Hakaret olmadığı müddetçe bir makamda oturan kişiyi yerden yere vurabilmek bir haktır.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Çok haklısın. Mesela şu muhalefet lideri iktidara nasıl hakaret ediyor, ayıp. İktidara terörist diyor bildiğin.

Bu videoda yanlış olan ne var ? HDP tüm Türkiye'de Millet ittifakını destekleyecez demedi mi ?
O süreci takip etsen bilirdin PKK'nın bütün dağ kadrosu çıkıp kürtlere Ekrem Başkana oy atacaksınız demedi mi sanki... Burada Hakaret nerede ?

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Aklıma bir söz geldi. İnsanımız gariptir, fitne dersin kızar öpersin aldırmaz diye.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Bu videoda yanlış olan ne var ? HDP tüm Türkiye'de Millet ittifakını destekleyecez demedi mi ?
O süreci takip etsen bilirdin PKK'nın bütün dağ kadrosu çıkıp kürtlere Ekrem Başkana oy atacaksınız demedi mi sanki... Burada Hakaret nerede ?
HDP Akp yı desteklese bu seferde HDP canımız,ciğerimiz dersiniz.Akp yı ve Tayyip Erdoğan'ı savunmana pes diyorum.Daha dün Atatürk heykellerini yıkan, Atatürke nefret kusan bir parti bugün sırf fazla oy almak için Atatürkçü duruş sergiliyor.Bunu bile göremiyorsun.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
AKP Kürt vatandaşlardan güneydoğu anadolu veya büyük şehirlerde oy aldığında Kürt kardeşlerimiz oluyor. Muhalefete bu grup kayarsa ise vay muhalefeti HDP destekliyor olabilir. Bu da standart Kürt kökenli vatandaşları siyasete alet etme durumu bence.

HDP'nin kapanması parti olarak herkesin işine gelir ama bir AKP'nin işine gelmez.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Sizin gibi düşünmüyorum bu konuda da. Muhakkak ki Sayın Cumhurbaşkanına hakaret etme saiki ile davranan vatandaş da siyasetçi de vardır. Ancak siyasete girmiş bir kişinin eğer ailesine veya kendisine direkt olarak hakaret amacı ile argo kullanılmamış ise bunların eleştiri boyutunda görmesi gerekir. Aynı şekilde Yargının da bu şekilde karar vermesi gerekir diye düşünüyorum.

Ana muhalefet görevini ifa eden bir kişinin üzerine bu çeşit yıldırma operasyonları yapılmasını doğru bulmuyorum. Benim için bu dediklerim Sayın Erdoğan da cumhurbaşkanı olsa bir başkası da cumhurbaşkanı olsa aynı şekilde geçerlidir.

Her zaman yaptığımız gibi bu konuya da kişiler üzerinden bakılmaması gerekiyor. Aksi takdirde Erdoğanı sevenler veya Erdoğandan nefret edenler şeklinde iki grup oluyor. O sebeple ilkeler üzerinden tartışılması daha doğru.

Bu noktada siz de Cumhurbaşkanlığı Devletin başıdır ve sanki bu söylenenler bir makama hakaret ediliyormuş gibi düşünebilirsiniz. Ama her halükarda asıl olan vatandaştır vekil olanlar ise milletvekilleri, bakanlar, başbakanlar veya cumhurbaşkanlarıdır. O sebeple asıllar her zaman vekillerini hakaret dışında her şekilde eleştirebilmelidirler.

Hakaret olmadığı müddetçe bir makamda oturan kişiyi yerden yere vurabilmek bir haktır.

Mesela Muhalefetin. Cumhurbaşkanı yemin etmek için TBMM'ye geldiğinde tüm partilerin ayağa kalması gerekir saygı gereği. Ama CHP ve HDP'li vekiller kalmıyor.
Üstüne Yemin ederken salonu terk ediyorlar bu yakışık bir hareket mi ? Çoğu konuşmalarındada Diktatör bozuntusu. Gayri meşru saray yönetimi. Tek adam rejimi. Sarayın diktatörü vb ithamları doğru mu buluyorsunuz ?
Eleştiri ile hakaret arasında ki çizgiyi çoğu zaman kaçırdıklarını düşünüyorum... Muhalefetin ve bu kafa ile iktidar olunca karşı taraftan nasıl saygı bekleyecekler çok merak ediyorum.

Mesela şu Tweetler bir İl başkanına yakışan söylemler mi.

1603804292566.png

1603804415106.png

1603804496151.png

Üstüne devlete Katil dediği Ermeni Soykırımını savunduğu terör örgütlerinin savunulduğu onlarca Tweeti var.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Ben size ne dedim ? Kişilere argo kullanarak söylemde bulunmanın tasvip edilir bir yanı yok. Ayrıca bela okumak en sevmediğim şeydir. Sinirlendiğimde dahi Allah müstehakını versin derim ve geçerim. O sebeple kimden gelirse gelsin bu söylemlerin savunulacak bir yani yoktur. Nasıl ki Sayın Erdoğan'ın da bu tarz söylemleri oluyorsa onların da savunulacak yanı olmadığı gibi. Ben size bu konunun kişiler üzerinden değil ama ilkeler üzerinden konuşulması gerektiğini de zaten söylemiştim.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Mesela Muhalefetin. Cumhurbaşkanı yemin etmek için TBMM'ye geldiğinde tüm partilerin ayağa kalması gerekir saygı gereği. Ama CHP ve HDP'li vekiller kalmıyor.
Üstüne Yemin ederken salonu terk ediyorlar bu yakışık bir hareket mi ? Çoğu konuşmalarındada Diktatör bozuntusu. Gayri meşru saray yönetimi. Tek adam rejimi. Sarayın diktatörü vb ithamları doğru mu buluyorsunuz ?
Eleştiri ile hakaret arasında ki çizgiyi çoğu zaman kaçırdıklarını düşünüyorum... Muhalefetin ve bu kafa ile iktidar olunca karşı taraftan nasıl saygı bekleyecekler çok merak ediyorum.

Mesela şu Tweetler bir İl başkanına yakışan söylemler mi.

Ekli dosyayı görüntüle 121540

Ekli dosyayı görüntüle 121542
Ekli dosyayı görüntüle 121543
Üstüne devlete Katil dediği Ermeni Soykırımını savunduğu terör örgütlerinin savunulduğu onlarca Tweeti var.
Peki Tayyip Erdoğan'ın tarafsız olacağına dair TBMM'DE yemin etmesine rağmen tarafsız olmamasını nasıl yorumluyorsun? ???

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Adam kendi ittifakına hakaret ediyor ama sen bilirsin. Ayrıca ben sana tonla hakaretini atardım buraya da, ne değişecek. Kafasına çay atılan memnun sonuçta.

AKP HDP'yi terörist olarak değil, siyasi rakip olarak görüyor. Siyasi rakibini etkisiz kılmak için de terörü bahane ediyor. HDP'de kendisiyle uğraşan partiyi destekleyecek değil, gidip rakibini destekleyecek. TRT'ye çıkan Osman Öcalan'ı saymadım daha.

2014'te seçilen HDP'li başkanları görevden aldı terörist diye ama o "teröristler" 2019'da tekrar aday olabildi. Teröristliği kanıtlanmışsa nasıl aday oluyor?

----

Olsun çay dağıttı.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Peki Tayyip Erdoğan'ın tarafsız olacağına dair TBMM'DE yemin etmesine rağmen tarafsız olmamasını nasıl yorumluyorsun? ???
Ayağa kalkılmaması son derece normal. Çünkü başkanlık sistemi tarafsız cumhurbaşkanlığı dönemini bitirdi. Adı cumhurbaşkanı olsa da esasında başbakanlık rolünü icra etmektedir Sayın Erdoğan. Demin yukarıda saydığınız ithamlar ise söylenebilecek ve fikir özgürlüğü kapsamındaki sözlerdir.

Siz istiyorsunuz ki Sayın Erdoğana hiç bir söz söylenmesin. Tek adam rejimi demekte veya diktatör gibi bir söz söylenmesini(ki ben bu söylemi kullanmazdım) fikir özgürlüğü kapsamında değerlendiriyorum.

Hoş nasıl Sayın Erdoğan Almanya'daki muhattaplarına Nazi bozuntuları vs gibi söylemlerde bulunuyorsa muhalefet de Sayın Erdoğan'a benzer söylemlerde bulunabilir.

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Bu soru onun düzeyini aşar, biraz kolay sorsaydın :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Keşke 2017 Anayasa Değişikliği ile PARTİLİ CUMHURBAŞKANI sistemine geçtiğimizi bilebilseydin...
2014 - 2017 yılları arasını sordu arkadaş. Bunu da anlamanı beklemiyorduk zaten :D

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
OzhanK kardeşim siz bu konularda malessef çok tek taraflı bakıyorsunuz. Cumhurbaşkanı geldiğinde ayağa kalkmamak en fazla saygısızlık olarak adlandırılabilir. Ama hakaret kapsamına girmez.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
OzhanK kardeşim siz bu konularda malessef çok tek taraflı bakıyorsunuz. Cumhurbaşkanı geldiğinde ayağa kalkmamak en fazla saygısızlık olarak adlandırılabilir. Ama hakaret kapsamına girmez.

O verdiğim örneklerden sadece 1 tanesi... Bunlar Su damlası gibi üst üste biriliyor...

Erdoğan ile Muhalefet aynı seçime giriyorlar hepsi aday çıkarıyor. Ama seçimi Erdoğan kazanınca Diktatör bozuntusu oluyor bu nasıl iş ? 18 yıldır kazandığı her seçimden sonra aynı söylemler. Ama kendileri seçimi kazansa Demokrasi kazandı halk tercihini yaptı olur bunlar doğru Sözler mi Allah aşkına. Ben neredeyse her hafta Muhalefetin grup toplantılarında veya çıkışta basına yaptığı açıklamaları takip ederim sözler hep bu düzeyde. Diktatör Saray yönetimi tek adam rejimi. ( Adam seçimle gelmiş referandum kazanmış halk seçmiş hiç umurlarında değil sadece ağıza geleni söylemek. )

Üstüne üstte sadece 3-4 Tweet'ini attığım bir isim nasıl oluyorda Ana muhalefet partisinde İl başkanı oluyor bunca senedir ? O atılan küfürlere hakaretlere rağmen. Kemal Kılıçtaroğluda eksik kalan birisi değil yaptığı sözler ile.

2014 - 2017 yılları arasını sordu arkadaş. Bunu da anlamanı beklemiyorduk zaten :D

Hee hee kesin öyledir. Size Vahii geliyor heralde. Hemen şıp diye anladınız dimi meseleyi hangi yıllardan bahsettiğini. Günümüz varken neden onca yıl geriye bakıyoruz ayrıca ?

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
O verdiğim örneklerden sadece 1 tanesi... Bunlar Su damlası gibi üst üste biriliyor...

Erdoğan ile Muhalefet aynı seçime giriyorlar hepsi aday çıkarıyor. Ama seçimi Erdoğan kazanınca Diktatör bozuntusu oluyor bu nasıl iş ? 18 yıldır kazandığı her seçimden sonra aynı söylemler. Ama kendileri seçimi kazansa Demokrasi kazandı halk tercihini yaptı olur bunlar doğru Sözler mi Allah aşkına. Ben neredeyse her hafta Muhalefetin grup toplantılarında veya çıkışta basına yaptığı açıklamaları takip ederim sözler hep bu düzeyde. Diktatör Saray yönetimi tek adam rejimi. ( Adam seçimle gelmiş referandum kazanmış halk seçmiş hiç umurlarında değil sadece ağıza geleni söylemek. )

Üstüne üstte sadece 3-4 Tweet'ini attığım bir isim nasıl oluyorda Ana muhalefet partisinde İl başkanı oluyor bunca senedir ? O atılan küfürlere hakaretlere rağmen. Kemal Kılıçtaroğluda eksik kalan birisi değil yaptığı sözler ile.

Hee hee kesin öyledir. Size Vahii geliyor heralde. Hemen şıp diye anladınız dimi meseleyi hangi yıllardan bahsettiğini. Günümüz varken neden onca yıl geriye bakıyoruz ayrıca ?
Referandum kazanmış.??????????????? Hani şu 2,5 milyon mühürsüz oya evet basılıp hileyle kazanılan seçimden bahsediyorsun.O gün en fanatik Akp li bile Akp nin ne mal olduğunu anladı sen hala anlayamadın.Yazık sana.??????

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Türkiyede adalet zaten...

AİHM bunlara bir bir gerekeni yapıyor, yapacak.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Referandum kazanmış.??????????????? Hani şu 2,5 milyon mühürsüz oya evet basılıp hileyle kazanılan seçimden bahsediyorsun.O gün en fanatik Akp li bile Akp nin ne mal olduğunu anladı sen hala anlayamadın.Yazık sana.??????

Her seçim hileli her seçimde oylar çalınıyor ondan AKP iktidarda zaten dimi...

Muhalefetin işi ne gözünü açsın abi bir yanlışlık varsa orada konuşacan. Bir ülkede referandum olacak ve oylar çalınacak bunu adam akıllı dillendiren muhalefet olmayacak sistem bu mu .

( Ama onlarda biliyor öyle birşey olmadığını her Türlü referandumu kaybedeceklerini ortaya bir iki bir şey atıp kaçıyorlar senin gibi inaanlarda hee bak bu yüzden kazanmışlar yoksa kazanamıyorlardı diye sanmaya devam et. )
2002 den beri her seçim sonrası yapılan açıklama elektirikler gitti trafolara kedi girdi ondan AKP kazandı deniyor ve sizde Oleyy biz kazanacaktık ama AKP çalmış ondan kaybettik bir daha ki seçme kazanacaz diye avunuyorsunuz... Sırf Muhrram İnce çıkıp bunu demedi ve ADAM KAZANDI dediği için boşuna linç edilmiyor.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Bu ülkede muhalefet iktidarı devirmek için vatanı devirmeye razıdır.

Üstad Necip Fazıl Kısakürek...

Muhalefetin eylem ve söylemlerine bakınca üstadın ne kadar haklı olduğu ortaya çıkıyor.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Her seçim hileli her seçimde oylar çalınıyor ondan AKP iktidarda zaten dimi...

Muhalefetin işi ne gözünü açsın abi bir yanlışlık varsa orada konuşacan. Bir ülkede referandum olacak ve oylar çalınacak bunu adam akıllı dillendiren muhalefet olmayacak sistem bu mu .

( Ama onlarda biliyor öyle birşey olmadığını her Türlü referandumu kaybedeceklerini ortaya bir iki bir şey atıp kaçıyorlar senin gibi inaanlarda hee bak bu yüzden kazanmışlar yoksa kazanamıyorlardı diye sanmaya devam et. )
2002 den beri her seçim sonrası yapılan açıklama elektirikler gitti trafolara kedi girdi ondan AKP kazandı deniyor ve sizde Oleyy biz kazanacaktık ama AKP çalmış ondan kaybettik bir daha ki seçme kazanacaz diye avunuyorsunuz... Sırf Muhrram İnce çıkıp bunu demedi ve ADAM KAZANDI dediği için boşuna linç edilmiyor.

Muhalefetin eylem ve söylemlerine bakınca üstadın ne kadar haklı olduğu ortaya çıkıyor.

Haksız çıkınca nasıl da kuduruyorsunuz :D
Bir bir R yapacaksınız daha.

kudurmak: mec. Çok kızmak, öfkelenmek

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Haksız çıkınca nasıl da kuduruyorsunuz :D
Bir bir R yapacaksınız daha.

kudurmak: mec. Çok kızmak, öfkelenmek
Sıkıntı şu; adam eleştirmiyor. Yalan söylüyor, iftira atıyor, hakaret ediyor. Bunun adı da fikir / düşünce özgürlüğü oluyor (!) bununla

bunun neresinde R var? İkisi de aynı kapıya çıkan söylemler.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
bunun neresinde R var? İkisi de aynı kapıya çıkan söylemler.
R yapmıyorsunuz. Henüz inkar etme aşamasındasınız. :D

Sıkıntı şu; adam eleştirmiyor. Yalan söylüyor, iftira atıyor, hakaret ediyor. Bunun adı da fikir / düşünce özgürlüğü oluyor (!) bununla
AİHM nedir bilir misiniz?
Ülkendeki tüm hukuki yolları tüketirsin. Yine de haksızlığa uğradığını, ülkenin adaletinin işlemediğini düşünüyorsan son çare AİHM vardır. O da bir mahkeme.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
R yapmıyorsunuz. Henüz inkar etme aşamasındasınız. :D

AİHM nedir bilir misiniz?
Ülkendeki tüm hukuki yolları tüketirsin. Yine de haksızlığa uğradığını, ülkenin adaletinin işlemediğini düşünüyorsan son çare AİHM vardır. O da bir mahkeme.
AİHM'nin KK lehine karar vermesi KK'nın söylediği yalanları, attığı iftiraları, ettiği hakaretleri temizliyor da bizim mi haberimiz yok. Kaldı ki sen geri vites yaptınız diyosun bunun neresi geri vites denince de aihm'i katıyorsun. Ayrıca R zaten yok da yazdığım iki mesajda inkar nerde?

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Zaten dünyaya adaleti AIHM dağıtıyor? AIHM değil mi her konuda Türkiye'yi yerden yere vuran? Tabi buda bazılarının hoşuna gidiyor

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
yazdığım iki mesajda inkar nerde?

Bkz kendini haklı çıkarmak için çırpınmak.
Bkz inkar etmek

Bkz çamur atmak

Zaten dünyaya adaleti AIHM dağıtıyor? AIHM değil mi her konuda Türkiye'yi yerden yere vuran? Tabi buda bazılarının hoşuna gidiyor
Bkz üst mahkemeyi tanımamak.
Aaa bu bana tanıdık geldi :D