(IOS/Android)Mobil için oynanabilecek 5 yarış oyun (Ve deneyimlerim)

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
6,381
Umarım yakın zamanda yükseltirsin :)
Teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şunu söyleyebilirim ki Asphlat 9 grafikler ve araba çeşitliliği dışında çok kötü, rezalet bir oyun. Zorluk seviyesi çok fazla. Hayvan gibi para biriktiriyorsunuz ama 1 tane araba bile araba alamıyorsunuz. İlla ki kartlar ile araba almanızı istiyor. 300 takoz (veya elmas) verip A sınıfı bir araba için aldığınız paketten 1 tane A sınıfı araç kartı çıkmayabiliyor ki bana hiç çıkmadı. Yani kartları biriktirmek için illa ki kesinlikle ama kesinlikle para vermeniz gerekiyor. Tamamen para üzerine kurulmuş bir oyun. Aşırı p2w. Ve ileri seviyelerde yani B sınıfı kategorisine yavaş yavaş gelmeye başladığınızda 1 araba için istediği kart sayısı 30-40 falan ki çok daha fazla olanlar da 60 tane istenilen var. Ve bir arabayı geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için istediği kart sayısı daha fazla. Aslında p2w belirtisi yok baya tamamen para üzerine kurulmuş. Fizikler yok. Ben gaza basma olayının bile olmadığını gördüm oynarken. Sadece aracı döndürebiliyorsunuz. Fren yapamıyorsunuz. Dönüşlerin %99'unu drift ile geçmek zorunda kalıyorsunuz. Şu benzin sistemi çok kötü ve 1 benzin için hayvan gibi takoz istiyor. Özellikle çok hyper araçlarda benzin sayısı 3'e düşüyor ve 1 benzin için en az 3 katını istiyor. Bazı süreli yarışlar için verilen süreler çok çok kısa. Bir de arabanın seviyesi var. O seviye için parçaları para vererek artırıyorsunuz ve parçanın yükseltmesi tamamlanınca daha fazla yükseltme için kart istiyor. Kartları toplayınca yıldız seviyesi yükseliyor ve 1 yıldız ise 2 yıldız oluyor. Sonra tekrar para verip yükseltmeniz gerekiyor. Amaçok fazla pahallı oluyor. S sınıfı araçlar delirtiyor.

Son düzenleme:

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Teşekkürler.

Şunu söyleyebilirim ki Asphlat 9 grafikler ve araba çeşitliliği dışında çok kötü, rezalet bir oyun. Zorluk seviyesi çok fazla. Hayvan gibi para biriktiriyorsunuz ama 1 tane araba bile araba alamıyorsunuz. İlla ki kartlar ile araba almanızı istiyor. 300 takoz (veya elmas) verip A sınıfı bir araba için aldığınız paketten 1 tane A sınıfı araç kartı çıkmayabiliyor ki bana hiç çıkmadı. Yani kartları biriktirmek için illa ki kesinlikle ama kesinlikle para vermeniz gerekiyor. Tamamen para üzerine kurulmuş bir oyun. Aşırı p2w. Ve ileri seviyelerde yani B sınıfı kategorisine yavaş yavaş gelmeye başladığınızda 1 araba için istediği kart sayısı 30-40 falan ki çok daha fazla olanlar da 60 tane istenilen var. Ve bir arabayı geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için istediği kart sayısı daha fazla. Aslında p2w belirtisi yok baya tamamen para üzerine kurulmuş. Fizikler yok. Ben gaza basma olayının bile olmadığını gördüm oynarken. Sadece aracı döndürebiliyorsunuz. Firen yapamıyorsunuz. Dönüşlerin %99'unu drift ile geçmek zorunda kalıyorsunuz. Şu benzin sistemi çok kötü ve 1 benzin için hayvan gibi takoz istiyor. Özellikle çok hyper araçlarda benzin sayısı 3'e düşüyor ve 1 benzin için en az 3 katını istiyor. Bazı süreli yarışlar için verilen süreler çok çok kısa. Bir de arabanın seviyesi var. O seviye için parçaları para vererek artırıyorsunuz ve parçanın yükseltmesi tamamlanınca daha fazla yükseltme için kart istiyor. Kartları toplayınca yıldız seviyesi yükseliyor ve 1 yıldız ise 2 yıldız oluyor. Sonra tekrar para verip yükseltmeniz gerekiyor. Amaçok fazla pahallı oluyor. S sınıfı araçlar delirtiyor.
Elinize sağlık güzelce anlatmışsınız. Kart sistemi cidden istediğin bir arabayı almayı zorlaştırıyor,hatta bazense imkansıza yakın yaptırıyor. Benzin sistemi de ayrı bir sorun :(

A ve S sınıfı cidden delitriyor.

Bu arada @darkstar nfs’i oynamaya başladım. Yeterince deneyimlersem konuma ekleyeceğim :)

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Grid Autosport. Rush Rally, Assoulto Racing bu listenin Top 3'üdür. Diğerleri P2W

Reaksiyon puanı
6,381
Elinize sağlık güzelce anlatmışsınız. Kart sistemi cidden istediğin bir arabayı almayı zorlaştırıyor,hatta bazense imkansıza yakın yaptırıyor. Benzin sistemi de ayrı bir sorun :(

A ve S sınıfı cidden delitriyor.
Gameloft işte. Aynısı asphlat 8'de de vardı. Kart sistemi yoktu ama para biriktirmek çok fazla zordu. O da tamamen p2w üzerine kurulmuş bir oyundu. Ayrıca rica ve teşekkür ederim ☺

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Grid Autosport. Rush Rally, Assoulto Racing bu listenin Top 3'üdür. Diğerleri P2W
Yanlış anlaşılmasın. Listeyi kafadan sıraladım. Yani mesela rr3’ü ilk sıraya koydum diye en çok onu seviyorum diye bir şey yok :)

Gameloft işte. Aynısı asphlat 8'de de vardı. Kart sistemi yoktu ama para biriktirmek çok fazla zordu. O da tamamen p2w üzerine kurulmuş bir oyundu. Ayrıca rica ve teşekkür ederim ☺
‘Gameloft işte’ demek bunu özetliyor. Onların oyunu aslında güzel ama p2w sistemiyle oyun berbat oluyor.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Yanlış anlaşılmasın. Listeyi kafadan sıraladım. Yani mesela rr3’ü ilk sıraya koydum diye en çok onu seviyorum diye bir şey yok :)

Gameloft işte demek bunu özetliyor. Onların oyunu aslında güzel ama p2w sistemiyle oyun berbat oluyor.
Bende kafadan sıraladım. :D :D

(Evo)lution

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,639
Karantina zamanları başladığından beri kendimi mobildeki yarış oyunlarına atamaya başladım. Şu anda tabletimde 5 tane yarış oyunu var ve hepsini anlatmaya çalışacağım. Benim konularımın çoğu gibi bu konu da çok uzun olacak. Bundan dolayı patlamış mısırlarınız hazır olsun :)

Her oyundaki deneyimimi anlatacağım konular sırasıyla:
a) Kontrol tarzı/fiziği
b)Grafiği
c)Iyi ve kotü yanları olacaktır.

1) Real Racing 3
Sanırım mobildeki en çok bilinen yarış oyunu bu. İlk olarak 2013’te çıktığında aynı asphalt 8 gibi çağ değiştiren oyunlardan birisiydi diyebilirim. Kontrolleri,grafikleri falan çok güzeldi. 7 yıl sonra bile oyun hala ölmedi ve sapasağlam. 200den fazla arabaya sahip bu oyunda aynı zamanda dış görünüşü modifiye etme seçeneği de bulunuyor.

Kontrol olarak gerçekçiliği sağlamayı denemişler. Hızlı bir şekilde dönmeye çalışırsan araban kayıyor,yol dışına çıkarsan da arabanın kontrölleri zorlaşıyor. 2013 için çok iyi fiziğe sahip olsa da artık daha iyi alternatifleri var.

Grafik olarak 2013’e göre çok etkileyici ama kontroller gibi artık daha iyi grafikli oyunlar çıktı. Yinede 2020ye göre bile grafikleri gayet güzel ve keskin. Kokpit kamerası ise en iyilerinden birisi diyebilirim. Çoğu cihazlar bu oyunu rahat kaldırabiliyor.
Ekli dosyayı görüntüle 108203
Ekli dosyayı görüntüle 108204

İyi Yanları:
Oyun bedava
Tonlarca çeşit araba var
Fiziği kolayca alışılır
Birçok cihaz oyunu kaldırabilir
Kokpit deneyimi muazzam
Dış görünüş modifikasyonu çok güzel

Kötü Yanları:
Oyun aşırı bir şekilde p2w (para ödemeden oynamak çok sıkıntılı/zor. Parayı ödeyen avantaja giriyor)
Arabaları bir süre sonra tamir etmek gerekiyor. Bu hem para,hem de zaman kaybettiriyor.
Fiziği eski. Daha gerçekçi fiziğe ve grafiğe sahip oyunlar var
Tüm dosyalar indirildiğinde çok yer kaplıyor
Araba sesleri çok ta gerçekçi değil

2) Asphalt 9
2018’de çıkan asphaltın en yeni serisi. Asphalt 8 ile 2013 yarış oyunlarının çağını değiştiren Gameloft bu sefer 9. Serisi ile geldi. Bu oyun,gerçekçi bir yarış deneyimi yerine daha çok tersini yaptı: Arabaları yerinde 360 derece döndürebiliyor,rampadan takla atabiliyorsunuz ve istediğiniz kadar drift çekebiliyorsunuz.(yani asphalt 8 gibi :) )

Fiziği,diğer bahsettiğim/bahsedeceğim oyunlardan çok ama çok farklı. Gerçekçiliğin tam tersi olduğu için daha eğlenceli olabiliyor: Arabalar hafif ve hiperaktif hissi veriyor. Rampadan atlayıp 3 kere 360 derece dönmek gibisi yok.

Grafikleri ise çok gelişmiş. Hdr,bloom,güzel görünen refeksiyonlar ve efektler,hareket izi.... Ne arasan burada var. Yalnız bu grafiklere sahip olmak için iyi bir cihaz lazım. Yoksa bazı grafikler düşük olacak,hatta bazı efekler hiç olmayacak. 2018 amiral gemilerinden itibaren 60fps ile oynayabiliyor.
Ekli dosyayı görüntüle 108207
Ekli dosyayı görüntüle 108208

İyi Yanları:
Oyun bedava.
Grafiği müthiş.
Dokunmatik sürüşle oyunu bir bebek bile oynayabilir.
Oyunlar kısa sürdüğü için çok zaman öldürmene gerek yok.
Birçok cihaz oyunu kaldırabiliyor.
Gerçekçi olmadığı için bazı kesimler için müthiş bir seçim.

Kötü Yanları:
Kart sistemine sahip. Yani istediğin bir arabayı almak çok zor.
P2w belirtisi var
Dış görünüşü değiştirmek çok kısıtlı
Gerçekçi yarış oynamak isteyenler için kötü bir seçim
Benzin sisteminden dolayı istediğin kadar oynayamıyorsun

3) Assoluto Racing
Son zamanlar deneyimlediğim bir oyun. 2016’da çıkan bu oyun,fiziği ve modifikasyonuyla öne çıkıyor. 110’dan fazla aracı olan bu oyun aynı zamanda gerçek yarış pistlerini de barındırıyor.

Fiziği inanılmaz diyebilirim. Cidden o beygir gücünü ve o hızı çok rahat hissedebiliyorsunuz. En iyi fiziklerden birisine sahip yarış oyunu desem yeridir.

Grafiği ise gayet güzel. Asphalt 9 seviyesinde olmasa da gayet şade ve şık. Tek şikayetim,daha iyi anti aliasing seçeneği olmaması ve maalesef birçok arabada kokpit seçeneğinin bulunmaması; sadece birkaç belli arabada bu özellik var.
Ekli dosyayı görüntüle 108211
Ekli dosyayı görüntüle 108212

İyi Yanları:
Oyun bedava
Çok p2w değil.
Hareket fizikleri müthiş
Her arabanın belli özelliği var,bazıları daha iyi dönüyor,bazıları düz yolda daha iyi,bazıları ise daha iyi drift yapabiliyor
Tuning yapma seçeneği gelişmiş. İnce ayarlar yaparak arabanızı geliştirebilirsiniz.
Grafikleri gayet güzel
Araba sesleri gayet güzel
Tost makinesi bile bunu kaldırır

Kötü Yanları:
Oyun parasını kazanmak zor ve uzun sürüyor
Kaza fiziği berbat. Kaza yapınca arabada bir çizik veya bükülme bile yok.
Arabaların bir kısmı sadece ithalat ile alınıyor(lootbox gibi bir mekanik)
Dış görünüşü değiştirme seçenekleri çok az ve sade.

4) GRID Autosport:
2014’te Xbox 360 ve PS3 için çıkan Autosport,bu sefer mobile 2017 yılında geldi. İlk geldiğinde oyun,zamanındaki en güçlü telefon olan İphone X’te bile kasıyordu ve grafiği kötüydü ama 2018’den beri artık çok daha iyi bir oyun haline geldi. 100 farklı yer ve 100 farklı araba ile oyunun çeşitliliği gayet fazla.

Fizik olarak oyun çok güzel. Hareket fiziği Assoluto kadar olmasa da gayet gerçekçi. Kaza fiziği ise muazzam,hatta en iyisi diyebilirim. Hızlı giderken yol dışına çıkarsan büyük ihtimalle 5 takla atarsın,tampon gibi birçok parçanı da kaybedersin.

Grafik olarak ise mükemmel,hatta yarış oyunları arasında mobilde en iyisi diyebilirim: Gölgeler,refleksiyonlar,detaylı arabalar,animasyonlu seyirciler, ne ararsan burada var. Kokpit kamerası ise diğerlerinden değişik: Kokpit,sen hızlandığında bulanık oluyor ve yola odaklanıyormuşsun hissi veriyor.
Ekli dosyayı görüntüle 108216
Ekli dosyayı görüntüle 108217
Ekli dosyayı görüntüle 108218

İyi Yanları
Grafiği muazzam
Genel olarak fiziği harika
Çok fazla araba ve yol seçeneği var
Araba sesleri harika
Oyun tamamen p2w’in tam tersi. Her şey açık,oyun parası yok,bekleme zamanı yok ve gelecekteki her özellik bedava olacak.

Kötü Yanları
Oyun 10$ (yaklaşık 70₺)
Her özelliği indirince oyun 6 GB’a yakın bir yer kaplıyor.
Çoklu oyuncu seçeneği yok(şu anlık test aşamasında)
Her cihaz bu oyunu kaldıramıyor/desteklemiyor. En düşük iphone 6s veya snapdragon 820 kullanan bir cihaz lazım.
Dış görünüşü modifiye etme seçeneği aşırı kısıtlı
Cihaz çok ısınmasın diye oyun en yüksek grafikte 30fps’e kilitliyor.

5) Rush Rally 3
Bu oyun diğerlerinin aksine tamamen ralli ile alakalı bir oyun. 2019’da çıkan bu oyunda belli başlı ülkelerde ralli yapıyoruz. Amaç,en kısa sürede bitiş çizgisine ulaşmak ama aynı zamanda trafikten kaçınma gibi bir sürü mini oyuna da sahip.

Fiziği bir mobil oyuna göre güzel ama çok gerçekçilik beklemeyin.

Grafiği ise en iyisi olmasa da çok güzel diyebilirim. Kokpit kamerası ise de gayet güzel ama fotoğraf limitinden dolayı gösteremeyeceğim :)
Ekli dosyayı görüntüle 108229

İyi Yanları
Oyun p2w değil
Mobildeki en iyi ralli oyunu
Grafikleri çok güzel
Tost makinası bile oyunu kaldırır
Dış görünüşü değiştirme seçenekleri rr3 kadar iyi
Tuning yaparak inçe ayarları değiştirip arabanı belli başlı durumlar için hazırlayabilirsin

Kötü Yanları
Oyun 3,5$ (Yaklaşık 24,5₺)
Etkinliğe girmek istiyorsan ayrı olarak 2$ ödemen lazım(tek geliştirici olmanın zor yanı)
Araba çeşidi çok fazla değil,yetmiyor gibi bir kısmı gerçek para karşılığında alınıyor
Fiziği o kadar da etkileyici değil

Hepsi bu kadar. Umarım yarış oyunu seçecekken deneyimlerim size yardımcı olur. Yinede ben sizin yerinizde olsam,bedava olanları indirip kendim denerdim çünkü herkesin zevkleri farklı :)

Gerektiğinden daha fazla uzamasın diye tüm detayları yazmadım. Eğer sorunuz olursa aşağıda veya özelden yazabilirisiniz ;)
Elinize sağlık, güzel bir liste olmuş.Assoluto bu listedeki en iyi oyun bence. Araba sesleri gerçekçi değil ama mobil oyun için gayet güzel araba sesleri var.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Elinize sağlık, güzel bir liste olmuş.Assoluto bu listedeki en iyi oyun bence. Araba sesleri gerçekçi değil ama mobil oyun için gayet güzel araba sesleri var.
Teşekkür ederim :)

Ben doğrusu sesleri gerçekçi buldum. Elbette bu tüm arabalar için geçerli diyemem çünkü bazıları nadir olduğundan hiç göremedim ama gördüğüm (ve seslerini duyduğum) arabaların çoğu gerçek hayattakine (tıpatıp aynı olmasa da) benziyor,

Stok ve modifiyeli hali gibi faktörler de var. Bazıları gerçek hayattaki modifiyeli olanlara benziyor,stok olanlara değil(ya da tam tersi)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
O oyun, oynanış açısından öldü. Para yatırmadan yeni araçlara sahip olunamıyor. Ne yazık ki grafik bakımından optimizasyon problemleri var.
Ben de bunu farkettim. Nfsyi bugün oynamaya başladım ve grafiklerin (beklediğimden) düşük olduğunu gördüm. Sonra da teknik desteğe e-mail attım. Kim bilir,belki de düzeltirler....

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
O oyun, oynanış açısından öldü. Para yatırmadan yeni araçlara sahip olunamıyor. Ne yazık ki grafik bakımından optimizasyon problemleri var.
Sanırım eski cihazlarda oynamaya devam edilebilsin diye grafikleri güncellemiyorlar.
Bugüne kadar 5 kuruş dahi para harcamadım ve 110 arabanın 60'ını açtım.
Eskiden haftada 1 araba kazanabiliyordunuz şimdi 2 zorlarsanız 3 kazanabilirsiniz.
Asphalt 9 la araba kazanma ve para harcama konusunda kıyasladığımda çok daha iyi diyebilirim.

Oyun içinde günlük ücretsiz 35 altın alabiliyorsunuz, biriktiriğinizde çok işe yarıyor.
Benim için çok keyifli bir oyun ve oynayan sayısı da azımsanacak gibi değil 100.000 lerce kişi oynuyor hala...

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Sanırım eski cihazlarda oynamaya devam edilebilsin diye grafikleri güncellemiyorlar.
Her cihaz aynı grafik konfigürasyonunu kullanmıyor. Geliştiricilerin seçimiyle bazıları daha iyi veya daha kötü bir grafiğe sahip.

Tabletim android olsa konfigürasyonları elle değiştirip maksimum yapardım ama ios :)

Sırf bunun için jb yapacak değilim

Reaksiyon puanı
6,381
Eline sağlık. Peki hangisini indireyim ?
Assoluto gerçekten çok iyi. Birazcık deneyimleme şansım oldu. Bunlar arasında assoluto öneririm. Ama zaten vakit var deli gibi oynarım, benim için grafik önemli diyorsanız Asphlat 9 da yükleyip banka hesabını sinirden boşaltabilirsiniz.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Ben de bunu farkettim. Nfsyi bugün oynamaya başladım ve grafiklerin (beklediğimden) düşük olduğunu gördüm. Sonra da teknik desteğe e-mail attım. Kim bilir,belki de düzeltirler....
Düzeltmezler.
Bugüne kadar 5 kuruş dahi para harcamadım ve 110 arabanın 60'ını açtım.
Eskiden haftada 1 araba kazanabiliyordunuz şimdi 2 zorlarsanız 3 kazanabilirsiniz.
Asphalt 9 la araba kazanma ve para harcama konusunda kıyasladığımda çok daha iyi diyebilirim.

Oyun içinde günlük ücretsiz 35 altın alabiliyorsunuz, biriktiriğinizde çok işe yarıyor.
Benim için çok keyifli bir oyun ve oynayan sayısı da azımsanacak gibi değil 100.000 lerce kişi oynuyor hala...
Tutkuyla günlerimi harcadığım sevdiğim bir mobil oyundu. Ne yazık ki bu nfs no limits'in başındaki ekibin paragözlüğü sayesinde oyunun içine edildi.
Evet bende bu oyuna hiç para yaptırmadım ve sunduğu yenilikleri oyun içi satın alımlarla erişim imkanı sunana kadar oyun gönül rahatlığıyla oynanabiliyordu.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
M3 GTR'yi özel etkinlikle veriyor şuan ondan önce tamamlamanız gereken 2 etkinlik var onlar çabucak bitiyor. Yanlış hatırlamıyorsam 2. hafta 5 yıldız olarak alırsınız. Ama yarışları biraz gereğinden fazla zorlaştırmışlar.
Dün direk speedrun yapıp ilk olanını bitirip ikincisinin 1. bölümünü bitirdim. Şimdi 2. bölümün açılmasını bekliyorum

Şu an kolay gibime geldi ama m3 etkinliği zor olabilir :(

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Dün direk speedrun yapıp ilk olanını bitirip ikincisinin 1. bölümünü bitirdim. Şimdi 2. bölümün açılmasını bekliyorum

Şu an kolay gibime geldi ama m3 etkinliği zor olabilir :(
Zaman yetmeceği için arabayı tamamıyla açmak neredeyse imkansız. Ve biletleri hiç boşa tüketmemen lazım. Dolum süresi çok uzun kalıyor.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Zaman yetmeceği için arabayı tamamıyla açmak neredeyse imkansız. Ve biletleri hiç boşa tüketmemen lazım. Dolum süresi çok uzun kalıyor.
Dolum süresi sorun değil çünkü nadiren kaybediyorum. Her ne kadar büyük konuşmak istemesem de görevi bitirmem için 3 gün verilen ae86 turenoyu almam ve charger görevinin 1. kısmını bitirmem 30 dakikamı bile almadı. Umarım diğerleri de böyle kısa sürer.