Dünya Liderlerinin Atatürk icin Yorumları

Bu konuyu okuyanlar

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
AMERIKA

John F.KENNEDY
(A.B.D.Başkanı, 10 Kasım 1963)

Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.

Franklin ROOSEVELT
(A.B.D.Başkanı, 10 Kasım 1938)

Asker-devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi, Türkiye'nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. Keza O, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir.

General Mc ARTHUR

Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa'nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa'nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.

Franklin ROOSEVELT 1928
ABD Başkanı

Dünya sahnesinden tarihin en dikkatli, çekici adamlarından biri geçti.

Chicago Tribune

Savaş sonrası döneminin en yetenekli liderlerinden biri.

New York Times

İnsanı teslim alıcı fevkalade önderlik kuvveti vardır. O, tetiktir, hazır cevaptır, dikkati çekecek kadar zekidir.

Gladys Baker(Gazeteci)

ALMANYA

O, kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı.

Prof.Walter L.WRIHT Jr.

Atatürk Türkiye'yi tek düşmanı kalmaksızın bırakmıştır. Bu zamanımızın hiçbir devlet şefinin başaramadığıdır.

Alman Volkischer Beobachter Gazetesi

Almanya, ATATÜRK'ün eserine ve mücadelesine hayrandır. Onda, tarihi eseri, özgürlüğü seven bütün milletler için bir sembol olarak kalacak kudretli bir kişilik görmektedir.

Berlin, Alman Ajansı

Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk'ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.

Profesör Herbert MELZIG(Tarihci)

Kendisinin tarihi büyüklüğü, eseri olan yeni Türkiye'ye bakılarak bu günden ölçülebilir. Çelik gibi azim ve gayreti, uzağı gören akıl ve hikmetle birleşmiş olan bu gerçek halk önderi ve devlet adamı; Anadolu dağlarının en uzak ve ıssız köşesindeki köylere bile başka bir ruh aşılamıştır.

Illustrierte Dergisi

O, kendi milleti ve beşeriyet alemi için beslediği muhabbetle, bir dahinin neler yarattığına dair, cihana fevkalade heyecanlı bir sahne seyrettirmektedir.

Herbert MELZIG

FRANSA

İnsanlığın bütün belirtileri O'nda kendini hemen gösteriyor.

Noelle Gazetesi

Eski Osmanlı imparatorluğu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti'nin kuruluşu, bu cağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa Kemal, yüce bir eser ortaya koymuştur.Atatürk'ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur.

Maurice BAUMANT(Profesör)

Çok büyük bir adamdı...bir siyasi dahiydi.

Excelsior Gazetesi

Dünyanın, çağdaş, en büyük kişilerinden biri.

Le Jour-Echo de Paris

Atatürk'ün yurt kurtarıcı olduğunu, milletlerin en vefalısı olan Türkler asla unutmayacaklardır.

AFGANİSTAN

O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

Emanullah HAN
Afgan Kralı

ARNAVUTLUK

Bu Türk Milleti yastadır.Çünkü yeni Türkiye'nin yaratıcısı olan eşsiz şefini kaybetmiştir.

Stipsi Gazetesi

AVUSTURYA

Büyük düşüncelerin adamı...bir devlet mimarıydı.

Neue Freie Presse, Viyana

Atatürk öyle bir insandır ki, hayali değildir. İstediğini bilir, bildiğini yapar, yapamayacağı bir şeyi de istemez.

Avusturyalı Heykelci KRIPPEL

BELÇİKA

Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk'tür.

Libre Belgique gazetesi

BULGARİSTAN

Hiçbir memleket, yeni Türkiye'nin Ata'sı tarafından başarılan kadar güçlü, hızlı ve kökten bir yenilik hamlesine erişmemiştir.

Bulgar Dness Gazetesi

ÇİN

Mustafa Kemal yeni Türkiye'nin kalbidir. Eski, yıpranmış bir toplumdan yepyeni, güçlü bir millet yaratmış, eşsiz kişiliğiyle kendini herkese saydırmış, enerjisiyle herkesi kendine inandırmıştır.

Ma Shao-Cheng(Yazar)

DANIMARKA

Atatürk, şahsiyet ve yeteneğin dev gibi bir simgesi idi, O, yirminci yüzyılın en görkemli olayını yaratan adamdı.

National Tidende Gazetesi

Atatürk, yirminci asrın en büyük gerçeğini yaratan adamdır.

Kopenhag-National Tidende

FİNLANDİYA

Atatürk, olağanüstü nitelikte bir devlet adamı, savaş sonrası dünya tarihinin en önemli simalarından biri idi.

Hufvud Stadbladet Gazetesi

HİNDİSTAN

Dünyanın yetiştirdiği en büyük insanlardan biri.

Star of India

Atatürk, yalnız Türk Milleti'nin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. O'nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk.

Bayan Sucheta KRIPALANI

Hint Parlamento Heyeti Başkanı

İRAN

Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi belli bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihinde hüküm sürecek insanlardır.

Tahran Gazetesi

Atatürk yalnız kahraman milletinin büyük bir Şef'i olmakla kalmamıştır. O, aynı zamanda insanlığın da en büyük evladı olmuştur.

İran Gazetesi

İSRAiL

Dünya, çağımızın en dikkat çekici adamlarından birini kaybetti.

Palestine Post

Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılapçı olmuştur.

Ben Gurion
İsrail Başbakanı (1963)

İSVEÇ

O, olmasaydı modern Türkiye olmazdı. O'nun sayesinde Türkler, O'nun olağanüstü eserini izleyebilecekler ve zaten dünyaca pek yüksek olan onurlarını daha fazla yükseltebileceklerdir.

Nya Dagligt Gazetesi

İSVİÇRE

Türkiye'yi yaratan, tarihimizin bu en büyük adamını başımı en derin hürmetle eğerek selamlarım.

Profesör MORRF

Yalnız bir asker değil, aynı zamanda yüzyılımızın bir daha göremeyeceği bir dahi idi.

Profesör SEKRETAN

İTALYA

Hayatının sonuna kadar milleti'nin mutlak güveni ile kurduğu devletin başında muzaffer kumandanının kişiliği, eşi görülmemiş bir karakter örneğidir.

C.C.SFORZA

Üstün iradesi, tükenmez cesareti ve eşsiz seziş ile hasımlarını dize getirdi. Fazilet ve ciddiyeti, üç yılda memleketine yalnız askeri, aynı zamanda tam ve doyurucu bir siyasi zafer kazandırdı.

F.Perrone Di San Martino (Yazar)

Atatürk'ün ölümü ile Yakın Doğu'nun gelişmesine birinci derecede etken olan son derece kuvvetli bir şahsiyet kaybolmuştur.

Tribuna Gazetesi

JAPONYA

Şaşırtıcı ve çekici bir kişi. Asker olarak büyük, fakat devlet adamı olarak daha büyük.

Japon Times

Yüzyıldan beri Küçük Asya'nın çıkardığı en büyük lider.

The Japon Cohronicle

LÜBNAN

Büyük adamlar, kuşaklarının başındadır. Türk Milleti'nin başındaki büyük ve dahi Atatürk, politika ve savaş alanlarında yılmayan büyük ve yurtsever bir insandı.

KERAMA

Lübnan Başbakanı, 10 Kasım 1963)

Kelimenin tam anlamıyla bir yapıcı ve yaratıcı olan Atatürk, dünya haritasında memleketine yepyeni bir sınır çizmiştir...

L'Orient Gazetesi (1938)

Atatürk, dünyanın çok nadir yetiştirdiği dahilerdendir. O, bütün bir tarihin seyrini değiştirmiştir.

Ennehar Gazetesi (1938)

Dünyanın çok nadir yetiştirdiği dahilerdendir. Dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir.

An Nahar

MACARİSTAN

Yüzyılımızda, "olmayacak hiçbir şey yoktur" şeklindeki tarihi gerçeği ispatlayan ilk adam olmuştur.

Esti Ujsag.Macar.

Dünya, bu savaş ve barış kahramanı büyük adamın ölümü ile yoksul düşmüştür.

Pester lioyd Gazetesi

Türkiye'yi bir arı kovanına ve bütün Türkleri de bal aramaya çıkmış çalışkan arılara benzetiyorum. Nasıl arılar beylerinin etrafında toplanıp çalışırlarsa bütün Türk Milleti bu gün büyük dahi Mustafa Kemal etrafında toplanmışlardır.

Prof.M.Zaajti Franes

MISIR

Çağının, belki de tüm tarihin en olağanüstü kişilerinden biri.

Egyptian Gazete

NORVEÇ

Atatürk, tarihte, memleketinin en büyük adamlarından biri olarak kalacaktır.

Le Morgen Bladet Gazetesi

PAKİSTAN

Kemal Atatürk, yalnız bu yüzyılın en büyük adamlarından biri değildir. Biz Pakistan'da, O'nu geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. Askeri bir deha, doğuştan bir lider ve büyük bir yurtsever...

Eyüp Han
Pakistan Cumhurbaşkanı

Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O'nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.

Ikbal(Sair)

POLONYA

O'nun yaratıcı ruhunun ve ateşli yurtseverliğinin harekete geçmemiş olduğu hiçbir alan yoktur...

Gazeta Polska

ROMANYA

Atatürk, tarihte teşkilatçı bir dahi, bir milletin harikalar yaratan yöneticisi ve memleketinin kurtarıcısı olarak kalacaktır.

Independance Romaine Gazetesi(12 Kasım 1938)

Bir milleti, uçurumun kenarından sarsılmaz azmiyle kurtaran, kuvvetlendiren, yükselten yöneticiler arasında Atatürk, en birincisidir.

Timpul Gazetesi(12 Kasım 1938)

RUSYA

Şöhreti bütün cihana yayılmış olan tecrübeli başkanın yönetimi herkesin sevgi ve saygısını çeken büyük Türk Milleti'nin milli bağımsızlığını devamlı bir başarı ile kuvvetlendirmiş ve yeni milli yapısını yaratmıştır.

Sovyet Başbakanı Kalinin

SURİYE

Vatanını muhakkak bir parçalanmaktan kurtararak devlet gemisini güvenilir bir limana ***ürdükten sonra milletinden bir taht istemedi. O, kelimesinin bütün anlamıyla bir insan, eşsiz bir dahi, kahraman bir asker ve siyaset adamı idi...

Elifba Gazetesi

Atatürk'ün başardığı işler mucize ve harika kabilindedir. Birkaç yıl içinde memleketinde yaptığı inkılaplar, birkaç yüzyılda gerçekleştirilmeyecek işlerdir.

El Tekaddum Gazetesi

YUGOSLAVYA

Atatürk'ün dehası, tarihte Türk Milleti'nin taşıdığı ruhun faziletine en yüksek örneklerinden birini teşkil edecektir.

Branko Aczemovic (Elçi)

Tarih, silinmez harflerle bu devlet adamının ismini hak edecektir. Atatürk bir halk adamıdır. Kırılmaz azmi, keskin zekası ve kudreti kendisini yendiği alın yazısının önüne getirmiş, böylece yeni Türkiye'nin yaratıcısı olmuştur.

Politika Gazetesi

YUNANİSTAN

Türkiye, dost ve düşmanlarının hayran olduğu bir deha adama, malik bulunmak bahtiyarlığına erişmiştir.

Katimerini

Atatürk'e hakaret edecekler:
1593973869942.png

daha devam edecekler için link

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bzim ülkemiz de değeri bilinmiyor..

Atatürk'ün değeri bilinir. Atatürk'ü herkes sever sayar.

Sıkıntı kendini Atatürkçü Kemalist diye tanıtımlayıp ( Yada tanıtıp ) onun yolunda gitmeyen veya düşünce yapısını söylemlerini gram anlayamayan veya yanlış yorumlayan insanlar...

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Sıkıntı Atatürk-İslam ilişkisinde. Tüm sorunların ana kaynağı bu. İnsanımızın büyük çoğunluğu Atatürk müslüman değil diye onu rededecek seviyede.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,840
İnsallah bu güzelim konuda Atatürk bahane edilerek siyaset konuşulmaz.

kralloflu61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Sıkıntı Atatürk-İslam ilişkisinde. Tüm sorunların ana kaynağı bu. İnsanımızın büyük çoğunluğu Atatürk müslüman değil diye onu rededecek seviyede.
bence sorun bu değil,şöyle düşünelim yahudi bir komutanın ülkemize ve ordumuza çok büyük katkıları ve hizmetleri olsaydı, belki yahudi diye sevilmezdi ve çok benimsenmezdi ama kimse arkasından da sövmezdi en azından vefa gösterirdi ancak Atatürk'ün arkasından sövenler çok fazla

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
bence sorun bu değil,şöyle düşünelim yahudi bir komutanın ülkemize ve ordumuza çok büyük katkıları ve hizmetleri olsaydı, belki yahudi diye sevilmezdi ve çok benimsenmezdi ama kimse arkasından da sövmezdi en azından vefa gösterirdi ancak Atatürk'ün arkasından sövenler çok fazla

Yok Atatürk ve vizyonu hakkında en ufak bilgiye sahip olmayıp kafir diye saldıran insanları tanıyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Atatürk'ün değeri bilinir. Atatürk'ü herkes sever sayar.

Sıkıntı kendini Atatürkçü Kemalist diye tanıtımlayıp ( Yada tanıtıp ) onun yolunda gitmeyen veya düşünce yapısını söylemlerini gram anlayamayan veya yanlış yorumlayan insanlar...
Atatürk'ü İslama ihanet ettiği vasıtasıyla sevmeyen hatta hakarete varan ifadeler kullanan birçok kişi var ve sayılarını bilseniz gerçekten üzülürsünüz.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Atatürk'ü İslama ihanet ettiği vasıtasıyla sevmeyen hatta hakarete varan ifadeler kullanan birçok kişi var ve sayılarını bilseniz gerçekten üzülürsünüz.
Öyle olmadığını öğrendiklerinde FETÖ'de olduğu gibi hata ettik diyecekler de iş işten geçecek... FETÖ gibilerini astı diye Müslüman adama din düşmanı diyenlerle dolu her yer. Sen Müslümansın, adamın Müslüman olma ihtimaline karşı bile ona Ateist demek Cehennemlik bir hareket değil mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Niye sevmek zorunda mıyım ben kamil?
Fatih Sultan Mehmed Han'ı seviyor musunuz? Bu hesaba göre onu da sevmemeniz lazım.

Reaksiyon puanı
769
Öyle olmadığını öğrendiklerinde FETÖ'de olduğu gibi hata ettik diyecekler de iş işten geçecek... FETÖ gibilerini astı diye Müslüman adama din düşmanı diyenlerle dolu her yer. Sen Müslümansın, adamın Müslüman olma ihtimaline karşı bile ona Ateist demek Cehennemlik bir hareket değil mi?

Fatih Sultan Mehmed Han'ı seviyor musunuz? Bu hesaba göre onu da sevmemeniz lazım.
Ben Fatih Sultan Mehmet'i severim ama bi dönem her ne kadar Atatürk'e biraz sempati beslemiş olsamda bir türlü sevemedim nedense özelliklede Atatürkçüler yüzünden ama bir insan başka bir insanı sevmeyebilir bu gayet doğal siz neden bu kadar kudurdunuz anlamıyorum, ben Atatürk'e tapmıyorum diye mi? ?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060

O onları öyle düşünenleri bağlar. ( Zorla Atatürk'ü mü sevdirecez insanlara. ) Sevmeyen sevmesin.

Açıkçası ben Atatürk'ü severim sayarım ve Evlatları için mücadele etmiş bir BABA gözü ile bakarım. Doğrusu ile yanlışı ile. Ama ondan sonra gelen kendini Kemalist diye tanımlayan düşünce yapısını sevmem açıkçası... ( Laikliği Müslüman düşmanlığı gören. Kendini gerçek TÜrk görüp üstün sanan karşı tarafı ötekileştiren insanları sevmem. )

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Ben Fatih Sultan Mehmet'i severim ama bi dönem her ne kadar Atatürk'e biraz sempati beslemiş olsamda bir türlü sevemedim nedense özelliklede Atatürkçüler yüzünden ama bir insan başka bir insanı sevmeyebilir bu gayet doğal siz neden bu kadar kudurdunuz anlamıyorum, ben Atatürk'e tapmıyorum diye mi? ?
Bu Tapma değildir.
Fatih Sultan Mehmed Han nasıl İstanbul'u Fetih etti ise, Mustafa Kemal de İşgal altındaki tüm anadoluyu Evelallah tekrar Fetih etmiştir..

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Bu durumda Atatürkü sevmek zorunda mı kalıyorum?
Sevmek zorunda kalmak değil olay. Olay yorumunuzun saçmalığında. Sevmeyebilirsiniz ama;
"Atatürk'ü herkes sever sayar." gibi birleştirici bir mesajın altına dalga geçer gibi;
"Ben sevmiyorum qral." yazmanız, atalarınıza karşı olan sonsuz saygınızı gösterir vesselam.
İyi Forumlar.

Reaksiyon puanı
769
,
Sevmek zorunda kalmak değil olay. Olay yorumunuzun saçmalığında. Sevmeyebilirsiniz ama;
"Atatürk'ü herkes sever sayar." gibi birleştirici bir mesajın altına dalga geçer gibi;
"Ben sevmiyorum qral." yazmanız, atalarınıza karşı olan sonsuz saygınızı gösterir vesselam.
İyi Forumlar.
Ben saygısızlık olması amacıyla söylememiştim orda bir genelleme olduğu için orayı alıntıladım sizi rahatsız ettiysem özür dilerim.
İyi Forumlar.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Herkes sevmek zorunda değil, ben sevmiyorum sevene de karışmıyorum sevmeyene de karışmıyorum. İnsanlar öldürülebilir ama fikirleri öldürülemez, seven de sevmeyen de bu toprakların evladı şunu anlasanız artık. Sizin dediğinize kalırsak Kâzım Karabekir bu ülkeye hizmet etmemiştir, Atatürk'ü sevmediği için vatan hainidir? Böyle bir düşünce olamaz kardeşim, sevene de saygı duymak zorundasın sevmeyene de saygı duymak zorundasın, insanları ayrıştırmayı bırakın.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Herkes sevmek zorunda değil, ben sevmiyorum sevene de karışmıyorum sevmeyene de karışmıyorum. İnsanlar öldürülebilir ama fikirleri öldürülemez, seven de sevmeyen de bu toprakların evladı şunu anlasanız artık. Sizin dediğinize kalırsak Kâzım Karabekir bu ülkeye hizmet etmemiştir, Atatürk'ü sevmediği için vatan hainidir? Böyle bir düşünce olamaz kardeşim, sevene de saygı duymak zorundasın sevmeyene de saygı duymak zorundasın, insanları ayrıştırmayı bırakın.
Kazım Karabekir Kemal Paşa'nın en büyük yoldaşlarından birisidir. Kemal Paşa'ya idam kararı çıktığında, karşısına geldiğinde "Emredin Paşam" diyen kişidir.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Kazım Karabekir Kemal Paşa'nın en büyük yoldaşlarından birisidir. Kemal Paşa'ya idam kararı çıktığında, karşısına geldiğinde "Emredin Paşam" diyen kişidir.

Bu dediğin olay Milli Mücadele dönemei. ( Ama onsan sonra savaş bittikten Cumhuriyet ilan ediltikten sonra bu paşalar ne oldu neden birden hain oldular o laftayı yediler bunlarıda sorgulamak lazım. )
İzmir Suikasti ve Şehy Said isyanı üstüne yıkılıp az daha idam edilecekti Kazım Karabekir Paşa...

Hatta diğer bir sürü paşa ne oldu ? Tek kahraman Atatürk diğer herkes kötü yakıştırmasınıda sevmiyorum ben açıkçası.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Laikliğin Lozan'da dayatıldığını Kâzım Karabekir Paşa söylemiştir ve her fırsatta İslamiyet ile ilerlemeyi dile getirmiştir, biraz objektif tarihi araştırın. @ozank'nın dediği gibi senin bahsettiğin olay milli mücadelenin olduğu dönemlerdeydi.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Bu dediğin olay Milli Mücadele dönemei. ( Ama onsan sonra savaş bittikten Cumhuriyet ilan ediltikten sonra bu paşalar ne oldu neden birden hain oldular o laftayı yediler bunlarıda sorgulamak lazım. )
İzmir Suikasti ve Şehy Said isyanı üstüne yıkılıp az daha idam edilecekti Kazım Karabekir Paşa...
Bunların hiçbiri onu vatan haini yapmaz. Bugün Ankara'nın en işlek yerlerinden birinin adı Kazım Karabekir ise bir hikmeti vardır. Zaten sevilmeyen isimler kaldırılıyor. Örneğin Nevzat Tandoğan Meydanının adı Anadolu bulvarı olarak değiştirildi mesela.

Laikliğin Lozan'da dayatıldığını Kâzım Karabekir Paşa söylemiştir ve her fırsatta İslamiyet ile ilerlemeyi dile getirmiştir, biraz objektif tarihi araştırın. @ozank'nın dediği gibi senin bahsettiğin olay milli mücadelenin olduğu dönemlerdeydi.
O vakit İsmet İnönü dahil Atatürk ile yolları sonradan ayrılan herkes vatan haini oluyor?

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bunların hiçbiri onu vatan haini yapmaz. Bugün Ankara'nın en işlek yerlerinden birinin adı Kazım Karabekir ise bir hikmeti vardır. Zaten sevilmeyen isimler kaldırılıyor. Örneğin Nevzat Tandoğan Meydanının adı Anadolu bulvarı olarak değiştirildi mesela.
Ben zaten hain olduğunu iddia etmiyorum, hani her Atatürk'ü sevmeyen hain ilan ediliyor ya o zaman bu durumda Kâzım Karabekir Paşa'ya da hain denilmesi gerekiyor, peki neden diyemiyorlar? Hatta demeyi geçtim neden Kâzım Karabekir Paşa'yı Atatürk ile çok samimi birisiymiş gibi yansıtıyorlar? Şu saçmalıkların geride bırakılması gerekiyor. Ayrıca en ironik olan kısım; Her fırsatta çağdaş ve medeni olduğunu iddia eden zihniyet yapıyor bunu.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Ben zaten hain olduğunu iddia etmiyorum, hani her Atatürk'ü sevmeyen hain ilan ediliyor ya o zaman bu durumda Kâzım Karabekir Paşa'ya da hain denilmesi gerekiyor, peki neden diyemiyorlar? Hatta demeyi geçtim neden Kâzım Karabekir Paşa'yı Atatürk ile çok samimi birisiymiş gibi yansıtıyorlar? Şu saçmalıkların geride bırakılması gerekiyor. Ayrıca en ironik olan kısım; Her fırsatta çağdaş ve medeni olduğunu iddia eden zihniyet yapıyor bunu.
Ben dikkatli okuyamadım kusura bakmayın. Dediğinize bir yerde katılmıyor değilim. Tarihten ve Siyaset ilminden zırnık nasibini almamış kişiler maalesef saçma sapan yorumlar yazabiliyor. Kağıt üstünde bakılan meseleler çok saçma yerlere çekilebiliyor.

Her Atatürk'ü sevmeyen hain değildir elbette, lakin yaptıklarını inkar edip ona kötü diyenler haindir...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bakın Tekrar söylüyorum ben Atatürk'ü severim ve Taktir ederim. Onu çok zeki bir insan ve Siyasetçi olarak görürüm. Döneminin çok ilerisinde birisidir.

İlk zamanlar Padişaha yakındır Vahdet'tin ile Avrupa gezisi yapmış tanıdığı güvenilir bir isimdir Mustafa Kemal Paşa. Samsun'a bu sağyede üst düzey yetkiler ve görevler ile çıkar. Samsun'a çıktığında Milletin nabzını bildiği için Padişah için gelmiş. Halifelik için buradayız algısıyla milli mücadeleye başlar.

Milli Mücadele yıllarında Rusya ile arayı çok iyi tutar. ( Hatta Ruslar bizi uzun bir süre Kominist bir ülke olacaz sanarak binlerce altın veya silah muhimmat yollamıştır. Diğer tarafta Müslüman devletler ile arayı çok iyi tutar. Afganistan Pakistan Hindistan TBMM'yi hemen tanır hatta aralarında paralar altınlar toplayıp yollarlar sırf Halifelik devam etsin diye. Sonra Müslüman halk ile arasını çok iyi tutar Meclisi bir CUMA günü açar. Tekbirler dualar ile açılır flan bunlar üst düzey bir Siyasetçi deasıdır.
Yeri gelir İtalyan ile iyi olur yeri gelir Fransız İngiliz ile anlaşır arasını iyi tutar. ( Bunlar Siyaseten olacak işlerdir yok İngiliz'in adamı Fransız'ın adamı flan saçma söylemlerdir. ) Tam bir Milliyetçidir Atatürk ve TÜRK milletini sever hatta bana göre ÜSTÜN BİR IRK bile görüyordur. Ama Müslümanmıdır ve Müslümanlığa bakışı nasıldır derseniz o biraz muhamma ve soğuk. ( Sırf bu yüzdende adama nefret duymak biraz adaletsizlik olur bence. )

Tabii benim asıl kızdığım ve beğenmediğim şey ise. Bütün Osmanlı hanedanı vatan haini ilan edilmesi üstüne Milli mücadele dönemi PAŞALARININ neredeyse hepsi ( İsmet paşa hariç ) Bir şekilde saf dışı bırakılıp adı anılmayacak hatırlanmayacak seviyeye getirilik her şeyi ATATÜRK tek başına yaptı tek başına savaştı tek başına ülkeyi kurtardı sadece Atatürk'ü aşa İLAH gibi sevecez geri kalana sövecez sayacaz algısı. Şuan kendini Kemalist olarak görenlerdede bu algı var Atatürk 4 4 lüktü en ufak bir hatası yoktu her söylediği 100 yıl değil 1000 yıl geçsede bize göre Emirdir alıgısı... ( Dünya deyişti Atatürk'ün dönemi yok artık ona göre davranmalı ve pozisyon almalıyız olayın özeti bu. Bu ülke ve Millet Çok büyüktür. Daha çook Atatürkler çıkarır. Yeter ki birlik beraberlik ve SAYGI olsun. )

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Ben dikkatli okuyamadım kusura bakmayın. Dediğinize bir yerde katılmıyor değilim. Tarihten ve Siyaset ilminden zırnık nasibini almamış kişiler maalesef saçma sapan yorumlar yazabiliyor. Kağıt üstünde bakılan meseleler çok saçma yerlere çekilebiliyor.

Her Atatürk'ü sevmeyen hain değildir elbette, lakin yaptıklarını inkar edip ona kötü diyenler haindir...
İyi ve kötü göreceli bir kavramdır, "İyi" şeklinde bakanlar görüşlerini özgürce paylaşabilirken "Kötü" şeklinde bakanlar da görüşlerini saygı çerçevesinde özgürce paylaşabilmelidir. İnsanların neleri sevip sevmediği hiç kimseyi ilgilendirmiyor, şahsen ben bakıyorum bazıları Osmanlı'ya ağıza alınmayacak küfürleri ederken (Bunların geneli kemalist oluyor) her gün düzenli olarak Atatürk'ü abartılı şekilde övüyor fakat bunun tam tersini birisi yaptığı zaman kıyamet kopuyor, öyle bir şey olamaz ya birsindir ya da birden fazlasındır, birden fazla olursan vay haline ve görünen şu an öyle. Her neyse bu konu hakkında diğer görüşlerimi kendime saklamayı tercih ediyorum, bunlar yanlış anlaşılmaya müsait konular. Umarım anlattığım gibi anlamayan birileri çıkmaz, iyi forumlar.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
İyi ve kötü göreceli bir kavramdır, "İyi" şeklinde bakanlar görüşlerini özgürce paylaşabilirken "Kötü" şeklinde bakanlar da görüşlerini saygı çerçevesinde özgürce paylaşabilmelidir. İnsanların neleri sevip sevmediği hiç kimseyi ilgilendirmiyor, şahsen ben bakıyorum bazıları Osmanlı'ya ağıza alınmayacak küfürleri ederken (Bunların geneli kemalist oluyor) her gün düzenli olarak Atatürk'ü abartılı şekilde övüyor fakat bunun tam tersini birisi yaptığı zaman kıyamet kopuyor, öyle bir şey olamaz ya birsindir ya da birden fazlasındır, birden fazla olursan vay haline ve görünen şu an öyle. Her neyse bu konu hakkında diğer görüşlerimi kendime saklamayı tercih ediyorum, bunlar yanlış anlaşılmaya müsait konular. Umarım anlattığım gibi anlamayan birileri çıkmaz, iyi forumlar.
İyi ve kötü her yerde göreceli değildir. Hele ki Atatürk konusunda asla göreceli olamaz. Hatası vardır. Ama Atatürk iyidir ve her yerde iyi olarak anılmalıdır. Bu tapınma değil, ecdada olan saygıdır. Aynı şey Osman Gazi, Ertuğrul Gazi, Fatih Sultan Mehmed Han için de geçerlidir. Çok şükür Osmanlı ile de Türkiye Cumhuriyetinin kurucu değerleri ile de hiçbir problemim yok. Ben kemalist denebilecek biri değilim. Ancak şu an varoluşumuzu Atatürk'e borçlu olduğumuzu iyi bilirim. O da ecdadına borçlu olduğunu iyi biliyordu. Onun önderliğinde; onun, yanında duranların ve halkın sayesinde kurulmuş Türkiye Cumhuriyetine layık bir vatandaş olmayı kendime her zaman borç bilirim. Ben Türk'üm ve Türk'lüğe hizmet etmiş, ben Türk'üm diyen herkese de saygım sonsuzdur. Benim bir veya birden fazla olduğuma kimse karar veremez. Kimsenin de haddine değildir.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
İyi ve kötü her yerde göreceli değildir. Hele ki Atatürk konusunda asla göreceli olamaz. Hatası vardır. Ama Atatürk iyidir ve her yerde iyi olarak anılmalıdır. Bu tapınma değil, ecdada olan saygıdır. Aynı şey Osman Gazi, Ertuğrul Gazi, Fatih Sultan Mehmed Han için de geçerlidir. Çok şükür Osmanlı ile de Türkiye Cumhuriyetinin kurucu değerleri ile de hiçbir problemim yok. Ben kemalist denebilecek biri değilim. Ancak şu an varoluşumuzu Atatürk'e borçlu olduğumuzu iyi bilirim ve onun önderliğinde; onun, yanında duranların ve halkın sayesinde kurulmuş Türkiye Cumhuriyetine layık bir vatandaş olmayı kendime her zaman borç bilirim. Ben Türk'üm ve Türk'lüğe hizmet etmiş, ben Türk'üm diyen herkese de saygım sonsuzdur. Benim bir veya birden fazla olduğuma kimse karar veremez. Kimsenin de haddine değildir.
İşte tam olarak bundan bahsediyorum, bu dünyada göreceli olmayan bir şey yok ve olması için bir şeyler de yapamazsınız. İyi forumlar.