Dünya Liderlerinin Atatürk icin Yorumları

utkuversus

Cem Karaca Hayranı
Yönetici
Moderatör
Herkes sevmek zorunda değil, ben sevmiyorum sevene de karışmıyorum sevmeyene de karışmıyorum. İnsanlar öldürülebilir ama fikirleri öldürülemez, seven de sevmeyen de bu toprakların evladı şunu anlasanız artık. Sizin dediğinize kalırsak Kâzım Karabekir bu ülkeye hizmet etmemiştir, Atatürk'ü sevmediği için vatan hainidir? Böyle bir düşünce olamaz kardeşim, sevene de saygı duymak zorundasın sevmeyene de saygı duymak zorundasın, insanları ayrıştırmayı bırakın.
Kazım Karabekir Kemal Paşa'nın en büyük yoldaşlarından birisidir. Kemal Paşa'ya idam kararı çıktığında, karşısına geldiğinde "Emredin Paşam" diyen kişidir.

OzkanK.

Profesör
Kazım Karabekir Kemal Paşa'nın en büyük yoldaşlarından birisidir. Kemal Paşa'ya idam kararı çıktığında, karşısına geldiğinde "Emredin Paşam" diyen kişidir.

Bu dediğin olay Milli Mücadele dönemei. ( Ama onsan sonra savaş bittikten Cumhuriyet ilan ediltikten sonra bu paşalar ne oldu neden birden hain oldular o laftayı yediler bunlarıda sorgulamak lazım. )
İzmir Suikasti ve Şehy Said isyanı üstüne yıkılıp az daha idam edilecekti Kazım Karabekir Paşa...

Hatta diğer bir sürü paşa ne oldu ? Tek kahraman Atatürk diğer herkes kötü yakıştırmasınıda sevmiyorum ben açıkçası.

CapScroLL

Profesör
Yasaklı
Laikliğin Lozan'da dayatıldığını Kâzım Karabekir Paşa söylemiştir ve her fırsatta İslamiyet ile ilerlemeyi dile getirmiştir, biraz objektif tarihi araştırın. @ozank'nın dediği gibi senin bahsettiğin olay milli mücadelenin olduğu dönemlerdeydi.

utkuversus

Cem Karaca Hayranı
Yönetici
Moderatör
Bu dediğin olay Milli Mücadele dönemei. ( Ama onsan sonra savaş bittikten Cumhuriyet ilan ediltikten sonra bu paşalar ne oldu neden birden hain oldular o laftayı yediler bunlarıda sorgulamak lazım. )
İzmir Suikasti ve Şehy Said isyanı üstüne yıkılıp az daha idam edilecekti Kazım Karabekir Paşa...
Bunların hiçbiri onu vatan haini yapmaz. Bugün Ankara'nın en işlek yerlerinden birinin adı Kazım Karabekir ise bir hikmeti vardır. Zaten sevilmeyen isimler kaldırılıyor. Örneğin Nevzat Tandoğan Meydanının adı Anadolu bulvarı olarak değiştirildi mesela.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Laikliğin Lozan'da dayatıldığını Kâzım Karabekir Paşa söylemiştir ve her fırsatta İslamiyet ile ilerlemeyi dile getirmiştir, biraz objektif tarihi araştırın. @ozank'nın dediği gibi senin bahsettiğin olay milli mücadelenin olduğu dönemlerdeydi.
O vakit İsmet İnönü dahil Atatürk ile yolları sonradan ayrılan herkes vatan haini oluyor?

CapScroLL

Profesör
Yasaklı
Bunların hiçbiri onu vatan haini yapmaz. Bugün Ankara'nın en işlek yerlerinden birinin adı Kazım Karabekir ise bir hikmeti vardır. Zaten sevilmeyen isimler kaldırılıyor. Örneğin Nevzat Tandoğan Meydanının adı Anadolu bulvarı olarak değiştirildi mesela.
Ben zaten hain olduğunu iddia etmiyorum, hani her Atatürk'ü sevmeyen hain ilan ediliyor ya o zaman bu durumda Kâzım Karabekir Paşa'ya da hain denilmesi gerekiyor, peki neden diyemiyorlar? Hatta demeyi geçtim neden Kâzım Karabekir Paşa'yı Atatürk ile çok samimi birisiymiş gibi yansıtıyorlar? Şu saçmalıkların geride bırakılması gerekiyor. Ayrıca en ironik olan kısım; Her fırsatta çağdaş ve medeni olduğunu iddia eden zihniyet yapıyor bunu.

utkuversus

Cem Karaca Hayranı
Yönetici
Moderatör
Ben zaten hain olduğunu iddia etmiyorum, hani her Atatürk'ü sevmeyen hain ilan ediliyor ya o zaman bu durumda Kâzım Karabekir Paşa'ya da hain denilmesi gerekiyor, peki neden diyemiyorlar? Hatta demeyi geçtim neden Kâzım Karabekir Paşa'yı Atatürk ile çok samimi birisiymiş gibi yansıtıyorlar? Şu saçmalıkların geride bırakılması gerekiyor. Ayrıca en ironik olan kısım; Her fırsatta çağdaş ve medeni olduğunu iddia eden zihniyet yapıyor bunu.
Ben dikkatli okuyamadım kusura bakmayın. Dediğinize bir yerde katılmıyor değilim. Tarihten ve Siyaset ilminden zırnık nasibini almamış kişiler maalesef saçma sapan yorumlar yazabiliyor. Kağıt üstünde bakılan meseleler çok saçma yerlere çekilebiliyor.

Her Atatürk'ü sevmeyen hain değildir elbette, lakin yaptıklarını inkar edip ona kötü diyenler haindir...

OzkanK.

Profesör
Bakın Tekrar söylüyorum ben Atatürk'ü severim ve Taktir ederim. Onu çok zeki bir insan ve Siyasetçi olarak görürüm. Döneminin çok ilerisinde birisidir.

İlk zamanlar Padişaha yakındır Vahdet'tin ile Avrupa gezisi yapmış tanıdığı güvenilir bir isimdir Mustafa Kemal Paşa. Samsun'a bu sağyede üst düzey yetkiler ve görevler ile çıkar. Samsun'a çıktığında Milletin nabzını bildiği için Padişah için gelmiş. Halifelik için buradayız algısıyla milli mücadeleye başlar.

Milli Mücadele yıllarında Rusya ile arayı çok iyi tutar. ( Hatta Ruslar bizi uzun bir süre Kominist bir ülke olacaz sanarak binlerce altın veya silah muhimmat yollamıştır. Diğer tarafta Müslüman devletler ile arayı çok iyi tutar. Afganistan Pakistan Hindistan TBMM'yi hemen tanır hatta aralarında paralar altınlar toplayıp yollarlar sırf Halifelik devam etsin diye. Sonra Müslüman halk ile arasını çok iyi tutar Meclisi bir CUMA günü açar. Tekbirler dualar ile açılır flan bunlar üst düzey bir Siyasetçi deasıdır.
Yeri gelir İtalyan ile iyi olur yeri gelir Fransız İngiliz ile anlaşır arasını iyi tutar. ( Bunlar Siyaseten olacak işlerdir yok İngiliz'in adamı Fransız'ın adamı flan saçma söylemlerdir. ) Tam bir Milliyetçidir Atatürk ve TÜRK milletini sever hatta bana göre ÜSTÜN BİR IRK bile görüyordur. Ama Müslümanmıdır ve Müslümanlığa bakışı nasıldır derseniz o biraz muhamma ve soğuk. ( Sırf bu yüzdende adama nefret duymak biraz adaletsizlik olur bence. )

Tabii benim asıl kızdığım ve beğenmediğim şey ise. Bütün Osmanlı hanedanı vatan haini ilan edilmesi üstüne Milli mücadele dönemi PAŞALARININ neredeyse hepsi ( İsmet paşa hariç ) Bir şekilde saf dışı bırakılıp adı anılmayacak hatırlanmayacak seviyeye getirilik her şeyi ATATÜRK tek başına yaptı tek başına savaştı tek başına ülkeyi kurtardı sadece Atatürk'ü aşa İLAH gibi sevecez geri kalana sövecez sayacaz algısı. Şuan kendini Kemalist olarak görenlerdede bu algı var Atatürk 4 4 lüktü en ufak bir hatası yoktu her söylediği 100 yıl değil 1000 yıl geçsede bize göre Emirdir alıgısı... ( Dünya deyişti Atatürk'ün dönemi yok artık ona göre davranmalı ve pozisyon almalıyız olayın özeti bu. Bu ülke ve Millet Çok büyüktür. Daha çook Atatürkler çıkarır. Yeter ki birlik beraberlik ve SAYGI olsun. )

CapScroLL

Profesör
Yasaklı
Ben dikkatli okuyamadım kusura bakmayın. Dediğinize bir yerde katılmıyor değilim. Tarihten ve Siyaset ilminden zırnık nasibini almamış kişiler maalesef saçma sapan yorumlar yazabiliyor. Kağıt üstünde bakılan meseleler çok saçma yerlere çekilebiliyor.

Her Atatürk'ü sevmeyen hain değildir elbette, lakin yaptıklarını inkar edip ona kötü diyenler haindir...
İyi ve kötü göreceli bir kavramdır, "İyi" şeklinde bakanlar görüşlerini özgürce paylaşabilirken "Kötü" şeklinde bakanlar da görüşlerini saygı çerçevesinde özgürce paylaşabilmelidir. İnsanların neleri sevip sevmediği hiç kimseyi ilgilendirmiyor, şahsen ben bakıyorum bazıları Osmanlı'ya ağıza alınmayacak küfürleri ederken (Bunların geneli kemalist oluyor) her gün düzenli olarak Atatürk'ü abartılı şekilde övüyor fakat bunun tam tersini birisi yaptığı zaman kıyamet kopuyor, öyle bir şey olamaz ya birsindir ya da birden fazlasındır, birden fazla olursan vay haline ve görünen şu an öyle. Her neyse bu konu hakkında diğer görüşlerimi kendime saklamayı tercih ediyorum, bunlar yanlış anlaşılmaya müsait konular. Umarım anlattığım gibi anlamayan birileri çıkmaz, iyi forumlar.

utkuversus

Cem Karaca Hayranı
Yönetici
Moderatör
İyi ve kötü göreceli bir kavramdır, "İyi" şeklinde bakanlar görüşlerini özgürce paylaşabilirken "Kötü" şeklinde bakanlar da görüşlerini saygı çerçevesinde özgürce paylaşabilmelidir. İnsanların neleri sevip sevmediği hiç kimseyi ilgilendirmiyor, şahsen ben bakıyorum bazıları Osmanlı'ya ağıza alınmayacak küfürleri ederken (Bunların geneli kemalist oluyor) her gün düzenli olarak Atatürk'ü abartılı şekilde övüyor fakat bunun tam tersini birisi yaptığı zaman kıyamet kopuyor, öyle bir şey olamaz ya birsindir ya da birden fazlasındır, birden fazla olursan vay haline ve görünen şu an öyle. Her neyse bu konu hakkında diğer görüşlerimi kendime saklamayı tercih ediyorum, bunlar yanlış anlaşılmaya müsait konular. Umarım anlattığım gibi anlamayan birileri çıkmaz, iyi forumlar.
İyi ve kötü her yerde göreceli değildir. Hele ki Atatürk konusunda asla göreceli olamaz. Hatası vardır. Ama Atatürk iyidir ve her yerde iyi olarak anılmalıdır. Bu tapınma değil, ecdada olan saygıdır. Aynı şey Osman Gazi, Ertuğrul Gazi, Fatih Sultan Mehmed Han için de geçerlidir. Çok şükür Osmanlı ile de Türkiye Cumhuriyetinin kurucu değerleri ile de hiçbir problemim yok. Ben kemalist denebilecek biri değilim. Ancak şu an varoluşumuzu Atatürk'e borçlu olduğumuzu iyi bilirim. O da ecdadına borçlu olduğunu iyi biliyordu. Onun önderliğinde; onun, yanında duranların ve halkın sayesinde kurulmuş Türkiye Cumhuriyetine layık bir vatandaş olmayı kendime her zaman borç bilirim. Ben Türk'üm ve Türk'lüğe hizmet etmiş, ben Türk'üm diyen herkese de saygım sonsuzdur. Benim bir veya birden fazla olduğuma kimse karar veremez. Kimsenin de haddine değildir.

CapScroLL

Profesör
Yasaklı
İyi ve kötü her yerde göreceli değildir. Hele ki Atatürk konusunda asla göreceli olamaz. Hatası vardır. Ama Atatürk iyidir ve her yerde iyi olarak anılmalıdır. Bu tapınma değil, ecdada olan saygıdır. Aynı şey Osman Gazi, Ertuğrul Gazi, Fatih Sultan Mehmed Han için de geçerlidir. Çok şükür Osmanlı ile de Türkiye Cumhuriyetinin kurucu değerleri ile de hiçbir problemim yok. Ben kemalist denebilecek biri değilim. Ancak şu an varoluşumuzu Atatürk'e borçlu olduğumuzu iyi bilirim ve onun önderliğinde; onun, yanında duranların ve halkın sayesinde kurulmuş Türkiye Cumhuriyetine layık bir vatandaş olmayı kendime her zaman borç bilirim. Ben Türk'üm ve Türk'lüğe hizmet etmiş, ben Türk'üm diyen herkese de saygım sonsuzdur. Benim bir veya birden fazla olduğuma kimse karar veremez. Kimsenin de haddine değildir.
İşte tam olarak bundan bahsediyorum, bu dünyada göreceli olmayan bir şey yok ve olması için bir şeyler de yapamazsınız. İyi forumlar.

OzkanK.

Profesör
Mesela Şöyle bir bilgi paylaşmak isterim. Mesela SAKARYA Meydan Muharebesi. Bize hep anlatılır. Atatürk orada çok büyük başarılar elde etti üstün taktikleri ve bilgisi ile savaşı tek başına kazandırdı. ( Tabii bu bizim tarihçilerin yazdığı. ) Hatta Atatürk O savaşta GAZİ ünvanını alıyor.

Ama işin aslında Atatürk o savaşta attan düştüğü. ( Kimisi yanından top mermisi patladıda diyor abartmak için. ) ve 2-3 kaburgası kırıldığı. Atatürk savaş zamanı hastanede yatmış ve savaşı FEVZİ ÇAKMAK paşa tek başına kordine etmiş. Hatta savaş planlarıda tek başına planlamış cephenin en önünde savaşmış. Atatürk'ede bilgi verilmeş ve firik alınmıştır büyük ihtimal ( Ama Atatürk kahramanlaştırılacak diye Fevri Çakmak saf dışı bırakılıyor ve her şey Atatürk'e yükleniyor o Savaşı Atatürk kazandı deniliyor hep. ) Ben bu tarz çarpıtmalara karşıyım Tarih ne ise o şekilde anlatılmalı. Fevzi Çakmak Hatıratlarında bu olayı anlatmış hatta bunun düzeltilmesi için başvuruyor hee öylemi tamam bakarız flan denip sonradan kaynayıp gitmiş. Bu paşalar tarih sahnesinden silinmiş.

Kazım Karabekir'in lakabı BABA kimsesizlerin babası imiş. Adam kimsesizle babasıymış. Gittiği her yerde kimsesiz çocuklara şehit çocuklarına yardımlar eder okullar açarmış. Ama bize tarihte bu adam ile ilgili doğru dürst bilgi bile verilmiyor nedir ne değildir nerelidir cenazesi nerde hiç bilgimiz bile yok.

Fakehero

Profesör
Her şeyi özetlemek gerekirse vatanı için uğraşan bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi içinde toprağın bütünlüğü için arkadaşları ile bu yola baş koyan birisi kötü değildir. Millet gözünde hataları olsa bile iyi olarak bilinmelidir. Ama şunu unutmamak gerekir bugüne gelişimiz Atatürk kadar arkadaşlarının da eseridir. Bazı kemalist tanımlayan insanlar diyor ki Atatürk'ü eleştiremezsin. Atatürk eğer hata yaptığı bir şey varsa eleştirirsin nasıl onun asker arkadaşlarını eleştiriyorsun onu da eleştirirsin.O da bizim gibi bir insan 4 4lük değil kusursuz hatasız.Ama eleştirirken bakarsın o günlerin konjenktürü nedir diye.
Ve hep ekleme gereğini duyduğum bir durumdur şu Atatürk sağlık problemi nedeniyle ölmedi bence hastalık süsü verilmiş bir suikastti bu.

Atatürk'ün arkadaşlarını da saf dışı bırakan bence İnönü'dür. Düşünün Atatürk vasiyet ediyor İş bankasındaki payından gelen gelir ile İnönü'nün çocukları okutulsun diye.İnönü kabul etmiyor kendisi okutuyor. Kendi CB olduğunda paradan Atatürk'ün resmini kaldırıyor. Bana göre ikinci adam olarak kaldığını hissediyordu hep bundan dolayı bu değişikliği yaptı. Kendini Atatürk'ün önüne geçirmeye çalıştı.

Erkenekli

Asistan
Yasaklı
Mustafa Kemal osmanlı topraklarının büyük çoğunluğunu kaybetti emin ol başkası olsaydı bu kadar kaybedilmezdi ve bir sürü masum din adamının istiklal mahkemelerinde asılmasına neden oldu Latin alfabesi getirdi kuranı okuyabilen kalmadı şapka kanunu diye bizi avrupalilastirdi ezanı Türkçe leştirdi bizi kuran dan ayırmadi ama soğuttu bu nedenle benim sevebileceğim birisi değil

Fakehero

Profesör
Mustafa Kemal osmanlı topraklarının büyük çoğunluğunu kaybetti emin ol başkası olsaydı bu kadar kaybedilmezdi ve bir sürü masum din adamının istiklal mahkemelerinde asılmasına neden oldu Latin alfabesi getirdi kuranı okuyabilen kalmadı şapka kanunu diye bizi avrupalilastirdi ezanı Türkçe leştirdi bizi kuran dan ayırmadi ama soğuttu bu nedenle benim sevebileceğim birisi değil
Başkası olsaydı ne olurdu. Kongrelerde aydınlar manda ve himaye istiyordu. Başkasının yönetiminde mi olsaydık. Diğer eleştirdiğin yönlere bakılırsa o günün konjonktürüne bakmak gerekir. Ayrıca şapka kanununa bugün uyan kimse var mı ? II. Mahmut 1829'dan itibaren din adamları ve kadınlar dışındaki herkesin fes giymesini zorunlu kılmıştır. Bunu da biliyor muydun?

Erkenekli

Asistan
Yasaklı
Başkası olsaydı ne olurdu. Kongrelerde aydınlar manda ve himaye istiyordu. Başkasının yönetiminde mi olsaydık. Diğer eleştirdiğin yönlere bakılırsa o günün konjonktürüne bakmak gerekir. Ayrıca şapka kanununa bugün uyan kimse var mı ? II. Mahmut 1829'dan itibaren din adamları ve kadınlar dışındaki herkesin fes giymesini zorunlu kılmıştır. Bunu da biliyor muydun?
Fes Osmanlı yi temsil ediyordu peki ya şapka Avrupa ozentiliginden başka bir şey değildir Avrupalıların istedikleride buydu zaten o yüzden çok severler Mustafa Kemal i

Bazıları hala arapça konuşmak istiyor. Modern dünyaya ayak uydurmak istemeyen YALLAH ARABİSTANA
Ne zaman Arapça konuşuyordu osmanlı Arap alfabesi varkende Türkçe konuşuyordu tarihinden Bi haber olanlar için yallah Yunanistan'a diyorum

Logithx

Profesör
Ben Atatürk'ü severim.. Birini sevmek zorunda değilsin eleştiredebilirsin tabi hakaret etmeden Atatürk'ü islam'a ihanetten suçlayanların hangisi islam'ın müslümanlığı gereklerini yerine getiyor ki sözün özü bu millet için yaptıkları ortada kimse kusura kalmasın böyle bir insanın seveni olacağı gibi sevmeyeni de olabilir ama kimse Atatütk hakkında kötü söz ve hakaretler edemez etmemelidir..

Usain

Moderatör
Yönetici
Moderatör
Ne zaman Arapça konuşuyordu osmanlı Arap alfabesi varkende Türkçe konuşuyordu tarihinden Bi haber olanlar için yallah Yunanistan'a diyorum
Ne dediğimi gayet iyi anladın.
Şu an arap harfleriyle yazdığımızı düşün. Yabancı dil öğrenmeden önce latin alfabesi öğren, yabancı dili öğren...
Yabancı kaynakları okumakta güçlük çek...

Latin alfabesine geçiş çok önemli bir ileri görüşlülük göstergesidir.

Gerçi siz tarihten ne anlarsınız? Trtden ve atvden 2 Atatürk düşmanı, arap hayranı dizi izleyerek tarih öğrenilmiyor. Elli kere sırtından bıçaklayan araplara aşık olmaya devam et..

Son mesajlar