Windows 10 Ana Konu

Bu konuyu okuyanlar

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Bendeki de şans işte hocam. İllallah ettiriyor şu durumlar. Bir photoshop işine başlamıştım o da gidecek herhalde. Emeğe üzülüyor insan.
Neden böyle oldu başkan? Adwclenar ile bir ilgisi var mı? Umarım düzelir PC.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Nasil pc var sizde her güncellemede sıkıntı çıkarıyor.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Olabilir her güncellemede birileri sıkıntı var diyor confidir belki

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Olabilir her güncellemede birileri sıkıntı var diyor confidir belki
Bilemiyorum da win update gibi geliyor sorunun kaynağı. Evde XP kurulu PC var, 10 senedir ne format ne hata. Mis gibi çalışıyor. Şeytan diyor buna da kur XP.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Evet, ilk mavi ekranımı aldım. Olayı anlatıyorum. Adwclenar çalıştırdım. IObit ile ilgili bir şeyler buldu. Kapatacaktım, yanlışlıkla temel onarım çalıştır dedim. Sonuç hüsran.
Sistem geri yükleme yaptım hata verdi. Güncelleştirmeleri kaldır dedim, kaldıramıyor dedi. Çözüm ne olur?
@kilicbaligi
Merhaba;

AdwCleaner, Malwarebytes'ın çatısı altında geliştiriliyor. IObit ürünleri Malwarebytes cephesinde potansiyel olarak istenmeyen program olarak değerlendiriliyor. Bkz. Geçmişte IObit'in Malwarebytes veri tabanını çaldığı yönünde haber ve bulgular vardı. Bkz. Demem o ki, bu iki marka (IObit ve Malwarebytes) arasında on seneyi aşkın bir süredir bir anlaşmazlık söz konusu. Bu açıdan Malwarebytes AdwCleaner'ın IObit ile ilgili bir dosyayı silmesi beklenen bir şey. Bu iki programı birlikte kullanmamanızı tavsiye ederim.

Yaşanan sorunun Windows Güncelleştirmeleri ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Acaba uygulanan temel onarım, bulunan dosyayı sildi mi yoksa karantinaya mı aldı, önemli olan bu. Eğer bir şekilde sistemi başlatabilirsek, ilgili dosyayı serbest bırakabiliriz diye düşünüyorum.

Gelişmiş seçenekler açılıyor, peki Güvenli Mod veya Ağ ile Güvenli Mod seçeneği üzerinden bilgisayarı başlatabiliyor muyuz?

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Merhaba;

AdwCleaner, Malwarebytes'ın çatısı altında geliştiriliyor. IObit ürünleri Malwarebytes cephesinde potansiyel olarak istenmeyen program olarak değerlendiriliyor. Bkz. Geçmişte IObit'in Malwarebytes veri tabanını çaldığı yönünde haber ve bulgular vardı. Bkz. Demem o ki, bu iki marka (IObit ve Malwarebytes) arasında on seneyi aşkın bir süredir bir anlaşmazlık söz konusu. Bu açıdan Malwarebytes AdwCleaner'ın IObit ile ilgili bir dosyayı silmesi beklenen bir şey. Bu iki programı birlikte kullanmamanızı tavsiye ederim.

Yaşanan sorunun Windows Güncelleştirmeleri ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Acaba uygulanan temel onarım, bulunan dosyayı sildi mi yoksa karantinaya mı aldı, o önemli. Bir şekilde sistemi başlatabilirsek, ilgili dosyayı serbest bırakabiliriz diye düşünüyorum.

Gelişmiş seçenekler açılıyor, peki Güvenli Mod veya Ağ ile Güvenli Mod seçeneği üzerinden bilgisayarı başlatabiliyor muyuz?
Merhabalar, ben sordum ama beklemedim sizi, kusura bakmayın. Öncelikle bu uzun yazı için çok teşekkür ederim. Büyük ihtimalle bu uygulamalar sebep oldu bu duruma. Ben de yedekten geri dönüş, güncelleme kaldırma, güvenli mod vs. denedim. Çözüme ulaşamayınca az önce UEFI kurulum yaptım. Yine de çok sağolun.

Şimdiki sorum diski böleceğim de kaç GB ayırmam gerekir Windows için. Ben kurulumu yaparken unuttum da, şimdi yapabilir miyim? Nasıl yapabilirim?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Merhabalar, ben sordum ama beklemedim sizi, kusura bakmayın. Öncelikle bu uzun yazı için çok teşekkür ederim. Büyük ihtimalle bu uygulamalar sebep oldu bu duruma. Ben de yedekten geri dönüş, güncelleme kaldırma, güvenli mod vs. denedim. Çözüme ulaşamayınca az önce UEFI kurulum yaptım. Yine de çok sağolun.

Şimdiki sorum diski böleceğim de kaç GB ayırmam gerekir Windows için. Ben kurulumu yaparken unuttum da, şimdi yapabilir miyim? Nasıl yapabilirim?
Kullanımınıza göre değişir aslında, yeter ki C'yi tam doldurmayın.
Disk yönetimi üzerinden birimi (C) küçült diyerek işlem yapabilirsiniz.

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Kullanımınıza göre değişir aslında, yeter ki C'yi tam doldurmayın.
Disk yönetimi üzerinden birimi (C) küçült diyerek işlem yapabilirsiniz.
Benim bilgisayarımda 512GB SSD takılı. Şu an 476GB C olarak gözüküyor. Ben olabildiği kadar en azını C yapacağım. Burada sadece Windows olmasını istiyorum. Diğer oyunlar vs. oluşturacağım D diskinde olmasını istiyorum. Bu C için ne kadar boşluk bırakayım?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Benim bilgisayarımda 512GB SSD takılı. Şu an 476GB C olarak gözüküyor. Ben olabildiği kadar en azını C yapacağım. Burada sadece Windows olmasını istiyorum. Diğer oyunlar vs. oluşturacağım D diskinde olmasını istiyorum. Bu C için ne kadar boşluk bırakayım?
C'nin kapladığı alanın en az 2,5 katı oranında bir alan yeterli olacaktır. (Misal C 20 GB ise 50 GB ayır) İleride Win10 sürüm 2004 çıkacak, belki sürüm yükseltmesi için belirli bir alana ihtiyaç duyabilirsin.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
C'nin kapladığı alanın en az 2,5 katı oranında bir alan yeterli olacaktır. (Misal C 20 GB ise 50 GB ayır) İleride Win10 sürüm 2004 çıkacak, belki sürüm yükseltmesi için belirli bir alana ihtiyaç duyabilirsin.
Başkan 2004 sürümü bu ayın sonuna doğru dağıtılır mı?

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
30GB idi. 75GB ayırdım, teşekkür ederim.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Windows 10 bu kadar az bellek kullansın!? Gözümle görmesem inanmazdım. :)

Windows en güncel sürümde, boşta bellek tüketimi:

win2004.JPG

Sanalda test ettiğim sürümü bir de ana makinede deneyelim. Epeyce uğraştıracak gibi, bakalım sıkılmazsam deneyeceğim.

win10indiriliyor.JPG

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Windows 10 bu kadar az bellek kullansın!? Gözümle görmesem inanmazdım. :)

Windows en güncel sürümde, boşta bellek tüketimi:

Ekli dosyayı görüntüle 114535

Sanalda test ettiğim sürümü bir de ana makinede deneyelim. Epeyce uğraştıracak gibi, bakalım sıkılmazsam deneyeceğim.

Ekli dosyayı görüntüle 114536
Kurulumda gizlilik ayarlarının hepsi kapalı konuma alındı.
İşletim sistemi ve sürücüler güncellendi.
Gereksiz uygulama, hizmet ve servislerin arka planda çalışması ve bilgi toplaması kısıtlandı.
Telemetri Etkin ve 0 - Güvenlik (sadece kurulum) modunda.
*Sistem boşta iken ekteki görsel alındı.
Yine de beklentimin altında. Bellek kullanımına ilişkin çok önemli fark olmadı ama nispeten bu sürüm daha kararlı çalışıyor. Bir artı olarak; Home, SL ve Pro'da otomatikman kurulan bazı sürücüler isteğe bağlı güncelleştirmelere düşmüş.

Ekli dosyalar

• bellek-kullanımı.JPG
    bellek-kullanımı.JPG
    70.6 KB · Görüntüleme: 140
  • windows-sürüm-bilgisi.JPG
    windows-sürüm-bilgisi.JPG
    17.6 KB · Görüntüleme: 190

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Şu anda 2009 sürümünü indiriyorum masa üstü PC' ye.
Win10_20H2_Turkish_x64.iso 5.3 GB civarında; sadeleştirilmiş sürümler ise 4.2 GB civarında. İlk defa bu kadar büyük boyutta bir Windows 10 sürümü yayınlanıyor sanırım. :)

Ben de son sürümü indiriyorum şu an. Akşama kadar iner herhalde. :)

Windows 10 inecek insallah ).JPG

Uygun bir zamanda ben de Windows 10 sürüm 20H2'ye cihazı yükselteceğim ancak şimdilik Windows Update üzerinden herhangi bir bildirim gelmedi.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Win10_20H2_Turkish_x64.iso 5.3 GB civarında; sadeleştirilmiş sürümler ise 4.2 GB civarında. İlk defa bu kadar büyük boyutta bir Windows 10 sürümü yayınlanıyor sanırım. :)

Ben de son sürümü indiriyorum şu an. Akşama kadar iner herhalde. :)

Ekli dosyayı görüntüle 120483

Uygun bir zamanda ben de Windows 10 sürüm 20H2'ye cihazı yükselteceğim ancak şimdilik Windows Update üzerinden herhangi bir bildirim gelmedi.
Aynen öyle bende de manuelde yoktu attığınız linkten indiriyorum artık bende.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynen ö

1603279699851.png

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekli dosyayı görüntüle 120485
20H2'de öncelikli olarak performans iyileştirmelerine, kurumsal özelliklere ve kalite geliştirmelerine odaklanıldığı yönünde teknik bilgiler var. Bilmiyorum bu vaat edilenler aktif kullanımda ne kadar doğru yine de heyecan verici.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
20H2'de öncelikli olarak performans iyileştirmelerine, kurumsal özelliklere ve kalite geliştirmelerine odaklanıldığı yönünde teknik bilgiler var. Bilmiyorum bu vaat edilenler aktif kullanımda ne kadar doğru yine de heyecan verici.
Yüklensin bakalım göreceğiz.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
2009 diye bir sürüm yok. H2 vs gibi isimlerle çıkacak artık. Bende ilk başta 2009 sürümü çıktı sandım ama öyle bir şey yokmuş. Ayrıca 20H2'yi geçen gün kurdum ben cab uzantılı güncelleme ile cmd üzerinden kurulum sağlıyorsunuz 2004 olan sürüm 20H2 oluyor bir çok özelliği de denedim fena değil özellikle başlat menüsü güzel olmuş ama performans sorunları var.