Windows 10 Ana Konu

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
Yok, hayır o Windows 10 Version 1909 04 Toplu Güncelleştirmesi (KB4549951)
Bugün ben de yükledim. :) İlkin Hata 0x80070002 verdi, sonra bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar denedim, yüklendi.

Deneme yanılmayla ve araştırmayla çözdüm sanırım, 1) reg dosyası var 2) services'ten açma kapama yardımıyla.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate]
"ExcludeWUDriversInQualityUpdate"=dword:00000001
"DisableWindowsUpdateAccess"=dword:00000001 (burada sondaki 1'i 0 yaparsan güncelleme alır, services'ten de update'i oto yap başlat)
"DeferUpgrade"=dword:00000001
"DeferUpgradePeriod"=dword:00000001
"DeferUpdatePeriod"=dword:00000000

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU]

En azından 1607 böyle sorunsuz kapatıp açıyorum.

1 ve 2'yi birlikte yapmanız lazım. Ayrı ayrı değil.

Son düzenleme:

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Başkan bir sorum var size.
Şu an kullandığım masa üstü PC' de W10 Pro yüklü. Ben bunu Home sürümü nasıl yapabilirim en kısa yoldan ve basitinden?

Denemedim ama mümkün, veri kaybetmeden, yüklü programları kaybetmeden sürüm düşürme yapabilirsiniz.

Yalnız; etkinleştirme için elinizde Windows 10 Home sürüm ürün anahtarının olması gerekiyor. :)

Kısaca yapılması gerekenler:

İlk olarak;
Kayıt defteri düzenleyicisinden birkaç değişiklik yapıyorsunuz.
Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion
Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion

Bu kayıt defteri yollarında:

Product name = windows 10 Home
Edition id = core

olarak değiştiriliyor.

Daha sonra;
Medya oluşturma aracını kullanarak Windows 10 ISO kalıbını indiriyorsunuz, mount (bağla) yaparak medyanın içindeki setup'ı çalıştırıyorsunuz. Windows 10 Home sürümünün yüklemesi otomatikman seçilerek kurulum işlemleri devam ediyor.

Deneme yanılmayla ve araştırmayla çözdüm sanırım, 1) reg dosyası var 2) services'ten açma kapama yardımıyla.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate]
"ExcludeWUDriversInQualityUpdate"=dword:00000001
"DisableWindowsUpdateAccess"=dword:00000001 (burada sondaki 1'i 0 yaparsan güncelleme alır, services'ten de update'i oto yap başlat)
"DeferUpgrade"=dword:00000001
"DeferUpgradePeriod"=dword:00000001
"DeferUpdatePeriod"=dword:00000000

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU]

En azından 1607 böyle sorunsuz kapatıp açıyorum.

Teşekkürler. Evet, çözüm olabilir ve diğer bazı çözümler de var.
Sorun yaşadığımda ben Microsoft®Update Kataloğu'nu kullanıyorum. Tecrübe edindiğim kadarıyla Windows 10 sürüm 1903 ve 1909 güncelleştirmlerde biraz daha az sıkıntılı gibi, Windows çökme ve açılmama gibi sorunlar yok gibi de denebilir. :)

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Denemedim ama mümkün, veri kaybetmeden, yüklü programları kaybetmeden sürüm düşürme yapabilirsiniz.

Yalnız; etkinleştirme için elinizde Windows 10 Home sürüm ürün anahtarının olması gerekiyor. :)

Kısaca yapılması gerekenler:

İlk olarak;
Kayıt defteri düzenleyicisinden birkaç değişiklik yapıyorsunuz.
Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion
Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion

Bu kayıt defteri yollarında:

Product name = windows 10 Home
Edition id = core

olarak değiştiriliyor.

Daha sonra;
Medya oluşturma aracını kullanarak Windows 10 ISO kalıbını indiriyorsunuz, mount (bağla) yaparak medyanın içindeki setup'ı çalıştırıyorsunuz. Windows 10 Home sürümünün yüklemesi otomatikman seçilerek kurulum işlemleri devam ediyor.

Teşekkürler. Evet, çözüm olabilir ve diğer bazı çözümler de var.
Sorun yaşadığımda ben Microsoft®Update Kataloğu'nu kullanıyorum. Tecrübe edindiğim kadarıyla Windows 10 sürüm 1903 ve 1909 güncelleştirmlerde biraz daha az sıkıntılı gibi, Windows çökme ve açılmama gibi sorunlar yok gibi de denebilir. :)

Teşekkür ederim, bununla ilgili uğraşacağım Pro' dan çok Home sürümünü seviyorum ben.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
KB4550945.JPG

İndirip yükleyen? :)

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
5-6 saat oldu yapalı sorun yok şimdilik. Bundan öncekini yaptığımdan beri sürekli ilk açtığımda Wi-Fi bulmuyordu hiç bir şekilde, driver silip yüklemek gerekiyordu. Onu çözmüşler sanırım hiç bir sorun yaşamadım.
Düzeltme eklerinde Wi-Fi ile ilgili bir sorunun çözümüne ilişkin bir bilgi göremedim, bir takım güvenlik yamaları.

Mert0

Profesör
Reaksiyon puanı
1,702
Düzeltme eklerinde Wi-Fi ile ilgili bir sorunun çözümüne ilişkin bir bilgi göremedim, bir takım güvenlik yamaları.
Doğrudur hocam ama denemek için bile bile kaç kez aç kapa yaptım, hiç sorun çıkmadı. Daha bu sabaha kadar neredeyse her açtığımda aynı sorunu yaşıyordum. İnşallah çözülmüştür.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Doğrudur hocam ama denemek için bile bile kaç kez aç kapa yaptım, hiç sorun çıkmadı. Daha bu sabaha kadar neredeyse her açtığımda aynı sorunu yaşıyordum. İnşallah çözülmüştür.
KB4556799 güncellemesinde:
"Kullanıcı adları ve şifrelerini doğrulamak için güncellemeler" denmiş, belki bir ihtimal alakalı olabilir, emin değilim.

Edit: Bu arada; Edge veya IE kullanıyorsunuz, güncellemeler esnasında bunları kapatmanızı tavsiye ediyorum, hata alabilirsiniz.

Mert0

Profesör
Reaksiyon puanı
1,702
KB4556799 güncellemesinde:
"Kullanıcı adları ve şifrelerini doğrulamak için güncellemeler" denmiş, belki bir ihtimal alakalı olabilir, emin değilim.

Edit: Bu arada; Edge veya IE kullanıyorsunuz, güncellemeler esnasında bunları kapatmanızı tavsiye ediyorum, hata alabilirsiniz.
Olabilir.
Hiç hata almadım şu ana dek. Edge tarayıcı olarak kullanmasam da PDF üstüne çizme işlemi yapılabildiği için arada kullanıyorum, o yüzden hiç kapatmamıștım. Update yaparken bundan sonra kapatırım da iki sorum olacak. Cahilliğime verin, sizi de yoruyorum ama görev yöneticisinden kapatmaktan mi bahsediyorsunuz? IE İnternet Explorer mı, nedir?

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Windows 10'un en yüksek sürümü hangisidir arkadaşlar Pro sürümünden de yüksek bir sürümü var mı? Windows 7'de Enterprise sürümüydü mesela Windows 10'da hangisi peki?

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Üç kez cihazın yeniden başlatılması istendi ve nihayet. :)
Olabilir.
Hiç hata almadım şu ana dek. Edge tarayıcı olarak kullanmasam da PDF üstüne çizme işlemi yapılabildiği için arada kullanıyorum, o yüzden hiç kapatmamıștım. Update yaparken bundan sonra kapatırım da iki sorum olacak. Cahilliğime verin, sizi de yoruyorum ama görev yöneticisinden kapatmaktan mi bahsediyorsunuz? IE İnternet Explorer mı, nedir?
Evet, IE=Internet Explorer, kısaltma anlaşılır diye öyle yazdım.
Tarayıcılar açıkça, kapatmak yeterlidir.

Windows 10'un en yüksek sürümü hangisidir arkadaşlar Pro sürümünden de yüksek bir sürümü var mı? Windows 7'de Enterprise sürümüydü mesela Windows 10'da hangisi peki?
Windows 10 Enterprise sürümü var.
Windows 10 Enterprise E5 abonelik etkinleştirmesi olan, biraz daha fazla özellik barındırıyor.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Üç kez cihazın yeniden başlatılması istendi ve nihayet. :)

Evet, IE=Internet Explorer, kısaltma anlaşılır diye öyle yazdım.
Tarayıcılar açıkça, kapatmak yeterlidir.

Windows 10 Enterprise sürümü var.
Windows 10 Enterprise E5 abonelik etkinleştirmesi olan, biraz daha fazla özellik barındırıyor.

Sistemime format atacağım ondan sordum Pro kuracaktım da Enterprise kursam olur değil mi?

Reaksiyon puanı
111
Ben format atacağım Win7 biliyorum yanlış konu ama buraya da sormak istedim. USB'yi görmüyor anakart. Napmam lazım ?

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Sistemime format atacağım ondan sordum Pro kuracaktım da Enterprise kursam olur değil mi?
Enterprise olanda uygulama yönetimi, iş performansı ve güvenlik ön plana çıkıyor. Pro sürüm varsa, ondan devam edin bence. (Pro, Education, LTSC, Enterprise, Home, Single Language hepsini farklı cihazlarda kullandım ama Enterprise olanı uzun süre kullanmadım)

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Enterprise olanda uygulama yönetimi, iş performansı ve güvenlik ön plana çıkıyor. Pro sürüm varsa, ondan devam edin bence. (Pro, Education, LTSC, Enterprise, Home, Single Language hepsini farklı cihazlarda kullandım ama Enterprise olanı uzun süre kullanmadım)

Anladım hocam 2004 sürümü vardı elimde Pro kurup geçeyim ozaman. Bios'ta Pro key gömülü kendisi etkinleştiriyordu sistemi maceraya gerek yok o zaman. Teşekkürler. Birde size PM atacağım bakarmısınız size zahmet.

Mert0

Profesör
Reaksiyon puanı
1,702
Merhaba arkadaşlar. Ben dosya yöneticisinden ''hızlı erişim'' kaldırmak istiyorum. Bir video buldum da yapsam sorun çıkar mı? Daha önceden deneyen oldu? Başka yolu var mıdır bunun? En en en önemlisi geri getirmenin yolu var mı? Ters mantık oluşturduğumuz klasörü silince geri döner mi?

7.59-9.25 arasında yapıyor işlemi.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
5-6 saat oldu yapalı sorun yok şimdilik. Bundan öncekini yaptığımdan beri sürekli ilk açtığımda Wi-Fi bulmuyordu hiç bir şekilde, driver silip yüklemek gerekiyordu. Onu çözmüşler sanırım hiç bir sorun yaşamadım.
Bu sorun epey zamandır var. Bir saat kadar önce 1909 5 güncellemesini yükledim. Yeniden başlattıktan sonra ilk etapta kablosuz Wi-Fi' ye bağlandı fakat kısa bir süre sonra tekrar iptal etti. Ben manuel olarak bir kez bağlandım sonra sorun yok ama halen Wi-Fi sorunu devam etmekte. Sabırsızlıkla 2004 sürümünü bekliyorum belki onda düzelir bu sorun.

Mert0

Profesör
Reaksiyon puanı
1,702
Bu sorun epey zamandır var. Bir saat kadar önce 1909 5 güncellemesini yükledim. Yeniden başlattıktan sonra ilk etapta kablosuz Wi-Fi' ye bağlandı fakat kısa bir süre sonra tekrar iptal etti. Ben manuel olarak bir kez bağlandım sonra sorun yok ama halen Wi-Fi sorunu devam etmekte. Sabırsızlıkla 2004 sürümünü bekliyorum belki onda düzelir bu sorun.
Umarım düzelir ben neredeyse her açılışta yaşıyorum ve driver silip tekrardan yüklemeden geçmiyor. Umarım en kısa sürede çözülür.
Ben dün yükledim 1909 5 güncellemesini o zamandır yapmadı, bakalım göreceğiz. Belki çözülmüştür.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Umarım düzelir ben neredeyse her açılışta yaşıyorum ve driver silip tekrardan yüklemeden geçmiyor. Umarım en kısa sürede çözülür.
Ben dün yükledim 1909 5 güncellemesini o zamandır yapmadı, bakalım göreceğiz. Belki çözülmüştür.
Bende sadece ilk açılışta yapıyor sonra kendim manuel bağlandıktan sonra kesilme olmuyor, ama neden bu sorunu yaptığını hep düşünmüşümdür.

Son mesajlar