Bu konuyu okuyanlar

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Efendim, bu screenshot'ları nasıl düzenliyorsunuz? hangi program?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Ekli dosyayı görüntüle 80364

Neden Rufus?
* Program ücretsiz.
* Boyutu küçük (yaklaşık=1 MB civarı)
* ISO kalıplarından USB yükleme medyası oluşturmada oldukça hızlı ve kullanımı kolay
* Türkçe dil desteği var.
* Yüklemeye gerek kalmadan indir ve çalıştır.
* Bilindik bir program ve (2018.01.01 itibariyle) Rufus her ay 3 milyondan fazla kez indiriliyor.
* Önyüklenebilir USB Flash sürücü oluşturma denildiğinde belki de ilk akla gelen uygulama Rufus.
* Windows 10 başta olmak üzere Windows 8.1, 8, 7, vista, XP, Ubuntu ve diğer pek çok Linux dağıtımını içeren diğer birçok işletim sistemi için önyüklenebilir USB Flash sürücü oluşturmada Rufus'u kolayca kullanabiliyorsunuz.
...
* (Rufus'u kullanmak için başka bir nedeniniz varsa, konuya siz de ekleyiniz. :) )

Rufus birçok harika özellik sunuyor ancak sınırlamaları da var.
Peki Rufus ile ne yapamazsınız? Rufus ne değildir?

* Rufus, sadece USB'yi destekler (SD kartlarla test edilmemiştir).
Bu araç sabit disk (HDD/SSD) ve harici sabit sürücüyü desteklemez. Önyüklenebilir bir sabit sürücü veya harici bir sabit sürücü oluşturmak istiyorsanız, Rufus bir seçim değildir.
* Rufus çoklu önyükleme aracı değildir.
Bu araç, çoklu ISO dosyaları ile çoklu önyükleme usb'sini oluşturmayı desteklemez ve ISO dosyası desteklemediği sürece USB'de birden fazla işletim sistemine sahip olamaz. Rufus, her kullanım için USB sürücüsünü yeniden biçimlendirmeyi gerektirir. Rufus'un ana tasarım hedefi, veri kaybını önlemektir.

Rufus Portable (taşınabilir) sürüm nedir, normal sürümden farkı nedir?
Adından da anlaşılacağı üzere taşınabilir olması sebebiyle, bir bilgisayardan diğerine geçerken ayarlarınızı taşıyabilmenizi ve koruyabilmenizi sağlar, normal sürümden tek farkı budur. (Rufus Portable (taşınabilir) sürümü çalıştırdığınızda, yapılandırma ayarlarının yer aldığı "rufus.ini" dosyası Rufus'un çalıştırıldığı alanda oluşur. Yerel (dil), işletim sisteminin sürüm bilgisi (32 bit veya 64 bit) ve Güncellemeleri denetleme aralığı bilgileri yer alır.)

Yazar: pbatard (Pete Batard)
Lisans: Ücretsiz
Arayüz Türkçe dil desteği: Var
İşletim sistemi: Windows 10 / 8 / 7 (32-Bit ve 64-Bit) (Vista ve XP sistemlerde Rufus'un eski bir eski sürümü olan v2.18 kullanılır.)
Sürüm notları: pbatard/rufus
Konu güncelleme tarihi: 16.10.2019
Konuda yer alan görseller için Rufus sürümü: 3.8.1580.0
Rufus'un geçmiş/eski sürümlerinin indirme linkleri: Index of /downloads

Rufus'un çalıştırdığı bilinen ISO'ların ayrıntılı olmayan listesi:
Arch Linux, Archbang, BartPE/pebuilder, CentOS, Damn Small Linux, Debian, Fedora, FreeDOS,
FreeNAS, Gentoo, GParted, gNewSense, Hiren's Boot CD, LiveXP, Knoppix, KolibriOS, Kubuntu,
Linux Mint, NT Password Registry Editor, Parted Magic, Partition Wizard, Raspbian,
ReactOS, Red Hat, rEFInd, Slackware, Super Grub2 Disk, Tails, Trinity Rescue Kit, Ubuntu,
Ultimate Boot CD, Windows XP (SP2+), Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7,
Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2012, Windows 10, Windows Server 2016, …

Başlamadan önce: (Şunlara sahip olduğunuzdan emin olun)

* En az 4 GB alan bulunan boş bir USB flash sürücü (yazdırılacak olan .iso dosya kalıbına göre değişim gösterebilir.)

* Yüklemek istediğiniz disk görüntüsü (ISO dosya kalıbı)

* Disk görüntüsünü indirmeden önce:
Windows logo tuşu + R ile Çalıştır iletişim kutusunu açalım.
msinfo32 ve Tamam tuşuna basalım.
Sistem bilgisinde BIOS Modu girişine bakıyoruz.
Listelenen değer Legacy ise, Önyükleme Ortamı BIOS'dur, aksi halde ilgili önyükleme ortamı listelenir.
UEFI için bir örnek:

Ekli dosyayı görüntüle 80365

Ayrıca, Sistem Türü: x64-tabanlı mı x86-tabanlı mı not ediyoruz.

Rufus ile önyüklenebilir bir USB flash sürücü oluşturmak için:

1)
Rufus'un en son sürümünü indiriyoruz.

Rufus (İhtiyacınıza göre, kullandığınız sisteme göre taşınabilir sürümü veya normal sürümü) indirin.

Windows 7 ya da üstü (32-bit veya64-bit) için
İndirme linki: Rufus

Windows XP ve Windows Vista kullanıcıları için
Rufus indir: https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v2.18/rufus-2.18.exe
veya (taşınabilir sürümü) için
Rufus indir: https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v2.18/rufus-2.18p.exe

2) Yüklemek/kurmak istediğiniz işletim sistemi disk görüntüsünü (ISO dosyasını) üreticinin sitesinden indirin.

3) (Rufus'u) uygulamasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.

Ekli dosyayı görüntüle 80366

> Evet

> Hayır

Ekli dosyayı görüntüle 80367

3.1) SEÇ'ten yükleme medyası oluşturmak için ilgili yansımayı seçiyoruz.

3.2) USB belleği bilgisayara bağlıyoruz/takıyoruz.

3.3) Seçilen yansıma için MD5, SHA1 ve SHA256 sağlamasını hesaplamak için onay işaretine tıklıyoruz. Dosya doğruluğu ve bütünlüğüne bakıyoruz, bakalım dosya düzgün inmiş mi. Bazen indirmelerde sorun olabiliyor. Rufus durum çubuğunda yansıma sağlaması yapılır ve bu değerleri gösteren pencere ekrana gelir. Hash değerlerinin uyuşup uyuşmadığını kontrol ediyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 80368

Ekli dosyayı görüntüle 80369

3.4) İhtiyaçlarınıza göre Disk Bölüm Düzenini seçin. (UEFI desteğine ihtiyacınız varsa GPT'yi seçiyoruz; Legacy BIOS için MBR disk bölüm düzeni seçilir) Bu seçime bağlı olarak hedef sistemi, dosya sistemi ve ayırma birimi boyutu Rufus tarafından otomatikman ayarlanır.

Sadece UEFI:
Disk Bölüm Düzeni: GPT
Hedef Sistem: UEFI (CSM yok)
Dosya sistemi: FAT32

Sadece Legacy BIOS/Klasik Bios:
Disk Bölüm Düzeni: MBR
Hedef Sistem: BIOS (ya da UEFI-CSM)
Dosya sistemi: NTFS

Çift UEFI + Legacy BIOS modu etkin:
ALT + E tuş kombinasyonu ile
Hedef Sistem: BIOS ya da UEFI
ISO görüntüsü 4 GB'den büyük bir dosya içeriyorsa, NTFS dosya sistemini seçin. (Windows işletim sistemlerinde install.wim dosyası ISO kalıbının içindeki en büyük dosyadır.)

3.5) Biçimlendirme işlemini başlatmak için Başlat'a tıklıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 80370

Uyarı penceresi çıkacak

Ekli dosyayı görüntüle 80371

> Tamam

USB bellek biçimlendirme işleminin tamamlanmasını bekliyoruz.

> Kapat

diyerek Rufus uygulamasından çıkış yapıyoruz. Önyüklenebilir USB Flash sürücümüz artık işletim sistemi yüklemesi/kurulumu için hazır. :)

Ekli dosyayı görüntüle 80372

Bu çalışma, SDN forum takipçilerimiz/müdavimlerimiz için hazırlanmıştır.

Her ne kadar sürçülisan ettikse, affola! Esen kalınız.

Referanslar ve daha fazla bilgi için bkz:
Rufus
pbatard/rufus
pbatard/rufus
Is it possible to support SD cards? · Issue #533 · pbatard/rufus
How to use Rufus to install Windows 10 with UEFI support
O msinfo32'deki senin Windows'una bakıyor. Yani UEFI destekleyen bir bilgisayarda legacy kurarsanız orada Eski yazar.

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Efendim, bu screenshot'ları nasıl düzenliyorsunuz? hangi program?
TechSmith Snagit, yalnız eski bir sürümü, bir blogun düzenlediği çekilişle programı edinmiştim.
O msinfo32'deki senin Windows'una bakıyor. Yani UEFI destekleyen bir bilgisayarda legacy kurarsanız orada Eski yazar.
Yani ancak UEFI modunda Windows yüklemesi yapılmış bir sisteme Legacy modunda Windows yüklemesi yapılacaksa, öncesinde BIOS ayarlarını düzenleyip kaydetmek lazım.

Son düzenleme:

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
TechSmith Snagit, yalnız eski bir sürümü, bir blogun düzenlediği çekilişle programı edinmiştim.

Yani ancak UEFI modunda Windows yüklemesi yapılmış bir sisteme Legacy modunda Windows yüklemesi yapılacaksa, öncesinde BIOS ayarlarını düzenleyip kaydetmek lazım.
15 gün beleş deneme sürümü varmış şimdi indiriyorum hemen

bluewhite

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
çok güzel bir anlatım olmuş, teşekkür ederiz. usbye kurdum ama asus x409fb-ek072 modelindeki bilgisayarda boot menüde ondan başlatılacağı görünsede bilgisayarı başlatamadım. yani, yeniden başlatmak işime yaramadı, boot menüye giriyor tekrar. ne yapmalıyım? Bilgisayarım freedos.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
çok güzel bir anlatım olmuş, teşekkür ederiz. usbye kurdum ama asus x409fb-ek072 modelindeki bilgisayarda boot menüde ondan başlatılacağı görünsede bilgisayarı başlatamadım. yani, yeniden başlatmak işime yaramadı, boot menüye giriyor tekrar. ne yapmalıyım? Bilgisayarım freedos.
BIOS a girip UEFI boot u açın tabii varsa. Yok ise UEFI:USB adı şeklinde olan USB nizi başa taşıyın olur.

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Merhaba;
RUFUS ile yazdırma işlemi yaparken "Disk Bölüm Düzeni: GPT" olarak mı seçim yaptınız?

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Bilgisayarım UEFI desteklemiyor. Klasik BIOS kurulum için hangisini seçmeliyim? FAT32'yi mi NTFS'yi mi seçmeliyim? iso dosyası 4gb'tan küçük.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Bilgisayarım UEFI desteklemiyor. Klasik BIOS kurulum için hangisini seçmeliyim? FAT32'yi mi NTFS'yi mi seçmeliyim? iso dosyası 4gb'tan küçük.
Merhaba;
Aslında konuda yazıyordu. Şu şekilde seçim yapabilirsiniz.
Hedef Sistem: BIOS (ya da UEFI-CSM)
Dosya sistemi: NTFS

ISO görüntüsü 4 GB'den büyük bir dosya içeriyorsa ifadesi,
Çift UEFI + Legacy BIOS modu etkin için bir dip not.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
İlk defa tamamen kendi başıma 0'dan format atacağım.
1586198536186.png
Değerleri karşılaştırdım.
Umarım sorun çıkmaz. Kuruluma az sonra geçeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayırma birimi boyutundan sorun çıkar mı?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
İlk defa tamamen kendi başıma 0'dan format atacağım.
Ekli dosyayı görüntüle 92272
Değerleri karşılaştırdım.
Umarım sorun çıkmaz. Kuruluma az sonra geçeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayırma birimi boyutundan sorun çıkar mı?
Hash değerlerini Google'dan aratarak orijinal mi değil mi anlayabilirsin. Olmazsa, buradan yaz bakarız. Kolay gelsin.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Çok teşekkürler. Format işlemi bitti. Yeni Windows'tan yazıyorum :) Tüm driverları kuruyorum yavaş yavaş. Sorun olmuyormuş. Flash belleği de biçimlendirdim. Windows 7 Pro SP 1 hayırlı olsun :)

bluewhite

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
4,7GB'lık Windows 10 dosyası için, bu ayarları mı seçmeliyiz? (UEFI kuracağım)
Sadece UEFI:

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
4,7GB'lık Windows 10 dosyası için, bu ayarları mı seçmeliyiz? (UEFI kuracağım)
Sadece UEFI:
Yaklaşık iki hafta önce kurdum bende aynı bu ayarlarla sorun çıkmadı. Böyle kurabilirsiniz.

Serkan oksuz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bende farklı bir soru sorayım. Rufus ile format atabilen vs yapılabilen flash belleği eski haline nasıl çevirebiliriz?

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Rufusu açıp bu sefer dosya seçmeden önyükleme seçimini "Önyüklenebilir değil" yapıp eski haline getirebilirsiniz.

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Rufus' la zaten bir iso dosyasını(linux mint) oluşturmuştum usb' ye fakat linux mint xfce yapmak istiyorum. XFCE iso sunu indirdim duruyor. Normal adımları kullanarak xfce yi oluştursam mevcut olanın yerine xfce mi oluşturur yoksa yanına vs mi oluşturur. Normal burada anlatılan adımları hiçbir şeyi değiştirmeden uygulasam mevcut iso' nun yerine xfce yi mi oluşturur?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Rufus' la zaten bir iso dosyasını(linux mint) oluşturmuştum usb' ye fakat linux mint xfce yapmak istiyorum. XFCE iso sunu indirdim duruyor. Normal adımları kullanarak xfce yi oluştursam mevcut olanın yerine xfce mi oluşturur yoksa yanına vs mi oluşturur. Normal burada anlatılan adımları hiçbir şeyi değiştirmeden uygulasam mevcut iso' nun yerine xfce yi mi oluşturur?
Merhaba;
Aslında gerekli bilgi konu içerisinde mevcut. Rufus ile en son yazdırdığınız, USB bellekte olur. :)
Rufus, her kullanım için USB sürücüsünü yeniden biçimlendirmeyi gerektirir.

acar_20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Hocam hash degerleri bende resimdeki gibi cıktı sorun olup olmadığını nasıl anlarım
Ekran görüntüsü 2021-02-06 215459.png

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Hocam hash degerleri bende resimdeki gibi cıktı sorun olup olmadığını nasıl anlarımEkli dosyayı görüntüle 138323
Merhaba;

Windows 10 ISO dosyası indirme bağlantılarını şu şekilde oluşturduğunuzda, aynı web sayfasında "İndirmenizi doğrulayın" başlığı altında SHA256 çıktısının olduğu bir bölüm karşınıza çıkıyor. Oradaki değerlerle karşılaştırma yapabiliyorsunuz.

Medya oluşturma aracı ile ISO oluşturduğunuzda, SHA256 sağlamasını yapacak değerler karşınıza çıkmamaktadır.

Nouri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
FAT32 ve NTFS arasındaki fark nedir

Son düzenleyen moderatör:

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
FAT32 ve NTFS arasındaki fark nedir
Karşılaştırma: NTFS, FAT ve FAT32 karşısında ne sunuyor?
- 4GB'dan büyük dosyaları okuyabilme ve yazabilme.
- 32GB'dan büyük bölümler oluşturabilme.
- Dosyaları sıkıştırarak alan kazanabilme
- Daha iyi boş alan yönetimi, dolayısıyla daha az parçalanma
- Büyük sürücülerde büyük kümelere izin verir, dolayısıyla daha az alan kaybı yaşanır
- Dosya ve klasörlere izinler tanımlanabilir (Profesyonel Windows sürümünde)
- EFS (Yalnızca Profesyonel Windows sürümünde) ile anında şifreleyebilme
Karşılaştırma: FAT ve FAT32'nin NTFS'ye göre hangi avantajları var?
- Neredeyse tüm işletim sistemleri ile uyumlu
- USB sürücüsünde daha az yer kaplar
- Daha az yazma işlemi, dolayısıyla daha hızlı ve daha az bellek kullanımı
Karşılaştırma: exFAT'ın FAT ve FAT32'den üstün yönleri
- 4GB'dan büyük dosyaları okuyabilme ve yazabilme
- 32GB'dan büyük sürücü bölümleri oluşturabilme
- Daha iyi boş alan yönetimi, dolayısıyla daha az parçalanma

Nouri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben Rufus üzerinden 32gb bir sd card a windows 10 20h2 sürümünü yazmaya çalışırken varsayılan olarak FAT32 çıkıyor ancak ben yazarken ntfs seçtim sorun olur mu

Ekli dosyalar

• sd.jpg
    sd.jpg
    58.4 KB · Görüntüleme: 151