Exfat mı? NTFS mi? Fat32 mi?

Bu konuyu okuyanlar

ozersworld

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Dün bir ihtiyaç ile Dijital Uydu alıcıdan TV kaydı yaptım. (Cübbeli Ahmet Hoca) Herneyse az önce veri aldım. Formatladım flashı. Fat32 en eski bir dosya sistemi ve 4 GB tan fazlasını almıyor. NTFS güncel kullanılan bir sistem. Fakat Fat32 dezavantajları yüzünden NTFS yaptım ama bu seferde Dijital Uydu alıcısı bazen sapıtıyor. Şimdi de Exfata geçtim. Yeni bir sistem. Uydu alıcı destekler mi denemedim. Deneyince yazarım. (MegaStar PVR-490 USB HDMI). Ayrıca Exfat yeni bir sistem özellikler itibarı ile süpere yakın olmasına rağmen flash bellekte kopyalama hızı düştü sanki.

Sizce hangi sistem daha iyi? Artıları eksileri? Avantaj dezavantajları?

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
@S4B0T4J sana karşılarştırma alıntı yapayım :) Bana sorarsan NTFS kullan. Her yerde her boyutta dosya atabilirsin. Exfat belli sistemlerde çalışıyor.

Karşılaştırma: NTFS, FAT ve FAT32 karşısında ne sunuyor?
- 4GB'dan büyük dosyaları okuyabilme ve yazabilme.
- 32GB'dan büyük bölümler oluşturabilme.
- Dosyaları sıkıştırarak alan kazanabilme
- Daha iyi boş alan yönetimi, dolayısıyla daha az parçalanma
- Büyük sürücülerde büyük kümelere izin verir, dolayısıyla daha az alan kaybı yaşanır
- Dosya ve klasörlere izinler tanımlanabilir (Profesyonel Windows sürümünde)
- EFS (Yalnızca Profesyonel Windows sürümünde) ile anında şifreleyebilme
Karşılaştırma: FAT ve FAT32'nin NTFS'ye göre hangi avantajları var?
- Neredeyse tüm işletim sistemleri ile uyumlu
- USB sürücüsünde daha az yer kaplar
- Daha az yazma işlemi, dolayısıyla daha hızlı ve daha az bellek kullanımı
Karşılaştırma: exFAT'ın FAT ve FAT32'den üstün yönleri
- 4GB'dan büyük dosyaları okuyabilme ve yazabilme
- 32GB'dan büyük sürücü bölümleri oluşturabilme
- Daha iyi boş alan yönetimi, dolayısıyla daha az parçalanma

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
ntfs kullanman gerkiyor. reddevil detaylı anlatmış.
basitçe ntfs büyük dosyalar için ideal durumda. büyükten kasıt 4 gb'dan büyükler.fat ve fat32 genelde usb belleklerde kullanılıyor. fakat 4 gb'dan büyük dosya oluşturulmadığı için yavaş yavaş kullanımı düşüyor.

ozersworld

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Arkadaşlar şimdi özellikleri az çok biliyorum ama exfatı merak ediyorum kullanıpta deneyimi olan var mı? Mesela

ozersworld

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim fakat o karşılaştırmalara zaten baktım ve biliyorum ben bu şekilde kayıt yapıp kullandığı dosya sisteminin artılarını eksilerini kısaca deneyimlerinizi yazarsanız daha çok sevinirim

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
bende bu konuda sana p.m gönderdiydim :) bendeki daha acayip bi sorundu

ozersworld

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Seninki kart okuyucu dan kaynaklı olabilir kardeş

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Seninki kart okuyucu dan kaynaklı olabilir kardeş

tamam çözdüm ben işi uzun süre kullanmamıştım kart okuyucuyu sorun evet aynı dedğin gibi kart okuyucunun anakarta giden kablosu gıcık etmişti beni pin yuvasından çıkarmıştım 2 gündür boşa uğraşmışım :)

şimdi gelde bul hangi pin yuvasıydı bu nerden çıkarmıştım bunu offfff

yeni_raki

Asistan
Reaksiyon puanı
2
zamanında ihtiyaç duyup kullanmıştık. Bi fark farkedemedik fat32 ile arasında. bana göre tek farkı 4 gb dan daha büyük dosyaları yazıp okuyabilmesiydi ki bizimde işimize yarayan oydu. ntfs çalıştırmıyordu sistem. sorunsuzca 3-4 sene kullandık. Eğer kullandığın cihaz exfat desteği varsa ve ntfs görmüyorsa (yani mecbursan) gönül rahatlığı ile ve mecburen kullan.

ozersworld

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Yok ntfs ile kayıt yaptım dün fakat bazen kanalları kitledi alıcı yavaşladı exfatı yarın deneyelim bakalım

- - - Mesaj Güncellendi - - -

tamam çözdüm ben işi uzun süre kullanmamıştım kart okuyucuyu sorun evet aynı dedğin gibi kart okuyucunun anakarta giden kablosu gıcık etmişti beni pin yuvasından çıkarmıştım 2 gündür boşa uğraşmışım :)

şimdi gelde bul hangi pin yuvasıydı bu nerden çıkarmıştım bunu offfff
İşlemciyle SD Kart arasında mavi bir kablo var onu dene bi

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Yok ntfs ile kayıt yaptım dün fakat bazen kanalları kitledi alıcı yavaşladı exfatı yarın deneyelim bakalım

- - - Mesaj Güncellendi - - -

İşlemciyle SD Kart arasında mavi bir kablo var onu dene bi

bu eski bi anakart mesajına cevap yazdım ön usb arka usb anakart girişleri ayrı ayrı gerçi mesajda belirttim

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Uydu alıcılar NTFS formatını native olarak desteklemez. Okuma, yazma hızları düşüktür. Bu yüzden donma, kilitlenme, mozaiklenme gibi sorunlar olağan. exFAT dışında EXT3 deneyebilirsin. Yalnız bunun için en azından Live Linux kullanmak gerekecek.

fahabaker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çoğu uydu alıcı linux tabanlı olduğu için engerex'in tavsiyesi daha verimli olabilir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar ben geçen kendime toshiba 3.5'' 3tb'lık harddisk aldım. ancak lc bh6730 5+1 sinema sistemine bağladığımda harici içindekileri görmedi.şimdi forumlardan okuduğum kadarıyla bunun iki nedeni olabilirmiş;
1. ntfs dvd formatındaki videoları dvd okuyucular görmüyormuş
2. dvd player genelde 2tb'tan daha büyük harddiskleri tanımıyormuş
şimdi ben alete baktım ntfs şeklinde dosyalama yapıyor. yani ikisinden de kaynaklanıyor olabilir. görüş ve önerilerinize açığım.

v2beta

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarda kullanacaksan ntfs
tv dvd de kullanacaksan fat32

8gb'dan büyük dosyalar atacaksan ntfs.

Lee Tai

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Bôyle bi konu bulmuşken soriyim. Telefon hafıza kartını ntfs yaptığımda telefon gormuyo kartı. Fullhd film izlemek için ne yapmak lazım?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
mac den fat32 sd kart geri getiriyorum ama kurtarılanları acamıyorum bad uyarısı veriyor bunnun cozumu veya programını bilen varsa bana yardımcı oalbilirmisiniz acba arkadaşlar ya acil de

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaslar macbook kullanmaya calısıyorum ama macbook 4gb büyük dosyaları hariciye atamıyorum NTFS formatından baska hangi formatı kullanabiilirim hem Windowsta kullanabiliecegim hemde Mac'te şimdiden tşk ederim

E

emr719

SDN Okuru
usb bellek yada micro sd cart'a 4gb den büyük dosyaları yükleyip telefonda kullanmak isterseniz exfat olmalı. ntfs olursa çoğu telefon kartı görmüyor.