Boot Repair [grub-efi-amd64-signed] Sorunu (Kali Linux Dual Boot)

Bu konuyu okuyanlar

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Merhabalar değerli dostlar bugün bilgisayarıma Kali linux'ü dual boot şeklinde kurdum fakat kurulum sırasında GRUB önyükleiyicisi oluştursun mu diye bir yazı belirmesi gerekirdi bu çıkmadı daha sonra bilgisayarımı yeniden başlattığımda GRUB ekranında windows gözükmüyor du bende internetten çözümler aramaya başladım adam akıllı çözüm bulamadım çoğunluk olarak Boot Repair tavsiye ediliyordu bu sefer onu USB ye yazıp deneyim dedim sonuç bu

"Please enable a repository containing the [grub-efi-amd64-signed] packages in the software source of Kali GNU/linux rolling (sda6) then try again"

Kafayı yiyecem nasıl çözecez ard arda sorunlar bitmiyor
GRUB ekranında ben nasıl Windows u koyacağım Kali linux de

Windows Pro 64BİT (ikisi de UEFİ)
Kali Linux 64bit
Boot Repair 64Bit (tarafımca yazılmış başka bir siteden alıntıdır)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kolayı var.

Debian'da (Yani Kali Linux'ta) os-prober paketini kurun.

sudo apt-get install

Sonra Grub'u yeniden kurun.

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Grub ekranında Windows çıkmazsa paranız iade.

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Kolayı var.

Debian'da (Yani Kali Linux'ta) os-prober paketini kurun.

sudo apt-get install

Sonra Grub'u yeniden kurun.

Grub ekranında Windows çıkmazsa paranız iade.

8 farklı siteden cevap gelmeyince sizden gelen bu cevap beni mutlu etti ancak işlemleri biraz detaylandırırsanız mutlu olurum biraz cahilim :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
8 farklı siteden cevap gelmeyince sizden gelen bu cevap beni mutlu etti ancak işlemleri biraz detaylandırırsanız mutlu olurum biraz cahilim :D
sudo apt-get install os-prober

Yazmam gerekiyordu, dalmışım. Üstteki kod size os-prober paketini kuracaktır. Os-prober paketi Grub'un diğer işletim sistemlerini tanıması için gereken paketin adı. Bunu terminal/uçbirimi açıp yazacaksınız. Alttaki diğer kod ise belki olur belki olmaz diye ekledim.

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
sudo apt-get install os-prober

Yazmam gerekiyordu, dalmışım. Üstteki kod size os-prober paketini kuracaktır. Os-prober paketi Grub'un diğer işletim sistemlerini tanıması için gereken paketin adı. Bunu terminal/uçbirimi açıp yazacaksınız. Alttaki diğer kod ise belki olur belki olmaz diye ekledim.
şuan duygulandım :D 13 saatir aralıksız çalışıyordum deniyeceğim ne kadar çok memmun olduğumu 13 saatlik çalışma sonucu bu cevabı alan biri olarak hayal edin anlarsınız :D deneme sonucu cevap göndereceğim

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
şuan duygulandım :D 13 saatir aralıksız çalışıyordum deniyeceğim ne kadar çok memmun olduğumu 13 saatlik çalışma sonucu bu cevabı alan biri olarak hayal edin anlarsınız :D deneme sonucu cevap göndereceğim
Çok iyi bilirim, bayağı vakit harcamış bir Linux kullanıcısı olarak sorunların ne derece can sıktığını bilirim. Hatta yakın zamanda Slackware diye bir dağıtımla internete bağlanmakla kafayı bozmuşken bir adamın tek kodla işi halletmesi emin olun ne kadar ağır geldi. :D Bu arada, eğer Ubuntu, Mint veya Manjaro gibi bir dağıtım kullansaydınız böyle bir sorun yaşamazdınız. Yeni kullanıcılara pek Kali önermeyiz böyle durumlar yüzünden.

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Çok iyi bilirim, bayağı vakit harcamış bir Linux kullanıcısı olarak sorunların ne derece can sıktığını bilirim. Hatta yakın zamanda Slackware diye bir dağıtımla internete bağlanmakla kafayı bozmuşken bir adamın tek kodla işi halletmesi emin olun ne kadar ağır geldi. :D Bu arada, eğer Ubuntu, Mint veya Manjaro gibi bir dağıtım kullansaydınız böyle bir sorun yaşamazdınız. Yeni kullanıcılara pek Kali önermeyiz böyle durumlar yüzünden.
saydığınız dağıtımlar yaşlanmış :D koca adam olmuş kararlı OS lar tabiki de bu tip durumların daha ender olması gerekir :D Ama Kali şeye benzer :D odasını hiç toplamayan giyimine önem vermeyen ama kariyer sahibi her şeye hakim çok zeki bir öğrenci :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Evet şuan kali den girdim ve denedim ama lanet sistem gene diyor ki zaten kurulu :D 2. komutu yazdım ve yeniden başlattım hala aynı

Şuan size emanetim tek çözümü siz söylersiniz :D

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
saydığınız dağıtımlar yaşlanmış :D koca adam olmuş kararlı OS lar tabiki de bu tip durumların daha ender olması gerekir :D Ama Kali şeye benzer :D odasını hiç toplamayan giyimine önem vermeyen ama kariyer sahibi her şeye hakim çok zeki bir öğrenci :)

Evet şuan kali den girdim ve denedim ama lanet sistem gene diyor ki zaten kurulu :D 2. komutu yazdım ve yeniden başlattım hala aynı

Şuan size emanetim tek çözümü siz söylersiniz :D
Yok şundan dolayı, Kali gibi dağıtımlar bu tarz kolaylıklara yer vermez. Bilen adam kuruyor gözüyle sorunun ne olacağını kullanıcının anlamasını bekler. Mesela ben Arch kullanıyorum, adamlar kullanıcıya gerekli dokümanı sağlamış ama kesinlikle yapılandırmamış. Adamlar kullanıcıya bir şeyleri dayatmak olarak görüyor bu tarz şeyleri. Mesela benim sistemimde os-prober paketi yok, gerek yok. Adamlar da diyor ki, bu seçimi biz dayatmayalım kullanıcı seçsin. Bu yüzden biz Kali önermeyiz.

Şimdi bir seçenek daha verelim, Windows'ta hiberboot dediğimiz bir nane var ve Windows'un hızlı başlatma olayı grub'un Windows'u keşfetmesine engel oluyor. Sistem uefi sistem miydi? Ona göre çözüm sunacağım. Ama boot esnasında f10 falan seçerek Windows'u açabilirsiniz öyle ise.

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
aynen UEFİ tam oalrak hangi işlemleri uygulayacağım :D

dediğiniz hiberboot forumlarda söz ediliyordu :D onu kapatmam gerekiyorsa nasıl kapatacağım ve kapatınca ne gibi kötü tarafı var

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
aynen UEFİ tam oalrak hangi işlemleri uygulayacağım :D

dediğiniz hiberboot forumlarda söz ediliyordu :D onu kapatmam gerekiyorsa nasıl kapatacağım ve kapatınca ne gibi kötü tarafı var
Şöyle anlatalım.

Microsoft, Windows'un açılış süresi zirveyi bulunca kendisince bir çözüm buldu. Sistemi kapatınca tamamen kapatmıyor, son halini sabit diske işleyip sistemi yarıda bırakıyordu. Sonra sistem açılırken bu dosyalar kullanılarak sistem daha hızlı açılıyor. Ne zararı var? Sistem tam kapatılmadığı için Linux Windows'u güvensiz konumda işaretliyor ve Windows'un doğasını bozmamak için pek elleşmiyor. En azından Grub için kapatmak gerekli. Yeniden başlatmak hızlı başlatmayı es geçmenizi sağlar, ama temelli şöyle kapatabilirsiniz:

Windows 10’da Hızlı Başlatı Kapat

Uefi için Bios'tan boot menüsünden Windows Boot Loader'ı seçin. Bioslar çeşit çeşit, o yüzden net bir şey diyemem. Ama Kali'yi kurduğunuza göre sanırım bu konu hakkında bir şeyler dememe gerek yok.

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
kapattıktan sonra direk çözülmeyecektir sorun büyük ihtimalle çünkü zaten grub ayarları belli kapatır kapatmaz windows grub a gelemez eklemek gerekiyor sanırım :D daha sonra ne yapmam lazım

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
kapattıktan sonra direk çözülmeyecektir sorun büyük ihtimalle çünkü zaten grub ayarları belli kapatır kapatmaz windows grub a gelemez eklemek gerekiyor sanırım :D daha sonra ne yapmam lazım

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Denetim masasından kapattım ve dediğinizi yaptım :D tabiki de olmadı :D BİOS ayarı gereklimiydi
Gerekli değil. Son bir kod daha verip yatıyorum.

sudo os-prober

Ardından az önce olmadı dediğiniz kodu tekrar deneyin. İse yaramazsa, yatın uyuyun. Bizim ailedekiler gece yapılan işin hayrı olmaz der.

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
tabiki de olmadı :D

aslında :D şu boot repair deki problemi gidersek bence çözülücek verdiği hata hakkında çözüm olsa

çünkü orada windows gözüküyyordu oradaki hatayı gidersem ve boot repair ile onar desem olacak aslında
"Please enable a repository containing the [grub-efi-amd64-signed] packages in the software source of Kali GNU/linux rolling (sda6) then try again"
bu hatanın çözümünü bulsak olur gibi me geliyo

Son düzenleme:

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Kökünden silip tekrar kurdum kali linux ü ama acayiptir ki gene harfi harfine aynı hataları veriyor(kökünden yani komple efi bölümünden ve disk den sildim yok ettim :) )

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
fdisk -l çıktısını alabilir miyim?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Usta tekrar yükle bir zahmet.

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Kali linux ü mü dedimya silip yükledim

Kali yi diyorsanız onu çoktan düşünüp uyguladım herşeyi silip bir daha kurdum gene aynı durum oluşuyo şimdi biraz açıyım kurulum sırasında normalde benim izlediğim videolara göre "GRUB önyükleyici oluşturulsun mu" diye soru sorması lazım ama onu sormuyor direk kuruyor ve kurulumdan sonrada doğal olarak windows GRUB listesinde gözükmüyor

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kali linux ü mü dedimya silip yükledim

Kali yi diyorsanız onu çoktan düşünüp uyguladım herşeyi silip bir daha kurdum gene aynı durum oluşuyo şimdi biraz açıyım kurulum sırasında normalde benim izlediğim videolara göre "GRUB önyükleyici oluşturulsun mu" diye soru sorması lazım ama onu sormuyor direk kuruyor ve kurulumdan sonrada doğal olarak windows GRUB listesinde gözükmüyor
O aşamayı kaldırmış olabilirler, çok takılma. Zaten konsol üzerinde çok fazla grub aracı var.

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
O aşamayı kaldırmış olabilirler, çok takılma. Zaten konsol üzerinde çok fazla grub aracı var.
Peki hocam ağaç oldum aşırı detaycıyım halimi siz düşünün bir şey yapında halledelim de heckırlık yapam bende rahat rahat :D

O araçları kullanamıyom işte :D cahilin tekiyim grub.cfg sanırım şunu bi editlesem çözülüyor eğer yanlış bilmiyosam :D ne yapabiliriz

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Peki hocam ağaç oldum aşırı detaycıyım halimi siz düşünün bir şey yapında halledelim de heckırlık yapam bende rahat rahat :D

O araçları kullanamıyom işte :D cahilin tekiyim grub.cfg sanırım şunu bi editlesem çözülüyor eğer yanlış bilmiyosam :D ne yapabiliriz
Kali kurulu mu değil mi? fdisk -l çıktısını kod vermek için istemiştim. Sabit diskin hali hakkında bir malumat alabilir miyiz? Mesela Windows kaçıncı sırada? Temel kalıp şöyle:
menuentry "Windows 10" --class windows --class os { insmod ntfs search --no-floppy --set=root --fs-uuid $zart_zurt$ ntldr /bootmgr }

bunu /etc/grub.d/40_custom içerisine bir şekilde (Nano, gedit gibi araçlardan birisini root olarak, sudo komutu ile çalıştırarak) eklemek lazım. zart_zurt olan kısıma ise ne yazacağımıza ise şuradan bakabiliriz:

sudo blkid /dev/sdazort

zort kısmına, Windows hangi konumda ise onu yazabiliriz. fdisk -l çıktısı ile görebiliriz, yok görmezsen 1, 2, 3 sıralayarak yaz., TYPE="ntfs" olanlardan birisi tutacaktır. Mesela bendeki çıktı şöyle bir şey:

/dev/sda5: UUID="940a9fd4-de3f-4de5-88c3-f997405c8e16" TYPE="xfs" PARTUUID="37f9f16c-ed89-4d2a-a4a6-1ce972cd805e"

Sadece UUID kısmını almalısın. Sonra da şu klasik sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg kodunu yazmayı unutma.

Eğer karmaşık geldi ise Windows'ta EasyBCD diye bir program var, oradan bir şeyler deneyebilirsin.

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Hay azına sağlık :D hemen bi deneyim

windows sırası derken :D fdisk de gözükmüyor mu

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Görünüyor. Windows /dev/sda1de olabilir mesela, ben ona sıra diyorum kolay anlaşılsın diye.

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
neyse ben bi uygulayam :D bu komutun eklerken sırası önemli mi :) yani girdiğim düzenleme penceresinde hangi aralığa yazmam gerekiyor direk yapıştırıyım mı (daha açmdım ama mesajlar geç geldiği için buna da bi bakın dedim)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
neyse ben bi uygulayam :D bu komutun eklerken sırası önemli mi :) yani girdiğim düzenleme penceresinde hangi aralığa yazmam gerekiyor direk yapıştırıyım mı (daha açmdım ama mesajlar geç geldiği için buna da bi bakın dedim)
Eh önemli tabii, Windows'ta C, D yerine geçer.

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
2018-04-08 15-40-11 ekran görüntüsü.png

kaydet demem gerekiyor sanırım ancak olmuyor :D yada yanlış mı yaptım

Ekli dosyayı görüntüle 38037

Son düzenleme:

Q_sySZero

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Uygulamayı sudo gedit diye mi çağırdınız?
evet :)
(Nano, gedit gibi araçlardan birisini root olarak, sudo komutu ile çalıştırarak) eklemek lazım. zart_zurt olan kısıma ise ne yazacağımıza ise şuradan bakabiliriz:

CTRL + O yapıp enter dedim nano da da hata verdi

hocam vaktim daralıyo cevabını bekliyorum :)

*cevabınızı

Son düzenleme:

Son mesajlar