Debian Stabil Wine Kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Merhabalar, sürekli bir Linux kullanıcısı olabilirsiniz veya bu dünyaya yeni alışmaya çalışan bir kullanıcıda olabilirsiniz pek fark etmez. Önceden gelen (Windows) sayesinde alıştırılan ve diretilen konular halihazırda bizlerin malumu... bunlar arasında en bilineni belirli uygulamaların ve oyunların Linux tarafında tabiri yerindeyse Windowsça... desteklenmemesidir. Peki bizler bu durumda ne yapıyoruz? kendimce doğru olanı paylaşayım, Linux depolarını kullanmaya devam ediyoruz ve .exe uzantılı uygulamaları değil, hangi dağıtımı kullanıyorsak onun parametrelerini ve yöntemlerini takip ederek açık kaynak yazılımlarımızı sistemimizde rahatça kullanıyoruz. Yani; ''Ben bir Linux kullanıcısıyım'' demeniz için aslının bu şekilde olması gerek.

Her şey tamam sorun yok ortada ama Windows'un direttiği programa bir şekilde ihtiyacınız var ve bunu kullanmak istiyorsunuz, işte burada Wine kütüphanesi devreye giriyor. (Emülatör'den daha mantıklı bir açıklama biçimidir.) şunları da eklemek isterim; Konu başlığında stabil kurulum diye geçebilir fakat bu sorunsuz kurulum aşamaları anlamındadır, Wine için tamamen stabil demek yanlış olur. Evet, bir çok .exe dosyasını çalıştırabilirsiniz. (Steam ile oyuna girmediğim zamanlar cs 1.6'ı sorunsuz oynamıştım) Fakat stabil çalışamayan, sorunlar çıkaran vs. oyun ve programlar ile de karşılaşacaksınız ve bu tecrübenizle sabit hale gelecek. Çok çok ihtiyaç duymuyorsanız Wine'a gerek yok demektir. İstediğiniz .exe uzantılı dosyanın benzerlerini hatta daha iyisini Linux depolarında bulacaksınız emin olun. Her şey tamamsa uçbirimde düşeceğiniz komutlarla başlayalım.

> sudo dpkg --add-architecture i386 32-bit kütüphanesinin ihtiyaç duyacağı paketleri sağlıyoruz.

> sudo apt-get update paket deposunu güncelliyoruz.

> sudo apt-get install wine wine64 wine32:i386 wine'i sisteme dahil ediyoruz.

Kolay gelsin. :)

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
linux u da windows u kullandığım gibi kullanıyorum çok derinlemesine bilmiyorum linux u ama kendimi idare etcek kadar kullanıyorum

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Lutris tanıtımı yapsana be hacııı :D Pek bileni yok, canavar gibi platform.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
League of Legends'ı ve Warframe'i hiç uğraştırmadan kurdurtmayı başartan tek platform diyebilirim. Lutris topluluğu biraz daha aktif diyebiliirim POL topluluğuna nazaran :)
Warframe - Lutris
League of Legends - Lutris
Biraz daha ilgimi çekmeye başladı bu yazdıklarından sonra Lutris, zira LOL'ü ve Warframe'i sorunsuz çalıştırması büyük başarı. Warframe hakkında fikrim yok ama, LOL wine ve playonlinux'da pek başarı sağlayamamıştı.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Biraz daha ilgimi çekmeye başladı bu yazdıklarından sonra Lutris, zira LOL'ü ve Warframe'i sorunsuz çalıştırması büyük başarı. Warframe hakkında fikrim yok ama, LOL wine ve playonlinux'da pek başarı sağlayamamıştı.
İnan bana, Warframe nirvanaya eş benim için :p LoL yine çalıştırmayı başarırsın, Warframe harbi Linux'ta çalıştırması zor bir oyun.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
İnan bana, Warframe nirvanaya eş benim için :p LoL yine çalıştırmayı başarırsın, Warframe harbi Linux'ta çalıştırması zor bir oyun.
Elbette, LOL'den yüksek grafik kullandığı gibi bir gerçek var sonuçta.

Son mesajlar