Debian Stabil Lutris Kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Merhabalar, daha önce Wine stabil kurulumunu Debian üzerinde anlatmıştım şimdi sıra Lutris'e geldi. Beni bu konuyu açmaya teşvik eden @eronis'e selam olsun. İyi ki teşvik etmişsin bu tür emülatör ve kütüphane destekli benzeri yazılımların Linux dünyasında var olması bir güzellik iken kullanıcılarının da bu konuda bilinçli olması ayrı bir güzellik katar olaya. Öyle ki Linux cephesinde ''Oyunlar'' konusunun ne kadar tartışıldığını biliyoruz, bazıları evet Linux'ta oyun oynanır niye oynanmasın? derken bazıları; Oyun oynayacaksanız Linux değil Windows tercih edin diyorlar. Oysa ki ortamı kaosa sürükleyen bu gereksiz tartışmalar yerine deneyip tecrübeyle sabit hale getirilirse oynanıp oynanamadığı açıkça su yüzüne çıkacaktır. Unutmadan... bir şey daha var, tamam Linux'ta oyun oynanıyor ama kasıyor? bu Linux ile alakalı bir konu değil sistem yetersiz ise Windows üzerinde de kasacaktır. Bu nedenle en başta sistem parçalarının yeterli düzeyde olması gerek. Linux'ta oyun oynanamadığı kanısında olan arkadaşları gamer arkadaşların çektiği v.s videolarına davet ediyorum... Windows'ta düşük fps alan oyunun Linux'ta fps konusunda zirve yaptığını kendi gözleriyle görecekler. Bu gerekli açıklamaları da yaptığımıza göre şimdi Lutris'in kurulum aşamalarına geçelim.

İlk önce gerekli repo adreslerini dahil ediyoruz;

echo "deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/strycore/Debian_9.0/ ./" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/lutris.list

wget -q http://download.opensuse.org/repositories/home:/strycore/Debian_9.0/Release.key -O- | sudo apt-key add -

Depoları güncelleyip Lutris'i install ediyoruz;

sudo apt-get update

sudo apt-get install lutris

Bütün her şey yolunda gittiyse yazılımı sistem menünüze düşmüş olarak görürsünüz ve sorunsuzca başlatabilirsiniz, Arayüze ulaştığınızda sizden bir hesap isteyecektir yoksa ''Register Account'' diyerek yeni hesap oluşturabilirsiniz. Daha sonra hesabınızla giriş yapıp ''Browse'' ile oyun keşiflerine başlarsınız... Yazılımın official sitesinde hangi oyunların kurulabildiğini ya da desteklendiğini ''Games''den kontrol edebilirsiniz. Debian harici dağıtım kullanan arkadaşlar sitede ''Downloads'' kısmından faydalanarak kullandıkları dağıtıma ait kurulum adımlarını ve ne yapmaları gerektiğini öğrenebilir. Kolay gelsin.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Lutris zamanında kullandım harika gerçekten. Tüm oyun platformlarını tek bir arayüzde görüyorsun. Emülatör desteği de var eskiyi arayanlar için :)

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Lutris zamanında kullandım harika gerçekten. Tüm oyun platformlarını tek bir arayüzde görüyorsun. Emülatör desteği de var eskiyi arayanlar için :)
Wine'dan bir atım öte gibi geliyor bana sanki daha kaliteli gibi... Böyle imkanların olması güzel fakat zorda kalmadıkça ve çok gerekmedikçe kullanılmasından yana değilim, Yani Steam gibi bir gerçek var. Steam'ın ''OS'' adı altında Linux için yayınladığı oyunlar var gayette stabil ve kullanıcıya yetecek biçimde fazlaca oyun mevcut.

Son mesajlar