Linux ve Windows Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
ME'ler fena değildi ya,kendinden sıkıştırılmış klasör vs desteği birşeyler vardı:)
98'den sonrada görsellik vs bence süperdi,hakkını yemeyelim...

Gelmiş geçmiş en kötü windows sürümüdür kendileri. Vista bile yanında mükemmel kalır. Hatalarını asla çözemedim. Saçma sapan yerlerde hata verirdi. Hala da çok zayıf bilgisayarlarda karşılaşır ve çözemem :) Win ME adamı kanser eder kanser.

:cursing:

Cloakengaged

Müdavim
Reaksiyon puanı
145
Çerçeveletip duvarıma asacağım.
* bi ara getir altına imzada atayım haha

bencede sen hiç değişmemişsin hala sen gibi yazıyorsun kendini herşeyi bilen sanıp kibirle davranıyorsun :D nerdeyse her mesajında aa onu biliyomusun bilmiyosan söle sana sölücem meselesi yapıyosun :lol:

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
O benim kibirimden değil, yardım etme isteğimden kaynaklanıyor. Windows ile Linux arasındaki en büyük farklardan biri de budur: Linux dünyasında herkes sana yardım etmek ister çünkü herkes senin yaşadığın sorunu en az 1 kere yaşamıştır.

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
O benim kibirimden değil, yardım etme isteğimden kaynaklanıyor. Windows ile Linux arasındaki en büyük farklardan biri de budur: Linux dünyasında herkes sana yardım etmek ister çünkü herkes senin yaşadığın sorunu en az 1 kere yaşamıştır.

Windows dünyasında da işler pek farklı yürümüyor. 100 sorunun 90'ının cevabı aynı. Garip bir savunma. Bence linux dünyasında herkesin birbirine yardım etmek istemesinin sebebi azınlık psikolojisi.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Windows dünyasında da işler pek farklı yürümüyor. 100 sorunun 90'ının cevabı aynı. Garip bir savunma. Bence linux dünyasında herkesin birbirine yardım etmek istemesinin sebebi azınlık psikolojisi.

Azınlık psikolojisi dersini kaçırmışsınız anlaşılan. :)

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Sizin adınıza üzüldüm.

Ama bizim gezegenimize göz atmak için çok da geç kalmış sayılmazsınız: http://gezegen.linux.org.tr

Teşekkürler efendim. Çok kibarsınız.

Gezegeninize bir gün iniş izni isterim. Umarım gezegende kendini mesih ilan etmemiş birileri vardır. Herkes bir şekilde havada geziyorsa tek başıma kalmak istemem.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Teşekkürler efendim. Çok kibarsınız.

Gezegeninize bir gün iniş izni isterim. Umarım gezegende kendini mesih ilan etmemiş birileri vardır. Herkes bir şekilde havada geziyorsa tek başıma kalmak istemem.

Sizin de ayaklarınızı yerden keserler efendim. :) Hiç merak etmeyin siz.

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Sizin de ayaklarınızı yerden keserler efendim. :) Hiç merak etmeyin siz.

Teşekkürler.

Ayaklarımı yerden kesecek şahısları kendim seçmeyi tercih ederim.

Gerçek dünyada buluşmak üzere. Bir ara uğrarsanız ağırlamaktan onur duyarım.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
O konuda bizim açımızdan sorun çekmezsiniz (muhtemelen) çünkü bu forumda Linux'u gerçek manada destekleyen insanlar saygı sınırlarını çoğu kez* korumayı bilen insanlardır.

*Bazı durumlarda insanlığımıza yenik düşüyoruz. En azından, ben düşüyorum.

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
O konuda bizim açımızdan sorun çekmezsiniz (muhtemelen) çünkü bu forumda Linux'u gerçek manada destekleyen insanlar saygı sınırlarını çoğu kez* korumayı bilen insanlardır.

Gerçek manada kısmının altı çizilirse okuduğum en gerçekçi yorum diyebilirim.

İnsanoğlunun işi bir nevi nükteden hisse. Bu da lazım.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Sözlerim konusunda altı çizilecek bir husus olduğunu sanmıyorum. Şayet burası bir forum ve herkes istediğini istediği ölçüde söylüyor. Cümlelerimle neyi kastettiğimi gayet iyi belirttiğimi düşünüyorum.

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Sözlerim konusunda altı çizilecek bir husus olduğunu sanmıyorum. Şayet burası bir forum ve herkes istediğini istediği ölçüde söylüyor. Cümlelerimle neyi kastettiğimi gayet iyi belirttiğimi düşünüyorum.

Neyse.

İnsanlığımıza yenik düşmeden ben konuyu kapatayım.

Size iyi geceler. Bizim dünyamızda saat bir hayli geç oldu. Malum yarın pazartesi. Sendromuma girmeden "uyku modu"na girmem gerekiyor.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Şu ana kadar insanlığıma karşı yenik duruma düştüğüm birkaç olay oldu. Onların da "sizin dünyanızdaki" mesihlerden olması acı verici sizin açınızdan. Tahrik edilme ve zorda kalma meselesi. Her insan en az bir kere yaşamıştır bunu. :)

Size de iyi geceler. Umarım sizin dünyanızdan başka biri gelmez de ben de iç rahatlığıyla uyuyabilirim artık. Malum, bizim dünyamızda da geç oldu.

zuntikam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tartismanin bir bolumunu okudum. Olay biraz fanatizme dokulmus gibi geldi. Universite yillarinda LKD (Linux Kullanicilari Dernegi) seminerleri organize etmis birisi olarak gercekten linux un hatta ve hatta shell ekraninda yapilanlari gordukten sonra What is the Matrix tarzi tepkilerim olmustu. Olay Microsoft/Linux ten ziyade ucretli /ucretsiz yazilim meselesidir. Su acidan olayi irdelersek; ucretli ve kaynak kodlari gizli bir sistemi yapan cok mukemmel yazilim bilgisi olan 50 bilemedin 100 kisi olsun. Kaynak kodu acik ucretsiz olan yazilimlari ise yazilim konusunda uzman onbinlerce kisi gelistirir. Gelisim sureklidir ve yazilimdan anlayan bir kisiyseniz programlari isteginize gore degistirip yeni fonksiyonlar yukleyebilirsiniz. Fakat ucretli programlarin yeni surumleri cikana kadar hic bir sey yapamazsiniz. Ayrica odediginiz bedelleri de saymiyorum. Bunun yani sira bilgisayar konusunda bilgisi olmayan insanlar icin hala Linux tam manasiyla elmastan bir labirent. Bununla birlikte satis ve kar oranlari artik Hollywood ile yarisan oyunlarin da cogunun hala windows a gore uyarlanmasi ( cunku linux a uyarladiklari zaman ucretli olarak bunu yapamazlar yapsalar dahi cok kolay bir sekilde ucretsiz hale cevrilir.) hala linux un onundeki en buyuk engeldir. Buntun bunlara ek olarak microsoftun paranin gucuyle uyguladigi (ucretsiz pc dagitmak , bazi yerlerde ucretsiz Ms office tarzi yazilim dagitmak , ulkelerin cogunun ar-gesine direk maddi destek vermek gibi ) siyasetleri de var.

Sonuc olarak Linuxun onundeki engelleri kaldirmasi icin hala biraz zaman var. Ama hala pc ve yazilim isinin ustalarinin goz bebegi linux surumleridir.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Bir tartışma forumu mu açsam ne yapsam? Ne biçim çalışır ama...

gameovermee

Asistan
Reaksiyon puanı
2
arkadaslar fanatikligimizi işletim sistemi üzerinden degil de başka bir boyuttan yapsak nasıl olur?
normal şartlarda kim neyi begeniyorsa win/lnx/macos kişisel olarak kullanabilir ki buna kimsenin birşey söyleme hakkı yoktur. fakat kamusal alanda ve okullarda windows kullanılarak her yıl bilmemkaçmilyondolarımız çöpe gidiyor.orada kullandıgımız fonksiyonları çok rahat linuxta da yapabiliriz.
HANGİSİ DAHA İYİ DİYE TARTIŞANA KADAR FİKİR VE GÜÇ BİRLİGİ YAPARAK NEYİ NEREDE KULLANABİLİRİZ YA DA NEYİ NEREDE KULLANMALIYIZ şeklinde düşünürsek çok daha yapıcı sonuçlara ulaşamaz mıyız ne dersiniz??

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Linux'çular sahip oldukları şeyi savunurken Windows'çular kiraladıkları veya korsan kullandıkları şeyi savunuyorlar. Fark bu :)

de Cuellar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Desktopta kullanim oranlari konusundaki arguman pek saglikli degil. Microsoft'un PC ureticilerine para yedirdigi, santaj yaptigi falan hep bilinen hikayeler. Bir cok son kullanici yuklu geldigi icin windows kullaniyor. Duzgun bir rekabet ortami olsa, bilgisayarin donanimina 450 windows lisansina 50 dolar, linux icin 0 dolar dense ortaya daha saglikli bir pazar payi rakami cikar.

Babamin bilgisayarina Ubuntu kurdum sorunsuz bir sekilde kullaniyor. Kendisi yasi itibari ile teknolojiden korkar. Windows'ta 2 ayda bir format atmak zorunda kaliyorduk, virus programlari falan kurulu ve guncel olmasina ragmen. Simdi tikir tikir calisiyor makine, dokunmayali nerede ise 1 sene olacak. 4 sene oldu makineyi alali bu arada. Windowsa mahkum kalsak bugun belki yeni bir makineye para vermek zorunda kalacaktik.

Bundan 3-4 sene once teknoloji cahili babama linux kurulu bir makine veremezdim, bugun verebiliyorum. Bundan bir 3-4 sene sonra oyun oynayanlar da dahil olmak uzere her turlu kullanicinin ihtiyacina cevap verebilecek noktaya gelecektir diye tahmin ediyorum. O zaman Microsoft'un neler yapacagini seyretmek ilginc olacak.

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
ne yapacak dostum

ağlayacak :crying:

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
benim hiç 4gb ram im olmadı amca :crying:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ah be ramboberk 4gb ramı bırak 2 gb bile göremedik.Canın sağ olsun yinede :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...