Said Nursi'nin Hayatı

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ersen64

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür Saha Kardeşim, Saolasın, Ağzına sağlık güzel döktürmüşsün...

Risale-i Nur kendi adına yapmıyor akıllı, KUR'AN hesabına yapıyor...Kendi adına yapsa hangi Şaşkın dinler...

Değerli Arkadaşlar,
Biliyor musunuz bu ateistlerin akıldan zorları var galiba burası Said Nursi Başlığı, bunların ne işi var burada...Said Nursi Hz. hayatındayken dinsizlerin fikirlerinin belini kırdım, sesini işittim demişti...Ben birinci ağızdan çok duymuştum...Bunlar heralde intikam peşindeler....Onun için onları bir kenara bırakın muhatap olmayın..******** zaten farkında değiller....
Biz Kur'anın hakikatlarıyla meşgul olalım yeter...
Kainatın en mühim meselesi olan, Kur'an hizmeti bize yetmez mi?

Mod.Not:Ersen64 arkadaşım lütfen ard arda mesaj yazmayalım.

saha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
orcagada dedi ki:
teoharun dedi ki:
Üzülerek söylemek gerekirse bizler herhangi bir konuyu eleştirirken o konu hakkında araştırma yapmadan eleştiriyoruz. Bu da saçma tartışmalara yol açabiliyor. Said Nursi'yi veya herhangi birini eleştirmek istiyorsanız öncelikle onun eserlerini ve yaptıklarını gözden geçirmeli; ondan sonra eleştriye hazır olunmalıdır. Eleştriler doğruyu buldurmaya yönelik olmalıdır; kişinin kendisini haklı ve üstün çıkarması için değil!

Çok yakında Risale-i Nur Külliyatı bütün dünyayı saracak ve aydınlığa yükseltecek.

Hoşgeldiniz Teoharun bey,

Neden risale-i nur yapacak bu işi de esas kuran yapamayacak?Neden arkadaşım anlatır mısın?

Siz tanrınıza kitabiniza resmen şirk koşuyorsunuz.Sonra ateistlerin kalpleri mühürlü diyip bide üstüne saçmalıklarınızın tanrısal olduğu kanaati uyandırmaya çalışıyorsunuz.

Sırf bu mesajı verebilmek için üye olup ilk mesajını da bizi aydınlatmak için kullanmışsın.Madem niyetin akılcılık buyur dinliyorum.

Saygılar...

Orcagada: Ben bu forumda said nursi konusu açılmadan önce risale nurun ne olduğunu bilmiyordum.Benim risale nurdan anladığım senin gibi yarım kalmış ara formlar için kaleme alındığıdır. kullanma klavuzu olmadan araca araç olmadanda amaca hizmet edemessin.Burada allah amaç oluyor kuran araç oluyor risale nur ise kullanma klavuzu . Yanlız senin klavuzun bozuk istersen değiştir alim allah yolda kalır sonra bizden bilirsin

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Saha,

Zaten senin dünyadan haberin olsa buralarda alık alık yorumlarla boyundan büyük işlere girmezdin.

Avatarına üç hilal bir de kurtbaşı koymakla milliyetçi olunmaz.O kadar vatancı,milliyetçiysen,islamcıysan git de müslüman kardeşlerinin mekkede nasıl osmanlı yadigarlarını yıkıp otel yaptıklarını,ehli beytin mezarlarına nasıl hürmetsizlik ettiklerini araştır.Ayşenin,hamzanın yıkılan (bizzat müslümanlarca) kabirlerinin hesabını sor.Hira'nın nasıl kenef olarak kullanıldığının cevabını iste.Bana burda kofti mücahitlik yapma.

http://www.tumgazeteler.com/?a=931530

http://www.tumgazeteler.com/?a=2513012

http://www.tumgazeteler.com/?a=2355890

Oku bakalım savunduğun itikatlar neler yapıyormuş.Kullanma klavuzu kime lazımmış.

Ben yolda kalmam Saha bey ama sen yol nere onu bile anlayacak kadar kapasiteli değilsin.

Ayrıca şunu unutma risaleleri daha okumadan burda "benim anladığım" demek hiçbirşeyden haberim yok ortaya sallıyorum demekle aynı şeydir.

hacicavcav

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Değerli Orcagada yapmışsın yapacağını.Arkadaşlar kimlerin ekmeğine yağ sürüyor anlasınlar.Ama onların kalpleride,gözleride mühürlüdür.anlamazlarki... (&)

Arkadaşlar,Mehmet bey doğru söylüyor.Konu neydi nerelere kaydı.Lütfen mevzuya dönelim.Dönelim dönmesine ama bir türlü sorduğumuz sorulara doğru dürüst cevap alamıyoruz.
Biçare mücahit ersen64 buyurmuşlar:
Risale-i Nur kendi adına yapmıyor akıllı, KUR'AN hesabına yapıyor...Kendi adına yapsa hangi Şaşkın dinler...
Hadi ya,emin misin?
Bende diyorum ki cifr ve ebced yoluyle Kuranı tahrif ediyor.Yanlış yorumluyor.
Yine herzaman olduğu gibi birkaç örnek vermek gerekecek.Ersen64 senin yaptığın gibi falancalar okumasın demeyeceğim.Herkes okusun,ama özellikle sen oku.Ama cevaplarını bekliyorum.Cevap veremezsen sana küserim. :p

Lem’alar, Onuncu Lem’a’da ilmi cifr işe ilgili ilginç bir olay anlatır;
“(…) Seyranîdir. Bu zat, Husrev gibi Nur’a müştak ve dirayetli bir talebemdi. Esrâr-ı Kur’aniyenin bir anahtarı ve ilm-i cifrin mühim bir miftahı olan tevâfukata dair Isparta’daki talebelerin fikirlerini istimzac ettim. Ondan başkaları, kemal-i şevk ile iştirak ettiler. O zat başka bir fikirde ve başka bir merakta bulunduğu için, iştirak etmemekle beraber, beni de kat’î bildiğim hakikattan vaz geçirmek istedi. Cidden bana dokunmuş bir mektup yazdı. “Eyvah! dedim, bu talebemi kaybettim!” Çendan fikrini tenvir etmek istedim. Başka bir mana daha karıştı. Bir şefkat tokadını yedi. Bir seneye karib bir halvethânede (yani hapiste) bekledi.”

Seyranî denen bu zatın hapiste yatmasının hikmetini ilm-i cifre karşı olmasında ve Said Nursî’yi bunlardan vazgeçirmek istemesinde bulan bu zihniyete şu soruyu sormak isterim...
Siz bu adamcağızdan daha uzun süre hapislerde yattınız. Birisi de çıkıp size derse ki: “Sen bunca hapsi, kendi hevana ve hevesine göre Kur’an-ı Kerim’i tefsir edip, o Kitabı emellerine alet ettiğin için yattın. Kaç defa bu tokadı yedin, hâlâ akıllanmıyorsun!” Ne cevap vereceksiniz?
Nedersin ersen64 Saidciğin bu tokadı defalarca yemesinin nedeni Kurana ettiği eziyetten olabilirmi.Sen kadere iman etmiş bir insansın.Bi düşün.

Sikke-i Tasdîk-ı Gaybî, 112 ve Birinci Şua 31.ayette;
su da bulamadıysanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin.” (Maide/6)
ayetinde geçen “toprak” (ﺪﻳﻌﺻ )ın Said Nursî olduğu iddia edilmiş, aynen şöyle denilmiştir:
Sad ve sin, birbirine tam kardeş olması ve bir kelimede birbirinin yerine geçmesi münasebetiyle bu âyetteki “sa‘îden” kelimesindeki sad, sin okunsa Risale-i Nur’un tercümanını göstermesi...
Oysa Ayet açıkça abdestten, gusülden, teyemmümden bahsetmekte iken Nur Risaleleri’ne göre; ayetteki “eğer hasta iseniz” anlamına gelen “ve in küntüm merzâ” cümlesi çarpıtılarak “dalâlet ehli tarafından artırılan manevî hastalıkların büyük bir kısmı, Nur Risaleleri’nin Kur’anî ilaçlarıyla giderilebilir” anlamı verilmiş...
Peki bu yapılan Kuranı tahrif değil midir?Adam resmen kendine pay çıkarıyor.

Sikke-i Tasdîk-ı Gaybî, 74-78’de Nur suresi 35.ayet şöyle tahrif edilir;

Allah, göklerin ve yerin nurudur. Onun nurunun bir örneği, içinde ışık bulunan bir kandil yuvası gibidir. Işık bir cam içindedir; cam ise, doğuya da batıya da ait olmayan mübarek, ateş değmese bile yağı neredeyse ışık verecek olan bir zeytin ağacından yakılan, sanki inci bir yıldız gibidir. Nur üzerine nurdur.(Nûr,35)

Bu ayetin açıklamsını saitçüğüm nasıl yapmış ona bakalım.Senin deyiminle ersen64 kurana nasıl hizmet etmiş bi görelim...

“Hem işaret eder ki; Resâil-in-Nur müellifi dahi ateşsiz yanar, tahsil için külfet ve ders meşakkatine muhtaç olmadan kendi kendine nurlanır, âlim olur. Evet bu cümlenin bu mu’cizane üç işarâtı elektrik ve Resâil-in-Nur hakkında hak olduğu gibi, müellif hakkında dahi ayn-ı hakikattır. … Hem, nasılki bu cümlenin mânevî münasebet cihetinde kuvvetli ve letâfetli işareti var; öyle de cifrî ve ebcedî tevafukiyle hem elektriğin zaman-ı zuhurunun kurbiyetini, hem Resâil-in-Nur’un meydana çıkması, hem de müellifinin velâdetini remzen haber veriyor.”

Said Nursî, hiç utanıp sıkılmadan bu hezeyan, kuruntu ve zırvalarının, bir de hakikatin ta kendisi olduğunu söylüyor. Bu ve buna benzer yorumların ayetin anlamına uygun olup olmadıkları bir yana, görüldüğü gibi, Kur’anî ifadeler, içinde geçtikleri siyaklarından kopartılmaları durumunda çok çeşitli ve bazen de çok tehlikeli hatalar ortaya çıkabilmektedir.

Tılsımlar Mecmûası, 193’de;
Eğer kulumuz (Muhammed)a indirdiğimiz (Kur’an)dan şüphe içindeyseniz, haydi onun (surelerinden biri) gibi bir sure getirin; (bunun için) Allah’tan başka şahitlerinizi de (yardıma) çağırın; eğer doğru kimseler iseniz.” (Bakara,23) ayetinin ebcedî tefsirinde“Fe’tû bisûratin min mislihi” (ebced hesabı ile) 1880′dir. Son asırların tağut dalâletinin doğumu olup, onun temsil ettiği ruh-u dalâlete hazret-i Kur’ân’ın ve ondan nebean eden Risale-i Nur meydan okumasını gösterir.” Denmektedir.
Nur Risaleleri’ndeki ebced hesabına göre “tağut” Mustafa Kemal Atatürk kabul edilirken aynı yolun (Ebce-Cifr metodunun) farklı yolcularınca Mustafa Kemal’in “Mehdî” ilân edildiğini görüyoruz.
Bu da bizlere; uygulanmasıyla aynı kişinin hem yerin dibine batırıldığı hem de göklere çıkarıldığı bir yöntemin ne kadar geçersiz olduğunu ve bu yöntemle Kur’ana yaklaşmanın ne kadar sapıklık olduğunu gösterir.

saha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
orcagada dedi ki:
Saha,

Zaten senin dünyadan haberin olsa buralarda alık alık yorumlarla boyundan büyük işlere girmezdin.

Avatarına üç hilal bir de kurtbaşı koymakla milliyetçi olunmaz.O kadar vatancı,milliyetçiysen,islamcıysan git de müslüman kardeşlerinin mekkede nasıl osmanlı yadigarlarını yıkıp otel yaptıklarını,ehli beytin mezarlarına nasıl hürmetsizlik ettiklerini araştır.Ayşenin,hamzanın yıkılan (bizzat müslümanlarca) kabirlerinin hesabını sor.Hira'nın nasıl kenef olarak kullanıldığının cevabını iste.Bana burda kofti mücahitlik yapma.

http://www.tumgazeteler.com/?a=931530

http://www.tumgazeteler.com/?a=2513012

http://www.tumgazeteler.com/?a=2355890

Oku bakalım savunduğun itikatlar neler yapıyormuş.Kullanma klavuzu kime lazımmış.

Ben yolda kalmam Saha bey ama sen yol nere onu bile anlayacak kadar kapasiteli değilsin.

Ayrıca şunu unutma risaleleri daha okumadan burda "benim anladığım" demek hiçbirşeyden haberim yok ortaya sallıyorum demekle aynı şeydir.

Sayın orcagada ne demişim benim anladığım demişim senin anlamanı zaten beklemiyorum.

İSLAMCIYSAN bu tabir radikallerin tabiri arzu edersinki ben kendime müslüman denmesinden hoşnut olurum

Orası suudiarabistan bende arap değilim kolay değil bir arap için Türklerin boyunduruğu altında yüzyıllarca yaşamak tabiki bize katlanmaları beklenemez.

Üç hilal ve kurt başı bu benim kendi görüşüm saç telimden tırnağıma kadar milliyetciyim.[ Arzu edersen bırakta ben kendi seçimimi yapayım ]Yok rahatsız oluyorsan rica et kaldırayım ..

Bak tam bu kelimeye [kofti] takıldım kaldım saldırmaya başladın. bıraktın bilimi.
Klavye delikanlısımı oldun.

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Saha bey,

"senin gibi yarım kalmış ara formlar" bu sözünüzde hakaret sezdiğim için çıkışım biraz sert oldu. İnançsız olmamız, bize ağzınıza geleni söylemeniz hakkını vermez.

Araplar gördüğünüz gibi sadece Türk eserlerine değil sizce kıymetli olan peygamberinizin emanetlerine de saygısızlık etmiş durumdalar. Umarım tüm linkleri okuyabilecek vaktiniz olmuştur. Bu rezalet için tek yorumunuz ben arap değilim ise samimiyetiniz şüphelidir.

Avatarınız sizin seçiminizdir. Siyasi görüşünüzü temsil ediyor da olabilir. Beni rahatsız etmez. Her ses ve fikir kendini savunabilmelidir.Aksi takdirde buraya çıkıp özgürlüğü savunmamın bir hükmü kalmaz.

Bir de şu gerçek var; İslam dünyasında milliyetçilik olmaz, ümmetçilik olur. Yani inancınız dahilinde peygamberinizinde hadislarinde sabit olmak üzere sizler inançsal birlikteliğinizde kardeşsiniz. İslam'da Türk ,Laz, Çerkez, Arap Ayrımı yoktur.Peygamberinizin sünnetinden farklı davranmaktasınız.

Ben de Türküm ve bununla daima gurur duyarım. Türklüğümden taviz vermem ve vatanım için gereken neyse sonunu düşünmeksizin yaparım.Her platformda tarihimi savunurum. Ama ırkçı değilim.Evrensel değerlere inanırım.

Kofti kelimesini uyduruk ve boş anlamında kullandım. Bu konuda düşüncem hala bu. Saldırı saymanız için bir sebep yok.

Bilimden vazgeçmem mümkün değil. Bilimsel olmayan hiçbir şeyin gözümde zerre kadar itibarı yok.Gerçekler tek umudumdur.

İyi geceler.

ersen64

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Değerli Arkadaşlar,
Bakara Suresi 26-27 Ayetin mealinde buyruluyor ki..
Yani, "Cenab-ı Hak, kullarını irşad ve ikaz etmek üzere, sivrisinek gibi hakir, kıymetsiz bir hayvanla veya bir mahlukla misal getirmeyi, kafirlerin keyfi için terk etmez. İmanı olanlar, onun, Rablerinden hak olduğunu bilirler. Amma kafirler, 'Allah bu gibi hakir misallerden neyi irade etmiştir?' diyorlar. Allah, onunla çoklarını dalalete atar ve çoklarını da hidayete götürür.
Fakat fasıklardan maada dalalete attığı yoktur. Fasıklar da ol adamlardır ki, Allah'ın taatinden huruçla, misak-ı ezeliden sonra ahidlerini bozarlar ve Allah'ın akrabalar arasında veya mü'minler beyninde emrettiği hatt-ı muvasalayı keserler; yeryüzünde işleri ifsattır. Dünya ve ahirette zarar ve hüsrana maruz kalan ancak onlardır."
O temsilatı nur-u İmân ile tefekkür edenin nur-u imanı inkişaf eder, kuvvet bulur.
Küfür zulmetiyle ve tenkit hırsıyla bakanın da, zulmeti ziyadeleşir ve gözü kör olur
. Çünkü nazaridir, bedihi değildir. Evet, bu temsilat, temiz ve yüksek ruhları, mülevves ve alçak ruhlardan tefrik içindir. Bu da, yüksek istidatları neşvünemalandırmakla pis istidatlardan temyiz içindir. Bu dahi, sağlam fıtratları, mücahede ile, bozuk ve hasta fıtratlardan ayırmak içindir.Bunu da, imtihan-ı beşer istilzam ediyor. Bunu dahi, sırr-ı teklif iktiza etmiştir. Teklif ise saadet-i beşer içindir. Saadet ise tekemmülden sonradır.
Sevgili Düşünen Arkadaşlar,
Yukarıdaki ayetin meali görüldüğü gibi çok camiidir.Aynı örnekle onlar sapıklığa giderken, bizlerin hidayeti artmaktadır..Onların dalaleti, İslamiyet sarayına uzaktan bakmalarıdır.
Her sorularına cevap vermeyişimiz, cevaplarını bilmediğimizden değildir aramızda mesafe farkı olduğundandır.Onlar KALE gibi olanlar, İslamiyetin esaslarına mağlup olduklarından, teferruatla teselli bulmaya çalışıp, kendilerini kandırıyorlar.Evet görüntü bünyenin mahiyetine göre değişir.Konuya en yakın olan en doğruyu, uzak olanlarda, hele ayrıntıları hiç doğru göremeyeceklerdir..Onun için burada muhatabımız kendi öz nefsimizdir ateistler değil. Onlar ise içimizdeki vesvesenin iknasından başka bişey değildir...Eğer onlar gerçeği anlamak istiyorlarsa, önce binanın temellerini yapmaları gerekir, teferruatı değil..Teferruattan bahsediyorlarsa niyetleri, safdil olanları kandırmaktan başka bişey değildir..Teferru sorulara cevap vermekte, onların emelerine alet olmaktır..
Evet arı su içer bal akıtır, yılan su içer, zehir döker.
Devam edecek.

enigma77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaslar. bende konu hakkinda fikrimi soylemek isterin.

Kuran bize gayet acik ve secik bir sekilde gonderilmis ki, inananlar baska bir yola sapmasin tek bir kitabi olsun diye.

Neden Kurani okuyup iyi anlamak yerine baska kitaplara ihtiyac duyalim. Bakin yukarda "Risale-i Nur" turkce cevirilerine ornek vermissiniz ama bu ceviri hali bile hala cok karisik...

Bugun bile hala piyasada hurafe hadisler ve kitaplar dolasmakta islam hakkinda...
bence inanan kisinin dogru yoldan ayrilmamak icin yapilacak tek sey kuran okumak...

allaha inanmak, peygambere inanmak, kuran okumak..

ersen64

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Değerli Arkadaşlar,
Kur'anı okumayan, tefsirini hiç okumaz...Risale-i Nur okuyanlardan, Kur'an okuması bilenler her hafta, bir cüz okuyarak her hafta hatim yaparlar bunu biliyor muydunuz?
Selamlar..

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Hacicavcav Üzerinden Alıntı
-Olmayan bir şey için cihat ilan edip dünyayı kana bulamanın kimseye faydası yoktur.

İşte bak Korkunuz bu!(sizin korkunuz bu biz zaten biziz)
Onuda doğru düzgün bilmiyorsunuz!

Müslümanlar Hiçbir zaman durup dururken savaş açmazlar

Etrafı kana bulamak diyorsun, Bunu Müslümanlarmı yapıyor !!! (*******)

Nahl Suresi, 126.ayet: " Eğer bir topluluğa azap edecekseniz, size yapılan azabın eşiyle azap edin."

Bakara Suresi, 178. Ayet: "Ey inananlar, öldürmede kısas size farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın."

Tevbe Suresi, 111. Ayet: "Allah şüphesiz, Allah yolunda savaşıp öldüren ve öldürülen müminlerin canlarını ve mallarını -Tevrat, Incil ve Kur'an'da sözverilmiş bir hak olarak- cennet karşılığında satınalmıştır. Verdiği sözü, Allah'tan daha çok tutan kim vardır? Öyleyse, yaptığınız alışverişe sevinin! Bu, başarıdır".

Eğer bunları Uygulamayan bir Müslüman Ülke gördüysen, zaten onlar sapmış olanlar

Zaten Geçen 3500 yılın sadece 230 yılı Barış içinde geçmiştir.(Oda kimin sayesinde belkide Osmanlı'nın hüküm sürdüğü yıllardan bahsediyordur, yani bildiğim bişey değil ama aklıma geldi)

Sana İsmail Türüt'ten Ateş Çemberi adlı Parçaya armağan ediyorum

Kur-an dır Müslümanın,Yaşadıkça Rehberi !!
Yanıyor Ortadoğu(Müslümanlar)!,Oldu Ateş Çemberi !!!
-
Sahipsiz Çeçenistan !,İşgalde Afganistan !
Çin'in Esaretinde,Yıllar Boyu Türkistan !
-
Zülum var İşkence var,Bu acı da yanılmaz
Bakın Yaptıklarına(klibin bu kısmında işkenceler gösteriliyor)
Bunlar İnsan Sayılmaz
-
Uyan Kardeşim Uyan !,Kumdan çıkar Kafanı !
Dünyanın 4 yanında,Akan Müslüman Kanı !

-
Duymadın feryatları,Tıkadın Kulağını
Allah(c.c) Belanı versin,Zamane Firavun'u (George Bush)
-
Yapmışlar Planları,Gidiyorlar Derinden
Tepkisi ne Olurdu ?!!,Atam Kalksa Yerinden !

Said Nursi pek tanımam hatta hiç, ama Senin gibi birini düşman edindiğine göre, Biraz Kitaplarınıda okumak lazım

Zaten onun çağında yaşamayan biri ona deli demeye cesaret edebiliyorsa, hatta ve hatta onun kendini peygamber sanıdığını bile söyleyip, İftira atabiliyorsa(onun yanındakiler,arkadaşları farketmemiş hacicavcav farketmiş anlayana!) Demekki ne mübarek bi insanmış !

Ölünün arkasından İftira atma, Bizim burda bu gibi kişilere **************** bulunuruz
!!!

Eskiden Sunni,Şafi,Alevi ayrımımı vardı, Kürt,Türk ayrımımı vardı, Hep biyerlerden bişeyler çıkıyor, Şimdi ben bi Ateist'i neden kabulleniyim !!! !!!

İşte görüldüğü gibi bi Karmaşa var, Bi Bozgunculuk var ! yeterince açık değilmi ! (Benim Anlayabilecek zekam var(Elhamdülillah), Anlatabiliyormuyum, izin varmı, Anlatsam kışkırtıcı diyecekler)
Tek amaç var; Ülkeyi bölüp,Parçalamak

Not:
Şimdi birileri bana Sütçü İmam diyip saldırı yapabilir(karalamaya çalışabilir) !! , Ama ben o gözle, Sözde Atatürk'ü kullananlara kaç kere baktım biliyormusunuz !!!

Edit: Video'yu kaldırdım

saha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
orcagada dedi ki:
Saha bey,

"senin gibi yarım kalmış ara formlar" bu sözünüzde hakaret sezdiğim için çıkışım biraz sert oldu. İnançsız olmamız, bize ağzınıza geleni söylemeniz hakkını vermez.

Araplar gördüğünüz gibi sadece Türk eserlerine değil sizce kıymetli olan peygamberinizin emanetlerine de saygısızlık etmiş durumdalar. Umarım tüm]

Sayın orcagada

Benim anladığım anlamında söylenmiş senin anlamanı zaten beklemiyorum .

Benim ara form deme nedenim zaten bellidir inaçlı olduğumuz için sizinde her yakıştırmanıza tahammül edeceğimiz anlamına gelmez. Onuda kendi kofti kelimeniz gibi içi boş olarak kabul edebilirsiniz.

Onlar arap ben türküm. Ben hz.peygamberin ve nice peygamberlerin hatta halifelerin emanetine saygı,da kusur etmezken arapların yaptığı elbette karşılığını bulacaktır bunun karşılığını verecek olan allahtır.

Avatarım benim hem görüşümü hemde kimliğimi temsil eder.

Orta doğuya bak kaç müslüman ülke var peki hangisi filistine ıraka yada lübnana yardım etmiş inananlar kardeştir parası olanlar değil benim onlar gibi kardeşim yok.

Ben bilime karşı değilim ama arzu edersinki biliminde herşeyi açıklayabileceğine inananlardan değilim.

Evrenselliğe inanmıyorum inanmamak içinde kendimce bir sürü nedenim var.

saha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sayın hacicavcav :

Demişsinki sorulara cevap alamıyoruz önce kişi kendisine baksın sizlere soru sorduk cevap alamadık yada atladınız buyrun dersiniz.

peki yeryüzündeki düzen nasıl oluştu?

bakterilerin dayanıklılığı 2 kat olacak şekilde evrimleşse idi

sineklerin üreme kaabiliyetleri 2 kat artsa idi

çürükçül bakteriler olmasa idi

kediler uçabilse idi

karbondioksit çevrimi bir yerde sekteye uğrasa idi

oksijen çevrimi bir yerde sekteye uğrasa idi

azot çevrimi bir yerde sekteye uğrasa idi

insandan başka canlılar insan gibi akıllı olup insan ile mücadeleye girse idi

hayvanlar yedikleri ile yetinmeyip stok yapsa idi

yeryüzünde yaşam nasıl olurdu?

bütün bunlar bir düzeni gerektirir ve bu düzeni sağlayan evrim midir acaba?

evrim koalanın midesini okaliptüs yaprağı yiyecek şekilde evirirken bir yandanda bir ağacı okaliptüs olarak mı tasarlıyordu?

evrim insanların ağzının tadını şekillendirirken bir yandan da arıya bal yapmasını mı öğretiyordu.

evrim insanların süt içeceğini bilip inekleri mi evirmiştir.

evrim insanın ağız lezzetine göre binlerce meyve ve sebzeyi nasıl gerçekleştirmiştir acaba?

bütün bunlar bir nasıl oluyor da şans eseri kendini bilmez mutasyonla olur.

bu soruyu yanıtlayabillecek evrimci yada ateist bir arkadaş var mı...

Yada bilim bunları araştırmadan yada bir sonuca varmadan nasıl olurda insan allahı kabul etmeyebilir.

Benim cevabını beklediklerim bunlar. Hatta bunları dahada uzatabilirim

Ve şunuda belirtmek isterim saidinursi hakkında çok detaylı bilgilere sahib değilim .Soru sorsanızda cevap veremem.

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Peki Saha bey sizi anladım,

Konuşmamızın tadını kaçırmadan,fikirleri çarpıştırmak adına size bir sorum var.

Sizce risaleler (okumamış olsanızda imanınız gereği cevaplayabilirsiniz.) kutsal sayılabilir mi?Yani Ersen64'ün o kitaba ve yazarına verdiği değer haklı mı?

Selamlar...

saha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sayın orcagada.

Kutsal kitabımız kuranı kerim her şeyin üstündedir şunuda belirtmek isterimki (incil tevrat zeburda) kutsal kitap doğruluğu kalkmış olsada fakat içinde hala allahı doğrulayan ayetler olduğu için saygı duyarız ] ben kuranı tek yol gösterici olarak ğörüyorum.

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler Saha bey,

O zaman bana açıklar mısınız neden burada övülen kişi ve kitaba karşı savunma ateistlere kaldı? Sanki müslüman olan biziz. Niye kitabınızı “kuran varken bu kitap nedir?” diyerek savunmadınız. Özellikle Hacıcavcav kardeşimin risalelerde bulduğu o saçmalıklardan sonra.

Burada arkadaşlar risaleler için şiirsel pek çok yorum yaptılar.Mesela "bir komutana direk çıkabilir misin?,işte bu sizlere allaha ulaşmak için yol gösterici kuranı tasdikler bir yapıttır" gibi.Kuranın sizce de saidi nursi tarafından tasdiklenmesi gerekir miydi?Sizce tanrıyla kul arasında bir saidi nursiye,risalelere ihtiyaç var mıydı.Kuran apaçık değil miydi?

Bizi ilgilendirmez ne haliniz varsa görün diyebilirdik. Amacımızın saptırılmasını istemiyorum. Kimseye kuranı savunmuyorum yahut dininden dön, gel ateist ol demiyorum. Zaten beni dinleyerek ateistliği seçmiş, kendi aklındansa başkalarının aklını yeğ tutan birinin samimiyetine hiç mi hiç güvenmem.

Sizce yanlış olsa da ben kendimce sonuçlarımı paylaşıyorum sizlerle. Herkes kendi aklından mesul olduğundan araştırmalarını, başka sonuca ulaşanlarında olduğunu görmelerini isterim sadece. Maksat gerçek ve hurafesiz bilgiye ulaşmaktır.

Ayrıca içiniz rahat etsin; eğer gerçekler dedikleriniz bana ispat edilebilirse kesinlikle bağnaz bir tutum göstermem. Eğer inanırlar haklı çıkarlarsa ben de imana gelirim. Ama bu kadar çok hurafe ve yanlışı ,işin sonunda “orasını allah bilir”’den öteye götürebilen bir babayiğit çıkmalı. Yoksa tavrımı değiştirecek bir sebep yok.Ersen64 ne derse desin 5 gündür risaleleri tekrar okuyorum ama orada da yok.

Benim herkesten tek bir isteğim var o da kendi araştırmalarını yapmadan körü körüne hiçbir şeye inanmamaları.

Selamlar…

saha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sayın orcagada

Ben kendi davamda kuranı kerimi esas almış biri olarak buradayım inanıp inanmamak kişilerin kendi tercihi ve düşüncesidir.

Ben kendi düşüncemi beyan etmiş ve risale nur için klavuz demişim yani kutsal kitap dememiş ve kuranı kerimle eş deger tutmamışım .Ayrıca sadece allahın adının varlığından dolayı kötüde dememişim.

Ben kuranı kerim,in meallerinin [ Buradan farklı bir anlam çıkarmayın )dosdoğru telaffuz edilerek her dile cevrilip tüm dünyaya sunulmasından yanayım.

Kimseninde bana inanıp beni desteklemesinide beklemiyorum herkesin inancı kendine .

Umarım açıklayıcı olmuştur sayın orcagada.

İnandığınıza emanet olun.

hacicavcav

Asistan
Reaksiyon puanı
0
acı_gerçek ;

Kinini kusmuş,sayfayı pisletmişsin.Ettiğin küfürleri sana iade etmekten başka yapacak bir şeyim yok.Bilgin burda tartışmaya yetmediği için provakatif bir yöntem izlemişsin.Küfürlerde aldığın islami terbiyenin zorunlu sonucu,hiç şaşırmıyorum.Bütün müslümanlar böyledir.Mod.a soruyorum Bu forumda herkes ağzına gelen küfürü yapabiliyor mu?Hangi lafım *********** bilmiyorum.Ama canın bi hayli yanmış anlaşılan. (&)

Bi halt bildiğin yok.Otur,izle,öğren.

Verdiğin ayetleri burada daha önce tartıştık.İslamiyetin barış dini,kardeşlik dini,hoşgörü dini olduğunu iddia edenlere ithaf et sen o ayetleri.

saha bey;
sorduğunuz soruların nedeni,öyle sanıyorum ki,ateizmle ilgili eksik bilgilerden kaynaklanıyor.Ateizm'den ne anladığımı soracak olursanız buyrun linki veriyorum.Önce bi zahmet bunu inceleyin.Sonra konuşuruz.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=8

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Hayırlı akşamlar arkadaşlar;
Yazılardaki gidişattan anlaşılıyor ki;herhalde bundan sonra 10 mesajın ancak 2 veya 3 adedi ciddi ve araştırmacı bir mesaj olacak gibi.
Onun hiç sevmediğim ve nefret ettiğim bir durumla karşı karşıya olacaksınız.Maalesef konumuzu kilitliyeceğim.
Çünkü konu kilitlemeyi hiç sevmediğim gibi başkasının mesajına müdahaleyide hiç sevmiyorum.
İnsanların fikir ve düşüncelerine müdahale gibi geliyor bana.
Ama sizde takdir edersiniz ki kelimeler hakaretvari olunca iş değişiyor.
Forumumuzun kalitesi,bölümümüzün hassasiyeti ve sık sık konu başlığımızın dışına çıkışlarımızı sebep göstererek bu konumuzu burda sonlandırıyorum.
İnşallah ileriki günlerde daha seviyeli,daha kaliteli paylaşımlarda bulunmak temennisiyle şimdilik Allah'a emanet olun.

İster inanan arkadaşlar olsun,ister ateist arkadaşlar olsun,bölümümüzde düşüncelerini ve fikirlerini özgürce,ama başkasının düşüncelerine hakaret etmeden paylaşımlarda bulunabilirler.

Seviyeli ve kaliteli paylaşımlar temennisiyle

Saygılar

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ne alçaksın sen hacıcavcav, ne tür bir oyunun parçasısın? İnsanların sana sorduğu sorulara cevap veremeyince onlara "bilgisiz" etiketi yapıştırarak haklarında bir zan oluşturuyor böylece ibreyi kendi lehine çevirdiğini sanıyorsun. Hey gidi, senin bu yazdıklarını bu ölümlü gözler bile görüyor, kendini doğa üstü mü sanıyorsun? Bakterilerin neden milyarlarca yıldır evrimleşemediğini ve böyle basit kaldıklarını, evrimleşemedilerse neden yok olmadıklarını bile açıklayamıyorsun; ancak soruyu sorana "bilgisiz" diyerek yaygara koparıyorsun. Yazıklar olsun senin gibi alçağa. her zaman söylediğim gibi, değerli zamanını "değersiz" ve var olmayan tanrı ile harcıyorsun. Bu bile Allah'ın varlığının ıspatıdır, çünkü Allah bize senin gibileri tanıtarak sürekli rahatsız olduğunuzu bildirmiştir. Zira görüyorum ki sürekli rahatsızlık içindesin, sürekli "yaratıcı"yı kıskanıyorsun ve inançlı kişilerden bile daha çok vakit harcıyorsun "tanrı"ya. Dilediğin gibi yaşa, eğer rahatın yerindeyse ömrünün değerini bil, zira sen de öleceksin; bizler de öleceğiz. Bakalım "yokluk"da bizi ne bekliyor. Oysa ki hiç bir şeyin "yok" olmayacağını BİLİM söylüyor. Nasıl da çelişki dolu bir hayat içindesiniz, gerçekten yazıklar olsun.

Düzenleme: Bu alçağın verdiği linkte bir yerde şöyle diyor: "herşey bir sebebe dayanmak zorunda değildir". Yine başka bir yerde şöyle diyor: "ateistler dünya ve evren açıklamaları konusunda çağdaş bilimin bulgularını kullanırlar". Oysa hepimiz biliyoruz ki, hatta ilkokul çağındaki çocuklarımız bile biliyorlar ki bilimin tanrıyı reddedebilmesinin tek çıkar yolu herşeyi tanrı dışı bir sebebe bağlamasıdır. O halde bilim herşeyin bir sebebi olduğunu söyler. Kendi kazdığın kuyuya düşüyorsun, çelişki içinde boğuluyorsun. Sebepsizlik olsaydı bilim diye bir şey de olmazdı; herşey rastgele olurdu, canlılık da olmazdı çünkü canlılık komple sebep-sonuç ilişkisidir (Döngüleri hatırlayın, azot, karbon, asit döngüsü vb.). Adım gibi eminim ki ömrünü tanrıyla uğraşarak tüketeceksin; abid bir müslümandan bile daha çok meşgul oluyorsun tanrıyla.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...