Linux Mint Debian Edition [LMDE]

LMDE 'ı denediniz mi?

• Kullanılan toplam oy
    84

Bu konuyu okuyanlar

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
RESMİ SİTELER ve İNDİRME LİNKLERİ:

Linux Mint Resmi Site

Linux Mint Türkiye

Linux Mint Türkiye Forumu

Linux Mint Türkiye Sohbet Kanalı (IRC)

LMDE 32 bit GNOME Direkt Link

LMDE 32 bit GNOME Torrent

LMDE 32 bit GNOME Alternatif İndirmeler

LMDE 64 bit GNOME Direkt Link

LMDE 64 bit GNOME Torrent

LMDE 64 bit GNOME Alternatif İndirmeler

XFCE masaüstünü kullanan versiyonu henüz Release Candiate

LMDE 32 bit XFCE (RC)

LMDE 64 bit XFCE (RC)

Md5 doğrulama kodları:
32-bit: daeabb182b016cd62bfced5483441b5a
64-bit: 1284feca2dff0ec76c6be6825a71f9b7

KİŞİSEL GÖRÜŞ:

Çok heyecanlıyım Ubuntu'dan sonra ilk defa bir Linux/BSD tabanlı sistemi bu kadar beğendim. Hatta Ubuntu'dan daha çok beğendim, adamların izlediği yola ayrıca bi hayran kaldım... Hemde tam Linux'tan soğuyacak gibi olurken. Yeniden aşık oldum Linux'a. İşte bu yüzden direk konuyu açmak istedim, daha kurmadım bile ama 1 dakika bile bulmayan Live DVD açılışı (USB'den) beni kendine hayran bıraktı, Gnome masaüstünü kullanmasına rağmen Ubuntu'nun yarısı kadar RAM harcaması cabası. Ayrıca çokta seri herşey tıkır tıkır Debian tabanlı olduğu için son sürat.
Umarım kurduktan sonra driver sorunu olmaz diyeceğim ama demeye ne gerek çünkü mkv film oynatıyor, internet var şuan LMDE üzerinden mesaj atıyorum.
Linux severler imkanı varsa mutlaka denemeli, ne kadar çok kişi olursak o kadar çok gelişir bu sistem daha yolun başında böyle siz düşünün, İlk kararlı sürümü bu ve şöyle bir özelliği var, rolling release yani bir kere kuruyorsun rahatına bakıyorsun sürüm yükselteceğin zaman tekrardan kuruluma gerek yok update yapar gibi basit oluyor. Kurduktan sonra daha bi detaylı inceleyeceğim, sanırım evdeki masaüstüne kuracağım sistemi de bulmuş oldum, LMDE 32bit tabiki.
Bir anda gaza geliverdim, eğer kurduktan sonra fikirlerim değişmezse Ubuntu'nun yerini alır.

Bu arada USB'den kurmak isteyen arkadaşlara kullandığım programı da söyleyeyim, bu konuyu arar arar bulamazsınız çünkü çok denenmiş bir sistem değil, LinuxLive USB Creator, eğer kurmak isteyen olursa resimli anlatım yapabilirim yani ilgiye göre değişir.
Yardım almadan kuracak olanlar için bir not: ISO dosyasını gösterdiğinde tanımıyor ama size Linux Mint 2011 DVD gibi kurabilirim diyor ve de işe yarıyor.
Yeni bir sistem olduğu için (daha 1 yıllık bile değil) kendimi altın madeni bulmuş hissettim açıkçası. Umarım deneyen birileri olur da beni anlar, Linuxçu kardeşlerimden.

Ekleme: Birkaç saatlik kullanımdan sonra şunu rahatça söyleyebiliyorum: Live CD/DVD mükemmel.
Kurulumu da gerçekleştirdim 10 dk bile sürmedi. Artık hard diskten başlatıp yeni sistemimi özelleştirebilirim.

+ ARTILAR - EKSİLER:

NOT: Kişisel görüşlere dahildir, herkeste aynı olmayabilir veya benim beğendiğim bir özelliği başkası beğenmeyebilir

+ Herhangi bir dosyanın üzerinde sağ klik yapınca hem "çöpe taşı" hemde "sil" diye iki ayrı seçeneğin olması (çöpe taşıyınca geri gelebiliyor ancak silme kalıcı)

+ Ayarların tek bir yerde toplandığı "denetim merkezi"ne sahip olması

+ Son derece hızlı olması ve buna karşılık sistem kaynaklarını sömürmemesi

+ Hazır yüklü gelen Flash ve Java desteği

+ Sürekli güncellenir ve sürüm güncellemesi çıktığı zaman sistemi tekrar kurmaya gerek yoktur

- Google Chrome kurulumundan sonra hiçbiryere kısayol atmaması ve terminale "google-chrome" yazarak çalıştırmak zorunda kalmak

- Kararlılığı kanıtlanmamış paketleri kullanır (Bu bir yönden avatajlı; güncellemeleri daha çabuk almayı sağlar)

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ:

Rhythmbox Müzik Çalar
5562358922_51a5175189_b_d.jpg

Boşta iken sistem kullanımı (64 bit / GNOME)
dfs0p.png

Menü (Arkaplan, tema ve menüdeki kısayollar varsayılanlar değil, özelleştirdim)
GM1ZU2IGGG.jpg

BİLİNEN SORUNLAR VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ:

Sorun:
İlk güncelleme sırasında önce bozuk olan paketleri düzeltin uyarısı
Çözüm:
Güncellemeler için bir numaralandırma sistemi oluşturmuşlar, 1 2 3 4 5 .. şeklinde
1. numaraya sahip paketler resmi ve sorunsuz paket
2. numaraya sahip paketler denenmiş ve sorunsuz paket
3. numaraya sahip paketler denenmemiş ama çalışacağına inanılıyor
... böyle uzayıp gidiyor, ben o hatayı aldığımda ayarlara girdim ve yalnızca 1. & 2. tür paketleri kurmasını seçtim diğer tikleri kaldırdım ve sorunsuz güncelledi

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Hayırlısı olsun. Kısa zamanda kullandığım sistemi değiştiremem ancak alternatiflerin artıyor olması sevindirici.. :)

contempt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Uzun süredir Netbookum için arayış içindeydim. Şimdi bu olumlu düşüncelerini okuyunca denemeye karar verdim. Peki Mesela Firefox 4 Gibi veye Libreoffice gibi Paketler kendi deposunda varmı ?

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
@keyloger: Teşekkür ederim :)
@HapS: Daha prealpha'sı bile hazır değilmiş...
@contempt: LibreOffice bulunmakta ancak, Firefox 3.6 sürümünde, 4'e yükseltme olayını da bilmiyorum çünkü pek kullanmam Firefox'u :)
Bu arada netbook için 10 numara tercih bence çünkü hem USB'den sorunsuz kuruluyor hemde sistem kaynaklarını sömürmüyor, üstelik daha kurmadan herşeyi açıyor :) + Bir blog sitesinde netbookunda LMDE daha betayken deneyen ve memnun kalan birisi vardı adresi hatırlayamadığım için link veremiyorum :) Türkçe destek forumu da var ilgileniyorlar :) Bende elimden geldiğince kullanmayı düşünen arkadaşlara yardımcı olurum :)
Aslında bu konu sabitlenmeli diye düşünüyorum o yüzden ilk mesaja eklemeler yapacağım, ekran görüntüleri ve indirme linkleri paylaşacağım :) Gördüğüm hataları ve nasıl düzelttiğimi vs. kısacası LMDE hakkında herşeyi bu konu altından paylaşmak istiyorum :)
Bu arada eskiden forumumuzun üyesi olan (banlanmış) ramboberk'i de Linux Mint Türkiye forumunda gördüm o da LMDE kullanmaya başlamış ve de memnun olduğunu söylüyor bakınız

Reaksiyon puanı
2,146
unetbootin ile usbye atılmıyor mu bu program mı olması gerek illaki :)

Reaksiyon puanı
2,146
Bi insin ben de bakarım live olaraktan :D

USB'den live olarak kullanınca değişiklikler kayıt eder mi?

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Denedim ve beğenmedim, rolling release bir dağıtım istediğimde gider Arch kullanırım şahsen :)

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bi insin ben de bakarım live olaraktan :D

USB'den live olarak kullanınca değişiklikler kayıt eder mi?

LinuxLive USB Creator ile kurarsan o zaman "Persistent file" diye birşey var o ayarlarını saklamanı sağlıyor ama ben ihtiyaç duymadığım için kullanmadım bu nedenle bir garanti veremem :)

Denedim ve beğenmedim, rolling release bir dağıtım istediğimde gider Arch kullanırım şahsen :)

İşte bu yüzden yüzlerce Linux dağıtımı var, herkesin zevki farklı :)
Arch kurmak kullanmakta zevklidir eminim, herşeyi kendin ayarlıyorsun falan, anlayana haz verir :)
Bizimde zevklerimiz farklı anlaşılan:)
Ben diyorum ki önce herşeyi hazır komple bir sistem gelsin sonra kafama göre değiştiririm
Sen diyorsun ki baştan bir kez kurayım keyfime göre, uzun ve zor olsa bile nasıl olsa rolling eelease... :)

Reaksiyon puanı
2,146
Persistent file kısmını sona çektim, alttaki üç kutucuğu da işaretledim işleme başladım :)

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
kurmak için yeni xfce'in debian depolarına girmesini bekliyorum...

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Persistent file kısmını sona çektim, alttaki üç kutucuğu da işaretledim işleme başladım :)

Persistent file 'ın oluşturulması epey uzun sürüyor saniyede 2 mb hızla falan ilerliyor :D
Bu arada birkaç tüyo verecektim ama hemen başlamışsın :D Yinede söyleyim olmadı flashı formatlar baştan yaparsın...
Eğer LMDE içinde sürekli kalsın ama flashı da kullanayım diyorsan "hide install files" gibi birşey olacaktı onu işaretle, böylece kurulum dosyaları sistem dosyası olarak görünüyor daha doğrusu görünmüyor çünkü sistem dosyaları gizli :D
Tabi kullanmak için persistent kısmını sonuna kadar çekmemen lazımdı çünkü kullanacak pek yer kalmamıştır artık :D

---------- Post added at 16:49 ---------- Previous post was at 16:45 ----------

kurmak için yeni xfce'in debian depolarına girmesini bekliyorum...

Peki, mutluluk duyarım senide aramızda görmekten :)
gnome kullandın mı daha önce? neden illaki xfce?

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Durum budur, olmadı mı diyosun şimdi? :D

vb8zc.jpg

ÖM ile bahsettiğim ayrıntılar vardı flashın daha hızlı olması için ona uymamış bi tek :D Bi de son seçenek linuxlive in windows gereksiz bir özellik bence :) sistemi flashtan başlatıp adam akıllı denemek daha mantıklı :) tabi seçili diye kullanma zorunluluğu yok merak etme :D
Persistent file da oluşturulunca anında deneyebilirsin :)

NOT: İlk mesaja eklemeler yaptım, devamı da gelecek :)

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Peki, mutluluk duyarım senide aramızda görmekten :)
gnome kullandın mı daha önce? neden illaki xfce?

distro olarak Mandrake'den itibaren popüler masaüstlerinin hepsini kullandım,1seneyi aşkın süredir de Crunchbang Statler-openbox kullanıyorum:)

Reaksiyon puanı
2,146
Son seçeneğin ne olduğunu bilmiyordum zaten :D

Bitti işlem yakında bakarım :)

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
distro olarak Mandrake'den itibaren popüler masaüstlerinin hepsini kullandım,1seneyi aşkın süredir de Crunchbang Statler-openbox kullanıyorum:)

Anladığım kadarı ile minimal sistemler seviyorsun :)
Ben daha önce XFCE kullanmadım ama merak ediyorum, kararlı sürüm çıktığı zaman kurmadan deneyeceğim :)

---------- Post added at 17:24 ---------- Previous post was at 17:23 ----------

Son seçeneğin ne olduğunu bilmiyordum zaten :D

Bitti işlem yakında bakarım :)

İlk izlenimlerini bu konu altında paylaşırsan sevinirim :)

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Debian çakmaları her yerde cirit atıyor:D:D
Öğrenecekseniz gidin debianı öğrenin:)
Ne gerek var çakma dağıtımlara...
Dağıtımlar içinde en güzeli windows 7:D:D

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
En güzeli Windows 7 ise bu bölümde ne işin var, kaybol :D

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
En güzeli Windows 7 ise bu bölümde ne işin var, kaybol :D

O zaman bize kodlarını öğretsinler biz de kullanalım... bir şey soramıyoruz hep korkuyoruz:):)
Bir şey sorunca hemen git windows kullan diyorlar:D:D

Reaksiyon puanı
2,146
Aga turkce gelmedi klavye nereden ayarlayacaktik :D

Bak video bu sefer guzel oynuyor ama bu sefer ekranda baska bir rahatsiz edici cizgi cikiyor tam kurulum yapsam duzelir belki

Ubuntunun yedegini almayi becerebilirsem yaparim guzel gorselligi falan ubuntudan islevselligini ben cok anlamam sozu ustadlara birakiyorum :D

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Hani yardım sorunu yoktu?Açık kaynakçılar yardım sever kişiler di?Nerde onlar:):)
linux forumlarında acayip komiklikler var:D
Ör:
--Acemi:Abi debian serbver olarak kuracam da hangi mimariyi indirecem?
--Usta:Kardeşi yanlış anlamada daha mimariden haberin bile yoksa bu işlere hiç bulaşma...
Abi ben bu wineyi kurdumda crackını bulamadım?
--Olum hemen git windows kur

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Bir ara denemek lazım. Fakat istikrar ve güven kesinlikle Ubuntu Linuxda. :p

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
İyi de senin yardıma ihtiyacın yok ki, sadece kafan güzel :D Biz ne yapabiliriz :D

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Aga turkce gelmedi klavye nereden ayarlayacaktik :D

Bak video bu sefer guzel oynuyor ama bu sefer ekranda baska bir rahatsiz edici cizgi cikiyor tam kurulum yapsam duzelir belki

Ubuntunun yedegini almayi becerebilirsem yaparim guzel gorselligi falan ubuntudan islevselligini ben cok anlamam sozu ustadlara birakiyorum :D

1. "Menu"ye tıklıyorsun
2. "Denetim Merkezi"ni açıyorsun
3. "Klavye"yi seçiyorsun
4. "Düzenler" sekmesine geçiyorsun
5. "Ekle"ye tıklıyorsun
6. "Türkiye"yi seçiyorsun
7. "Ekle"ye tıklıyorsun
8. "Türkiye"yi seçip "Move Up"a tıklıyorsun
Bu adımları tamamladıktan sonra resimde de görüldüğü gibi altta deneme kutucuğunda tuşları deneyebilirsin, eğer doğru ise
9. "Kapat"a tıklıyorsun
Sana bu kadar uzun anlatmasamda anlardın ama maksat bilmeyeninde görünce anlayabileceği şekilde yazıp yardım kaynağı oluşturmak o yüzden tane tane anlattım, anlatımı pekiştirmek içinde bir resim ekledim :)
Kolay gelsin
63Z3ZI352B.jpg

---------- Post added at 20:38 ---------- Previous post was at 20:32 ----------

Bir ara denemek lazım. Fakat istikrar ve güven kesinlikle Ubuntu Linuxda. :p

Bende Ubuntuyu uzun zaman kullandım ama şu kullandığım dağıtım aratmıyor onu, sadece uzun zamandır severek kullandığım için özlem duyuyorum :)

---------- Post added at 21:04 ---------- Previous post was at 20:38 ----------

Debian çakmaları her yerde cirit atıyor:D:D
Öğrenecekseniz gidin debianı öğrenin:)
Ne gerek var çakma dağıtımlara...
Dağıtımlar içinde en güzeli windows 7:D:D

Windows hayranı birinin bile bunu söylemesi ne hoş :thumbdown:
Yalnız atladığın birşey var, herşeyin orjinali en güzeli demek değil, azıcık oynanmışı işimizi kolaylaştırıyor :)
Sahi ya herşeyin orjinali güzel olsaydı bu yüzden çakmaları hiç çıkmasaydı sen şuan ne kullanıyor olurdun Vista mı XP mi? (Linuxta çakma ... tabanlı dağıtım çıkarmaksa, Windowsta da çakma sahtesini ilaçlayıp kendisini orjinal sanmasını sağlamaktır :))

Reaksiyon puanı
2,146
Hasan anlatmışsın ama çoktan kapatmıştım ben :D

Clonezilla denemeleri yaptım virtualbox'da, ubuntu kurdum, yedeğini alıp mint kurdum aynı diske, sonra yedekten ubuntuyu geri yükledim grub2 yi bile geri getirdi :)
Şimdi de gerçek ubuntu'mun yedeğini aldım, 1.7 gb tuttu :D

Yarın bu LMDE'yi kuracağım inşallah :)

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Hasan anlatmışsın ama çoktan kapatmıştım ben :D

Clonezilla denemeleri yaptım virtualbox'da, ubuntu kurdum, yedeğini alıp mint kurdum aynı diske, sonra yedekten ubuntuyu geri yükledim grub2 yi bile geri getirdi :)
Şimdi de gerçek ubuntu'mun yedeğini aldım, 1.7 gb tuttu :D

Yarın bu LMDE'yi kuracağım inşallah :)

VBOX'ta deneyip güvendiğim birsürü şey sonradan başımı yakmıştı ama umarım sana öyle birşey olmaz :D
Live USB olarak denemen hakkında görüş belirtmedin ama kurmaya karar verdiğine göre sende denemeye değer olduğunu düşünüyorsun sanırım :)