Doları 1 TL Yapma Formülü

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Evet beyler, reyisiniz Ben Kenobi, İsveç bilim adamlarıyla yaptığı uzun araştırmalar sonucu bu formülü buldu.

Önce Amerika'ya nota veriyoruz.
Sonra tekrar nota veriyoruz.
Sonra tekrar nota veriyoruz.
Baktık ki olmuyor, Nato veriyoruz.

Bu sayede her nota verdiğimizde, dolar 10 kuruş artıyor.
Nato verdiğimizde ise combo yapıp 20 kuruş artıyor.

En sonunda 1 Dolar = 10 TL haline getiriyoruz.
Sonra paramızdan 1 adet sıfırı atıyoruz.
Bu sayede 1 Dolar = 1 TL oluyor.
Gerçi maaşlarımız da 10 kat düşüyor ama çok da şey yapmamak lazım, o kadar olur öyle, çünkü duble yollar.

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Bu ülkede merkez bankası ne iş yapıyor ben de anlamadım. İhracat ve ithalat olaylarının çoğu dolar ve euro üzerinden olup savaş, negatif olaylar vs. sonrası dolar fırlıyor. Abd'de her seçin sonrası, Tr'de doları fırlatıyor. Dolar fırlayınca da euro dolardan yüksek olması gerektiği için, euro da fırlıyor. Gram altın da doları çok sevdiğinden, dolar nereye giderse o da gidiyor. Yalnız şunu bilin. Hiçbiri düşmez. Dolar yılbaşı ya da sonrasında 4 tl olabilir. Önümüzdeki 5 sene de 6-7 tl olabilir. Sadece tahmin. 10 senelik bir plan çizip her ay 1 gram altın, 50 dolar ve 50 euro almayı alışkanlık haline getirin.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
dolarda sıkıntı yok.geçen sene 3.90 şimdi 3.95 -4 tl.normal yani :)

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Dolar, 5 sene sonra 7-8 tl olacak. 1 tl'yi rüyanızda bile zor görürsünüz.
2019 dönüş yılıymış :) 2019 da dolar 1 tl denilse, inanacak bu millet.

Bence dolar iyi gidiyor. Millet konuşur, onlar yapar. Yapıyorlar işte. Daha ne istiyorsunuz?

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
En azından yolumuz var :D
Hahaha. Yol önemli. Anamızı da alıp yoldan gideriz. Samanı, tükenmez kalemi, silgiyi bile dış ülkeden alıyoruz. Bu ülkeler dolar-euro olarak ödeme istediğinden, döviz yükselip tl düşüyor. 2019 da para birimimiz dolar ya da euro olabilir :) Onlar konuşur, Anadolu Küçükbaş (koyunseverler) Partisi yapar.

Son düzenleme:

Burak_07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
dolar değil 1 TL , 2 TL bile olmaz ülkenin bu haliyle. Durumumuz kötü hemde çok kötü :)

Sx105rRomules

Profesör
Reaksiyon puanı
177
ya doların artması normal kac sene geçti tl de de değer yükselişi var Öyle bi anlatıyosunuz ki

Yükselen sadece Dolar euro altın
Tl nin merkez bankasının 100 000 barajını aşıp rekor kırdıgı günleri çok çabuk unuttunuz çok değil 5 ay önce yani speküllasyon bunlar
Reel bazda dikkate aldığımızda nominal değerlerin çokta üzerinde değil hadi eyvallah ;)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
ya doların artması normal kac sene geçti tl de de değer yükselişi var Öyle bi anlatıyosunuz ki

Yükselen sadece Dolar euro altın
Tl nin merkez bankasının 100 000 barajını aşıp rekor kırdıgı günleri çok çabuk unuttunuz çok değil 5 ay önce yani speküllasyon bunlar
Reel bazda dikkate aldığımızda nominal değerlerin çokta üzerinde değil hadi eyvallah ;)
Dolar yükselirse bunun anlamı Türk lirasının Dolar karşısında değer kaybettiğidir.
Euro yükselirse bunun anlamı Türk lirasının Euro karşısında değer kaybettiğidir.

Yani TL'nin yükselmesi söz konusu değil.
Senin bahsettiğin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yani halka açılan şirketlerdeki sermaye oranı.
Bu da olumlu bir gelişme ama benim bahsettiğim sana doğrudan etki ediyor, bu ise dolaylı.
Yani sen dolar arttığında benzin artışından, elektrik ve doğalgaz artışından tut, cep telefonundan bilgisayara ve arabaya kadar hissedeceksin.
Öbürünün sonuçlarının sana gelmesi dolaylı olduğundan uzun sürer ancak ekonomi iyileşirse alım gücünün arttığını hissedersin.
Lakin senin ve benim alım gücümüz günden güne eriyor birkaç yıldır.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
siyasi bir konu olmuş... halbuki siyaset yasakdı bu yüzden yazmayacam :)

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Ben Kenobi inan ki birkaç aydır market yüzü görmedim. Dün gittim, ücreti bile babam ödedi. Memurum; ama yetmiyor. Bir memur maaşım var. Ünv. mezunuyum. Ev kredisi, faturalar vs.. gidiyor. Bu ay ki maaşımdan 200 tl kaldı. 700 lira kredi ödemem için babamdan borç aldım. 2500 dişçiye borcum var. Sanırım 50 ay kredi borcum var. Her ay 1250 kredi ödüyorum. Yıllarca borç ödemeden bir şeyler sahibi olamama zorunluluğu var ülkede. Memur emekli olsa 1800-2000 tl gibi maaş alıyor. Elin gavuru gelip her fırsat tanınır, istediği ünv. okuma imkanı verilip, aylık geri ödemeksizin maaş bağlanır. Biz de okumak için yırtınır, gece gündüz çırpınıp memur olmaya çalışırız. 1850 küsür ile maaşım başlar. Dört buçuk yıldır memurum. Lise bitince 2 yıl boyunca webtasarım, bilgisayar ve ingilizce sertifikalarımı aldım. 1,5 yıl da dershaneye gittim kpss için. Kulaklarımda kelimeleri ayırt emekte zorluğu olduğu için dershaneyi bırakıp evde gece gündüz çalıştım ve 83 puan ile ikinci atamada atandım. Engelli olduğumdan anlatamayacağım zorluklar çektim. Sonra ünv. okudum. Çalıştığım yere biri geldi. Ne sınav sonucu var, ne girdiği sınav var. Sadece 4 yıllık işletme bitirmiş sanırım hatırlamıyorum. Direkt müdür yardımcısı yaptılar. Meğerse önceden akp derneğinde mi ne çalışmış. Sizce bu adalet mi? Hayatın cefasını çekip başarıyı elde etmiş bir kişi ile, hayatın sefasını sürüp torpille başardığını sanan kişi bir mi olur?