Çift OS sistemimde windows ve linux arasında başlangıçta nasıl geçiş yaparım ?

Bu konuyu okuyanlar

dolphinsea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Linux a yeni başladım Ubuntu dağıtımının 16.04 lts sürümünü kullanıyorum. Fakat windows 10 da yüklü olan sistemimde açılışta 2 sinden birini seçemiyorum zorunlu olarak boot menu ye girmek zorunda kalıyorum bunu daha kolay bi hale nasıl getirebilirim ?

ygtars

Asistan
Reaksiyon puanı
55
grup yüklediğine emin misin ?

ygtars

Asistan
Reaksiyon puanı
55
peki grubu ubuntu kurulu yeri seçince görüyormusunuz ?

ProblemCozucu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
GNU GRUP kurarak Ubuntu yüklemiş olsa idiniz böyle bir sorun tezahür etmeyecekti :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aklında bulunsun, bunun için Grub'u baştan yüklemene gerek yok. Yeniden yükleyince aynı zamanda bu komut da çalışıyor, ondan oldu.
Kod:
sudo update-grub
--- Gönderi Güncellendi ---
GNU GRUP kurarak Ubuntu yüklemiş olsa idiniz böyle bir sorun tezahür etmeyecekti :)
Grub zaten kuruluydu :D

ProblemCozucu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
ubuntu kurulu yer derken ne dediğinizi anlayamadım

ilk defa linux kurmak istedim :) neden bahsettiğinizi bile bilmiyorum.

Şimdi kurulum yaparken size soracak :) Grup kurayım kurmayayım mı diye. Sizde kuruldun diye işaretleyeceksiniz. Akabinde GRUB'un nereye kurulacağını da sorar. Ana disk bölümünü seçerek devam ederseniz sisteminizde ne kadar işletim sistemi varsa otomatik olarak eklenir ve ilk açılışta hangisiyle başlanacağı size sorulur.

dolphinsea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Şimdi kurulum yaparken size soracak :) Grup kurayım kurmayayım mı diye. Sizde kuruldun diye işaretleyeceksiniz. Akabinde GRUB'un nereye kurulacağını da sorar. Ana disk bölümünü seçerek devam ederseniz sisteminizde ne kadar işletim sistemi varsa otomatik olarak eklenir ve ilk açılışta hangisiyle başlanacağı size sorulur.
Öyle birşey sorsaydı sanıyorum ki hatırlardım :)

dolphinsea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Her Linux dağıtımı kurulumda bunu sorar. Canınız sıkılıyorsa bir daha yükleyin derim ben :)
vm de çok yükleyip kaldırdım arch denedim slux denedim kali denedim ubuntu denedim kubuntu denedim bi ton şey denedim :D açıkçası biraz kullanmak alışmak istiyorum asıl sistemim yapmışken :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Grup yapmak caiz midir?

Son mesajlar