Babasının Kredi Kartıyla 2 Tır Sanal Domates Aldı

Bu konuyu okuyanlar

angel75

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Bursa’da, 8 yaşındaki bir çocuk, sanal alemde oyun için babasının kredi kartıyla 2 TIR domates satın aldı. Kabarık fatura, babanın cep telefonuna gelen bilgilendirme mesajıyla ortaya çıktı.

Domates.jpg

Edinilen bilgiye göre, ipad üzerinden Turbo Racing League oyununa merak salan 8 yaşındaki Salih Görün, babasının şifresiyle internetten 2 TIR domates satın aldı. Olay, baba Ömer Faruk Görün’ün telefonuna bankadan gelen bilgilendirme mesajıyla ortaya çıktı. Ekstre ile şoke olan baba Görün, hemen Apple'a itiraz ederek, paranın tarafına iadesini istedi. Firma, alınan iki TIR sanal domates için karttan çekilen yaklaşık 600 liranın geri ödenmesine karar verdi.

Olayın şokunu üzerinden atamadıklarını ifade eden baba Ömer Faruk Görün, “Oğlumun 1 milyon 571 tane domatesi var. Oyun için 600 lira civarında bir ödemeyle 2 TIR domates satın almış. Bunu bankadan gelen bilgilendirme mesajı ile öğrendik. Gelen mesajda, bu harcama ‘Size ait değilse itiraz edin’ diyordu. Diğer kalemlerle birlikte toplam 600 lira civarında kredi kartından çekim yapılmış. Sağ olsun, oğlum sanal alemde iki TIR domates satın almış” dedi.

“BU BİR TUZAK, AİLELERİN DİKKATLİ OLMASI LAZIM”
8 yaşındaki oğluna Apple Store’dan ücretsiz bazı oyunları indirmesi için şifresini verdiğini anlatan baba Görün, “Ben onun şifreyi unuttuğunu sanıyordum. O şifreyi girerek yükleme yapmaya devam etmiş. Çok da bilinçli bir harcama değil. Çünkü domates satın almış. Bu bir program, indirme değil. Bu herkesin düşebileceği tuzaktır. Diğer çocuk ve ailelerin dikkatli olması lazım. İşe yarasaydı domateslerle salça yapacaktık” diye konuştu.

Oğlunun yaptığı harcamalarla ilgili Apple’a itirazda bulunduğunu kaydeden Ömer Faruk Görün sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplam 600 lira civarında bir harcama yapılmıştı. 9 tane indirim yapılmış. Ben bunların 7’sine itiraz ettim. Utandığım için ufak 1-2 kaleme de itiraz etme gereği duymadım. İtirazımı da internet üzerinden yaptım. Bu harcamaların yetkilendirmem dışında olduğunu belirttim. Oğlumun benden izinsiz olarak bu yüklemeyi yaptığını kaydettik. Firma itirazımızı kabul ederek parayı geri ödedi. Domateslerle oyunu zevkli hale getirecek benzin, hız, para, akıl gibi değişik ikonlar alınabilir. Takas yapmak için önce domates satın almak gerekiyor”.

“BABAM ÖĞRENİNCE ÇOK KIZDI”
Salih Görün ise yaşıtlarına tavsiyelerde bulunarak, “Oyun oynuyordum, istedim, aldım. Babam faturayı görünce çok kızdı. Çocuklar böyle oyunları yüklemesinler. Şimdi elimdeki domatesleri, değişik şeyler alıp harcamak istiyorum. Domateslerle araba, hız, benzin, akıl alınıyor. Bunlar keşke gerçek domates olsaydı. Onları satar, paraların içinde kaydırak yaparak yüzerdim” diye konuştu.

Kaynak

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
8 Yaşındaki çocuğun eline Ipad verirsen böyle olur. :p

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
Bu tür olayların bizdede olması yakındır. :)

Edirneli

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Eee sanal ortamla çocuğa bu tür oyunları gösterirseniz o çocuk değil 2 tır ocağına incir ağacı diker:laugh:

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Çok güvenli apple ama hep bu çocuklar da bir sürü harcama yapıyor nedense.
Iyi niyete bak sen, bu harcama size ait değilse diyor...

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Annemin dediği ilk şey "Domates sanal neden para sanal değil?"

ozersworld

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bizim kuzende 2,5 milyar avea faturası getirdi halada devam ediyor yaşı 26. Bilardoda ıstaka alıyor. Yaklaşık 5 feysi var. 5 indede farklı farklı ıstakalar. Birde legend oynuyor. Elmas falan satın alıyor sanal olarak :) Toplamda 17,5 milyar borç..

01xÖMERx01

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bizim kuzende 2,5 milyar avea faturası getirdi halada devam ediyor yaşı 26. Bilardoda ıstaka alıyor. Yaklaşık 5 feysi var. 5 indede farklı farklı ıstakalar. Birde legend oynuyor. Elmas falan satın alıyor sanal olarak :) Toplamda 17,5 milyar borç..

öhö öhö öhö sizin kuzene maşallah abi :hammer:

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
yazık.çocuga yazık.aile ders almamış olacak.video boyunca da cocuk elinden tableti indirmiyor.ve aynı oyunu oynamaya devam ediyor.

Reaksiyon puanı
16,118
apple gene iyilik yapmış geri ödemiş parayı sorun yok.

Ay Parçası

Profesör
Reaksiyon puanı
27
eh be kardeşim ne diye verirsin 8 yaşındaki çocuğun eline tableti

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
çocuk babasının şifresini nasıl öğrenmiş bu da ayrı bir mesele :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Anlaşılan durumdan daha ders çıkarmamışlar.

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Günümüzde anne babalar ne rahat arkadaş.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Yaklaşık 3 saat önce haberde gördüm adam çok sakindi parayı almış olmasından galiba Apple parayı geri vermemiş olsaydı...

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
hadi cocuga ıpadı verdın la kartın sıfresını ne verıyon :D Allahhım ya :D

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
8 yaşındaki çocuğa bak sen hele.Babasının kartıyla alışveriş yapıyor.

Biz 8 yaşındayken cebimizdeki parayla 2 ekmek zor alırdık.

hurisim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
apple iyi niyetli davranmis, kullanim sozlesmesini onceden kabul ediyorsun sonra bacak kadar cocugun eline aleti veriyorsun yetmezmis gibi sifreyide veriyorsun.sonra itiraz hangi hakla salak adam.ulasmasini istemedigin bolumleri sifreleme yapabilirdi cocuk ulasamaz boyle sorunlarda yasamazdi.

What The Hell

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Yeni nesil böyle artık şaşırmamak lazım.

Acaba google geri verir miydi parayı?

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Sinirlandirmalardan uygulama ici satin alim kapaniyor. Tebbiri almassan basina neler gelir

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
8 yaşında bir çocuğun elinde iPAD ne arıyor ben onu anlamıyorum, teknoloji çağındayız diyede suyunu çıkarmamak lazım, verirsen eline o ürünü, yaptığı az bile yani.

Son mesajlar