Ağustos Ayında Yeni Sürümü Yayınlanan Linux Dağıtımları

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Bu 3 dağıtımdan (Zorin OS 12.4, Deepin 15.7, LMDE 3) herhangi birini denediniz mi?

  • Evet, bu 3 dağıtımdan (Zorin OS 12.4, Deepin 15.7, LMDE 3) herhangi birini denedim.

    Kullanılan: 0 0.0%

  • Kullanılan toplam oy
    1

Türkçesever

Profesör
Katılım
12 Eyl 2016
Mesajlar
1,579
Puanları
113
Konum
Türkiye
Zorin OS 12.4:

Linux 4.18 ve Zorin OS 12.4 Büyük Değişikliklerle Yayınlandı!

Linux 4.18

Linux patronu Linus Torvalds, çok beklenen Linux çekirdeği 4.18 sürümünü resmen gönderiyor.

Öncelikle ağ iletişimi ile ilgili bazı küçük değişiklikler nedeniyle bir hafta geç geldi. Genel olarak, önceki sürümlere kıyasla, 4.18, 4.17'den 100.000 daha az kod satırı ile daha açık bir sürümdür.

Gelen önemli değişiklikler, geliştirilmiş AMDGPU desteğine ve Raspberry Pi 3B ve 3B+ desteğine tamamlandı. Vega M grafik ve Intel Ice Lake Gen 11 grafikleri için de ilk destek var.

Yenilikleri ve nelerin değiştiğini tam olarak anlamak için KernelNewbies'ten bu sayfayı kontrol edebilirsiniz.

Yayınlamanın Linux 4.19 birleştirme penceresini de açtığını söylemeye gerek yok.

Linux 4.18'i kernel.org'dan alabilirsiniz.

Zorin OS 12.4

Başlangıç dostu Linux dağıtıcısı Zorin OS'un geliştiricileri en son sürümü yayınladı - Zorin OS 12.4. Beklediğiniz gibi, daha iyi donanım desteği, hata ve güvenlik düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri sağlar.

Linux çekirdeği 4.15 tarafından desteklenen ve güncellenmiş X sunucusu grafik yığını olan 12.4, kullanıcılara daha iyi bir şekilde hizmet etmeyi amaçlıyor.

Zorin OS 12.4'ün önümüzdeki aylarda ulaşması planlanan bir sonraki büyük Ubuntu 18.04.1 tabanlı sürümden önceki son sürüm olduğunu belirtmekte fayda var.

Zorin OS 12.4'ün farklı sürümlerini buradan indirin.

Kaynak: Linux 4.18 And Zorin OS 12.4 Released With Big Changes: Get Them Here
Deepin 15.7:

Deepin 15.7 Yayınlandı!

Deepin masaüstü sürümü, kullanımı kolay ve iyi görünen bir sistemi kullanmayı seven kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği bilinmektedir. Haziran ayında distro geliştiricileri Deepin 15.6'yı 217 hata düzeltmesiyle ve bilgisayarınızı tercihinize göre özelleştirebilmeniz için yeni bir karşılama programı gönderdi.

Yakın zamanda, Deepin 15.7 daha da iyileştirmeler ve parlatma sağlamak için yayınlandı. Bu sürümle birlikte gelen başlıca özelliklerin dışında, Deepin sürüm adlandırma ve yükseltme stratejisinde önemli bir değişiklik gerçekleşmiştir.

Sonuç olarak, Deepin şimdi x.y.z. Örneğin, Deepin 15.7'de, x, mevcut sürümün 2015'ten itibaren devam ettiğini ve y'nin alt sürüm numarası olduğunu gösterir. Bu, iki sürümün sürümleri arasında, bazı önemli güncellemeler varsa, geliştiriciler bir z tarafından temsil edilecek küçük sürüm.

Ayrıca, hatta y subversion sayıları daha fazla özellik güncellemelerine sahip olacak ve tek tek sürümler temel olarak geliştirmelere ve optimizasyona odaklanacak.

Şimdi Deepin 15.7'nin yeni özelliklerine geçtikten sonra, bu sürüm ISO boyutunda önemli bir düşüş getiriyor. 15.6'nın 3,1 GB'lik boyutuyla karşılaştırıldığında, 15.7'nin boyutu yalnızca 2,5 GB'dir.

Dizüstü bilgisayarınızın pil üzerinde çalışırken kendi kendine daha az güç tüketmeye başladığından emin olmak için yeni bir güç tasarrufu modu getirilmiştir. Ayrıca hafıza kullanımında da azaltma çalışmaları yapılmıştır.

Bu blog gönderisindeki diğer görsel ve gizli değişikliklerin tamamını okuyabilirsiniz. Gönderi ayrıca, yeni yükleme için ISO dosyalarına bağlantılar içerir.

Kaynak: deepin 15.7 Linux Distro Released With Size Reduction And Memory Optimization
LMDE 3:

Dağıtım Yayınlaması: Linux Mint 3 "LMDE"

Linux Mint ekibi, dağıtımın Debian tabanlı dalının yeni bir versiyonunu yayınladı. Yeni sürüm, Linux Mint Debian Edition (LMDE) 3, Debian 9 "Stretch" dayanmaktadır ve Cinnamon masaüstü ortamı özellikleri. "LMDE bir Linux Mint projesidir ve Linux Mint Debian Edition'un kısaltmasıdır. Ana hedefi, Linux Mint ekibinin dağıtımımızın ne kadar sürdürülebilir olacağını ve Ubuntu'nun hiç kaybolmaması için ne kadar çalışma yapılması gerektiğini görmesidir. Ubuntu'yu kullanmadan Linux Mint'e olabildiğince benzeyebilirsiniz. Paket tabanı Debian tarafından yerine getirilmiştir. LMDE'de herhangi bir minör sürüm yayınlanmamıştır. Bir hata düzeltmeleri ve güvenlik düzeltmeleri dışında Debian temel paketleri aynı kalıyor, ancak Mint ve masaüstü bileşenleri sürekli olarak güncellenir, hazır olduğunda, yeni geliştirilen özellikler doğrudan LMDE'ye girer, oysa bir sonraki yaklaşan Linux Mint noktası sürümüne dâhil edilmek üzere hazırlanırlar." Sistem gereksinimleri ve bilinen sorunlar gibi daha fazla bilgi, projenin yayın duyurusunda ve sürüm notlarında bulunabilir. İndirin: lmde-3-201808-cinnamon-64bit.iso (1.616 MB, SHA256, imza, torrent, pkglist).

Kaynak: Distribution Release: Linux Mint 3 "LMDE" (DistroWatch.com News)
Bu 3 dağıtımdan (Zorin OS 12.4, Deepin 15.7, LMDE 3) herhangi birini denediniz mi?
 
Son düzenleme:

kilicbaligi

Profesör
Onursal Üye
Katılım
3 Şub 2018
Mesajlar
3,740
Puanları
113
Henüz değil ama Zorin OS 12.4 Lite dağıtımını sanal makinede denemeyi düşünüyorum. :)

 

Ömer Canbaz

ShiftDelete.Net
Onursal Üye
Katılım
29 Ağu 2017
Mesajlar
6,146
Puanları
113
Konum
Ankara
Pardus 17.3 DDE bunu denemiştim. Bu Antegros Deepin'e çok benziyor. Denemiş sayılır mıyım? :D
 

Türkçesever

Profesör
Katılım
12 Eyl 2016
Mesajlar
1,579
Puanları
113
Konum
Türkiye
Pardus 17.3 DDE bunu denemiştim. Bu Antegros Deepin'e çok benziyor. Denemiş sayılır mıyım? :D
Pardus 17.3, Temmuz ayında çıkmış gibi görünüyor. Masaüstü ortamları aynı olduğu için benzemesi normal. Antergos, Arch Linux'u; Pardus ise Debian'ı taban alıyor. Pardus, APT kullanırken Antergos ise Pacman kullanıyor.
 

kilicbaligi

Profesör
Onursal Üye
Katılım
3 Şub 2018
Mesajlar
3,740
Puanları
113
Zorin OS 12.4, Windows 7'nin kardeşi gibi :D

Yalnız, tam Türkçeleştirilememiş, tabi ufak tefek eksikleri var, menü ayrıntılarında İngilizce açıklamalar söz konusu.

(VMware sanal makine üzerinde Zorin OS 12.4 Lite sürümü)

 
Üst
stat counter