Bir insan Atatürk'ü niye sevmez

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sadece-Burak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Atatürk 10 sene daha yaşasaydı keşke siödi daha iyi bir ülkedeydik dolar 1 tl olurdu
Mesaj otomatik birleştirildi:

Atatürk 10 yıl daha yaşasaydı değil şimdi yaşasaydı olurdu tüm türk siyaseti para ve makam peşinde ülkeyi kalkındırmak değil amaçları

bwr

Doçent
Reaksiyon puanı
758
Atatürk müslüman olmadığı için.
images (24).jpeg

23 Nisan 1920 Atatürk TBMM açılışında dua ederken.
Hocam bazı kaynaklarda Atatürk Müslüman değil deniyor. Ama bu görselde dua ettiğini görüyoruz?

CJ Bey

Doçent
Reaksiyon puanı
275

CJ Bey

Doçent
Reaksiyon puanı
275
Muhteşem bir kaynak gerçekten YouTube...

Ekli dosyayı görüntüle 116186
Atatürk’ün hediye ettiği Kuran’lardan: 8 teşrin –i sani (kasım) 1925 – Çankaya “Gazi Kız Numune Mektebine dikkatle okunmak… için hediye ediyorum.” Gazi Mustafa Kemal “
-
Ekli dosyayı görüntüle 116187
Cemil Sait Bey'in tercümesi olan bu KURAN, 1932'de Atatürk tarafından Hafız Yaşar Okur'a ithaf edilerek imzalanıp hediye edilmiştir.
-
Ekli dosyayı görüntüle 116188
Atatürk, 1922 tarihli 18 numaralı not defterine, önce yapacağı yenilikleri, devrimleri yazmış sonra da iki kalın çizgi arasına Osmanlıca "TANRI BİRDİR VE BÜYÜKTÜR" notunu düşmüştür.
-
Ekli dosyayı görüntüle 116189
Atatürk'ün kendi el yazısıyla, "Din, milliyetin bir parçasıdır! Ancak taassubun (bağnazlığın) milletleri ümmet haline düşüreceğini unutmamalıdır!” notu.
-
Ekli dosyayı görüntüle 116190
Atatürk'ün Abdülbaki Gölpınarlı'ya hazırlatıp KÖY İLKOKULLARINDA okuttuğu "Cumhuriyet Çocuğunun Din Dersleri" adlı kitabın kapağı. (1930-1931).
-
Ekli dosyayı görüntüle 116194
Ekli dosyayı görüntüle 116195
1925 yılında askerlere okutulan din kitabı.
-

Ekli dosyayı görüntüle 116196
Ekli dosyayı görüntüle 116197
Atatürk döneminde Kur’an-ı Kerim’in Türkçe tercümesinin devlet matbaasında basılmasına dair arşiv belgesi.
-
Ekli dosyayı görüntüle 116199
Hafız Yaşar Okur’un anlatımından Ramazan ayında Atatürk.

Daha çok dosya eklerdim de forum izin vermiyor.
Ve kanıtlandı Atatürk müslaman olduğu bunu ss alın bazlı rında kullanorsınız

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710

Atatürk’ün hediye ettiği Kuran’lardan: 8 teşrin –i sani (kasım) 1925 – Çankaya “Gazi Kız Numune Mektebine dikkatle okunmak… için hediye ediyorum.” Gazi Mustafa Kemal “
-
Cemil Sait Bey'in tercümesi olan bu KURAN, 1932'de Atatürk tarafından Hafız Yaşar Okur'a ithaf edilerek imzalanıp hediye edilmiştir.
-
Atatürk, 1922 tarihli 18 numaralı not defterine, önce yapacağı yenilikleri, devrimleri yazmış sonra da iki kalın çizgi arasına Osmanlıca "TANRI BİRDİR VE BÜYÜKTÜR" notunu düşmüştür.
-
Atatürk'ün kendi el yazısıyla, "Din, milliyetin bir parçasıdır! Ancak taassubun (bağnazlığın) milletleri ümmet haline düşüreceğini unutmamalıdır!” notu.
-
Atatürk'ün Abdülbaki Gölpınarlı'ya hazırlatıp KÖY İLKOKULLARINDA okuttuğu "Cumhuriyet Çocuğunun Din Dersleri" adlı kitabın kapağı. (1930-1931).
-
-

Atatürk döneminde Kur’an-ı Kerim’in Türkçe tercümesinin devlet matbaasında basılmasına dair arşiv belgesi.
-

Atatürk askerdi halkın Atatürkün arkasından savaşa gelebilmesi için Müslüman olarak davranıyordu. Attığım videoda tüm kaynaklarla var Kuranı Muhammed'in yazdığını falan kendisi diyor izleyin videoyu kaynakları var. Buraya tek tek fotoğraf atmakla uğraşamam.

Timurid

Profesör
Reaksiyon puanı
835

-
-
-
-
-
-

-

Vay uyanık vay benim resmimi çekip profil resmine koymuş

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Açıkçası bu tarz tartışmalar bana yanlış ve boş geliyor. Atatürk'ü böyle zorla sevdirmeye çalışanlar yüzünden birazda sevilmediği kanısındayım. Zorla dayatma bir şekilde sen Atatürk'ü seveceksin dersen insanlar soğur. Sevmeyenlere hakaret flan. Bu ülkede Allah'ı peygamberi sevmeme özgürlüğün var ama Atatürk'ü yok. Allaha Peygambere sövebilirsin cezası yok. Atatürk'ün korunma kanunu var.

Sözde Atatürkçü insanlar Atatürk sevgisini heryere heykelini yapmak heryere İsmini vermek heryere resmini asmak sanıyor fikirlerini veya dünya görüşünü yansıtmayu geri plana atıyorlar. Ve zorla insanlara sen Atatürk'ü seviyon mu seviyorsan Anıtkabire git şunu yap şunu diyeceksin sürekli seviyorum de bakalım diye dayatmaları insanları rahatsız ediyor.

Bu arada benim gözlemim Atatürk'ün 1919 ile 1923 arasındaki Gazi Mustafa Kemal dönemini neredeyse herkes beğenir sever. Çünkü o zamanlar Milli mücadele vardır Kurtuluş savaşı vardır. Herkes Mustafa Kemal'in çevresindedir. Mustafa Kemal'de daha dini hassasiyetleri olan birisidir.
Ama 1923-1938 arasını Yani Mustafa Kemal Atatürk olduğu dönemi bazı insanlar sevmez. ( Özellikle Dini bütün insanlar. O dönemde Atatürk'ün çevresinde ki İsmet İnönü haricinde ki bütün paşalarında ayrılması hatta Atatürk'e muhalefet olmaları partiler kurmaları bu yüzdendir.)

Not: Atatürk'ün Müslüman olup olmaması bizi ilgilendirmez ama Dine uzak olduğuna dahir söylemleri ve yazıları mevcuttur. Bu konuyu boşuna uzatmayın bence.

Reaksiyon puanı
3,027
Atatürk'ün dini inancına dair kesin bir bilgi yoktur. Bazı kaynaklar onun Müslüman olduğunu iddia ederken bazıları da deist olduğunu söylemektedir. Agnostik veya Ateist olabileceğine dair çıkarımlar da vardır. Ben Agnostik veya Deist olduğunu düşünüyorum ama konumuz bu değil.

Asıl önemli olan atamızın din özgürlüğüne büyük saygı duymasıdır. Konuşmalarında dinlere karşı saygılı bir yaklaşımda bulunmuştur. Laiklik ilkesi ile ne kadar eşitlikçi olduğunu göstermiştir. Hem din hakkında olumlu konuşabilen, hem de dini inancı olmayanlar için de olumlu konuşabilen bir liderin bizi kurtardığı için şanslıyız.

Din ve Atatürk, yan yana getirildiğinde büyük tartışma çıkarabilecek kelimeler olduğu için gelen yanıtlara cevap vermeyeceğim.

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Bundan kime ne, kişi sever yada sevmez (hakaret vs etmemek kaydıyla) o tamamen kendi tercihidir ve tartışılmasını da kesinlikle doğru bulmuyorum.
Bu tartışmalar kesinlikle ülkemize ve insanımıza bir şey katmaz hatta kutuplaşmayı ve ayrışmayı tetikler.

mrsdytech

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Tavsiyem Mustafa Armağan gibi tarihçileri izleyip, bilgi ile konuşmanız. Atatürk'ü savunmak istiyorsanız da sevmeyen insanlara hakaret etmek yerine kanıtla bilgiyle konuşun

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Videoda ve senin iddia ettiğin sözlerin kaynağı yabancı bir kaynak. Özellikle Atatürk'ü yabancı kaynaklardan öğrenmek ne büyük bir hatadır devlet işlerinde İslama büyük bir önem veren Timur'da Bizans kaynaklarınca gaddar ve dinsizdir :).

Osmanlıyı Bizans kaynaklarından öğrenirsen ''Osmanlı kötü'' dersin bırakın bu boş iftiraları.
Kurt Ziemke'nin Atatürk hakkında sözlerini okuman bile neden yabancı kaynakları okumaman gerektiğini gösterir.

Videonun 16:03 dakikasında direk kendi el yazısından okuyor kendi aldığı nottan okuyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bundan kime ne, kişi sever yada sevmez (hakaret vs etmemek kaydıyla) o tamamen kendi tercihidir ve tartışılmasını da kesinlikle doğru bulmuyorum.
Bu tartışmalar kesinlikle ülkemize ve insanımıza bir şey katmaz hatta kutuplaşmayı ve ayrışmayı tetikler.

Bizim insanımız anlamıyor ki işte müslüman değilse değildir ama bunun üzerinden düşmanlık yapıyorlar. Bir kısmıda illa müslüman yapacak.

mrsdytech

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Atatürk'ün 1 Kasım 1937'de mecliste yaptığı bir konuşmadan alıntı

Aziz milletvekilleri, dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, yönetimde ve politikada bizi aydınlatıcı ana çizgilerdir. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.

'' Gökten indiği sanılan kitap''

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Konunun kapatılması yerinde olacak. Bu konuya benzer tonlarca konu var. Atatürk'ün dinini eleştiren yarın öbür gün eşine kızına karışır, nokta.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Konunun kapatılması yerinde olacak. Bu konuya benzer tonlarca konu var. Atatürk'ün dinini eleştiren yarın öbür gün eşine kızına karışır, nokta.

Bu yüzdende bu tarz konular uzamıyor mu sizcede ? Sus konuşma diyerekten 100 yıldır kapatılıyor her konu. Her şey neyse doğrusu yanlışı ile bilinmiyor söylenmiyor inatla.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Bu yüzdende bu tarz konular uzamıyor mu sizcede ? Sus konuşma diyerekten 100 yıldır kapatılıyor her konu. Her şey neyse doğrusu yanlışı ile bilinmiyor söylenmiyor inatla.

Atatürk'ün dininin doğru yanlışını sen,ben ya da biz tartışamayız. Çünkü o dönemde yaşamadık. Şimdi bu evirip çevirip bana laf sokan olacak, boşuna uğraşmasın ama kendisi için evirip çevirebilir. :)

mrsdytech

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Konu açık kalsın bence. Belki de böyle konuları kapattığınız için doğru olduğunu düşündüğümüz yanlışları göremiyoruz

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Konu açık kalsın bence. Belki de böyle konuları kapattığınız için doğru olduğunu düşündüğümüz yanlışları göremiyoruz

1881-1938 yılları arasında yaşamış olan Atatürk'ün hayatındaki doğruluğu YouTube'dan mı kanıtlanacak?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Sadece Atatürk için konuşmuyorum genel olarak o dönem neden bazıları tarafından sevilmiyor.

Halk cahil, halk salak, Demokrasi olduğu iddia edilmesine rağmen halk için halka rağmen anlayışı

Demokrasi olduğu iddia edilip 1950'ye kadar devam eden tek partili yönetim.

Atatürk'ün "Gökten indiği sanılan kitaplar" mevzusu.

Dinin ibadet dili arapça olmasına rağmen dinde Türkçeleştirme hareketi.

Dilde Türkçeleştirme hareketi altında dilde zenginlik olan kelimelerin Türkçe değil bahanesiyle katledilmesi. Bakın bu konuda kendi görüşümü de belirteyim. Bu varya saçmalığın daniskası zirvenin zirvesidir. Açık açık islam düşmanlığıdır dildeki kelimelerin Türkçe değil denilerek katledilmesi.
Dil(Lisan) canlı bir varlıktır. Diğer dillere kelime verir, onlardan kelime alır. Türkçe değil diyerek lisanı katledemezsin. Bu konuda o kadar aşırıya gidildiki sonradan dilde kelime kalmadığı için vazgeçildi.
Türkler işi gücü savaşmak. Kültür sanat faaliyetleri yok. Bu 2000 yıl önce de böyleydi Türkler islamiyete girene dek de böyleydi. Başka dillerden kelimelere muhtaç. Başka çaresi yok.

Hadi harf devrimi ayrı bir dava. Çok gerizekalı bir kesim var arap alfabesini bilirse kuranı anlayabileceğini sanan. Harf devrimine bu yönden bakan cahil salak bir kitle var.
Harf devriminin bizden götürdükleri telaffuz konusunda sıkıntı çıkardı. Burada çok verecek bilgim ve örneğim yok.

Bir diğer konu Atatürk'ün dini konusu. Atatürk eğer 10-15 yıl erken ölseydi bu ülkede evliya olarak bile anılabilirdi. 15 yıl içerisinde hayatında çok ciddi değişiklikler var. Belki ateist öldü ama bunu demek beni de tehlikeyi sokar çünkü müslümana kafir dersen sen dinden çıkarsın. Belki tövbe etti bilemem.

Yani nefret edenler ya cahilliğinden ya da din ekseninnden nefret ediyor.

Birde Atatürk'e tapan bir kitle varmış ki öf ne öf. Haşa Tanrı Atatürk, tanrı peygamber diye taptığınız ne varsa ilhamini Atatürk'den aldı vb. vb.

Laikliğin Türkiye'de KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE uygulanmaması. Laiklik Türkiye'de uygulanıyor diyen adama ben gülerim hem de kaba etimle.
Daha bu ülkede demokrasi diye çığrılmasına rağmen değiştirilemez denilerek konulan bir maddenin anlamını açıklayan bir madde yok.
Biri çıksın bana anlatsın laiklik nedir. Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması demeyin sakın.

Türkiye 1938'den 90'lara kadar hem dinsiz hem de putperest militarist bir devlettir. Küçük ama güçlü bir azınlık kabul etse de bu devletin putu da Atatürk'tür. Benim katıla katıla güldüğüm ciddi manada Atatürk'e tapan bir kesim varmış ve hala var bu ülkede.

Laiklik dedik. Türkiye'de Atatürk çok şükür put mevkinden inip onun da insan olduğu anlaşıldı ama bu hala Türkiye Cumhuriyetinin Çinden daha dinsiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Ya laikliğe bir türlü bağlayamadım. Bu ülkenin resmi kerhanesi var oradan aldığı vergiyle imam maaşı veriyor.
Bu ülkenin resmi din kurumu var faizle çalışan 3 tane devlet bankası var.
Hakkaten böylesi bir tezat yok. Devlet laikse niye diyanet devlete bağlı neden bütün haramlar serbest ha devlet şeriatla yönetiliyorsa niye faizli bankalar, resmi kerhaneler var. Biri bana bu tezatı açıklayabilir mi?
Yok mu bir babayiğit şu ülkede laikliği tam manasıyla uygulayacak? Laikliği getirin artık yeter.

Tek parti dönemi inanılmaz çelişkili bir dönem bana göre. Halk için halka rağmen anlayışı hele hele.

Bence tek parti dönemi "diktası" hala devam ediyor. Türkiye'de düşünce özgürlüğü hala yok. Hala konuşulamayan konular var ve hala demokrasi uygulanmıyor. Bu sadece chp tarafı için değil. 1950den beri yönetim konumunda bulunan sözde dindar kesimi de eleştirirseniz başınıza iş geliyor özellikle bu son 20 sene.

Türkiye bir açık hava tımarhanesi. Demokrasi, hürriyet, cumhuriyet diye çığırıp da 100 yıldır bu kadar diktatörlük rüzgarları estiren başka bir tarih dönemi yok. İfade özgürlüğü yok, gücü eline geçiren kim varsa sol veya sağ farketmez eleştiremiyorsun, eleştirmeye korkuyorsun(benim gibi kayışı kopmuşlar hariç)

Bir de işin kötüsü bu hem devlet eliyle hem de halktaki fanatiklerin linci eliyle ifade özgürlüğü kısıtlanıyor.

İfade özgürlüğü rica ediyorum lütfen.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
1881-1938 yılları arasında yaşamış olan Atatürk'ün hayatındaki doğruluğu YouTube'dan mı kanıtlanacak?

Tarih kaynaklardan öğrenilir. FSM'nin müslüman olduğunu öğrenmek için o zamanda mı olmanız gerekir?

Konunun başında yazdım Atatürk müslüman olmadığı için islamcılar(!) düşmanlık yapar ve bunu yaymaya çalışır. Dini ne olursa farketmez ülkemizin kurucusuna asla saygısızlık yapılamaz. İnsanlar Atatürk'ü müslüman sanarak(!) sevmeye çalışırsa bu dinci şarlatanlar bunu kullanıp Atatürk düşmanlığını yaymaya devam edecektir. Ama eğer Atatürk'ü doğru şekilde öğrenip severseniz ülkenizin kurucusuna sahip çıkmış olursunuz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar