Zorunlu genel sağlık sigortası

Bu konuyu okuyanlar

killer62

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kaç yaşındasın, öğrenci misin, cinsiyetin nedir? :)

18 yaşımı 6. ayın 6 sında doldurdum.Şuan 18 den büyük görünüyorum. O günden beri babamın sigortasından yararlanamadım ve bu sigortayı yapmamı söylediler.Üniverstie kayırlarınana daha zaman olduğu için lise mezuniyetimle birlikte arada 3 aylık boş zaman kalıyo yani 18 yaşını doldurmuş bir işsiz olarak görünüyorum şuan durumum bu.. Ve cinsiyetim erkek :)

18 in altındaysa yaşın gayet normal yok sütündeyse öğrencide değilsen git yakın bi Ziraat bankasına GSS ödüyücem diye kimliğini ver zaten sonuçlanmışsa bakarsın Ocak ayından itibaren alırlar ama yani 7 ay parası isterler... Ayrıca sitede yazdığına bakma sen çoğu zaman provizyon sorgulama hariç yanlış bilgilendirebiliyo ben sigortalıyım misal bana diyo git en yakınn kaymakamlığa gelir tespiti için başvur :D

7 ay parası niye istiyolar anlamadım 18 i daha geçen ay tamamladım ve hemen başvurumu yaptım ? Kaymakkamlıktan sorguladığımda henüz onaya alınmamış dedi yani ziraate henüz para yatırmak için gelir tespitimi tamamlamışlar ben bunun uzun süreceğinden korkuyorum çünkü bir ameliyat geçirmem gerekiyo.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
18 yaşımı 6. ayın 6 sında doldurdum.Şuan 18 den büyük görünüyorum. O günden beri babamın sigortasından yararlanamadım ve bu sigortayı yapmamı söylediler.Üniverstie kayırlarınana daha zaman olduğu için lise mezuniyetimle birlikte arada 3 aylık boş zaman kalıyo yani 18 yaşını doldurmuş bir işsiz olarak görünüyorum şuan durumum bu.. Ve cinsiyetim erkek :)

7 ay parası niye istiyolar anlamadım 18 i daha geçen ay tamamladım ve hemen başvurumu yaptım ? Kaymakkamlıktan sorguladığımda henüz onaya alınmamış dedi yani ziraate henüz para yatırmak için gelir tespitimi tamamlamışlar ben bunun uzun süreceğinden korkuyorum çünkü bir ameliyat geçirmem gerekiyo.

18 yaşını doldurduğun gün itibariyle GSS Kapsamina giriyorsun mecburen. kimliginle ziraat bankasına gidip öğrenebilirsin. üniversite öğrencisi olana kadar GSS kapsamındasın

killer62

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
18 yaşını doldurduğun gün itibariyle GSS Kapsamina giriyorsun mecburen. kimliginle ziraat bankasına gidip öğrenebilirsin. üniversite öğrencisi olana kadar GSS kapsamındasın

Peki çok teşekkürler en kısa zamanda bir ziraat bankası şubesi uğrayacağım..Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

mucak

Asistan
Reaksiyon puanı
7
İlk sayfadaki bazı mesajlara cevap olarak:

Vergi vermek vatandaşlık borcu. Hep hazıra alışmışız. Devletin malı deniz yemeyen keriz. Yok kardeşim öyle birşey.
Önce kanunu iyi okuyun anlayın sonra yorum yapın. Zaten şuan hastaneye gittiğinde sigortan yoksa muayne için 15TL ödüyorsun.
He burada ki en büyük avantaj; önceden geliri olduğu halde yeşil kart alıp 5 kuruş vermeden tüm hizmetlerden yararlananlara dokunacak bu.

Bu devlete asalak olmayacaksın. Devleti kalkındırmak için geliştirmek için sırf eleştirmek yetmiyor. Beğenmiyorsan yapılanı sen daha iyisini yapmak için çalışacaksın. Eğer beğeniyorsan yine bu yapılanları daha da ileri götüreceksin.

Her halükarda çalışacaksın, faydalı birey olacaksın.

O parası olmayan dediğiniz kişiler her gün en dandik sigaraya 6,5-7 TL bulabiliyorsa. Ayda 210 TL yi kendini zehirlemek için havaya üflüyorsa. Sağlık için de bu parayı bulabilir demek ki.

Tercih meselesi.

Objektif bakacaksın. Sırf eleştirmek için eleştirilmez. Yapıcı eleştiri yapmak lazım. Alternatif sunmak lazım.

musti1962

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni mezun olduğunu kabul ederek;okulundan öğrenci belgesi alabilirsen en yakın SGK bölge müdürlüğündeki ''Öğrenci Aktivasyon'' bankosuna başvur.
Eylül sonuna kadar sağlıktan yararlanabiliyorsun.
Not:Bu işlemi Mayıs ayında 18 ine giren oğlum için yaptırmıştım.

killer62

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni mezun olduğunu kabul ederek;okulundan öğrenci belgesi alabilirsen en yakın SGK bölge müdürlüğündeki ''Öğrenci Aktivasyon'' bankosuna başvur.
Eylül sonuna kadar sağlıktan yararlanabiliyorsun.
Not:Bu işlemi Mayıs ayında 18 ine giren oğlum için yaptırmıştım.

Eğer bu dediğiniz benim için geçerli olursa çok çok iyi olur..Bilgi için teşekkürler bugün hemen okuluma gidip öğrenci belgesi almaya çalışacağım.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23

Bilmiyom daha yeni 18 e girdiğin için senden almayabilirler fakat ocak ayından önce 18 olanlara Ocak ta başladı hizmet deyip Ocak tan itibaren tüm ayları alıyolar..

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Arkadaşlar uygulama 1 Ocakta girdi yürürlüğe. 1 Ocak günü kanunun öngördüğü şartları taşıyan kimseler için geçerli. 1 Ocakta bu şartları taşıyorsanız, temmuzda bile başvursanız 1 Ocaktan itibaren borçlandırır sistem. 6-7 aylık borçlar o yüzden çıkıyor karşınıza.

Kanun yürürlüğe girdiğinde;

Sigortalı, bağkurlu ya da emekli sandığına bağlı çalışansanız
18 yaşından küçükseniz
26 yaşından gün almamış öğrenciyseniz
Bayansanız ve yaş ne olursa olsun bekarsanız
Emekliyseniz
Eşiniz üzerinden SSK, emekli sandığı, Bağkur kapsamındaysanız

Yapmanız gereken herhangi birşey yok. Aksi takdirde başvurup, gelirinize oranla prim ödemeniz gerekiyor.

killer62

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben kendi işlerimi hallettim sayenizde teşekkürler borcum şuan 68 lira.. Ancak sormak istediğim bir soru daha var benim gibi aynı durumda olan arkadaşlar var ve bu sene mezun grubu olarak tekrar üniversite sınavına girecekler yani sigortadan yararlanamicaklar.. Arkadaşların sormak istediği şu eğer Gss başvurusu yapmazlarsa üniversiteyi kazandıklarında babalarının sigortası altına girdiklerinde o aradaki boşluk döneminde Gss borcu olacak mı onlar için ? Yani GSS başvurusu yapmasalarda devlete borçlanacaklarmı ?

mcandan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok saçma bi uygulamaydı hiç sevemedim, birde zorunlu olmasına çok karsıydım ama mecburi yaptırdım. Bayram sonuda askere gidecegim, zaten hiçte faydalanmadım ama Ocak ayından itibaren para isteyemezler. Zaten yaptırmasıda bi eziyetti, o kadar milleti sıraya dizip aksama kadar beklettiler. Arkadas şu ülkedede bi iş gönüllü olsun. Hiç sırada olmazdı insanlar kafasına göre gidip yaptırılardı, hemde çalısanlarada eziyet olmazdı.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
işin özü devlet daima garibandan para alır zengin ne eder vergi vermez böyle arkadaşlarda burda nutuk atar

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Ben kendi işlerimi hallettim sayenizde teşekkürler borcum şuan 68 lira.. Ancak sormak istediğim bir soru daha var benim gibi aynı durumda olan arkadaşlar var ve bu sene mezun grubu olarak tekrar üniversite sınavına girecekler yani sigortadan yararlanamicaklar.. Arkadaşların sormak istediği şu eğer Gss başvurusu yapmazlarsa üniversiteyi kazandıklarında babalarının sigortası altına girdiklerinde o aradaki boşluk döneminde Gss borcu olacak mı onlar için ? Yani GSS başvurusu yapmasalarda devlete borçlanacaklarmı ?

Yaş 18 i geçmediyse sorun yok, geçtiyse öğrenciliğin bitti gün başvurmak durumundalar. Bir an önce başvurup primlerini ödesinler birkaç ay. Birikince zor olur ödemesi.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar işsizler ve geçim durumu zor olan insanlar için genel sağlık sigortası primi ödetilmesin imza kampanyasına bekleriz bi önlem alırsa cebimizden çok paralar gidecek veya çok borçlanıcaz çok kısa bir işlem ad/soyad/maıl bölümünü doldur hemen imzalaya tıkla bu kadar, email adresine gelen onay mesajına tıkladığınızda gerçek bi kişi olduğunuzu daha iyi kanıtlayıp ayrıca yorum da yazabiliyosunuz, bu bir tepkidir etkili olur veya olmaz şansımızı denemeliyiz link : http://imzakampanyam.com/issizlere-genel-saglik-sigortasi-primi-odetilmesin-imza-kampanyasi

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben üniversite öğrencisiyim daha öce sigorta girişim oldu bu zorunlu sağlık sigortasınada baş vurmadım hastaneye üniversite üzerinden mi gidiyorum yardımcı olursanız sevinirim...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar bir avukat yok mu aranızda? bu konuyu detaylı araştıracak, kızım geçmişte sgortalı değildi. 9 aylık sgarta ödenmesi isteniyor. kızım bu sürecte sigortantan faydalanamadı, tc sini girdiğinde hiç bir şekilde sigortalı gözukmedi. sigortası olmadan nasıl ve niye sigorta ödeyyeym ki???

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Kız çocukları evlenene kadar velisinin güvencesinden faydalanır. GSS zorunluluğu yok yani. Neden borç çıkardılar anlamadım

Korpe

Rektör
Reaksiyon puanı
16
Arkadaşlar bir avukat yok mu aranızda? bu konuyu detaylı araştıracak, kızım geçmişte sgortalı değildi. 9 aylık sgarta ödenmesi isteniyor. kızım bu sürecte sigortantan faydalanamadı, tc sini girdiğinde hiç bir şekilde sigortalı gözukmedi. sigortası olmadan nasıl ve niye sigorta ödeyyeym ki???

Arkadaşım şubat ayında bir uygulama cıktı bu uygulama ya gore sigortasi olsun yada omasın bir cok kısınin evine celp kağidi gonderdiler , bu sayede mıllete belli bir miktar da bir ücret odettiler 18 yası altında olanlara devlet bakıyor aylık gelir uygulamasi dogrultusunda bir ücret odeme kolaylıgı cıkardilar, eğerkı kız öğrenci değil ilse babasindan evlenene kadar yararlaniyor öğrenci ise erkek yada kız farketmeksizin sgk ya basvuru yapip yararlanmasi sağlaniyor eğer kı kız işe girmiş ise ve halen sigorta kapsam türü olarak babasından yararlaniyor ise ceza uygulaniyor.

ben üniversite öğrencisiyim daha öce sigorta girişim oldu bu zorunlu sağlık sigortasınada baş vurmadım hastaneye üniversite üzerinden mi gidiyorum yardımcı olursanız sevinirim...

Sağlık yardımini kımden alıyorsan onun bulundugu kapsam türünden yararlaniyorsun

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
https://sgk.ziraatbank.com.tr/

Arkadaşlar internette gezinirken buldum bende. Borcunuz varsa üstteki linkten öğrenebilirsiniz.

Ben 116 TL bayılmıştım. 15-20 gün sonra işe girdim. GSS' yi iptal ettirdim. Şimdi rastgelmişken bakayım dedim 0.09 TL borç kalmış nasılsa. O parayı nerden bulayım ben ya. 10 kuruş bile değil :mrgreen:

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Freelance çlıştığım için ben de Zorunlu Genel Sağlık Sigortası primi ödüyorum. Ödemeler yılbaşında başlatılmış. Geçen hafta kağıt geldi. Gittim 350 TL'ye yakın bir meblağ ödedim. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bana sağlık hizmetlerinden faydalanmak için Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan kart gibi birşey almam gerekli mi yoksa T.C. K imlik No ile mi hizmet alacağımı söylerlerse sevinirim. Bir de bu en alt sınır prim ödemesi eskinin yeşil kartı yerine mi geçiyor? Röntgen, MR vs. tüm hizmetlerden parasız şekilde sadece bu primi ödeyerek yararlanabiliyor muyuz?

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Freelance çlıştığım için ben de Zorunlu Genel Sağlık Sigortası primi ödüyorum. Ödemeler yılbaşında başlatılmış. Geçen hafta kağıt geldi. Gittim 350 TL'ye yakın bir meblağ ödedim. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bana sağlık hizmetlerinden faydalanmak için Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan kart gibi birşey almam gerekli mi yoksa T.C. K imlik No ile mi hizmet alacağımı söylerlerse sevinirim. Bir de bu en alt sınır prim ödemesi eskinin yeşil kartı yerine mi geçiyor? Röntgen, MR vs. tüm hizmetlerden parasız şekilde sadece bu primi ödeyerek yararlanabiliyor muyuz?

GSS primi ödendiği sürece tüm sağlık hizmetlerinden aynı şekilde yararlanırsınız. kimlikle hastaneye gitmeniz yeterli. Ayrıca bir kimlik ya kart yok.
Yeşil kart yerine geçen prim ödemiyor. Alt sınır çıkarsa 35 tl prim ödeniyor.

emekçi

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ne yazdımda sildiniz [MENTION=36351]mr_rain[/MENTION] koyun resmi koymak ovaları koymak yasakmı yasaksa bir kaç gün önce biris daha koymuştu benzer birşey kimse ses etmedi.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Dağlara, ovalara ve koyunlara olan merakınızı Konu Dışı bölümünde dile getirebilirsiniz. Bu fotoğrafın ne amaçla konduğu gayet açık.

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
GSS primi ödendiği sürece tüm sağlık hizmetlerinden aynı şekilde yararlanırsınız. kimlikle hastaneye gitmeniz yeterli. Ayrıca bir kimlik ya kart yok.
Yeşil kart yerine geçen prim ödemiyor. Alt sınır çıkarsa 35 tl prim ödeniyor.
Peki benim bu hafta maaşlı bir işe başlama gibi bir durumum var. Sigorta iş başlangıcı yapıldığında benim ödemem düşüyor mu? İşveren ödüyor sanırım o kısmı değil mi? Eğer sigorta ödenmeye başlarsa gidip bildirmek gerekmez sanırım.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
İşe başladığınız gün GSS zorunluluğu biter. Bildirmek zorunda değilsiniz. Sistemden otomatik olarak düşer

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
şimdi prim ödemeyenlere prim borcu çıkartılyormuş bende başvurdum bu gss olayına ama 1 yıldır evi ne denetlemeye geldiler ne ben araştırdım ne kadar prim ödeyeceğimide bilmiyorum korkum yarın birgün devlet bana kabarık bi fatura göndermesin

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ziraat Bankası Borç Sorgulama Adresinden T.C Kinlik Numaranızı Borcunuzu Öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Borç Sorgulama Adresinden T.C Kimlik Numaranızı Borcunuzu Öğrenebilirsiniz.

maxtreme

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Halen üniversite öğrencisiyim ve nisan ayında 25 yaşımdan gün aldım.
Babam SSK'dan emekli olduğu için onun sağlık sigortası kapsamındaydım.
Duyuru yapıldığında gidip durumumu öğrenmiştim. SGK memuru sağlık sigortamın Nisan ayına kadar devam edeceğini ve bişey yapmamam gerektiğini söylemişti. Bazı sorunlardan dolayı okulum bitmedi ve 1 sene uzadı. Daha sonra ise babam vasıtasıyla dahil olduğum sağlık sigortasının 25 yaş içinde de beni kapsadığını duydum ve bu yüzden gidip gss için gelir testine felan başvurmadım. Hastane yolu felan hiç bilmem.

Yukarıda verilen sorgu sitesinden baktığımda;
1053,88 tutar gösteriyor.

SGK sorgu sitesinde ise

01.01.2012 tarihi itibariyle resen tescil işleminiz yapılmıştır. Genel sağlık sigortası kapsamında olmadığınız tespit edilmiştir. Bugüne kadar gelir testine başvurmamış ve kendi sigortalılığınız ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olarak genel sağlık sigortası kapsamına dahil olmamış iseniz; ikamet adresinizin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmanız gerekmektedir.
Eskiden ve şimdi bu konuyla ilgili çok fazla yazı okuduğum için kafam allak bullak oldu ve ne yapacağımı tam olarak kestiremiyorum. Bilgi sahibi olan biri bana bu konuda bilgi verebilir mi?

Son mesajlar