Zorunlu genel sağlık sigortası

Bu konuyu okuyanlar

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Başvurmak için bir ay süre var!

347066025157.jpg

1 Ocak'ta başlayan uygulama ile herkes sağlık güvencesine kavuştu. Ancak sosyal güvenlik kapsamında olmayanların bir an önce genel sağlık sigortasına başvurması büyük önem taşıyor. Aksi halde gelirlerine bakılmaksızın 212 TL'lik borç çıkarılacak.

Milliyet'in haberine göre; Son yıllarda sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde birbiri ardına uygulamaları hayata geçiren Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu, bir ilke imza attı. Yeni uygulama ile nüfusun tamamı sağlık güvencesi kapsamına alındı.

Önceki günden itibaren 74 milyon nüfus, artık zorunlu genel sağlık sigortalısı oldu. Kişilerin kendi isteğine bakılmaksızın tamamı, genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Hiç kimse 'ben devletin sağlık güvencesini istemiyorum' deme hakkına sahip değil. Sosyal güvencesi olmayanların genel sağlık sigortasına başvurması zorunlu. Bu kapsamda 1,7 milyon kişi var. Bu kişilerin bir ay içinde başvuru yaparak genel sağlık sigortalısı olması gerekiyor. Aksi takdirde ailedeki her kişi için aylık en yüksek tavan olan 212 TL prim borcu çıkarılacak. Bu bir kereye mahsus da olmayacak. Her ay aynı prim borcu işlemeye devam edecek. Bu nedenle sosyal güvencesi olmayanların bir an önce genel sağlık sigortasına başvurması gerekiyor.

KAYNAK

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Milletin cebinden çıkardığınız ve o koca işkencelerinize attığınız bütün lokmalar zehir zakkum olsun.Hakkımı Helal etmiyorum size ve ahirette koyduğunuz bu vergiler yüzün den iki elim yakanız da olacak bu dünyada yemeye devam edin ama o dünyada nasil kaçacaksinız .
Yiyin Efendiler Yiyin... Bu sofracık, efendiler - ki iltikaama muntazır Huzurunuzda titriyor - bu milletin hayatıdır; Bu milletin ki mustarip, bu milletin ki muhtazır! Fakat sakın çekinmeyin, yiyin, yutun hapır hapır... Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Efendiler pek açsınız, bu çehrenizde bellidir Yiyin, yemezseniz bugün, yarın kalır mı kim bilir? Bu nadi-i niam, bakın kudumunuzla müftehir! Bu hakkıdır gazanızın, evet, o hak da elde bir... Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Bütün bu nazlı beylerin ne varsa ortalıkta say Haseb, neseb, şeref, oyun, düğün, konak, saray, Bütün sizin, efendiler, konak, saray, gelin, alay; Bütün sizin, bütün sizin, hazır hazır, kolay kolay... Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Büyüklüğün biraz ağır da olsa hazmı yok zarar Gurur-ı ihtiıamı var, sürur-ı intikaamı var. Bu sofra iltifatınızdan işte ab u tab umar. Sizin bu baş, beyin, ciğer, bütün şu kanlı lokmalar... Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malını Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini. Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini... Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak! Yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak! Bugünkü mideler kavi, bugünkü çorbalar sıcak, Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak... Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Tevfik Fikret

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Para çok ya..:)

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Bu sigortayı duyduğumda bende şaşırdım. Arkadaş tamam sen fakire fukaraya yoksul için yapıyorsun bu sigortayı ama bi düşün bakalım millet senin aldığın gibi maaşmı alıyor??.. Sen ayda 2000 3000 tl maaş alıyorsun ama bu sigortayı yapmaya çalıştığın halk asgari ücretle çalışıyor onun yarısınıda ev kirasına veriyor kalan 300tl yi adam 1 ay boyunca yesin içsinmi yoksa sana sigorta primimi ödesin???... Bu ne biçim bi düşünce tarzıdır..

Madem halkı sigortalı yapmak istiyorsun sistem bunu otomatik yapsın ama siz bunu yapmazsınız önce milletin ciğerini sökeceksiniz sonra millet sağlık sigortalı olacak...

Bu sistemi kim kurduysa ben söylüyorum bu sistem yürümez... Kimsedende zorla para alamazsın arkadaş... Millet zaten kıçını tutarak geziyor bu milletten bide 212tl prim ödemesini isteyemezsin... Buna kimsenin hakkı yok....

dervisates

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
adam boşuna dememiş bu mılletın %50 si koyun dur die. koyun oldukca çoban üremekte sıkıntı olmaz.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Ali Tezel KanalTürk te yayınlanan Neşter programında genel sağlık sigortasıyla ilgili bilinmeyenleri açıkladı...

31 OCAK a DİKKAT BURADAN

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Kimseye 212 TL prim dayatıldığı falan yok arkadaşlar. Bilmeden yorum yapmayalım. Asgari ücretin 1/3 ve altı gelir elde ediyorsanız 33 tl karşılığında sağlık hizmetlerinden yararlanıyorsunuz. Eskiden böyle bir imkan da yoktu. Ya sosyal güvenceniz (SSK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI) ya da yeşil kartınız olması gerekiyordu. Şimdi işsiz olsanız bile muayene olup, ilaç alabileceksiniz.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Kimseye 212 TL prim dayatıldığı falan yok arkadaşlar. Bilmeden yorum yapmayalım. Asgari ücretin 1/3 ve altı gelir elde ediyorsanız 33 tl karşılığında sağlık hizmetlerinden yararlanıyorsunuz. Eskiden böyle bir imkan da yoktu. Ya sosyal güvenceniz (SSK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI) ya da yeşil kartınız olması gerekiyordu. Şimdi işsiz olsanız bile muayene olup, ilaç alabileceksiniz.
Tamamda rain bunu istemiyorum deme hakkına sahip misin??.. Değilsin demekki dayatılıyor işte bu sigorta sistemiyle birlite özel sigortalarında işi bitiyor...

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Tamamda rain bunu istemiyorum deme hakkına sahip misin??.. Değilsin demekki dayatılıyor işte bu sigorta sistemiyle birlite özel sigortalarında işi bitiyor...

Uygulamanın eksikleri ve tezatları var elbette. Tartışmalar da devam ediyor. Herkese dayatılması doğru değil ancak kimseye de 212 TL prim tahakkuk ettirilmeyecek ben onu demek istiyorum...

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Uygulamanın eksikleri ve tezatları var elbette. Tartışmalar da devam ediyor. Herkese dayatılması doğru değil ancak kimseye de 212 TL prim tahakkuk ettirilmeyecek ben onu demek istiyorum...
Evet onu biliyorum en düşük prim 33tl sonra 106tl ve en yüksek prim 212tl herkesin aynı primi ödemesi beklenemez tabii zaten o yüzden Ali Tezel de diyor bu ayın sonuna kadar başvurup gelir testi yapılması gerekiyor diye...

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Ekonomi batmış cari açık Tavan yapmış durumda ama kalkıp yok biz dünyanin en iyi ekonomileri arasına girdik diyorlar peki madem ekonomi iyi neden vergiler ile zam lar(güncelleme) sağlıkta soygun ine millet ın cebinden bu kadar parayi alıyorsunuz.

efe24

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Üniversite öğrencisi eğer başvuru yapmassa 1700 TL geliri var sayılıcakmış ne kadar saçma sıra üniversite öğrencilerine geldi.Ayrıyetten 3 senedir devlet hastanelerini mümkün oldukçada devlet dairelerini kullanmıyorum kullanmayı da düşünmüyorum.Zorla dayatılan sigortayı da istemiyorum.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Bu dayatmaya karşı bir dava acılamaz mi acaba belki adam SGK vereceği parayi özel sağlık sigortasına verir çok çok daha fazla kaliteli hizmet almak isteyebilir.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Bildiklerimi yazayım;
-18 yaşına kadar zaten herkes ücretsiz sigortadan yararlanıyor.
-18 yaşının üstündeki öğrenciler, herhangi bi üniversiteye kayıtlı ise primi devlet tarafından karşılanıyor, gelir beyanı yapmak zorunda değil.
-18 yaş üstü ve okumuyorsa ve çalıştığı halda sigortası yoksa, yada hiç çalışmıyorsa, gelir beyanı yapacak. Yani gelirinin tespiti yapılacak.
-Örneğin aile 5 kişi, 5 kişininde sigortası yok. 5 kişinin toplam gelirisi ise 2.000 TL oalrak saptandı. Bu 2.000 TL 5'e bölünecek çıkan rakam 400 TL. Yani sınır olan 296'nın üstünde. Bu durumda 35 TL gibi bi rakam her ay sigortaya ödeyecek. Eğer ortalama 296'nın altında çıkarsa ödeme yapılmacayak ve devlet karşılayacak.
-31 Ocak 2012 geçtiği halde sigortası olmayıpda başvurmayanlar, asgari ücretin 2 katı ücret alıyormuşcasına 886,50 TL x 2 = 1,773 TL x % 12 = 212,76 TL sigortaya ödeyecek.
-Ha 31 Ocakdan sonra başvurdu ise daha önce ödediği yeni ödeyeceği tutardan mahsup edilebilecekmiş. Allah'dan bunu düşünmüşler, ki inşAllah doğrudur.
-Birde senede 1 kez eve gelir tespitine geleceklermiş. Bi nevi haneye tecavüz.. .

bayadres

Profesör
Reaksiyon puanı
4
31 Ocak tarihi çok erken,süre uzatılmalıdır.Ayrıca tekrardan gözden geçirilmeli kesinlikle.Gelir testi diyor evime gelip eşyalarıma bakacakmış peh...TC numaramla,Tüm banka hesaplarımı göreceksin,nerden ne kadar alıyorum göreceksin, üzerime ne var ne yok göreceksin madem ne diye evime gelip eşyalarıma bakacaksın yaw peh...Eşyalarımın değerine göremi gelirimi belirliycen!!! okadar hesaplarıma baktın tapu varmı yokmu baktın gelirimi belirleyemedin mi? Şöyle olmuş olamazmı ;bundan önce çalışıyordum gelirim iyiydi eşyaların en iyisini aldım fakat şu an işlerim bozuldu işsizim gelirim yok ücretsiz bakılamıycakmıyıım? eşyalarımımı satayım sigorta için ? çok saçma külliyen saçma peh

Mr.Elm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
1- Benim evime ne hakla girebilir? İstemiyorum arkadaşım. Nasıl haneme zoraki girme hakkını bulabilirler?
2- Bizzat tanıdığım arkadaşım var. Kendisi 30 yaşında. işsiz. Ailesiyle pek iletişimi yok. Ailesi kendini anca geçindiriyor. Yani bu arkadaşıma sadece yatacak yer ve yemek imkanı sağlıyorlar ve fazlasını sağlayamazlar zaten. hane halkı 5 kişi. Sen gelip evin çalışanının kazancını her bireye nasıl bölebilirsin.?
-Belki ben abimle kalıyorum yanına aldı beni. Sen onun kazancını var sayıp ne hakla bana bu ödemeyi zorunlu tutarsın? ben çalışmıyosam nerden parayı bulup ödeyeceğim. abim çalışıyorsa bir miktar geliri varsa ailesine mi baksın bölüp benim sağlık pirimimi mi ödesin?
3- Biraz objektif bakın. zoraki savunmaya çalışan arkadaşlara sesleniyorum. fanboy meselesine çevirmeyin.

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Şunun şartlarını tam olarak bilen biri yok mu bea :) Açıkçası 33 tlye geliri olmayan için çok iyi. Eve gelipte gelir muhabbetini anlayamaz zaten onu geçin. Ev kral dairesi olsun hediye ettiler kardeşim dedim mi ne olacak.
Ama çok saçma bir çelişki var ; hem mecburi olması hemde yaptırmaya para cezası gibi. Yani otomatik olarak sistemden geçir . Zaten kimin çalışıp çalışmadığını görüyorsun. Adam çalışıyorum sigortam yok zaten diyemez bi yerde çalışıyorsa iş veren anasını ağlatacak. Neyse bakalım ayrıntısını öğrenelim :D

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Eve gelir kontrol edilmesi saçmalığın daniskası zaten sistemde kimin çalışıp çalışmadigi ortada iken bu güvensizlik niye .Eve kontrole geldiklerınde yaz kızın plazma tv , iphone telefon , son model diz üstü pc ayrıca üst baş aşamasında şahıs ın Mavi Jean pantolon giydiği dolabında damat marka takım elbise ve üstünde ve dolabında pieere cardin iç çamaşırı bulunmuştur gibi komedi gibi raporlar görebiliriz yani burası insanı değerlerin mahremiyetin sıfır olduğu bir ülke.

madmex

Profesör
Reaksiyon puanı
5
zaten her ay zaten ssk primi çart curt primi derken 300TL kesiyorsunuz maaşımdan , l*n o parayı Özel sağlık sigortasına yatırsam hem paşalar gibi bakarlar , devlet hastanelerinde çile çekmem bu nsl zihniyettir.

bybarut

Asistan
Reaksiyon puanı
4
eğer ailenize gelen para ör.2000 tl iki kişi çalışan için ve dört kişi yaşayan ise 2000/4=500tl o da =212tl cik
yani zorla alacaklar bu parayı

zorbalıkta 2012 modası

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bu haberi görmem çok iyi oldu , 3kişilik bir aileyiz sigortamız yok , bu olaydan yararlanmak için tam olarap napmam lazım , gelir tespiti için nereye başvurucam ? Bilen bili cevap atarsa sevinirim bugün hallediyim bu olayı

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Bu sigorta zorunlu olmasa, isteğe bağlı olsaydı tadından yenmezdi.
Neden bir zorunluluk şart koşulu oluyor ?

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Ilk başta kaymakamliga gideceksin onlar seni yönlendiriyor . Bir internet sitesinde okumuştum aile bireylerinden herhangi birinin sigortası yok ise aile reisinin ve kendi kimlik fotokopi ile başvuracak.Su an başvurmaya gidiyorum bakalım neler istenıyor detayları paylasirim.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Bir tane form verdiler ailede 18 yaş üstü herkesin tc kimlik no ad soyad ve imzalamasi gereken bir form verdiler malum evi gelip kontrol edecekler ya o yüzden.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Ünide okuduğum için şimdilik sorun yok herhalde.:)

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Merak ettiğim en önemli nokta şu , özel hastanelerde faydalanabilecek miyiz ?

grcngnc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
lanet olsun böyle işe..şuan bursadayım nüfusum zonguldakda illahi zonguldaga gitmem gerekiyormus sigorta için böyle işin allah belasını versin

Son mesajlar