Zaman beğenmedi, yenisini yapın!

Bu konuyu okuyanlar

zafercem

Asistan
Reaksiyon puanı
1
thumbnail.php
Araştırma Zaman'ın kanına dokundu

Binnaz Toprak tarafından yapılan, "mahalle baskısı" araştırmasının sonuçlarını Zaman gazetesi beğenmedi.

soL (HABER MERKEZİ)
George Soros'un vakıflar ağının bir parçası olan Açık Toplum Enstitüsü'nün Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Binnaz Toprak'a yaptırdığı 'Türkiye'de Farklı Olmak - Din ve Muhafazakârlık Ekseninde Ötekileştirilenler' araştırması, Fethullahçı Zaman gazetesi tarafından beğenilmedi.

Toprak'ın Açık Toplum Enstitüsü tarafından desteklenen araştırmasında, 265'i erkek, 136'sı kadın olmak üzere toplam 401 kişiyle yapılan görüşmeler sonucunda, Anadolu'da 'mahalle baskısı' olduğu ifade edildi. "Türkiye'de Farklı Olmak - Din ve Muhafazakârlık Ekseninde Ötekileştirilenler" başlıklı araştırmada, AKP'yi temsil eden yerel yönetim ve sivil oluşumlar ile dinsel cemaatlerin Anadolu'da bir baskı unsuru oluşturduğu belirlendi. Görüşlerine başvurulan kurumların, "CHP il örgütleri, Atatürkçü Düşünce Dernekleri, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Pir Sultan Abdal Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Dernekleri, Cem Vakfı, yerel medya kuruluşları, üniversiteler, öğrenci kulüpleri, kadın kuruluşları, ticaret ve sanayi odaları, hastaneler ve tabip odaları" olarak tanımlandığı araştırmaya ilişkin, Zaman gazetesi, ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu'nun eleştirilerine yer verdi. Gazetenin "Tartışmalı araştırma Türkiye gerçeklerini yansıtmıyor" başlığıyla yaptığı haberde, Uslu, "Bu araştırmayı Türkiye İstatistik Kurumu'na verseniz kaale bile almaz" değerlendirmesinde bulundu.

Zaman araştırmayı çürütüyor!
Zaman gazetesinin haberinde "araştırmada oldukça tutarsız örneklere rastlanıyor" denildi. "Arabada içki içmenin yasak olduğu iddiasına yer veren araştırmada, 'Kayseri'de Alevi mahallesinde görüştüğümüz bir işçi, kentte araba içinde bile içki içmenin yasaklandığını, oysa eskiden parklarda dahi içilebildiğini söylüyordu' deniyor. Oysa araçta içki içilmesine ilişkin bir denetim yapılması pek mümkün gözükmüyor." Gazetenin haberi verirken yaptığı çarpıtmalar gözden kaçmazken, örneğin araştırmada yer alan "Gözümle görmedim; ama örneğin öğretmen lisesinde, cuma namazlarında okulun tamamen boşaldığını ve öğrencilerin topluca cumaya götürüldüğünü duymuştum" ifadeleri, "Devlet Hastanesi'nde doktor ve hastaların, okuldaki öğretmenlerin namaz kılmasını eleştiriliyor" diye yansıtılıyor.

Zaman gazetesi, araştırmanın "yanlı bakış açısını gösterdiğini" söylerken, bunu şu sözlerin kullanılmış olmasına dayandırıyor: "Sivas'ta bir erkek öğrenci, kız arkadaşlarını ziyarete gittiği bir gün yanlışlıkla ev sahibinin ziline bastığını, özür dileyip arkadaşlarının katına çıkarken ev sahibinin peşinden gelip 'yahu bunlar eve erkek almayacaktı hani' dediğini aktarıyor."

"Cemaatime dokunma"
Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi ve araştırmanın sorumlusu olan Binnaz Toprak, daha önce de din ve toplum ilişkisi üzerine yaptığı araştırmalarla dikkat çekmişti. Toprak'ın araştırmaları Açık Toplum Enstitüsü ve TESEV gibi Soros finansmanının çok etkili olduğu kurumlarca destekleniyor. Örneğin 2006 yılında Toprak ve Ali Çarkoğlu, TESEV desteği ile "Değişen Türkiye'de Din, Toplum ve Siyaset" başlıklı bir rapor hazırlamıştı. Bu raporda "Türkiye'de şeriat düzeni isteyenlerin sayısı azalırken, laikliğin tehdit altında olmadığını düşünenlerin sayısının arttığı" ifade edilmiş, Zaman gazetesi bu araştırmadan kimi notlara gazetede sıkça yer vermişti.

Daha önce aynı çevrelerce beğenilen bir araştırmacı olarak öne çıkarılan Toprak'ın bu araştırmasıyla Fethullah Gülen'in gazetesi Zaman'da bu kez eleştirilmesinde, Gülen cemaatine ilişkin kimi değerlendirmelerin de raporda yer alışının etkili olduğu düşünülüyor. Araştırmacılar, mülakat yaptıkları kişilerin, araştırmanın alanına girmediği halde, Fethullah Gülen cemaatinin okul, mahalle ve bürokraside etkinliğinden söz ettiklerini söylerlerken, raporda, bu kişiler tarafında ifade edilen "Cemaate ait dershane, yurt ve 'Işık Evleri'nin ilkokuldan başlayarak tüm eğitim kademelerindeki öğrencileri, kendi dünya görüşü doğrultusunda şekillendirmesinin de hiçbir denetime tabi tutulmaması kabul edilebilir değildir" gibi sözlerine yer veriliyor.

Araştırmanın diğer sonuçlarının ve bu tarz ifadelerin raporda yer almasının Zaman gazetesi için sorun yarattığı anlaşılıyor. Yoksa, Binnaz Toprak'ın liberal görüşleriyle gazetenin yaklaşımı arasında bir çatışma yaratacak fark yok.

kaynak

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
zafercem olmuyor derece yine yükselecek haberin olsun.Ben zaman okumam.ama genelde tarafsız bilme ağırlık veren bir gazete ama tanımlamayı düzelt hocaefendinin veya fethullah gülenin diyebilirsinki yanlış olur gazetelete okuyucu kitlesine göre lakap takılmaz.
aydın takıldığın halde emperyalist abd nin ülke yönetimlerine sömürge eklentileri takmak amacıyla organize ettiği soroz vakfını ve tesev i savunmak övmek sana yakışmıyor.
haber aldığın kaynaklar nedense işi sivasa aleviliğe veya içkiye dayandırıyor.
ülkemizdeki vataşdaşların inanç mezheb ayrılığı kavim ırk boy ayrılığı diye bir sorunuda yoktur.vede cemaat ayrılığı gibi.
bunlar bize abd emperyalizmi tarfından daha iyi sömürülebilmemiz amacıyla yutturulan uyuşturuculardır.
evet sorunlar vardır ama her yöne
alevilere baskı varsa sünnilere yokmudur daha fazlasıyla azınlık haklarına sahip olamayacak kadar
doğuda işsizlik vardır bir dul maaşıyla üç aile geçinmektedir[bir ayağım doğudadır]sanki şehir rahatmıdır
insanımızın aş derdi iş derdi eğitim de kısıtlamalar gerçek anlamda sendikalaşmada kısıtlamalar değil yasaklamalar vardır
küçük düşüşürsen derdinde küçük olur ilgilenilmez.ayrım yapmadan toplumun dertlerini ortaya koyarsan çözüm gelebilir
bu sütünlarda lütfen emperyalizmin faşizan uzantılarının faaliyetlerini haber yapma
SOROZadaTESEVede HAYIR

TempesTs

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Her ülkede birilerine karsi cikan Irk vardir. Yalnizca Türk'ler, Alevilere degil, çok oldugu zaman Alevilerin de Türk'lere baski yaptigi görülmüştür.

Örnegin Malatya'da bir mahallede alevi kökenli insanlar çogunlukta ve Türk halkindan, Türk askerinden nefret ettiklerini cümle alem bilir. Birçok Alevinin işlettmesinde ki olanaklardan Türk askerinin yararlanmasi imkansizdir.

Şimdi çıkıpta birileri baski konusunu açmasın. Alevilerin filan çogunlukta olup yerlere gidip Türk insanina sorunlar birde baskiyi, ondan sonra Alevilere filan yapilan baskilarin peşine düşsünler!

Son mesajlar