Yüksek performanslı laptop soğutucusu (pc ye özel üretim) AYAZ.D1

Ayaz D1'in...

• Tasarımını beğendim

Kullanılan: 10 29.4%
  • Verimli olacağını düşünüyorum

Kullanılan: 18 52.9%
  • Bu ürünü satın alırdım

Kullanılan: 6 17.6%

• Kullanılan toplam oy
    34

Bu konuyu okuyanlar

abdullahcelik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar öncelikle hayırlı günler. başlıktan da anlaşılacağı gibi kendi laptop soğutucumu yaptım. Bunun nedeni hangi soğutucuyu aldıysam hiçbirinden istediğim gibi verim alamadım. birçoğunu parçaladım ama yine de verim alamdım:cursing:. En sonunda kendi soğutucumu yapmaya karar verdim. Ve karşınızda..............AYAZ.D1

20120729008.jpg

Öncelikle kendi pc me göre kalıbını çıkarttım.

20120729023.jpg

Gördüğünüz üzere sol alt köşede i7 işlemcisi ve onun yaklaşık 20 cm üstünde de ekran kartı var . görmeniz biraz zor olabilir. çünkü altında soğutmak için herhangi bir delik bile yok. Garanti kapsamından çıkacak olmasa kendim delik açacaktım.Daha sonra çıkardığım karton kalıpla 25*12 ve 25*35 cm lik 8 mm lik mdf kestim.

20120703160058hdr.jpg

Sonra bu parçaları 25 cmlik çam ağacıyla deniz tutkalı ile yapıştırdım ardından da 7 adet vida ile sabitledim.

20120705152842hdr.jpg

Daha sonra yan parçalarını da tasarladıktan sonra titreşim ile her yerini güzel bir şekilde zımparaladım. Pürüzsüz bir yüzeye sahip oldu.
bazı arkadaşlar arkasının çok yüksek olduğunu söyleyebilir.Bunun 3 sebebi var;
1. Fanın alttan havayı rahat bir biçimde alabilmesi için
2. Arka fanın yerleştirilebilmesi için
3. farkında olmadan ergonomik bir tasarım yapmışım:w00t: uzun süreli kullanımlarda boynu ağrıttırmıyor.

Arkada 12.5 cm lik yükseklik bırakmama rağmen fanlar yinede istediğim performans da çalışmadılar bu yüzden bende ileriki zamanlarda ön tarafa 8 cm lik menteşeli bir parça koymayı düşünüyorum böylece istediğim zaman açıp daha fazla havayı kullanabilirim. Bu şekilde yapıldığı taktirde büyük fan neredeyse 3 kat daha fazla hava üflüyor.

20120729019.jpg

Göründüğü üzere arkada diğer 2 fanı beslemek amaçlı yerleştirilen normal devirli fan , ortada ana soğutmayı sağlayan masaüstü fanı ve işlemci altında yüksek devirli gerçek işlemci fanı olmak üzere toplam 3 adet fan bulunuyor. İşin açıkçası olması gerektiği gibi bütün deliklerin altına fan yerleştirdim:yes: Ayrıca fanların dışında kalan delikleri hava kaçmaması için ve soğutucunun altını masada kaymaması için silikonla kapladım.

PEKİ PERFORMANSI NASIL?

Denediğim onlarca soğutucunun hepsinden daha verimli CPU-Z den bir kare paylaşmadım çünkü gerek görmedim. fark o kadar belliydi ki :biggrin: özellikle cod 8 de ısı belli seviyede kaldı ve hiç ilerlemedi.

20120729010.jpg

Gelelim kapı fitili tasarımını neden kullandığıma; Amacım bütün havayı laptobun içine sokup sıcak havayı aşağıda gördüğünüz deliklerden çıkartmaktı. Bu yüzden tercih ettim.

20120729025.jpg

Aslına bakılırsa kısmen de başarılı oldum. fakat yinede bu tasarımda tam istediğim performansı alamadım. Bu yüzden fitilsiz kullanımı daha çok tercih ediyorum.:thumbup:
şekilde olduğu gibi....

20120729028.jpg

Adaptör olarak 1.5 - 12V arası ayarlanabilir 300mAh lik bir ürün kullanıyorum. fanlar birbirine paralel bağlı. Tek bir sorun var adaptör 1 saat sonra bayağı ısınıyor sanırım amper den dolayı çünkü pervanelerin amperleri 250 mAh dan başlıyor. Bu konuyla ilgili olan varsa ve bana yardımcı olursa çok mutlu olurum.
Teknik detaylardan çok bahsettik biraz da isimden bahsedelim. Öncelikle ismini erzurum soğuğu:lol: koyacaktım sonra erzurum ayazı oldu, en son olarak sadece AYAZ olsun dedim. Dell markası için 1. modeli simgelemesi açısından da AYAZ.D1 dedim.arkadaşlar ile konuştuğumda onlarda beğendiler. Sizlerinde görüşlerini alırsam çok mutlu olurum.:laugh: İsteyen olursa 60-65 tl arası, tam hesaplamadım, pc nize özel size de üretebilirim. benim için pek zor değil enaniyet gibi algılanmasın mobilya atölyemiz var:bored: benimle iletişime geçmeniz yeterli..

20120729029.jpg

AYAZ.D1 i nasıl bulduğunuzu merak ediyorum. O yüzden yorumlarınızı eksik etmezseniz sevinirim. İyi veya kötü bütün yorumlara açığım. Değerli zamanınızı bana ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum....hayırlı günler.....:)

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Gerçekten başarılı olmuş :thumbup1:

momento_tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeş ellerine sağlık !! Tasarım olarak kaba dursada kendin uğraşıp birşeyler başarman güzel.Sana tavsiyem o fanlar yerine daha büyük ve düşük devirli kaliteli fanlar kullanman.Böylece hem gürültüyü, hem tozlanmayı, hem de güç tüketimini azaltmış olursun.Soğutma konusunda dizüstünü buzdolabına koymadıkca ne kadar fan koyarsan koy hava giriş ve çıkışları sorunlu olduğu için çok büyük bir etki oluşturmayacaktır.Hatta fazla hava, gerekli dolaşımı sağlamadıkça hiçbir etki sağlamaz.Tasarımda önemli olan fanları ne kadar efektif kullandığın.Yoksa vantilatör fanı taksanda fayda etmez.Ayrıca dizüstünün kendi ayakları ile oluşturduğu yükseltiye ek olarak, ufak ayaklar ekleyip soğutucu ve dizüstü arasındaki mesafeyi açarsan hava akımını daha etkili kullanabilirsin.Kullandığın fitil bu yüzden işe yaramadı büyük ihtimal.Umarım bu tasarımı ve fikri geliştirir yeni ürünler geliştirirsin.Tekrar tebrik ederim.

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
çok güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim :)
ismini çok sevdim ben harika isim
ürün genel olarak güzele benziyor ancak bir konuda tavsiye vermek isterim. soğutmada önemli olan doğru hava akımını kullanmaktır. o yüzden hava dolaşımını iyi ayarlaman lazım. bunu yapmadıkça istersen 10 tane fan koy yine istediğin verimi almazsın.

T800

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Eline sağlık 10 numara olmuş :)

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276
Emek verilmiş tebrikler. Ama bunlar çözüm değil. Kucakta olmadığı sürece dizüstümün soğutma sistemi yeterli geliyor :D

@abdullahcelik bu arada bende aynı mıdelin i5 işlemcisini kullanıyorum.

Emek verilmiş tebrikler. Ama bunlar çözüm değil. Kucakta olmadığı sürece dizüstümün soğutma sistemi yeterli geliyor :D

@abdullahcelik bu arada bende aynı mıdelin i5 işlemcisini kullanıyorum.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
iyi çalışma olmuş ama çok dik duruyor bence eğimini daha düşük yapsan daha kullanışlı olur bence

abdullahcelik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
haklısın dostum gerçekten hava akımını doğru şekilde kullanabilmek için neler denedim neler.....esas problemi çözemedikten sonra pcnin altında dolaşan hava dan başka birşey ifade etmiyor dediğin gibi biraz daha yükseltmeyi deneyecem sese gelincede 6-8 v arası ses yok 12 de birazcık oda oyun oynadığım için rahatsız etmiyor

iyi çalışma olmuş ama çok dik duruyor bence eğimini daha düşük yapsan daha kullanışlı olur bence
dostum o zaman fanlar yeterince hava çekmiyor denendi....yine de sağol

evet dostum 5110

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Fanları mantıklı doğru biçimde kullanmışsın çok iyi.

goktas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zekice. Tebrik ederim, üretmek güzel bir şey :)

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
:D iyi fikir ama.maalesef soğutma ve maliyet açısından günümüz teknolojisinin gerisinden kalmış.

vacip42

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Tebrik ederim, İşe yarar bi çalışma olmuş

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Offf Makitaya bak bee :) Bu arada güzel hoş ama çok dik olmuş bileklerin yorulur yazarken :) Ellerine sağlık

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Öncelikle tebrikler.. sıcaklık değerlerinde nasıl bi değişme oldu acaba ??

abdullahcelik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle tebrikler.. sıcaklık değerlerinde nasıl bi değişme oldu acaba ??
evet tabiiki dediğim gibi cod 8 normalde bayağı ısıtıyor hadi işlemciyi geçtim ekran işlemcisi yanıyor sanki şimdi ise belli bir sıcaklıkta kalıyor gözle görülür bir değişim farkettiğim için cpu-z değerlerini vermedim ama istek olursa verebilirim

:D iyi fikir ama.maalesef soğutma ve maliyet açısından günümüz teknolojisinin gerisinden kalmış.
dostum ben bemin pc mi bundan farklı piyasa soğutucuları ile soğutamadım söylediğim gibi eğer sen bundan ucuz daha performanslı bir cihaz bulduysan paylaş da bizde istifade edelim

TayfunYilmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
2
güzel olmuş ama biraz dik geldi bana seri üretime geçmek istersen kartimi veriyim bana ulaş parayi kirak :)

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
dostum ben bemin pc mi bundan farklı piyasa soğutucuları ile soğutamadım söylediğim gibi eğer sen bundan ucuz daha performanslı bir cihaz bulduysan paylaş da bizde istifade edelim
sen ısı değerlerini yazmadığın için karşılaştırma yapamıyorum.belli bir sıcaklıkta kalıyor demişsin.kaç derece o sıcaklık.ne bileyim ben.bir de tam maliyetini yazmamışsınki.

Gold Eagle

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ben beğendim :)
Böyle bir şey yapmaya karar verdim ben de

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Çok dik olmuş hayatta bu şekilde kullanamam ben beğenmedim

Kenpachi

Profesör
Reaksiyon puanı
25
Ne kadara mal oldu ürün ve satılık mı :)

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
bende bi ara yapmaya çalıştım ama olmadı neyse
abi soğutucu dediğin fanın altına gelir sende öyle yapmışın
fakat tahta baya bi yüksek biraz daha düşürürüsen daha iyi olur boynun ağrır sana söylim

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Tahta inan çok yüksek bu şekilde kullanmak boyun fıtığına yol açar bence. Bu benim öznel görüşürüm.!