YouTube.Com Yeniden Açık!

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
maxxdump dedi ki:
Troy abi ben girdim direkt olarak ne open dns ne proxy :S

firefox 3 ile açılıyor normal olarak....

Şu anda birçok yerden bilgi aldım hemen hemen herkeste alan adı yasağı devam ediyor ama. Sen de bilgi al msn'dekilerden.

semaved

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu ayarları yaptığım zaman herhangi birşey değişirmi bilgisayarımda.

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
zelenga dedi ki:
Ben de giremiyorum...

haberi okumamadan atladım... ayrları yapınca girdim tabii ki. Ama girdiğim şey öncekinden farklı bişey gibi :p

maxxdump

Dekan
Reaksiyon puanı
6
Troy dedi ki:
maxxdump dedi ki:
Troy abi ben girdim direkt olarak ne open dns ne proxy  :S

firefox 3 ile açılıyor normal olarak....

msn'de en az 20 arkadaşıma söyledim hepsi çatır çatır girdi problem yok , ben Kıbrıs'tayım acaba fark edermi ?

AhmetArmA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kriptograf dedi ki:
Bir açıklama yapılmadan açılır mı ya ayrıca neden saat 11 gibi yani ne bileyim kesin bir tarih olması gerekmez miydi mahkeme kararı sonuçta.SDN açıldı demiş ama bir açıklama var mı ki?
Çünkü hala kapalı en azından bende...

Açılan birşey yok zaten. Site halen erişime kapalı.

Ama tahminimce youtube.com'un IP adreslerine erişim Telekom'un router'larından engellendiği için farklı DNS sunucularını kullanmak da işe yaramıyordu. Peki şimdi ne oldu da girilebiliyor? (En azından telekom'un yanlış IP'ye yönlendiren dns sunucuları yerine doğru adres çözümlemesi yapabilen başka dns sunucuları kullanılarak girilebiliyor). Büyük ihtimalle youtube.com sunucularının IP adresleri değişmiştir ya da telekom (dns'teki engellemeye dokunmadan) fiziksel erişim engelini kaldırmıştır.

İşin Türkçe'si:

DNS'leri telefon rehberi gibi düşünün.

Telekom, youtube amcamızın telefon numarasını yanlış yazıyordu rehbere ve biz de telekomun rehberini kullandığımız için youtube amcayı arar iken yanlış telefon numarasını çeviriyorduk. Karşımıza Ceza sulh mahkemesinin duvar gibi kararı çıkıyordu telefonun öteki ucunda.

Farklı dns'ler kullanarak, yani youtube amcanın gerçek telefon numarasını doğru olarak içeren rehberlerden öğrendiğimiz zaman youtube'a ulaşabiliyorduk. Ama telekomun son hamlesiyle fiziksel bağlantı da kesilmişti. Yani bizzat telefon numarası engellenmişti. Doğru rehberden öğrendiğimiz numarayla da ulaşamıyorduk.

Şimdi ne değişti? Büyük ihtimalle youtube sunucularının IP adresleri yani telefon numaraları değişmiştir (telekomun engellediği muhtemel eski numara hala engellenmeye devam ediliyor olabilir) ya da telekom fiziksel erişim engelini kaldırmış olabilir. Ama bana göre birinci ihtimal daha ağır basıyor. Telekom durduk yere engeli kaldırmaz.

Ek not: Bence youtube.com'a erişim tamamen engellenmesi sadece an meselesidir. Telekom yeniden kapatmadan girip tadını çıkartalım derim :)

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
helperman dedi ki:
4 gb kotalıyım açılsa da açılmasa da youtube bana lüx :(

1 hafta sonra tekrar yasaklanır zaten, o kadar üzülme ;)

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
semaved dedi ki:
bu ayarları yaptığım zaman herhangi birşey değişirmi bilgisayarımda.

Değişmez %100 yasaldır. Ttnet'in sağladığı DNS'ler yerine daha hızlı daha güvenli DNS'leri kullanıyorsun. Ücretsiz ve tamamen legal'dir. Güvenle kullanabilirsin

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
hele şükür bidahaki kapanma tarihinide verseler keşke...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
ya ben vista kulanıyorum

ss2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
12:30 itibari ile domain erişimi tekrar yasaklandı.
farklı dnsler kullanıp girilebilyeceği tüm haber sitelerinde yazınca tekrar domain erişimi(youtube.com ) [208.65.153.238] nolu youtube serverına erişim yasaklandı.hayırlı olsun Türkiye'm !!!

JonMr

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Intpv6 dedi ki:
mcgoxel dedi ki:
open dns'yi 404 hata ve tarayıcının adres kısmına metni yazdığımda google yerine opendns arama motoru çıkması sebebiyle kullanmıyorum.

ssh tunnelling kurdum kafam rahat.

ssh tunneling olayını nasıl yaptınız acaba kendi serveriniz falan mı var yoksa bir shell hesabınız mı var ?

rootshell.be den alabilirsiniz.

keyfedeğer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SDN de verilen DNS ayarlarıyla Opera ve İE de giriliyor.

Ama çok ilginç youtube.com yazarsanız girebiliyorsunuz. "www" kısmı olmadan

ultrAslan34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tekrar kapandı herhalde.
sabah açıktı izledim bir kaç video ama şimdi yine açmıyor.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Güncelleme ekledik haberimize. DNS yasağı yeniden aktif maalesef.

Intpv6

Asistan
Reaksiyon puanı
0
mcgoxel dedi ki:
Intpv6 dedi ki:
mcgoxel dedi ki:
open dns'yi 404 hata ve tarayıcının adres kısmına metni yazdığımda google yerine opendns arama motoru çıkması sebebiyle kullanmıyorum.

ssh tunnelling kurdum kafam rahat.

ssh tunneling olayını nasıl yaptınız acaba kendi serveriniz falan mı var yoksa bir shell hesabınız mı var ?

rootshell.be den alabilirsiniz.

Bir keresinde rootshell.be de üye olurken description bölümüne ssh için kullanacağım falan yazmıştım ama kabul edilmedim herhalde :) 48 saat içinde işlmeme alıyorlar mı cevap mı veriyorlardı tam hatırlamıyorum ama ne mail geldi ne bişey :( :*

AhmetArmA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşte bu çok ilginç. Gerçekten de "youtube.com" yazınca siteye giriyor. Gerçek youtube olup olmadığına bakmak için yurtdışındaki bir proxy'den kontrol ettim, aynı site. Adres çubuğun "www.youtube.com" ya da sunucunun bizzat IP adresini yazıp girmeye çalıştığımda giremedim. (not: İsim çözümlemesi için telekom'un dns sunucularını kullanmıyorum. Yani mahkeme kararı görünmüyor giremeyince)

Belki de telekomun sistemi bizim web tarayıcılarımızın gönderdiği HTTP istek mesajlarındaki HOST başlığını filtreliyor olabilir. Malum Internet Explorer ya da Firefox'ta adres çubuğuna yazdığımız adres bilgisi HOST başlığında iletiliyor karşı sunucuya. Telekom bunu yakalıyor olabilir bir şekilde. Bir router numarası olabilir, ya da bir transparent proxy ile yapıyor olabilirler. Ne yaptıklarını bilirsek engeli aşmak da mümkün olabilir.

NOT: Şom ağızlılık yapmış gibi olmayayım ama "youtube.com" da yakında gider bence.

liparit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Flock adlı tarayıcı ile youtube.com a giriş mümkün.
Ben şu an siteye girdim.
Tavsiye ederim.