Yine En İyisi Microsoft!

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Hangi gazetenin altında, kaynak basın bültenidir yazıyor? Günde biz özenle seçip adam başı 6 haber yazıyoruz. Eğer amacımız fazla haber olsa, ya da yalan haber yapsak bu sayı adam başı en azından 10 taneye çıkardı. Bu bir basın bültenidir yazarsak, bu açıkça reklam yapmaktan farksız. Çünkü adamlar reklam diliyle yazıyorlar bunu. Biz bunları alıp habere çeviriyoruz okunabilir hale getiriyoruz. Çok merak ediyorsanız, bültenlerin ham halini yazayım hep birlkite gülelim.

Hadi diyelim Akbank haberini bu şekilde akladınız. Şu an içinde bulunduğumuz habere ne diyeceksiniz. Akhun'un söylediği bütün kaynakları, kendi söylediği kaynaktaki verilerle çürüttük. Bu haberin külliyen yalan olduğu gün gibi ortada.

Ayrıca bu da kaynaksız. Buda mı basın bülteni.
Burada tam tersine, haberin kaynağına bağlantı olmadığı gibi, sadece yalan verilerle övdüğünüz ürünün sitesine bağlantı var.

Buyurun başka bir örnek daha, Microsoft'a Bing ile ilgili dava açılıyor. Fakat haber metni öyle bir yazılmış ki, sanki teknoloji sitesinde değiliz, haber sadece Microsoft çalışanlarının bu davadan canını sıkmamaları için Steve Ballmer tarafından çalışanlarını bilgilendirme amaçlı yazılmış.

Haber dediğin biraz tarafsız, biraz yorumsuz olur. Hadi yorum oldu diyelim bu kadarda abartılmaz.

Ayrıca kaynaksız haberlerle ilgili şunu söylemek istiyorum. Haberin metnini kopyala yapıştır yapmadan tamamen siz yazmış olabilirsiniz ama haberin içinde geçen testlerin yapıldığı yere doğruda mı kaynak konulmaz. Başkası sizden aldığı habere bunu yapsa hemen dava açarsınız.

Tüm bunları söylüyorum ama aslında sadece şu an içinde bulunduğumuz haberin tamamen yalan olduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili ne söyleyeceksiniz onu merak ediyorum.

Bana kalırsa bir şey söylemeden, az önce girdiğimiz haber yanlıştı doğrusu "Bir numaralı antivirüs Avira" diye haber yapın, kaynak olarak ta Akhun'un verdiği pdf belgesini gösterebilirsiniz. Hem WorldBench'li hem WorldBench'siz bir numara Avira yazabilirsiniz.

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
@maviateş, vazgeç abim. Anlayan anladı...

Maviateş ve yandaşçısı yusufsan21, Allaşkına ne bu sinir? Ne bu bilip bilmeden atlamacılık? :)

WorldBench puanını hesaba katmak asıl şaşkınlık olurdu.

Puanları çıkarıp tablo vermişsiniz iyi güzel de, Microsoft ilk tabloda Very Fast kategorisinde 8 puan almışken, diğerleri Fast kategorisinde 8'den yüksek almışlar, onu ne yapacağız?

Açıkçası bu habere bu kadar takmanız beni düşündürüyor. "Kaynak yok kaynak yok" diye bağırıp milleti provoke ettiniz. Kaynak verdim, konuyu değiştirdiniz. Senin iş de kolay he. Nereden vurabilirim diye dene.

Akbank olayını ise en başta açıklamış sayılıyorum aslında ama tabii hiçbir şeyi kabul etmeyen siz yine açıklama yapmamı bekliyorsunuz. Microsoft'u övdüğüm haber de oldu yerdiğim haber de oldu. Yerdiğim haberlere denk gelmeyip övdüğüm bir habere denk gelmişseniz, bunu hayatınızın en büyük sorunu yapmanız saçma değil mi? Benim anladığım sizin (Maviateş'in yani. Ben okurlara "sen" diye hitap edemiyorum, saygıdan. Keşke aynı saygıyı karşıdan görebilsek ama nerede) hayatınız dört dörtlük. hiçbir sorununuz yok ki burada bir habere takılmış uzattıkça uzatıyorsunuz. bu, hayatınızın en büyük sorunu olmuş gibi.

Kolay gelsin.

Hadi diyelim Akbank haberini bu şekilde akladınız. Şu an içinde bulunduğumuz habere ne diyeceksiniz. Akhun'un söylediği bütün kaynakları, kendi söylediği kaynaktaki verilerle çürüttük. Bu haberin külliyen yalan olduğu gün gibi ortada.

Ayrıca bu da kaynaksız. Buda mı basın bülteni.
Burada tam tersine, haberin kaynağına bağlantı olmadığı gibi, sadece yalan verilerle övdüğünüz ürünün sitesine bağlantı var.

Buyurun başka bir örnek daha, Microsoft'a Bing ile ilgili dava açılıyor. Fakat haber metni öyle bir yazılmış ki, sanki teknoloji sitesinde değiliz, haber sadece Microsoft çalışanlarının bu davadan canını sıkmamaları için Steve Ballmer tarafından çalışanlarını bilgilendirme amaçlı yazılmış.

Haber dediğin biraz tarafsız, biraz yorumsuz olur. Hadi yorum oldu diyelim bu kadarda abartılmaz.

Ayrıca kaynaksız haberlerle ilgili şunu söylemek istiyorum. Haberin metnini kopyala yapıştır yapmadan tamamen siz yazmış olabilirsiniz ama haberin içinde geçen testlerin yapıldığı yere doğruda mı kaynak konulmaz. Başkası sizden aldığı habere bunu yapsa hemen dava açarsınız.

Tüm bunları söylüyorum ama aslında sadece şu an içinde bulunduğumuz haberin tamamen yalan olduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili ne söyleyeceksiniz onu merak ediyorum.

Bana kalırsa bir şey söylemeden, az önce girdiğimiz haber yanlıştı doğrusu "Bir numaralı antivirüs Avira" diye haber yapın, kaynak olarak ta Akhun'un verdiği pdf belgesini gösterebilirsiniz. Hem WorldBench'li hem WorldBench'siz bir numara Avira yazabilirsiniz.

Bu haberin yalan olduğunu söylemeyeceğim çünkü doğru. MSE, tüm testlerden VERY FAST kategorisinde birinci olmuş. Siz, bu araştırmayı kaynak gösterip Avira birinci diyebilirsiniz. Yorum farkı denilen şey de budur zaten. Eh, Avira birinci diyebilirsiniz pek tabii ama bilişim dünyasında pek dikkate alınmazsınız o zaman da :)

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Bu haberin yalan olduğunu söylemeyeceğim çünkü doğru. MSE, tüm testlerden VERY FAST kategorisinde birinci olmuş. Siz, bu araştırmayı kaynak gösterip Avira birinci diyebilirsiniz. Yorum farkı denilen şey de budur zaten. Eh, Avira birinci diyebilirsiniz pek tabii ama bilişim dünyasında pek dikkate alınmazsınız o zaman da :)

Avira'yı birinci gösterenler bilişim dünyasında dikkate alınmıyorsa, siz neden Avira'yı birinci gösteren Av-Comparatives'i kendinize kaynak olarak aldınız?

Bakın daha önceki iletilerinizde "umarım test sonuçlarını yorumlayabilirsiniz" diyerek imâlı bir şekilde bizleri küçük düşürmeye çalışmıştınız. Oysa alt paragrafta belirteceğim sözünüzle test sonuçlarını sizin okuyamadığınızı, yorumlayamadığınızı görüyoruz.

Diyorsunuz ki :
Microsoft ilk tabloda Very Fast kategorisinde 8 puan almışken, diğerleri Fast kategorisinde 8'den yüksek almışlar, onu ne yapacağız?

İşte bu sözleri araştırma yapmadan söylediğinizi, size, aynı pdf belgesinin o birinci test yani "file copying" ile ilgili bölümde ayrıntılı bir şekilde yazdığını göstereceğim. Aynı zamanda tablo okumayı bilmediğinizi düşündüğüm için size özel renklendirme yaparak anlattım.

Öncelikle kaynak vereyim, tabi ki sizin söylediğiniz adres: http://www.av-comparatives.org/comparativesreviews/performance-tests
O belgenin 7. sayfasında File Copying 'in ayrıntıları var.

Aşağıdaki resimde o tablonun aynısını yaptım fakat yanına puanlarını ekledim ve renklendirdim.
Öncelikle puanlamanın 2 aşamadan oluştuğunu;

1. On first run
  2. On subsequent runs
ve her aşamada 4 sınıf olduğunu;

1. very fasy
  2. fast
  3. medicore
  4. slow
anlamak gerekiyor.

MSE göründüğü üzere ilk aşamadan en kötü sonucu almış, ikinci aşamadan en iyi sonucu almış ve 8 puanı hak etmiş.
15 puan alan Kingsfot ve Avast ise her iki aşamayı da very fast ile geçmişler.

akhunaktosunvemicrosoft.jpg

Sonuçta ne yaparsanız yapın, AV-Comparatives'in testinden hangi aşamayı çıkartırsanız çıkartın, hangi puanı geçersiz sayarsanız sayın MSE hiçbir zaman birinci olmuyor.

Sonuç olarak da sizin bu haberi yaparken taraflı davrandığınız ortaya çıkıyor.
Taraflı davrandığınız ortaya çıkmasın diye de haberde kaynak belirtmemişsiniz ama gördüğünüz üzere YEMEDİK.

Son olarak belirtmek isterim ki, bunca zahmete sadece SDN 'yi sevdiğim için katlandım. Sizin gibi taraflı haber yapanların, buranın kalitesini düşürmesini istemediğim için, bu kadar bariz hataları tekrar yapmayın diye yazdım.

Tarafsız olmak, Microsoft reklamlarının arasına Firefox haberi yapmak, arada bir diğer işletim sistemlerinden bahsetmek değildir.

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Açıkçası bu habere bu kadar takmanız beni düşündürüyor. "Kaynak yok kaynak yok" diye bağırıp milleti provoke ettiniz. Kaynak verdim, konuyu değiştirdiniz. Senin iş de kolay he. Nereden vurabilirim diye dene.

Konuyu falan değiştirdiğimiz yok. Önce "kaynak vermemişsiniz" dedik, çünkü istemeyince kaynak vermiyorsunuz.

Verdiğiniz kaynağı inceledik, MSE'nin birinci olmadığını gösterdik, "WorldBench puanını hesaba katmadım." dediniz.

WorldBench puanını çıkartılmış tablo koyduk, bu seferde "File Copying" kısmında MSE'nin hakkı yenmiş dediniz. Onunda gerçek olmadığını ispatladık. Bu sefer ne diyeceksiniz?
Buna konuyu değiştirmek mi deniyor?

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Bu haberin yalan olduğunu söylemeyeceğim çünkü doğru. MSE, tüm testlerden VERY FAST kategorisinde birinci olmuş. Siz, bu araştırmayı kaynak gösterip Avira birinci diyebilirsiniz. Yorum farkı denilen şey de budur zaten. Eh, Avira birinci diyebilirsiniz pek tabii ama bilişim dünyasında pek dikkate alınmazsınız o zaman da

İşte Buna Gülerim En Az Sizin Kadar Sayın Editörümüz :)

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Beyler başlık *En İyisi F-Secure* olsaydı bu kadar tartışma çıkmazdı.Siz bence sonuca değil isme takıldınız:(Linux kullanabilirsiniz.Hatta Linux daha da iyidir dersiniz.Buna kimse karşı çıkmaz ama bu yaptığınız hoş değil...

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Evet birinci Microsoft yerine başkası deseydi üstüne gitmezdim ama söyler misiniz bu haberin yalan olduğu ortada değil mi?

Akhun bey, desteksiz bir şekilde Microsoft'u övmek için böyle bir haber yapmış.

Kendimi Kemal Kılıçdaroğlu gibi hissetmeye başladım. Ortaya o kadar çok belge koydum ki, daha ne yapayım.

Akhun beyin, "Bu haber yalan değil, doğru." diyecek bir noktası bile kalmadı ama hâlâ çıkıp, "Özür dilerim, bilerek Microsoft lehine haber yaptım." demiyor.

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Evet birinci Microsoft yerine başkası deseydi üstüne gitmezdim ama söyler misiniz bu haberin yalan olduğu ortada değil mi?

Akhun bey, desteksiz bir şekilde Microsoft'u övmek için böyle bir haber yapmış.

Kendimi Kemal Kılıçdaroğlu gibi hissetmeye başladım. Ortaya o kadar çok belge koydum ki, daha ne yapayım.

Akhun beyin, "Bu haber yalan değil, doğru." diyecek bir noktası bile kalmadı ama hâlâ çıkıp, "Özür dilerim, bilerek Microsoft lehine haber yaptım." demiyor.

Evet Microsoft cebime her ay 5000 TL veriyor. Ben de sonuçları çarpıtıp öyle yazıyorum :)

Maviateş, şu konudan uzaklaşıp hayatına odaklan, daha mutlu olursun. Yok onu ispatladım yok bunu ispatladım yok şöyle yok böyle. Diyeceğimi dedim. Demogoji yapmak yerine düzgünce okusaydınız keşke.

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
İşimi yapıyorum zaten, merak etmeyin. İşim teknoloji haberlerini takip etmek.

İyi bir takipçi olarak, beğendiğim ShiftDelete.Net'in tarafsız haber yapmasını istiyorum.

Göz göre göre, desteksiz bir şekilde çarpıtılmış böyle bir haberi de gün yüzüne çıkarttığım için memnunum. Bir daha taraflı haber yapmamanız dileğiyle.

algorian

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Konuyu falan değiştirdiğimiz yok. Önce "kaynak vermemişsiniz" dedik, çünkü istemeyince kaynak vermiyorsunuz.

Verdiğiniz kaynağı inceledik, MSE'nin birinci olmadığını gösterdik, "WorldBench puanını hesaba katmadım." dediniz.

WorldBench puanını çıkartılmış tablo koyduk, bu seferde "File Copying" kısmında MSE'nin hakkı yenmiş dediniz. Onunda gerçek olmadığını ispatladık. Bu sefer ne diyeceksiniz?
Buna konuyu değiştirmek mi deniyor?

Benim kanaatime göre yukarıdaki mesaj her şeyi açıklıyor.

Burada editörün, AV-comparatives sonuçlarına bakıp worldbench puanını çıkardığına, sonra da very fast yazdığı halde sadece 8 puan aldığı için hakkı yenen MSE'yi farkettiğine ve sonucu bu şekilde yazdığına inanan var mı?

Worldbench puanının hesaba katılmaması gibi şeyler haberi kurtarmak için sonradan uydurulmuş bence.

Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun, tarafsız bir bakış açısına sahip biri, av-comparatives sonuçlarına bakıp da nasıl olur da kesin bir kanaatle "Yine En İyisi Microsoft" diyebilir? Daha önce ne zaman birinci oldu, MSE çıkalı daha kaç yıl oldu da YİNE en iyisi oldu?

zuvay nidya

Doçent
Reaksiyon puanı
8
oh beee su yorumlari okuyup zor bitirdim yahu.maalesef gereksiz bir tartismanin icine girdim ve cikamadim.sayin mavi ates tamam konuyu fazla uzatmaya gerek yoktu.suan sana bunu belirtmek zorundayim ki ne yazikki hangi antvirus olursa olsun hic biri ama hic biri 100% guvenilir degildir.dün apple os x systeme virus yoktur diyenlere bugun ne denir.maalesef ne ms ne apple ve linux yarinda google bu sorunlardan kurtulur.bunu maalesef söylemem gerekir.microsoft genelde hepsiniden buyuk sirket oldugu icin göze carpiyor dünlerde apple bir kucuk bir firmaydi ve bugun ne durumda macbooklar apple iphonle lar bir bakarmisiniz.suan ilgi caginda ve maalesef heckerler bu durumda bos durmadilar ve her zaman ki gibi bir acik bulurlar insanlarin beyinleri okadar cok gelisir ki biz hala farkina varmayiz.suan imkansiz denilen sey applerde virus maalesef viruslarla basi dertten cikmiyor.bu linux ve ms icin de gecerlidir.ve siz tuttunuz yok yalan haber yok aldatmaca.hakli olsanda olmasanda size de bu yakismiyor.editorü kücük düsürmeye.suan siz burda misafirsiniz ve hocaliniza diyen yok ama saygiyi kaybetmiyelim.25 yasindasiniz.daha gencsiniz.bizim aramizda 3 sene yas farki var.simdi sen kalkip ta ben hocayim benim dedigim olur sizden daha iyi bilgiyim derseniz sizin serefinize yakimsaz.bu konu genelde kapandi.ama haksizliga tahamülüm yok maalesef herkes manyak degil tabiki.herkez neyin iyi neyin kötü oldugunu farkinda eger degilse kendi arastirmani yap paylas ozaman.ben almanya da electronic arts (ea) grafikciyim.ve genelde isim hep bilgisayarlara doludur.yaz ciz tamir et topla.bizim sirket apple ile calisir.ama ben apple sevmedigim icin kendi bilgi toplayip hem linux;xp vista ve ensonunda w7 ile calsiyorum.ve burda her systemde aciklik var ama suan en iyi perfomanci en iyi systemde vista ultimate 64 bit lik yakaladi tabiki benim harddware lerle ile,ve suan avira da kullaniyorum.sirf en iyisi diye degil en azindan bazi kötü yazilimlari uzak tutmak icin bunu avast la da yaprdim bunu mse ile de yapardim.ama aklima ilk avira geldi bu yüzden yüklü.ve hic biri 100% guvenilir degildir ms da.ister apple olsun ister linux.suan dunyanin en buyuk yazilim ve sirketi maalesef de microsoft dur.bunu böyle bil.eger farkliysan ozaman kendin söyle bakalim hangi sirket daha buyuktur.ben söyleyim ne apple ve de linux yarin google gelsede bile yine ilk koltugu oturamaz.cünkü artik bilgisayarlar genelde oyun üstüne kuruluyor ve multimedia üzerine maalesef apple ne oyuna vede multimedia ya göre tasarlandi.simdi kalkar bunu da inkar edersiniz.
apple systemi genel görünüse dayanir.birde sabitlestirlmis icindeki donanimlara göre tasarlanmis.belki cökmiye bilri ama amaerikada saatli bomba olarak patlayabiliyor.her bir systemin illaki bir hatasi olur veya cikar.bunu kimse bilemez

yaav bu yazmakla bitmez allah askina aslinda bir araya gelipte masa basinda tartissak iyi olur.hem kahve iceriz hemde bu konullara deginiriz.basim agriyor.

Quasar_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Microsoft kendi işletim sistemini tabii ki iyi tanıdığından zayıf yönlerini kullanarak diğer antivirüs firmalarına karşı bir avantaj elde edecek gibi görünüyor. Hatta kendine bazı avantajlı durumlar da yaratıyor, bu adreste http://www.thgtr.com/haber/yazilim/...cro-microsoft-viruslerin-ekmegine-yag-suruyor açıklandığı gibi. Bitdefender 2010 kullanıyorum ve kesinlikle de microsoft un antivirüsünü kullanmaya niyetim yok.

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
@zuvay nidya

İlginiz için teşekkürler. Ancak ben, hiçbir zaman, "Ben hocayım, o yüzden benim dediğim doğrudur." demedim. Demem, çünkü öğretmen olurken bize bunları öğretmiyorlar.

Fakat editör, sırf editör diye onun her yazdığı da doğru değildir.

Burada hangi yazılım firmasının büyük olduğunu da burada konuşmadık.

Severek takip ettiğim SDN 'de yapılan bir haberin doğruluğundan şüphe ettim. Kaynağını araştırdığımızdaysa şüphem doğru çıktı. AV-comparatives bir araştırma yapmış, bu araştırmanın sonuçlarını paylaşmış, SDN editörüyse bu sonuçlardan Microsoft'u birinci çıkartamayınca bir takım oynamalar yaparak Microsoft'un antivirüsünü birinci göstermiş. Tabi kaynak göstermeyerek, bu oyunlarının ortaya çıkmayacağını düşünmüş.

Eğer AV-Comparatives'in sonuçlarında buna benzer herhangi bir sonuç olsaydı ben hiçbir şeye itiraz etmezdim. Microsoft'ta tabi ki iyi antivirüs yapabilir. Benim derdim haberin kaynaksız ve yalan olmasıyla ilgili.

Burada da tartıştığımız nokta haberin YALAN olmasıydı.

Bir düşünsenize "SDN'de her gün onlarca haber yapılıyor. Birçok kişi teknolojiyi buradan takip ediyor ama bu haberlerden bir kısmı bazı şirketler daha fazla kâr etsin diye yapılıyor ve gerçekçiliği yok." Kimse böyle olsun istemez değil mi?

zuvay nidya

Doçent
Reaksiyon puanı
8
selam arkadaslar,
bu konuda tamam sana hak verebilirim ama sen de gercekleri bilmedigi icin belki editörün hakkini yigebilirsin öyle degil mi.düsün bu konuda ya sen ya o yanilabilir.ama burda editör niye durup durup yalan söylesin ki,adamlar bunlara rüsvet mi veriyor verdi diyelim ozaman her zaman ms üzerine lehine konullar olmasi gerekirdi burda.yani acikcasi burda art niyet yoktur.ve bana kalirsa editörün hic suclamya gerek yok.allah nasil bilirse öyle yapsin her insan cahil olabilir.ama gercekleri bilmedigimiz icin hakk yemis oluruz bunun da hakkini orda ödeyemeszin en iyisini allah bilir,ama yinede internet e cogu haber yalan yada dogru olabilir.eger sen kendini dogru buluyorsan ozaman kendinde tut dogru haberi.insanlar burda kendi arastirmalarini yapabilirler.eger begenmiyorlarsa okamayiniz.

saygilarimla

gameovermee

Asistan
Reaksiyon puanı
2
arkadaslar merhaba;
varsayalım editör kasıtlı bir şekilde reklam yapmış olsun. neden bu kadar büyütelim ki bu kadar uğraştıkları bir sitede böyle ufak tefek hakları olsun ama degil mi? doğru ya da yanlış hiçbirşeyi savunmuyorum fakat bu kadar büyütmeye de gerek yok açıkcası...

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Windows 7 64bit kullanıyorum bu övülen programda kurulu sistemde mcafee antivirüste kurulu bu Microsoft Security Essentials sayesinde bir virüs yedim adam öyle bir virüs yazmışki Microsoft Security Essentials uyarı veriyor mcfee ile sittemi tamamen tarattım virüsü sildim ama halen aynı uyarıyı Microsoft Security veriyordu sonra bu virüsün Microsoft Security Essentials sağladığı bir açıkla yediğimi öğrendim fixledim bu programı şim olay günlüklerini kontrol ediyorum bu virüsün ve çıkan hatanın ismini vericem o zamanda bu dandik programı öven olcakmı merak ediyorum

bu hatannın aynısını bendede veriyordu virüsün ismini bulamadım ama merak etmeyin sizde yakında öğrenirsiniz
http://www.411-spyware.com/you-have-a-security-problem-popup

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
gercekleri bilmedigimiz icin hakk yemis oluruz bunun da hakkini orda ödeyemeszin en iyisini allah bilir,ama yinede internet e cogu haber yalan yada dogru olabilir.
saygilarimla

Gerçekleri bilmediğimiz için kaynak sordum,
Kaynağı incelediğimizde bu haberde övülen antivirüsün birinci olmadığını gördük,
Bu birinci değil dedik,
şu puanı hesaplamadım dedi.
O puanı hesaplamadan baktık yine birinci değil.
Testi şurada adaletsiz yapmışlar dedi, baktık orada da adaletsizlik yok.

Buradan haberin yalan olduğu sonucunu çıkarttık.
Haber yalan olabilirse, sitenin, editörün böyle haber yapmaya hakkı varsa, insanlarında bunun yalan olduğunu bilmeye hakkı var.

Sizi sadece editörün gösterdiği kaynağı incelemeye davet ediyorum. Yabancı dil bilmeyen birisi bile ilgili tabloları inceleyerek neyin ne olduğunu anlayabilir.