Yılın en etkili 100 kişisi

Bu konuyu okuyanlar

aklayarar

Asistan
Katılım
27 Şubat 2006
Mesajlar
441
Reaksiyon puanı
16
Puanları
0
Time dergisi, geleneksel “yılın en etkili 100 kişisi” listesini açıkladı. Listede ABD Dışişleri Bakanı Condoliza Rice, aktör George Clooney ve Model Kate Moss’un da aralarında olduğu siyaset, sanat, spor, bilim ve eğlence dünyasından isimler bulunuyor.

Amerikan Time dergisi, 2007’nin en etkili isimlerini belirledi. Siyaset, sanat, spor, bilim ve eğlence dünyasından isimlerin yer aldığı listede 27 ülkeden 71 erkek ve 19 kadın yeraldı. Listede El Kaide lideri Usame bin Ladin, Papa 16’ıncı Benediktus, hatta Borat isimli filmde oynayan Sacha Baron Cohen dahi yer alıyor.

265656.jpg


Derginin en etkili 100 kişisi listesinde dört yıldan beri ilk kez ABD Başkanı George Bush’a yer vermedi. Time’ın yöneticilerinden Adi Ignatius, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, ABD’de başkanlık seçimine bir yıl kaldığına ve Bush’un etkisinin azaldığına dikkat çekti.

Listede ABD siyasi hayatından Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile Demokrat Parti’nin başkan aday adayları Hillary Clinton ve Barack Obama gibi isimler yer alıyor.

Her yıl olduğu gibi listeye Kraliçe II. Elizabeth ve Papa 16’ıncı Benediktus de dahil oldu.

Küba lideri Fidel Castro’nun rahatsızlandıktan sonra yetkilerini devrettiği kardeşi Raul Castro da liderler listesinde yer alan bir başka isimdi. Liderler ve devrimciler kategorisinde yer alan diğer isimlerse İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İran dini
Siyaset, sanat, spor, bilim ve eğlence dünyasından çarpıcı isimlerin yer aldığı listenin sürprizi, Kazak komedyen Borat karakterini canlandıran Sacha Baron Cohen.

lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao oldu.

Gösteri ve sanat dünyasıysa listenin en kalabalık kısmını oluşturuyor. ABD’li aktörler George Clooney, Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Michael J.Fox, aktrist Cate Blanchett ve yönetmen Martin Scorsese’nin sıralandığı listenin sürpriz ismi Borat karakterini dünyayla tanıştıran aktör Sacha Baron Cohen.

Şarkıcı Justin Timberlake ve manken Kate Moss da en etkili 100 isim listesine girdi.

Pop şarkıcısı Justin Timberlake ve Senegalli müzisyen Youssou N’Dour da Time dergisinin listeye almaya layık gördüğü isimler arasında.

ABD eski başkan yardımcısı Al Gore, çevre ve iklim değişikliğiyle mücadele adına yürüttüğü kampanyalardan ötürü, “bilim adamları ve düşünürler” kategorisinde listelenmiş.

YouTube kurucuları Chad Hurley ve Steve Chen de listede kendilerine yer edinmeyi başardı.

Time dergisinin listesinde kimlere, neden yerildiği hakkında dergi herhangi bir açıklamada bulunmuyor. Ancak listenin “dünyamızı gücü, yeteneği ya da ahlaki örnek temsil etmesiyle değiştiren kadın ve erkekleri” içerdiği ifade ediliyor.

Dört yıldır yayımlanan listede her yıl yer alan iki isim var:
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve yine ABD’li televizyon programı sunucusu Oprah Winfrey.
265661.jpg


Siyaset, sanat, spor, bilim ve eğlence dünyasından çarpıcı isimlerin yer aldığı listenin sürprizi, Kazak komedyen Borat karakterini canlandıran Sacha Baron Cohen.


http://www.ntv.com.tr/news/407035.asp
 
Üst