Ygs Yerleştirme Puan ve Başarı Sıralaması!

Yunusarik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle foruma yeni katıldım biraz acemi olabilirim kusura bakmayın.

Ben Ygs-4'den 301 puan aldım,sıralamam 282 bin ve okulun vereceği 35 puanla bu 336 olacak.İlahiyata gitmek istiyorum,geçen sene İlahiyat 336 puanla 170 bin sıralama ile almış.Sorum şu bu sene 336 puan 280 bin sıralama ile mi alacak yoksa puanları yükseltip 360 puan yine 170 bin sıralama ile mi alacak.Yani puanı aynı tutup sıralama mı düşürulür yoksa puan yükseltilip sıralamamı aynı tutulur.Tahmini veya fikri olan yazabilirse sevinirim,boşa ümitlenmemişte olurum.Çoğu kişiyede yardım etmiş olurum umarım.

NOT:Bu yıl 2. girişim.Ayrıca İlahiyat puanları 8 yıldır devamlı düşmüş.

Yunusarik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hala günceldir.Ayrıca bu sene puanlarda 15 ila 20 puan arasında oynama olabilir mi?Cevaplarınızı bekliyorum,bende boşuna ümit bağlamamış olurum en azından İlahiyata.

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
İnşallah istediğin okula istediğin bölüme gidersin

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
İlahiyat hakkında bir fikrim yok ama bu sene ki sınav geçen sınavdan daha kolaydı. Çoğu bölümler sıralamaya bakar. İstediği puan yükselecektir diye düşünüyorum.

Erkngms

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
YGS sistemi her sene değişiyor bende çözemedim ben pabucu atıp üniversitede keyif yapıyorum inş sende güzel yerlere gidersin

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Puan ve sıralamalar tercihlere göre değişkendir. Milyon kişinin girdiği bir sınavda net bir şekilde şu puan ya da şu sıralama yerleşir demek çok zordur.

Puanlar sınava ve sınava girenlerin başarı oranlarına göre değiştiği için sıralama ile direk bir karşılık bulamaz.

Sınav zor olur puanlar düşük olur ancak sıralamalar iyi olur, sınav kolay olur puanlar yükselir ancak sıralamalar düşer.

Bundan dolayı en sağlıklı veri yüzdelik dilimdir.

ÖSYM sonuç sayfasında artık yüzdelik dilimleri veriyor mu bilmiyorum.

Ancak en sağlıklı tercih bu yüzdelik dilimlere göre yapılıyordu. Kısaca açıklamak gerekirse puanlar ve sıralamalar değişkenlik gösterirken yüzdelik dilimler çok az değişiklik gösteriyor.

Örneğin tamamen sallama olarak söyleyeyim, geçen sene İlahiyat fakültesine %25'lik kesimde olanlar yerleşmiş iseler yine bu sene de %25 lik kesim yerleşecektir.
Geçen sene atıyorum 300 puan %25 lik kesim içinde iken bu sene 340 puan %25 içinde olabilir.

ÖSYM yüzdelik kesimi artık yayınlamıyorsa puanları tamamen bir kenara bakıp sıralamaya bakmak en sağlıklı yol olacaktır.

puan en güvenilmez en sona bırakılacak seçenektir.

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
@Elbruz46 yüzdelik dilim ösym sınavları için pek kıstas oluşturmuyo artık çünkü tercih yapmadan sadece sınava giren sayısı(benim gibi) çok fazla. Sıralama daha başarılı bi kıstas oluyo.

Yerleştirme sıralamaları LYS'lerden sonra açıklanıyo bildiğim kadarıyla. Yani Temmuza kadar bekleyip sıralamaları gördükten sonra bunları düşünmeniz daha faydalı olur.

Yunusarik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende kara kara bunu düşünüyorum girememem için 15-20 puan arası artması lazım ama her sene düşmüş ama aynı şekilde sıralamalar 30-40 binden fazlada oynamamış.Yüzdelik dilim ise malesef yayınlanmıyor.İnşaallah dediğiniz gibi hayırlısı olur cevab verenlere ve verecekler şimdiden çok teşekkürler.