YGS sonuçları ne zaman açıklanacak ?

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
YGS sonuçları 20 gün içinde açıklanacak

Üniversite adayı 1 milyon 837 bin kişinin katıldığı YGS sona erdi. Sınav sonuçlarının 20 gün içinde açıklanması bekleniyor

ygs_1nisan_2012.jpg

YGS heyecanı başladı
Üniversiteye girişte ilk aşama sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), saat 12.40'da sona erdi.
YGS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), Türkiye'de tüm il ve bazı ilçeler ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa olmak üzere toplam 160 sınav merkezinde, 98 bin 693 sınav salonunda gerçekleştirildi. Sınavda, 13 bin 353'ü emniyet personeli olmak üzere toplam 251 bin 789 sınav görevlisi görev yaptı.

Sınav merkezleri dışında 103 cezaevinde de yapılan sınava 2 bin 822 aday katıldı. Sınavda, toplam 1 milyon 837 bin aday ter döktü. Sınav saat 10.00'da başladı ve tek oturumda 160 dakika sürdü.
Sınavın yapılacağı yerlere sabah erken saatlerden itibaren gelen adaylar, salonlara alınıncaya kadar aileleriyle ve yakınlarıyla vakit geçirdi.
Adaylar daha sonra kimlik ve güvenlik kontrolleri yapılarak salonlara alınmaya başlandı.

Alyans ile girişe izin
Geçen yıldan farklı olarak bu sene ÖSYM, alyansı olan adayların sınava girmelerine izin verdi.
Sınav salonlarına 2012-YGS Sınav Giriş Belgeleri ile nüfus cüzdanları kontrol edilerek alınan adaylar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu.
Adaylara, daha sonra adayın fotoğrafı, T.C. Kimlik Numarası, adı ve soyadı bulunan cevap kağıtları ile içinde kalem, silgi, şeker ve peçete bulunan kutular dağıtıldı.

Bu kez rastgele dağıtıldı
Her bir soru kitapçığı matbaada özel olarak poşetlendi. Soru kitapçıkları sınavda adaylara, salon görevlileri tarafından poşeti kapalı olarak, açılmadan ve rastgele dağıtıldı. Soru kitapçığı poşeti adayın kendisi tarafından açıldı.
Farklı numaralarda basılan soru kitapçıklarındaki sorular birbirinin tamamen aynısı oldu.
Sınavda adaylara, Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin her birinden 40'ar soru yöneltildi. Sınav 160 dakika sürdü.
Güvenlik önlemleri çerçevesinde ÖSYM, bine yakın sınav salonunda, sınavı kamera ile kayıt altına aldı.
Ayrıca, sınav evraklarının yetişmemesi durumu da göz önüne alınarak, Ankara, İstanbul, İzmir ve Erzurum'da özel helikopterler hazır bekletildi.

Sonuçlar 20 gün içinde
YGS'de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) girme hakları bulunmayacak.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, geçen yıl yaklaşık 20 gün içinde sınav sonuçlarının açıklandığını belirterek, ''Bu yıl elimizden geldiği kadar bu süreyi azaltmayı hedefliyoruz'' şeklinde açıklama yapmıştı.

Polisten yardım istediler
Öte yandan, Çanakkale'de, YGS'ye girmek için sınav merkezlerine giden yaklaşık 30 kişi, kimliklerindeki eksiklikler nedeniyle sınava giremeyince polisten yardım istedi.
Sınav merkezlerinin yakınında bulunan ekip otomobilleriyle Çanakkale Nüfus Müdürlüğü'ne getirilen adaylar, buradan aldıkları belgelerle polis yardımıyla okula dönebildi.

Sınava yaralı girdiler
Konya'da sınava yetişmeye çalışan kız öğrencinin içinde bulunduğu kamyonetin başka bir araca çarparak şarampole devrilmesi sonucu 5 kişi yaralandı. Hafif yaralanan kız öğrenciyi polis ekipleri YGS'ye gireceği okula yetiştirdi.

Prefabriklerde sınav
Van'da 12 bin 270 depremzede öğrenci, sağlam okullar ile prefabrik dersliklerde ter döktü.

Sınava vali götürdü
Van'daki depremin ardından Çorum'a yerleşen ve iş dolayısıyla babası Van'da olan YGS adayı Şirvan Şen'e, sınava gireceği okula kadar Çorum Valisi Nurullah Çakır eşlik etti.

Sınav stresine dayanamadı
Samsun'un İlkadım İlçesi'nde üniversite sınavına girecek lise öğrencisi genç kız, aniden rahatsızlanması sonucu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
Kılıç Dede Mahallesi'nde yaşayan ve 19 Mayıs Lisesi son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Damla Orhan, bugün yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) gitmek için hazırlanırken fenalaştı. 112 Acil servis ekiplerince Özel Medicana Samsun Hastanesi'ne kaldırılan Orhan, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Genç kızın cenazesi, otopsi yapılmak üzere Gazi Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

Polis gözetiminde girdi
Amasya'da, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) giderken gazeteci Ferhat Lap'a (35) çarpan 19 yaşındaki sürücü, polis gözetiminde sınava girdi.

Nick.Rey

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Heyecanla bekliyorum pek umutlu değilim ama .

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Zıkkım şeye bende girdim. Türkçe'de bildiğiniz roman okudum matematik gebertti beni çok zamanımı yedi. Fene bakamadım tam sosyalden de 15 tarih çözdüm. Offf off.

Edirneli

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Sınavın zor olduğu söyleniyor

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Hoşbulduk. Buradan dershaneme teşekkür etmek istiyorum. Adı bende saklı sağolsun 160 sorunun 10 bilemedin 20 tanesini tutturdu...

Nick.Rey

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Zıkkım şeye bende girdim. Türkçe'de bildiğiniz roman okudum matematik gebertti beni çok zamanımı yedi. Fene bakamadım tam sosyalden de 15 tarih çözdüm. Offf off.

Ben heyecana kapıldım ilk başta baktım türkçe olmucak başladım sosyale 2-3 boşum var geri kalanı yaptım sonra türkçeye geçtim 4 boş falan var sonrada 7-8 matematik yaptım bakalım sonuçlar ne olacak .

Sınavın zor olduğu söyleniyor

Zordu hocam Türkçe bitirdi herkezi .

--- Mesaj Güncellendi ---

Böyle mağdur görünce tek olmadığını düşünmek güzel :D

Edirneli

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Evet herkez türkçeden yakınıyor

nevuser

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Herkes mağdur hocam benim arkadaş türkçeyi 1:30 saatte bitirmiş :D

nevuser

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Dersahede boşuna türkçe testi çözdüm abi o nasıl sorular öyle her sene sanrım bir bölümü kasıyorlar geçen sene türkçe basitti yav

DemonQ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
normalde 25-30 dkda bitirdiğim türkçeyi 75 dkda bitirdim.

byfaruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Türkçe yedi tüm zamanımı inşallah bir mucize diyorum beklentilerim üstünde gelir ve bir an evvel açıklansın yani

Péder

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Biri çıkıp türkçe çok iyi geçti yarım saatte bitirdim hepsi doğru çıkabilir gibi şeyler söyler mi acaba :) (benim türkçe hariç çok iyiydi)

byfaruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
türkçe yedi tüm zamanımı bir an evvel açılasınlar umarım bir mucizeyle beklediğimin üstünde gelir

Reaksiyon puanı
31
Şu Türkçe sorularına bir bakayım merak ettim cidden :)

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Bi mağdur da burada.

Sınav salonuna 15 dakika önce girebildim. Sırama oturunca ilk iş kutumu açtım ve beklenen an; kalemlerimden ilk elime aldığım çürüktü, yazdıkça dağılıyodu. Yedek kutu istedim ancak Ösym sağolsun, bu ihtimali düşünmedikleri için tek kalemle sınavı bitirdim. Verdikleri açacak da çok dandikti. Sağlam kalemimin ucunu bile defalarca kırdı.

Türkçeyle başladım. Soruları okudum ama anlamak ne mümkün! Bi sütunun yarısını dolduran paragrafları defalarca okudum. Normalde 40 dk yı geçmeyen Türkçe, 55 dakikayı geçen bi sürede bitti.
Ardından Matematik geldi. Sorular kaliteliydi, işlemsiz çözülen soru sayısı çok azdı. Geometri de seçici sorular vardı. Denemelere göre nispeten daha hızlı bitti.
Fen'de biraz bilgiye dayalı sorular vardı. Çok şükür fazla zorlanmadım. 120 dakika bittiğinde sadece Sosyal kalmıştı.
Tarih'le Coğrafya'yı çözerken fazla sorun yaşamadım. Felsefe tahmin ettiğim gibi bilgi ve yorum sentezi gerektiriyodu. "philosophia" nın anlamını sormuşlar. Son hafta girdiğim denemenin(ismi bende saklı) paragrafında bu bilgi olduğu için paragrafa gerek kalmadan soruyu çözdüm.

Genel olarak güzel sınavdı ama baştan Türkçe'nin bu denli uğraştırıcı olması hayal kırıklığı yarattı. Ösym'nin kalem işine bi çözüm bulması gerekiyo.

srenone

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yalnız değilsiniz beyler bende varım :D

Nick.Rey

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Şair olmuş bu soruları hazırlayan yada roman çıkarıcak hazırlık yapmış resmen.

Hocam bir burda okumak birde sınavda okumak var birde küçük puntoyla yazılmıştı sinir oldum :)

Arkadaşım Ygs'deki Türkçe sorularını okurken uyuyakalmış, daha yeni eve döndü.

Bu yoruma koptum :D :D

ahahaha güldürdün hocam :D

nevuser

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Şu Türkçe sorularına bir bakayım merak ettim cidden :)

Hocam bir burda okumak birde sınavda okumak var birde küçük puntoyla yazılmıştı sinir oldum :)

[h=6]Arkadaşım Ygs'deki Türkçe sorularını okurken uyuyakalmış, daha yeni eve döndü.[/h]Bu yoruma koptum :D :D

Bi mağdur da burada.

Sınav salonuna 15 dakika önce girebildim. Sırama oturunca ilk iş kutumu açtım ve beklenen an; kalemlerimden ilk elime aldığım çürüktü, yazdıkça dağılıyodu. Yedek kutu istedim ancak Ösym sağolsun, bu ihtimali düşünmedikleri için tek kalemle sınavı bitirdim. Verdikleri açacak da çok dandikti. Sağlam kalemimin ucunu bile defalarca kırdı.

Türkçeyle başladım. Soruları okudum ama anlamak ne mümkün! Bi sütunun yarısını dolduran paragrafları defalarca okudum. Normalde 40 dk yı geçmeyen Türkçe, 55 dakikayı geçen bi sürede bitti.
Ardından Matematik geldi. Sorular kaliteliydi, işlemsiz çözülen soru sayısı çok azdı. Geometri de seçici sorular vardı. Denemelere göre nispeten daha hızlı bitti.
Fen'de biraz bilgiye dayalı sorular vardı. Çok şükür fazla zorlanmadım. 120 dakika bittiğinde sadece Sosyal kalmıştı.
Tarih'le Coğrafya'yı çözerken fazla sorun yaşamadım. Felsefe tahmin ettiğim gibi bilgi ve yorum sentezi gerektiriyodu. "philosophia" nın anlamını sormuşlar. Son hafta girdiğim denemenin(ismi bende saklı) paragrafında bu bilgi olduğu için paragrafa gerek kalmadan soruyu çözdüm.

Genel olarak güzel sınavdı ama baştan Türkçe'nin bu denli uğraştırıcı olması hayal kırıklığı yarattı. Ösym'nin kalem işine bi çözüm bulması gerekiyo.

Hocam sen pek mağdur değil gibisin baya yetiştirmmsin :)

What The Hell

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Benim anlıyamadım nokta şu adı bence saklıcılar dersanesi. O dersanenin hangi dersane olduğu herkes biliyor. Fem dersaneleri demek çok mu zor?

by efsane

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Türkçe çok rahattı bana. Paragrafları rahatça yaptım.

Devamı yarın :D